Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2015-08-25 01:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2974
Lokalizacja: Wrocław
Słuchajcie - przecież nikt nigdzie tu nie mówi o datowaniu głównie czy wyłącznie o wątek i format. Oczywistością jest, że jakiekolwiek sugestie oparte o cechy w postaci układu budulca w licu oraz samej wielkości budulca będą miały siłę przesłanki, a nie dowodu.
Chyba, że [i tu dygresja] mówimy o metodycznych i masowych badaniach wymiarów cegieł w danym kręgu/środowisku [ośrodku] - takie badania podjął Mariusz Caban we Wrocławiu i przynosi to świetne efekty [wychodzi po prostu to jakie budowy w danym czasie korzystały z usług tej samej wytwórni, a przy odpowiedniej 'gęstości' danych i umocowaniu pomiarów do pewnych lub prawie pewnych dat budów obiektów czołowych można to stosować już niemal jak tablice z profilami ceramiki czy kamieniarki - w sensie: nie znając dokładniejszego czasu powstania jakiejś nowo odkrytej struktury ceglanej można wymiary zastosowanego w niej budulca odnieść do tych pewnie uchwyconych, wydatowanych i ujętych w statystyce obiektów], z tym, że Mariusz zmienił metodę pomiaru: oprócz przeważnie dotąd stosowanego sposobu graficznego ukazywania wartości pomiarów poprzez naniesienie trzech wymiarów 'kostki' ceglanej na tablicę na podkładzie z papieru milimetrowego uznał on za równie wskazane mierzenie (i podawanie graficznie) wielkości powierzchni poszczególnych boków 'kostki'.
Ale to poboczny wątek. Chodziło mi po prostu o to, że - jak zdają się dowodzić obserwacje nt. strycharstwa w XVI-XVIII w. - należy się liczyć z tym, że i wcześniej istniały pewne tendencje do normatyzacji budulca (bo to z czasem przeciez musiało byc problematyczne - podejmowac budowę przy uzyciu materiału o okreslonych parametrach a potem radzić sobie z jej kończeniem uzywając 'kostki' mniejsze czy też większe, niż te pierwotne). Nigdy nie podejmowałem szczegółowych badań w tym temacie, gdy chodzi o Sląsk, ale z moich obserwacji wynika, że we Wrocławiu mozna mówić o pewnych podobieństwach materiału ceglanego w okreslonych przedziałach czasowych. To się robi szczególnie wyraźne, gdy chce się np. porównać budowle wznoszone ok. 1500 r. z tym, co z cegły stawiano w XIV-1 poł. XV w. (materiał sie zmniejszył - stał się przez to praktyczniejszy - ale i technika budowy murów się pogorszyła niejako [z pełnych murowanych ścian przejście do struktur zblizonych do opus emplectum, za to murowanych z uzyciem zaprawy znacznie silniejszej, pełnej wapna [czasem od wapna wręcz białej].


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-08-25 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 801
Lokalizacja: Toruń
Dążenie do pewnej normy jest widoczne - do wymiaru 1/2 x 1 stopa (odstaje tu ten Toruń o którym wspominałem). Z tym, że wymiary się nieco wahają - na tyle, że można wykorzystać to do rozwarstwiania budowli, ale zależnie od miasta wymiary z tego samego czasu już nie są takie same. Tak więc w Radzyniu na podstawie rozmiarów cegieł można wydzielić dwie główne fazy budowlane, ale na podstawie analizy murów i stratygrafii znacznie się ten podział uzupełnia. Są też obiekty, w których te wymiary się na tyle różnicują, że nawet do rozwarstwienia ciężko je wykorzystać. Trochę wątpię, żeby tu taką tabelkę dało się stworzyć. Zapewne udałoby się odnośnie cech wymiarów z danych cegielni - zasięgi ich działania, ale już z datowaniem gorzej. Wg cytowano przeze mnie Herrmanna sytuacja wygląda następująco. Jego badania zaprzeczyły istnieniu wyraźnego, linearnego rozwoju rozmiarów cegieł. Stwierdził jednak, że generalnie wczesny okres cechują duże rozbieżności w rozmiarach tego budulca (wozówki od 24 do 33 cm), co wiąże z obcym pochodzeniem strycharzy. W okresie szczytu budownictwa ceglanego (około 1330-1410) ma miejsce ujednolicanie rozmiarów cegieł (wozówki mierzą około 29,5-31 cm). W XV i początku XVI wieku ponownie wzrasta zróżnicowanie rozmiarów, a cegły są nieco krótsze.
Co do Bałgi - tam chyba większych analiz wymiarów, ani rozwarstwiania murów nie było prowadzonych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-16 23:42 
Offline

Dołączył(a): 2015-10-14 12:45
Posty: 1
Witajcie! Odnośnie interdyscypliny: chciałbym zauważyć, że istnieje grupa fizycznych metod paleodozymetrycznych, umożliwiających absolutne (bezwzględne) datowanie m.in. ceramiki. Metody te opierają się na wykorzystaniu zjawiska stymulowanej luminescencji (stymulowanej termicznie – TL, lub optycznie – OSL). Dotychczas w Polsce metody te nie były zbyt powszechnie wykorzystane do określania wieku cegieł. Takie badania wykonano m.in. w laboratorium w Toruniu (UMK), dla cegieł z:
zamku w Malborku (2008 r.: http://www.academia.edu/5837254/Using_the_TL_Single-Aliquot_Regenerative-Dose_Protocol_for_the_Verification_of_the_Chronology_of_the_Teutonic_Order_Castle_in_Malbork)
i kościoła św. Jakuba w Toruniu (2014 r.: http://www.academia.edu/9668787/Luminescence_dating_of_bricks_from_the_gothic_Saint_James_Church_in_Toru%C5%84).
Być może teraz udałoby się rzucić trochę więcej światła na kontrowersyjne datacje etapów budowy niektórych zamków ponieważ wspomniane metody stają się coraz dokładniejsze i umożliwiają już nie tylko datowanie samego momentu wypalenia cegły, ale dzięki zastosowania techniki „datowania powierzchni” również określenie historii wykorzystania badanej cegły w strukturze danej budowli. Oczywiście dokładność i możliwość wykorzystania tej nowej techniki zależy od konkretnego przypadku, ale perspektywy dla badań nad chronologią obiektów ceglanych wydają się teraz naprawdę kuszące.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-19 10:07 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6776
Lokalizacja: Warszawa
LuminDat Wrote:
Dotychczas w Polsce metody te nie były zbyt powszechnie wykorzystane do określania wieku cegieł. Takie badania wykonano m.in. w laboratorium w Toruniu (UMK), dla cegieł z:
zamku w Malborku (2008 r.: http://www.academia.edu/5837254/Using_the_TL_Single-Aliquot_Regenerative-Dose_Protocol_for_the_Verification_of_the_Chronology_of_the_Teutonic_Order_Castle_in_Malbork)
i kościoła św. Jakuba w Toruniu (2014 r.: http://www.academia.edu/9668787/Luminescence_dating_of_bricks_from_the_gothic_Saint_James_Church_in_Toru%C5%84).

Badania takie wykonano także na zamku w Siewierzu o czym w ostatni piątek na konferencji "Początki murowanych zamków w Polsce do połowy XIV wieku" opowiadał mgr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ podczas wykładu "Wpływ wyników badań termoluminescencyjnych na datowanie najwcześniejszych faz zamku w Siewierzu".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-11-19 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-04-03 21:28
Posty: 88
Lokalizacja: Toruń
Replika Jóźwiaka i Trupindy w najnowszych Zapiskach Historycznych.

http://www.zapiskihistoryczne.pl//files/issues/60a829c3df6e3b121c7b0a26fd2a571f_ZH_2015_1_Jozwiak_Trupinda_N.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-02 03:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2974
Lokalizacja: Wrocław
Nie ma sensu zakładać nowego wątku na naszym forum - dodaję poniższą wypowiedź do tego tematu.
Pierwotna, niemiecka edycja pracy Tomasza Torbusa poświęconej krzyżackim zamkom konwentualnym w Prusach - "Die Konventsburgen im Deutschordensland Preussen", opublikowana w 1998 r., jest - jak się okazuje - zdygitalizowana i wrzucona do sieci, i to w całkiem dobrej jakości (każda została udostępniona jako plik JPG o rozdzielczości 300 DPI i wielkości nieco ponad 11x17 cm [1320x2014 pikseli]). Niestety - nie dość, że wymaga to zapisywania osobno każdej ze stron, to podmiot, który udostępnił tą pracę - Martin-Opitz Bibliothek - wprowadził istotne dodatkowe ograniczenie: istnieje limit stron, które można wyświetlić w powiększeniu, a tym samym zapisać podczas danej sesji przeglądarki internetowej. Nie wiem ile dokładnie ten limit wynosi (nie liczyłem, zapisywałem strony z różnych publikacji w sposób mało systematyczny) - minimum kilkadziesiąt, raczej nie więcej niż 50-70. Oznacza to, że aby kontynuować proces zapisywania dłuższej publikacji trzeba zamknąć przeglądarkę, a nieraz i dodatkowo wyczyścić jej pamięć (co można zrobić banalnymi, skądinąd pożytecznymi i bezpłatnymi narzędziami, jak np. CCleaner'em). Proces ten trzeba powtarzać odpowiednio do objętości interesującej nas publikacji i wynikającej z tego liczby wyczerpania się limitu.
http://martin-opitz-bibliothek.de/de/el ... 31426%2B11
Podsumowując - sporo przy tym roboty i mnóstwo straty czasu, ale jak Ktoś chce mieć dostęp do tej książki nie wychodząc z domu, a nie posiadając jej na półce w wersji fizycznej - to zaskakująca nas rzeczywistość oferuje mu taką możliwość. Ostatecznie, mimo problemów, można się tylko cieszyć z takich udogodnień.
Jeśli ktoś będzie miał problemy z "procedurą" ściągania i zapisywania - to niech się odzywa: postaram się pomóc. Zresztą zapewne za pewien czas ściągnę wszystkie strony i wtedy będę mógł je rozsyłać w kompaktowym pakiecie.

Dodam, że dział wydawnictw zdygitalizowanych na stronach Martin-Opitz Bibliothek (dodam - zdygitalizowanych stety i niestety na takich samych zasadach, co wyżej opisane - możliwych do ściągnięcia w identyczny sposób) jest całkiem obszerny i obejmuje liczne prace:
- XIX-to wieczne opracowania historyków-regionalistów dotyczące poszczególnych miejscowości lub kościołów na terenie tzw. ziem zachodnich (np. dzieje parafii ewangelickich Brzegu i Wrocławia, historie niektórych miast),
- niektóre tomy (bywa, że gdzie indziej niedostępne) znamienitych periodyków (np. "Schlesiens Vorzeit in Bild und Schrift" - na którego łamach ogłoszono najstarsze artykuły naukowe nt. dworów w Wilkowie Wielkim, Miecznikach [nieistniejący, dziś w granicach Niemczy] oraz Goli Dzierżoniowskiej oraz w którym przez kilka lat publikowano najstarsze profesjonalne naukowe skrótowe noty o śląskich zabytkach w ramach działu "Zur schlesischen Kunsttopographie", jeszcze zanim "Verzeichnis der Kunstdenkma:ler der Prov. Schlesien" Hansa Lutscha ujrzało światło dzienne)
- powojenne czasopisma naukowe, kontynuowane po dziś dzień ("Jahrbuch des Bundesinstituts fu:r Ost-deutsche Kultur und Geschichte" - gdzie znaleźć możemy liczne artykuły historyków i historyków sztuki, dotyczące zarówno średniowiecza, jak i czasów nowożytnych oraz wieków XIX i XX)
- całkiem świeże publikacje zbiorowe poświęcone historii tych ziem z terenu Europy Środkowo-Wschodniej, na których rozwoju ludność pochodzenia niemieckiego wywarła istotny wpływ, lub tym zjawiskom, których zaistnienie było ściśle związane z kolonizacją na prawie 'niemieckim' i związkom cywilizacyjnym i kulturalnym z krajami Rzeszy (np. dzieje Górnego Śląska, albo dwutomowa książka "Adel in Schlesien" z 2010 r.). Jedyny problem z tymi nowszymi wydawnictwami polega na tym, że nie wszyscy autorzy najwidoczniej zgodzili się na publikację ich tekstów w internecie, zatem znajdziemy liczne luki wśród udostępnionych treści: wiele artykułów będzie "pustych").
Tak czy inaczej - Martin-Opitz Bibliothek to me najnowsze odkrycie dokonane w trakcie internetowych poszukiwań potrzebnych mi informacji i mimo wielu powyżej wskazanych niedogodności oraz braków gorąco polecam Wam zdygitalizowane zbiory tejże instytucji!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-03 07:28 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 103
Lokalizacja: Praha, Czechy
jesziwaboy Wrote:
Podsumowując - sporo przy tym roboty i mnóstwo straty czasu, ale jak Ktoś chce mieć dostęp do tej książki nie wychodząc z domu, a nie posiadając jej na półce w wersji fizycznej - to zaskakująca nas rzeczywistość oferuje mu taką możliwość. Ostatecznie, mimo problemów, można się tylko cieszyć z takich udogodnień.
Jeśli ktoś będzie miał problemy z "procedurą" ściągania i zapisywania - to niech się odzywa: postaram się pomóc. Zresztą zapewne za pewien czas ściągnę wszystkie strony i wtedy będę mógł je rozsyłać w kompaktowym pakiecie.

PDF, 415 MB
https://www.ulozto.cz/!vptM4MMcaQSA/torbus-die-konventsburgen-im-deutschordensland-preussen-pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-03 08:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2974
Lokalizacja: Wrocław
Czesi mają wszystko lepsze i szybciej))


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-05-16 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
Chyba idzie ku dobremu. Po 5 latach czekania na stronie wydawnictwa pojawił się anons o planowanym wydaniu drugiego tomu książki Torbusa. Będzie to tom z planami zamków. Oczywiście jeśli to nie atak piracki na stronę wydawnictwa, bo ta pozycja w przeszłości już się pojawiała w zapowiedziach. Spokoju nie daje mi nagły wysyp zapowiedzi wydawniczych wydawnictwa, gdzie jeszcze kilka dni temu było może 5 pozycji przewidzianych do wydania. Może piszmy maile do wydawnictwa o chęci zakupu książki, może pójdzie szybciej. :bounce:


Załączniki:
słowo obraz.png
słowo obraz.png [ 108.03 KiB | Przeglądane 5426 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-05-19 19:11 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 303
Lokalizacja: Poznań
Z moich informacji wynika, że drugi tom rzeczywiście zostanie opublikowany w tym roku.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-09-05 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
No i ciekawostka praca Torbusa po raz kolejny spadła z planu wydawniczego. Chyba jest to jakaś wzajemna obraza, poniewaz spadły dwie planowane książki tego autora. Chyba juz wszyscy mieli dość współpracy z panem Torbusem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2021-08-19 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
Po latach oczekiwań i niepewności co do losów 2 tomu , po raz kolejny i miejmy nadzieję ostatni Wydawnictwo Słowo Obraz Terytoria zapowiedziało wydanie brakującego tomu. Na razie czekamy do końca 2021 roku. Zobaczymy
https://terytoria.com.pl/1025-zamki-konwentualne-2.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-07 23:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
W kwestii wydania drugiego tomu Zamków konwentualnych ... , części z rzutami obiektów, trwa regres. Spowodowany jest on niemożliwością nadążania autora za najnowszymi badaniami nad zamkami krzyżackimi. Za każdym razem gdy tekst zostaje oddany do druku następuje wysyp nowych informacji po badawczych. Doprowadza to zapewne autora do swego rodzaju rozdrażnienia a grafika który to wszystko musi rysować za każdym razem od nowa do daleko posuniętego załamania nerwowego. Uprasza się więc badaczy (szczególnie z Malborka) by na jakiś czas zaprzestali tychże badań, lub chwilowo zaprzestali dzielenia sie wynikami i ich publikacją. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-07 23:29 
Offline

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 113
Lokalizacja: Łódź
No to się rychło zdziwicie.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-08 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 801
Lokalizacja: Toruń
Badacze z Malborka (przynajmniej ten) na razie nie zajmują się zamkami konwentualnymi (tylko zamkiem w Sztumie na finiszu), więc jest szansa na nadgonienie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-08 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
aa Wrote:
No to się rychło zdziwicie.....
oby !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-09 00:49 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 303
Lokalizacja: Poznań
Drugi tom za chwilę się ukaże. To chyba kwestia najwyżej paru tygodni.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-13 17:12 
Offline

Dołączył(a): 2008-04-09 02:24
Posty: 37
Lokalizacja: Włocławek/Bydgoszcz
aa Wrote:
Drugi tom za chwilę się ukaże. To chyba kwestia najwyżej paru tygodni.

Oby, oby, oby!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-16 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 801
Lokalizacja: Toruń
Rozmawiałem z Tomaszem Torbusem i tom jest na wykończeniu, ale ze strony wydawnictwa jest trochę opóźnienie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-16 13:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1707
Lokalizacja: Ząbki
aa Wrote:
Rozmawiałem z Tomaszem Torbusem i tom jest na wykończeniu, ale ze strony wydawnictwa jest trochę opóźnienie.

to ciekawe, bo wydawnictwo twierdziło że autor kilkukrotnie wstrzymywał już przygotowane do druku pliki w celu uzupełnień treści rysunkowej. Z moich informacji wynika że wydawnictwo było tym ciągle zaskakiwane a samo chciało już jak najszybciej zakończyć ta sagę.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL