Wrote:
jesziwaboy napisał:
Łukasz napisał:
Cytat:
tym bardziej, że Krzyżacy na Bliskim Wschodzie zbyt wiele nie budowali...
Praktycznie nic nie budowali.
Bez przesady. Ni ebyło tego dużo - fakt, ale jednak coś budowali.
Najwięcej przy odbudowie zamku Montfort po 1229 roku, której nie skończyli do momentu porzucenia go w roku 1271. Prace budowlane około 1217 r. prowadzili razem z joannitami przy ww. wspomnianym "kwiatku" - Anhlith, inne to Castellum Regis, Thoron i nieznany Castrum Novum. Dużo tego nie było, ale jednak coś.
Masz rację, pomyliłem się - w sumie teraz, gdy bardziej dokładnie przyglądam się sprawie, okazuje się, że nie do jednego Montfort dzieła architektury stworzone przez Krzyżaków się ograniczają, a i w samym Montfort - wbrew temu co sądziłem dotąd - mamy najwidoczniej do czynienia z zamkiem wzniesionym praktycznie całkowicie przez Krzyżaków.
Prześledźmy krótko listę zamków będących w posiadaniu Zakonu Krzyżackiego na obszarach łacińskich Państw Bliskiego Wschodu w dobie wypraw krzyżowych:
franc. Montfort, niem. Starkenberg - arab. Qal'at el-Qurain - hebr. · Mitzpe Hila ( północny Izrael, zachodnia Galilea, ok. 20-21 km na północny wschód od Akki ) - warownia ta powstałą na obszarze posiadłości nabytych przez Krzyżaków od Ottona von Henneberg ( który nosił też tytuł von Botenlauben ) w 1220 ( pojawiająca się nieraz data 1226 odnosi się w istocie do faktu wydania w tym roku przez cesarza Fryderyka II formalnego potwierdzenia owego nabytku ). W 1227 r. władze Zakonu zdecydowały się przenieść tu ośrodek dóbr z Chastiau dou Rei ( Castellum Regis - patrz niżej ). Rola tego miejsca wzrosła jeszcze bardziej gdy w 1229 Krzyżacy właśnie Montfort uczynili swą główną kwaterą w Królestwie Jerozolimskim, przeprowadzając tu z Akki ( dotychczasowej naczelnej siedziby ) archiwum i skarbiec. Było to spowodowane nasileniem się tarć i konfliktów z akkońskimi Templariuszami i Joannitami. Dotychczas myślałem, że Krzyżacy poddali jedynie stosunkowo niewielkiej przebudowie starszą warownię. Okazuje się jednak, że de facto wznieśli oni najpewniej od podstaw całą twierdzę, położoną na wąskim grzbiecie jednego ze wzgórz górujących ponad starszą, pierwotną osadą leżącą w dolinie. Niektóre źródła internetowe wspominają o istniejącym tu wcześniej zamku, wybudowanym czy sięgającym początkami 1 poł. XII w., powstałym z inicjatywy Templariuszy a zniszczonym przez wojska Saladyna w 1187 r.. Miałby on zostać odbudowany i rozbudowany przez Zakon Krzyżacki. Być może informacje te odnoszą się nie do założenia na wzgórzu a do samej umocnionej wsi, będącej zapewne rodzajem warownego 'folwarku' czy alodium. Jednakże w chwili zakupu przejęcia tego obszaru przez niemieckich rycerzy osiedle już zwało się Montfort - czyli 'warowna, silna, umocniona góra', co sugeruje, iż powstanie pierwszej fortalicji na wzniesieniu odnieść należy do czasów 'frankońskich'. Niewątpliwie jakieś osadnictwo i jakiś punkt umocniony istniał tu na długo przed Krzyżakami, lecz to: czy zajmował on to samo wzgórze co krzyżacka twierdza a jeśli tak to jaką formę miała ta fortyfikacja i czy wpłynęła ona na dyspozycję budowli XIII-to wiecznej? - pozostawię bez rozstrzygnięcia, bo dostępne mi źródła nie dają jasnej odpowiedzi. Niemniej z tego co czytałem wynika, że forteca na wzgórzu nie wykorzystuje i nie opiera się na żadnych wcześniejszych pozostałościach. Badania archeologiczne z 1926 r. w powyższym temacie chyba też nie dały rozstrzygnięcia, zresztą przeprowadzono je częściowo w sposób urągający współczesnym standardom i dziś ówczesne ustalenia nieraz wymagają weryfikacji czy też są z gruntu podważane. Wiem, że ostatnio izraelskie służby i instytucje ( dokładnie: Uniwersytet w Hajfie i ISF - Israel Science Foundation ) podjęły szeroko zakrojone prace dokumentacyjne i badawcze zmierzające do dokładnego zadokumentowania zachowanej substancji zabytkowej ( częściowo z wykorzystaniem skanera 3D ) i wykonania pierwszego dokładnego i pełnego pomiaru zabytku.
Wspomnę tu o tym, że na terenie wioski w dolinie, nad potokiem, Krzyżacy bądź gruntownie przebudowali bądź wznieśli od nowa znaczny obiekt pełniący zapewne równocześnie funkcję umocnionego młyna oraz domu dla gości, Być może on właśnie zawiera w sobie mury 'przedkrzyżackie'.
Budowa twierdzy zakonnej toczyła się od najprawdopodobniej ok. 1227 do ok. 1240 r.
Montfort oparło się w 1266 r. oblężeniu wojsk sułtana Bajbarsa - w przeciwieństwie do Crac des Chevaliers. Upadło jednak 5 lat później, gdy to w 1271 r. Bajbars ponownie wyprawił się na Galileę i ostatecznie zlikwidował posiadłości chrześcijańskie w regionie.
W tym miejscu nie będę się może rozpisywał na temat architektury. Pozostawię to na kiedy indziej a poniżej poruszę tylko jedną szczególną sprawę - mianowicie owe sale o przekryciu wspartym na jednym, centralnie usytuowanym słupie.
łac. Castellum Regis, Castrum Regis - franc. Chastiau dou Rei, Chateau du Roi - arab. i hebr. Mi'iliya, Miilya, Mahlia ( północny Izrael, zachodnia Galilea, ok. 3 km na południowy wschód od Montfort, 23 km na północny wschód od Akki ) - warownia i okoliczne dobra zakupione zostały wraz z Montfort w 1220 r. - jak już pisałem wyżej. Znajdują się tu resztki twierdzy i osiedla o cechach miasta, otoczonego w czasach Krzyżowców dość okazałym murem ( zapewne 8-10 m wysokości ) i posiadającego 2 kościoły, lecz będącego de facto skupiskiem rolników. Zamek ten po raz pierwszy został wymieniony w źródłach pod datą 1160. Jak dotąd nie przeprowadzono tu prac archeologicznych a jedynie dokumentacyjne uzupełnione badaniami architektonicznymi. Obiekt stanowił przykład klasycznego i popularnego typu czworobocznego castrum o niewielkich rozmiarach - o bokach długości ok. 35-37 m - z także czworobocznymi wieżami w narożnikach ( wieże na narożnikach południowych są regularne i mają wymiary ok. 9x9 m, dwie pozostałe nieco odbiegają od tego kształtu ). Niewiele wiadomo na temat wewnętrznej zabudowy. Zachowane relikty sugerują istnienie budynku wzdłuż całej kurtyny wschodniej.
Dokładny wiek tak przedstawiającej się warowni nie jest znany niemniej nie ulega wątpliwości, że Krzyżacy zakupili Castellum Regis już w wyżej opisanej formie. Co prawda badań archeologicznych nie prowadzono - jak już pisałem, lecz i bez nich dzieło to można odnieść do dość wczesnego XII wieku, z tej m.in. przyczyny, że wszystkie analogiczne założenia, które możemy dokładniej datować, pochodzą z XII stulecia, przeważnie zaś z lat ok. 1130-40. Do tego dochodzi nazwa - która wręcz narzuca myśl, iż wzniesienia w tym miejscu ważnej i silnej warowni musiano dokonać jeszcze w czasach przynależności do domeny królewskiej - czyli przed l. 60-tymi XII w. Poza tym Mi'iliya kosztowała Krzyżaków naprawdę wielkie pieniądze. Kupno za tamtą sumę niemurowanego zamku zupełnie nie wchodzi w grę. Badacze zgodnie opowiadają się więc za umieszczeniem budowy Castellum Regis gdzieś w XII w., na pewno przed 1187 r., gdy to zostało ono zniszczone przez wojska Saladyna i na 5 lat znalazło się pod okupacją muzułmańską. Zdaniem większości naukowców murowane castrum zostało postawione jeszcze przez króla Fulko V Młodego ( przed 1143 r. ), względnie za panowania jego następcy - władcy Jerozolimy i Cypru - Baldwina III (po 1143 ); mogło powstać też nieco później, w l. 60-tych, gdy dobra te posiadał francuski ród de Milly ( nazwisko to jest zresztą źródłem nazwy miejscowości ) lecz wydaje się to najmniej prawdopodobne. Niewykluczone są natomiast przebudowy i rozbudowy w tym okresie jak i później, po 1176 r., gdy Castellum Regis znalazło się w szczególnym tworze politycznym utworzonym dla byłego, tytularnego już tylko hrabiego Edessy - Joscelina III de Courtenay. Obszar tego hrabstwa stał się właśnie ostatecznie przedmiotem transakcji z 1220 r., na mocy której Zakon Krzyżacki wszedł w jego posiadanie.
Bez wykopalisk nie sposób określić czy i w jaki sposób Krzyżacy zaadaptowali starą warownię do swych potrzeb. Ich wkład mógł polegać na rozbudowie zabudowy wewnętrznej, może też na odnowieniu umocnień i wzniesieniu jakichś zewnętrznych obwarowań. Ale na razie to tylko spekulacje. Zresztą jak pisałem już w 1227 r. ośrodek dóbr zostaje przeniesiony do wznoszonego właśnie Montfort i Castellum Regis traci swą naczelną rolę. Twierdza i miasto zostają utracone pomiędzy 1268 a 1271 r. ( choć niektóre źródła internetowe podają 1265 r. ), w wyniku wieloletniej akcji zbrojnej sułtana Bajbarsa.
śred. Jidin, Judin - arab. Qal'at Jiddin - hebr. Yehiam ( zachodnia Galilea, 16 km na północny zachód od Akki, ok. 7 km na południe od Montfort ) - tutejszy zamek powstał w doskonale nadającym się do tego miejscu - na wyniosłym wzgórzu o wysokości 405 m n.p.m., oferującym rozległy widok na całą nadbrzeżną równinę od góry Karmel i Hajfy na południu aż po Wzgórza wokół Rosh ha-Nicra czyli współczesną granicę Libanu ( jest to naprawdę spory obszar: o długości ok. 30 km i maksymalnej głębokości 12 km - równej dystansowi z Jiddin do morza ). Przeprowadzono tu drobne badania archeologiczne oraz prace architektoniczne i dokumentacyjne. Wskazują one, iż warownia powstała w całości z inicjatywy Krzyżaków w XIII w., lecz na miejscu wcześniejszego osadnictwa w postaci osiedla, prawdopodobnie założonego w późnym XII wieku przez Krzyżowców, najpewniej przez Templariuszy, i przypuszczalnie umocnionego. Owa wieś została potem opuszczona i jako taką przejęli ją niemieccy zakonnicy.
Zamek krzyżacki składał się z dwóch potężnych, prostokątnych wież o charakterze donżonów o zbliżonych wymiarach oscylujących wokół kwadratu o boku 16 m. Wieże te - najpewniej powstałe nierównocześnie lecz jedna po drugiej, w niewielkim odstępie czasu - postawione zostały na dwóch przeciwnych krańcach wydłużonego grzbietu wzniesienia, w odległości 21 m od siebie. Wschodnia, dwukondygnacyjna, wydaje się być tą wcześniejszą i upatruje się w niej mieszkania komendanta bądź kapelana; zachodnia zaś wyróżnia się tym, że miała trzy poziomy - co jest wśród donżonów chrześcijańskich zamków doby krucjat rzadkością. Fakt ten w połączeniu z innymi cechami ( m.in. większa powierzchnia użytkowa piętra spowodowana cieńszymi murami ) powoduje, że struktura ta jest interpretowana jako przeznaczona dla załogi - konwentu. Analogiczne dzieło znane jest jak dotąd chyba tylko z zamku w Jaba' ( Gabaa ), być może także bergfried w Montfort miał trzy poziomy, ale to tylko przypuszczenie.
Obie wieże otoczone zostały wysokim murem obwodowym o przebiegu dopasowanym do kształtu wzgórza, z bramą od wschodu. Całość miała wymiary ok 65 x 30 m. Możliwe, że poniżej pierwszego obwodu wybudowano drugi, nie udało się jednak ustalić tego jednoznacznie. Jeżeli zamek otrzymał drugie pasmo fortyfikacji to najpewniej nastąpiło to nie od razu a w kolejnej fazie funkcjonowania czy inwestycji.
Obiekt niewątpliwie posiadał poza głównymi wieżami jeszcze jakąś zabudowę wewnętrzną uzupełniającą program funkcjonalny zamku. Jednakże ich domniemane relikty są dziś wyjątkowo skromne a w dodatku ograniczają się wyłącznie do fragmentów piwnic, stąd też nie jesteśmy w stanie odtworzyć w pełni pierwotnego układu. Domniemywa się jedynie, iż wydłużona na osi wschód-zachód piwnica ( o wym. wewnętrznych 13,5 x 9 m ), postawiona naprzeciwko wschodniej ściany zachodniej wieży i wewnętrznej strony północnego muru obwodowego, stanowić mogła podbudowę/kryptę kaplicy zamkowej.
Dobra, na obszarze których powstała twierdza, znalazły się w rękach Krzyżaków w 1220 r., wg niektórych mogło to nastąpić już w 1209 r. Nie posiadamy żadnych przekazów informujących nas o czasie postawienia obiektu. Wiadomości odnoszące się do budowy Montfort z końca lat 20-tych XIII w. milczą o Jiddin. Pewnym jest tylko, że w maju 1220 r. rycerze dołączyli do swych włości pobliską wieś Shifaya, nie wspominając nic o zamku, z czego niektórzy wnoszą, iż inwestycję zainicjowano po tej dacie. To jak i kilka innych przesłanek każe badaczom domyślać się, iż tutejszy zamek poczęto wznosić później. Tak czy inaczej zdaniem naukowców czas jego powstawania najprawdopodobniej przypada na lata 20-te i 30-te XIII wieku, nie wcześniej.
Krzyżacy utracili fortecę w wyniku oblężenia przez Mameluków pod wodzą sułtana Bajbarsa pomiędzy 1268 a 1271 r., co miało być preludium i przygotowaniem do osaczenia oraz zdobycia Montfort. Ostatecznie rejon ten przeszedł na własność muzułmanów w 1272 r.
Obserwację oraz rekonstrukcję pierwotnej struktury założenia utrudnia gruntowna przebudowa i rozbudowa jakiej Jiddin zostało poddane w połowie XVIII w., gdy to lokalny szejk uczynił z ruin z okresu krzyżowców rozległy, silny i sprawnie funkcjonujący fort z rozwiniętą zabudową wewnętrzną.
Do tych trzech założeń w zasadzie ogranicza się krzyżackie budownictwo warowne w Królestwie Jerozolimskim czy ściślej mówiąc we władztwach do niego przynależnych ( Górna Galilea - d. hrabstwo Joscelin ). Resztę stanowiły w tym rejonie liczne wioski usytuowane pomiędzy Akką a Safed.
Inne znane mi posiadłości Zakonu w ramach tej monarchii to dom w Tyrze, oraz ogród w Sydonie.
Z premedytacją pomijam tu rzecz jasna Akkę, gdzie Krzyżacy przecież mieli naczelną kwaterę przed 1229 rokiem i pomiędzy latami 1271 a 1291. Niewątpliwie posiadali oni tu znaczne posiadłości i kilka obiektów. Sytuacji nie znam jednak zbyt dobrze. Trudno mi powiedzieć czy siedziba niemieckich szpitalników w mieście była okazała, nie wiem jaką miała formę i czy możemy ją 'podciągnąć' pod 'zamkowość'.
Co do pozostałych państw chrześcijańskich krzyżowców na Bliskim Wschodzie wiadomo mi o jakichś ziemiach nadanych czy nabytych przez Krzyżaków w
hrabstwie Trypolisu, natknąłem się też na wzmiankę o jakichś warowniach krzyżackich tamże, nie znam jednak szczegółów. Nie spotkałem się do tej pory z informacją aby w
hrabstwie Edessy i w
księstwie Antiochii Zakonowi przekazano jakieś zamki. Nie wiem jak ma się dokładnie sprawa z
Cyprem. Czytałem, że funkcjonowały tam szpitale i komendy krzyżackie, lecz zostały one utracone lub pozbyto się ich przed końcem XIII stulecia.
Natomiast inaczej wygląda sytuacja z
Armenią Mniejszą zwaną Cylicyjską. Najprawdopodobniej w dużej mierze z powodu politycznego zbliżenia pomiędzy Fryderykiem II Staufem a królem Leonem II ( który otrzymał koronę dzięki cesarzowi ) Zakon otrzymał dwie silne i ważne strategicznie warownie oraz pewną ilość drobnych fortalicji:
Amouda ( śred. Adamodana, ang. Amoude )- twierdza ta została przekazana Krzyżakom przed 1212 r. przez Leona II. W chwili przejęcia było to proste założenie złożone z obwodu murów. Podjęta przez niemieckich rycerzy-szpitalników adaptacja i rozbudowa polegała na budowie kwadratowego, trójkondygnacyjnego donżonu w najwyższym punkcie wzgórza zamkowego i uwieńczona została ustanowieniem tu lokalnej kwatery dóbr zakonnych. Wiemy, że koniec krzyżackiej obecności w tym miejscu przyniosło złupienie Amoudy przez wojska muzułmańskie w 1266 r., po którym bracia zakonni zdecydowali się tu nie powracać.
Harunia - tur. Haruniye, Haroun ( południowo-wschodnia Turcja, niedaleko miejscowości Düziçi )- forteca tutejsza podarowana została Krzyżakom w 1236 r. przez króla Hethuma ( Hethouma ) I oraz królową Izabelę. Dzieło to było skromniejsze pod względem rozmiarów od powyżej opisanej Amoudy i reprezentowało zupełnie inny typ: tworzył je jeden potężny, rozległy w planie, postawiony na rzucie wydłużonego prostokąta donżon 'skorupowy' ( 'shell keep' - odmiana ta była popularna w normańskim budownictwie warownym Anglii i południowej Italii ). jego bryłę i program funkcjonalny urozmaicała okrągła wieża wtopiona w narożnik północno-zachodni. Grupa osadzonych tu rycerzy zastała zamek istniejący w takiej właśnie formie; działania adaptacyjne ograniczyły się w tym wypadku jedynie do odnowienia budowli, w szczególności narożnej wieży, którą zapewne zaczęto użytkować w charakterze kaplicy.
Przedstawione wyżej dwa zamki stanowiły główne posiadłości krzyżackie w regionie. Włości te nie ograniczały się rzecz jasna do samych zamków lecz obejmowały ziemie wokół, wraz z wioskami, z których dochody stanowiły źródło dla finansów Zakonu - jednym zdaniem była to typowa sytuacja i działalność, identyczne do tych jakie obserwować mogliśmy w Ziemi Świętej i jakie na wielką skalę rozwinęły się w Europie.
Poza Amoudą i Haruinią Krzyżacy byli w posiadaniu szeregu ufortyfikowanych punktów położonych w ich tutejszych majątkach. Przykładem takiego dzieła jest tzw.
'Czarna Wieża' wymieniona w dokumencie z 1271 r., stanowiąca odosobnioną stację celną; ostatnio placówka ta została zidentyfikowana jako obiekt zachowany w pobliżu wioski Hasanbeyli, nie jest to jednak interpretacja pewna.
Nie jest nam znany ostateczny los wszystkich tych posiadłości, niewątpliwie jednak wszystkie one zostały przez rycerzy zakonnych utracone czy porzucone przed końcem XIII w., ostatnie zapewne w 1299 r.
Tu konieczna jest 'poprawka' co do
Toron czy Thoron ( obecnie wieś Tibnin w południowym Libanie ):
warownia ta została tylko formalnie nabyta przez Zakon w 1220 r. wraz z prawami do tytułu Panów de Joscelin ( tytularnych władców twierdzy ) i do całego hrabstwa. Jednakże de facto znalazła się ona w rękach chrześcijańskich dopiero w 1229 r., gdy to samo miasto i zamek Toron zostały odzyskane przez Fryderyka II od muzułmanów. Podobno - wg niektórych źródeł internetowych - Krzyżacy umocnili warownię lecz jest to bardzo mało prawdopodobne. Sprawa własności była tu wyjątkowo skomplikowana. Wraz z przejęciem Toron przez Krzyżowców pretensje do jego własności zgłosiły dwie strony: Krzyżacy właśnie, dążący do scalenia, skompletowania nabytego niedawno dziedzictwa baronostwa/hrabiostwa Joscelin, oraz Alicja Armeńska - spadkobierczyni/krewna dawnych Panów Toron. Decyzją Wysokiej Rady ( Haute Cour ) prawa Alicji uznano za priorytetowe, ważniejsze i to ona oraz jej córka stały się władczyniami i dziedziczkami twierdzy jak i przynależnych do niej dóbr. Krzyżacy mogli zatem być w fizycznym posiadaniu tego miejsca w najlepszym wypadku kilka czy kilkanaście miesięcy ( a i to jest tylko moją spekulacją - bo w najbardziej wiarygodnych i obszernych źródłach internetowych nie ma słowa o tym ). Ich pretensje do własności Toron wynagrodzić miał im - wg decyzji sądu - cesarz Fryderyk II. Obiekt ten zatem raczej możemy wykluczyć z naszych rozważań.
Odniosę się jeszcze do wspomnianej przez Łukasza sprawy
Castrum Novum czy
Castellum Novum:
Wydaje się, że jest to obiekt znany a nie zaginiony - co, o ile zrozumiałem dobrze, Łukasz sugeruje. Nie wiem zresztą gdzie Łukasz znalazł informację, że Krzyżacy otrzymali twierdzę o takowej nazwie. Mianem tym określano w różnych czasach i miejscach oraz przez różne okresy rozmaite warownie na obszarze całego 'łacińskiego Świata średniowiecznego'. Nas zainteresować powinny dwa takie przypadki:
1. franc. Castel Neuf, Chastel Neuf, Chateau Neuf - łac. Castellum Novum - arab. Qal'at Hinin - hebr. Margaliot ( północno-wschodni Izrael, Wzgórza Golan, obok doliny Hula ). Nie będę tu się rozpisywał na temat architektury i historii tego zamku, nie ma takiej potrzeby. Zamek ten nigdy nie był w posiadaniu Zakonu Krzyżackiego lecz władze Zakonu być może rościły sobie do niego jakieś pretensje, z tych samych powodów co do Toron, jako, że - jak już opisałem to powyżej - zakupione w 1220 r. dobra i prawa do hrabstwa Joscelin ( nabyto je od Ottona von Henneberg i jego żony Beatrycze, córki Joscelina III de Courtenay ) obejmowały także teoretycznie prawa do Chastel Neuf, który został darowany Joscelinowi III przez króla Baldwina IV w 1183 r. Nieco tylko wcześniej, w tym samym roku 1183, zamek, odbity w 1178 na muzułmanach, odremontowany przez Humpreya IV - barona Toron [ tak, tego Toron ], został przekazany z całym baronostwem Toron przez owego Humpreya królowi Baldwinowi, a to z tej racji, że Pan na Toron po trzyletnim narzeczeństwie trwającym od 1180 r. wreszcie poślubił przyrodnią siostrę króla - Izabelę Jerozolimską, i tym sposobem jego dobra stały się częścią domeny królewskiej. Były nią zresztą stosunkowo krótko, bo w praktyce do 1187 r. gdy teren władztwa Toron, wraz z samym zamkiem Toron i interesującym nas tu najbardziej Chastel Neuf, został opanowany przez Saladyna. Formalnie zaś ten kompleks posiadłości przestał być własnością królestwa w 1190 r., gdy doszło do wymuszonego rozwodu Izabeli i Humprey'a IV, po którym tytuł ( no ale nie same ziemie - w dalszym ciągu zajęte przez Mameluków ) został mu zwrócony. Ostatecznie Humprey został wynagrodzony, chyba pieniężnie. Niemniej prawa do Toronu, Chastel Neuf i reszty zachowała jego siostra - także Izabela. Poślubiła ona króla Armenii Cylicyjskiej - Rubena III. I to ich córka - Alicja Armeńska - upomniała się o Toron w 1229 r., gdy zamek odzyskano i to ona ostatecznie z Zakonem wygrała w tym sporze.
2. Drugi przypadek jaki może nas tu obchodzić to...
Castellum Regis czyli omówione już ruiny w
Mi'iliya. Otóż okazuje się, że po przejęciu tej warowni przez Joscelina III de Courtenay w 1176 r. była ona nazywana
Castellum Novum. Stosowanie tej nazwy wówczas sugeruje wręcz, iż Joscelin przeprowadzić mógł znaczącą odbudowę czy rozbudowę twierdzy.
Wydaje mi się zatem, że problem 'nieznanego 'Castrum Novum' jest rozwiązany, lub przynajmniej rozwiązywalny. Chyba po prostu w internecie Ktoś się pomylił i uznał, że Chastel Neuf w istocie należał do Zakonu Krzyżackiego. Mam nadzieję, że Łukasz poda jakieś miejsce skąd wziął informację o Castrum Novum. Wtedy chyba wszelkie wątpliwości będziemy mogli rozwiać wspólnie.
Podsumowując:Widać wyraźnie, że rycerze krzyżaccy nie korzystali z doświadczeń Joannitów i Templariuszy w zakresie układów przestrzennych zamków. Oba te zakony nie zdążyły wpłynąć na praktykę budowlaną Krzyżaków, którzy - co podkreślają naukowcy - reprezentują skromną co prawda ale odrębną gałąź średniowiecznego 'chrześcijańskiego' budownictwa warownego na Bliskim Wschodzie. Niemieccy Krzyżowcy przywiedli nad Jordan i do Galilei dobrze sobie znane wzorce z rodzinnych stron, do których to wzorców przywykli. Podobieństwo Montfort, Jiddin czy Amoudy do XII-XIII-wiecznych nadreńskich 'burgów' podkreślane jest przez wszystkich zajmujących się tematem. Po raz kolejny okazuje się tu, że Zakony Rycerskie nie stosowały jakichś wyłącznie im właściwych reguł, wyłącznie im przynależnych układów, lecz korzystały szeroko z powszechnie stosowanych 'świeckich' schematów, które w zależności od sytuacji adaptowały do partykularnych potrzeb.
Brak regularności ale praktyczne, pragmatyczne dostosowanie do kształtu terenu, grupowanie najważniejszych, niezbędnych pomieszczeń w jeden zwarty blok zabudowy i opieranie się układów na potężnych donżonach - to charakterystyczne wątki jakie można uznać za najważniejsze, wyróżniające działalność fortyfikacyjną Krzyżaków w 'Państwach Krzyżowych'.
Muszę znowu wypowiedzieć się odnośnie
Atlit, za dużo nieporozumień tu narosło.
[quote]Jak już wspomniałem wcześniej, około 1217-1218 roku Krzyżacy prowadzili na tym zamku prace budowlane razem z joannitami tu więcej
http://www.templiers.org/athlit.php . Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz. Na tym zamku (zwanym też Chateau Pelerin) była też wielka sala z centralnym filarem - uznawana przez niektórych badaczy za wyróżnik "stylu krzyżackiego". Oczywiście trudno wyciągać z tego jakieś zbyt daleko idące wnioski, ale niemniej jest to interesujące (choć nie przypuszczam, by inne zakony nie posiadały muratorów którzy potrafiliby wykonać coś podobnego) z pkt. widzenia odnoszenia się do niektórych wzorców juz w Prusach...