Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-05 12:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2969
Lokalizacja: Wrocław
$this->bbcode_second_pass_quote('', '')adne określenie: o charakterze "refugialnym", i to chyba dobrze określa sprawę.

Właśnie nie do końca - wg mnie. Sądzę, że przecenia się ewentualne znaczenie 'refugialne' tego założenia. Dla mnie jest to przede wszystkim czysto prywatna twierdza z rezydencją w swych ramach. Tak samo jak Pilica, Łańcut, Łodygowice, a z mniejszych i bardziej tradycyjnych siedzib wymienić można tu Koniecpol czy Gorzkowice. A schronieniem dla mieszkańców okolic obiekt ten miał być raczej na ostatnim miejscu. Nie powinno nas tak bardzo dziwić to, że dziś obwarowania bastionowe zdają się otaczać wielką pustkę. Miejsca było w ramach tych wałów w sam raz na odpowiednie usytuowanie pałacu/domu pańskiego oraz wszelkich niezbędnych zabudowań pomocniczych/gospodarczych potrzebnych zarówno w normalnym, codziennym funkcjonowaniu rezydencji w czasach pokoju, jak i w wypadku jej oblężenia.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-15 12:58 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
Do poczytania http://wpad.pg.gda.pl/pismo/?y=1997&n=03&art=a03


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-03-06 11:14 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
Zamość na nowo fortyfikowany:

http://i1.fmix.pl/fmi2621/df8e54d600237edc4f4fbcbc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-02-10 13:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 404
Lokalizacja: Wroclaw
Popatrzyłem sobie ostatnio na Modlina na LIDARze...... Wiem że to XIXw. ale wrażenie robi :)

(!empty($user->lang['$match'])) ? $user->lang['$match'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', '$match')))


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-02-10 14:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 796
Lokalizacja: Toruń
Tak dziewiętnastowieczne forty super są widoczne. Np. w Grudziądzu twierdza i forty, forty wokół Chełmna, a w Toruniu od razu rzuca się w oczy zewnętrzny pierścień twierdzy. Widać nawet okopy z wojny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-02-10 19:27 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
Rzeczywiście świetnie to wygląda.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-02-10 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Najdłuższe koszary na świecie. To tak a propos Modlina. Szkoda tylko, że to kolejny zmarnowany zabytek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-08-01 12:36 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
$this->bbcode_second_pass_quote('', 'W')arto trochę miejsca poświęcić fortom Władysława IV (od jednego z nich wziął przecież nazwę port rybacki, a potem całe miasto). Król ten rozkazał zbudować dwie fortece na Półwyspie Helskim. Miały one zabezpieczać porty w Gdańsku i Pucku, a jednocześnie stanowić bazę dla floty wojennej.

Twierdzę Władysławowo zbudowano ok. 1,5 kilometra na wschód od miejsca gdzie dzisiaj znajduje się wieś Chałupy, natomiast drugi, mniejszy (właściwie strażnica lub szaniec) - Kazimierzowo na wschód od dzisiejszej Kuźnicy. Oba forty miały typowy dla tamtego okresu kształt - wieloboku z wysuniętymi bastionami. Bastiony połączone były wałami ziemnymi wzmocnionymi drewnianą palisadą. Fortece otoczone były fosami, a na wałach stały armaty. Oba forty zbudowano w latach 1634-1635. Wydawało się, że wkrótce król Władysław IV zbuduje silną flotę i zdobędzie panowanie nad Bałtykiem. Na przeszkodzie tym ambitnym zamiarom stanął jednak brak pieniędzy - 12 września 1635 r. podpisano ze Szwedami rozejm na 26 lat i Sejm I Rzeczpospolitej (który uchwalał podatki) nie dał więcej pieniędzy na utrzymanie obu nadmorskich fortec (a króla nie było stać na ich utrzymanie z własnej kieszeni). W 1643 r. sejm nakazał rozpuścić załogi obu fortów, a król polecił zniszczyć twierdzę Władysławowo, aby opuszczony nie wpadł w ręce wroga, polecenie to wykonano na przełomie lat 1643/1644. Nieco dłużej istniał szaniec Kazimierzowo, ale i ją pozbawiono wkrótce załogi, a sztormy i piasek zrobiły swoje. Niedługo potem zalał Rzeczpospolitą "potop" szwedzki, ale obu fortów już nie było. Do dzisiaj z obu fortów nie zachował się żaden ślad, ale przetrwała pamięć o nich (i to nie tylko w nazwie obecnego miasta i portu, ale np. na mapach oba forty widniały jeszcze w 1772r.!). http://www.poszukiwania.pl/portal/modul ... le&sid=132

(!empty($user->lang['$match'])) ? $user->lang['$match'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', '$match'))):
ZatokaPuckaXVIIwiek nn.jpg
ZatokaPuckaXVIIwiek nn.jpg [ 97.83 KiB | Przeglądane 19773 razy ]


(!empty($user->lang['$match'])) ? $user->lang['$match'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', '$match'))):
ZatokaPuckaXVIIwiek n.jpg
ZatokaPuckaXVIIwiek n.jpg [ 125.35 KiB | Przeglądane 19773 razy ]

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-07-14 15:29 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
Szydłów, woj. lubuskie

$this->bbcode_second_pass_quote('', 'O')pis zabytku:
Pozostałości twierdzy w Szydłowie zlokalizowane są na północnym brzegu Odry naprzeciw ujścia do niej Nysy Łużyckiej. W pobliżu obiektu znajdują się pozostałości opuszczonej wioski Szydłów, a najbliższą zamieszkaną osadą jest wioska Krzesin.

Militarne wykorzystanie terenu

Wioska Szydłów z okolicami między 1620 a 1815 rokiem była jedynym fragmentem terenu należącego do władców Saksonii, leżącym na północnym brzegu Odry. To, oraz jego doskonałe położenie (u zbiegu dwóch rzek) skutkowało wojskowym wykorzystywaniem miejsca. Z początkowego okresu - czasów wojny 30 – znany jest jedynie zabawny incydent, bitwa rzeczna związanej ze sporami granicznymi między mieszkańcami Gubina i Krosna, która miała miejsce w 1629 roku. W okresie wojny trzydziestoletniej na południowym brzegu Odry, naprzeciwko Szydłowa, znajdował się szwedzki obóz warowny. Pierwsze fortyfikacje na północnym brzegu pojawiły się tu dopiero w okresie Wielkiej Wojny Północnej, kiedy to wojska saskie zaczęły wykorzystywać te miejsce jako przeprawę na Odrze. Już w 1700 roku przeszło tędy 5 saskich regimentów. W 1704 roku sasko-polska kawaleria rozłożyła się obozem w okolicach Łomów i przy tej okazji wniosła most na Odrze koło Szydłowa, który zabezpieczyła ufortyfikowanym przedmościem. W 1709 roku te samo przedmoście zostało raz jeszcze wzmocnione i wykorzystane jako osłona dla przeprawy saskiej armii. Przy tej okazji król, August II Mocny miał zdecydować o założeniu tam twierdzy.

Historia twierdzy

Już w 1709 roku ruszyły prace – wytyczono teren przyszłej twierdzy i sprowadzono robotników, twierdzy przydzielono również inżyniera, majora Bruyna. Początkowo forteca miała mieć postać sześciobastionowego wieloboku, jednak już w 1710 z uwagi na trudności z finansowaniem przedsięwzięcia liczbę bastionów zmniejszono do 5. W 1711 roku twierdza posiadała już glacis i zewnętrzną fosę. W 1712 roku wystawiono jeszcze palisady, jednak wkrótce po tym w królewskiej kasie zabrakło pieniędzy, a poza tym prowadzący budowę major Bruyn został ranny i nie mógł dalej sprawować swej funkcji, przez co budowa twierdzy została przerwana. Mimo rezygnacji z budowy jak się zdaje z pomysłu całkiem nie zrezygnowano. Ok 1720 roku powstał na podstawie królewskiego pomysłu, zapewne Augusta Mocnego, kolejny projekt twierdzy. Nowa warownia miała być zlokalizowana tam, gdzie stara, ale być znacznie mniejsza. Centrum założenia miało być nieduże dzieło na planie dwóch rombów, od strony północnej otoczone enweloppą, składającą się z dwóch dzieł rogowych oraz dużego słoniczoła. Wewnątrz centralnego dzieła miały znajdować się koszary, dom komendanta, kościół, magazyn prochu, magazyn prowiantowy oraz arsenał. Nieliczna zabudowa miała znajdować się również w dziełach rogowych. Opisywany projekt pokazuje, że pozostałości starej, zarzuconej w trakcie budowy twierdzy mimo stanu dalekiego od ukończenia funkcjonowały jako obiekt obronny. W jej wnętrzu znajdował się magazyn wojskowy, dodatkowo otoczony palisadą. W tym czasie istniały jeszcze inne dzieła obronne. Po południowej stronie Odry znajdował się wówczas stary umocniony przyczółek, w formie niewielkiego dzieła kleszczowego. Równie ciekawie wyglądały fortyfikacje broniące przejścia na zachodnią stronę Odry – po szydłowskiej stronie brzegu zarejestrowano duże dzieło rogowe wzmocnione rawelinem, po drugiej zaś stronie – dwie flesze.
Po zarzuceniu pomysłów budowy twierdzy okolice te były tylko z rzadka wykorzystywane militarnie. Tutaj przez Odrę przeprawiały się wojska zarówno w okresie wojny 7 letniej jak i w czasie wojen napoleońskich – w sierpniu 1813 roku w okolicach Szydłowa stacjonował korpus pruskiego gen. von Wobesera. W XIX wieku uległy likwidacji niektóre obiekty obronne. Najpierw znikły flesze broniące brodu po zachodniej stronie rzeki, przedmoście po południowej stronie Odry było doskonale zachowane jeszcze w drugiej dekadzie XIX wieku, co dokumentuje plan z 1817 r. Dopiero XIX wieczna regulacja Odry doprowadziła do likwidacji obiektu.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko fragmenty nie ukończonej nigdy twierdzy. Zygzakowata linia doskonale widoczna z lotu ptaka to skrajna, zewnętrzna fortyfikacja twierdzy, tzw. przedstok (glacis). Poza nią zachowały się resztki tzw. drogi krytej, pierwszego stanowiska obronnego, wraz z placami broni. W niektórych miejscach zauważa się również fragmenty nigdy do końca nie wykopanej fosy.

W pobliżu reliktów twierdzy znajdują się pozostałości ufortyfikowanego przedmościa armii sasko-polskiej z 1704 roku, a na południowym brzegu Odry relikty reduty, jednego z obiektów obozu armii szwedzkiej z 1634 roku.
Oprac. G. Podruczny

Źródło: http://e-zabytek.nid.pl/Zabytek/szczegoly.php?ID=192

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-07-15 13:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 404
Lokalizacja: Wroclaw
z ciekawości rzuciłem okiem na LIDAR, wyglada ciekawie :)


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 246.22 KiB | Przeglądane 18405 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-03-19 15:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1683
Lokalizacja: Ząbki
Taka ciekawostka
Niedokończona twierdza Fryderyka Wielkiego "Festung Grabowa" , położona w dolinie zalewowej Wisły, ok. 3,5 km. na zachód od Kwidzyna. Tutaj miała powstać ważna twierdza pruska, niestety z powodów trudności technicznych jaki błędów przy planowaniu i budowie, budowa została znacznie zniszczona podczas jednej z powodzi, co spowodowało zmianę koncepcji i przeniesienie twierdzy na jej obecne miejsce w Grudziądzu. Podobno zachował sie plan tej twierdzy, założonej na pięcioboku.
Obecnie pozostałości w formie jednego bastionu otoczonego fosą znajdują się na terenie jednostki administracyjnej Obory. Miejscowość dająca nazwę twierdzy znajduje się kilka kilometrów na południe od miejsca pozostałości, powyżej nurtu Wisły.


Załączniki:
Obory Grabówko, gm. Kwidzyn.JPG
Obory Grabówko, gm. Kwidzyn.JPG [ 233.37 KiB | Przeglądane 11741 razy ]
Obory Grabówko, gm. Kwidzyn lidar 5000.PNG
Obory Grabówko, gm. Kwidzyn lidar 5000.PNG [ 874.41 KiB | Przeglądane 11741 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-03-19 22:10 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6635
Lokalizacja: Warszawa
Ciekawa sprawa. A nie jest to trochę anachroniczny kształt jak na XVIII wiek?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-03-19 23:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1683
Lokalizacja: Ząbki
http://www.academia.edu/12462560/Fortyf ... th_century


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-24 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
No tak, tylko to co jest na tych fotkach nie ma nic wspólnego z pruską twierdzą. :> To relikty napoleońskiego przedmościa. Znajdował się tu most pontonowy wybudowany przez Francuzów w 1812 roku. Prawie miejscowy jestem, to wiem. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-24 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Na zdjęciach widać relikt Bastionu Nr 2 czytelny na planiku. W sumie to był kawał budowli.


Załączniki:
Przedmoście.jpg
Przedmoście.jpg [ 362.28 KiB | Przeglądane 11243 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL