Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2022-01-12 11:43 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Rzeczy ludzi średniowiecza - Anna Marciniak-Kajzer

Liczba stron: 440
Rok wydania: 2020

Książka jest pierwszą z planowanej serii prac o rzeczach jakich używali ludzie w późnym średniowieczu na terenie Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Jest też próbą pokazania, że ludzie w tej epoce dbali o estetykę i wygodę życia, a otaczające ich przedmioty były nie tylko użyteczne ale też bywały piękne. Jest to obraz barwnego średniowiecza widzianego z perspektywy zabytków archeologicznych, dzieł sztuki i źródeł pisanych.

Wywiad z autorką: https://histmag.org/Prof.-Marciniak-Kaj ... ster-22186

fragment:

"PAP: Czy jeśli chodzi o wyposażenie średniowiecznego domu coś panią w badaniach zaskoczyło?

A.M-K.: Kiedy analizowałam średniowieczną ikonografię, zastanowiła mnie dbałość o szczegóły i piękno przedstawianych tam przedmiotów. Bogato ozdobione łyżki, grzebienie, garnki... Może te piękne obiekty nie były w domach w takim natłoku, jak na tych obrazach, ale nikt tych przedmiotów nie wymyślał specjalnie, one w tamtych czasach - przynajmniej w najbogatszych domach - były. Dlatego też nie podobają mi się rekonstrukcje średniowiecznych wnętrz. Wydaje mi się, że w zamkach jest za mało tkanin, sprzętów, za mało malowideł na ścianach. Przez to wnętrza wydają się zimne i puste. A one wcale takie nie były. A możemy się tego domyślać, oglądając średniowieczne ilustracje."

---
Wywiad na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=3KvXTEys\0BI


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-25 11:43 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Propozycja okładki Nowego Leksykonu Zamków w Polsce, którego wydanie planuje się na kwiecień - maj:

Attachment:
wydaw.jpg
wydaw.jpg [ 1.11 MiB | Przeglądane 3298 razy ]


Nie ukrywam, że dziwi mnie to, że nazwisko nowego autora, którego kojarzę nie jako naukowca ale autora publikacji albumowych i popularyzatorskich, umieszczono na pierwszym miejscu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-25 14:55 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Co ciekawe, ja o tym nic nie wiem!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-25 16:03 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
aa Wrote:
Co ciekawe, ja o tym nic nie wiem!

A to numer.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-25 22:16 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Sprawa jest zabawna. Mają być utrzymana hasła starych autorów, a pod nimi, jeśli jest taka potrzeba, notka pana Marka Gaworskiego o badaniach, pracach itp. po 2000 r. Co z planami i literaturą - nie wiem. Zostaje też pierwotny tekst prof. Kajzera. Całość na nowo zredagowana i złamana. No i dużo ładnych, kolorowych fotografii!!! Tyle wiem.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-26 05:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Co za czasy...Wydawana jest taka praca bez informowania współautora. Przyjęta formuła publikacji jest cokolwiek niespójna w sensie założeń i zapewne spowoduje szereg nieścisłości. No i zapis bibliograficzny powala..."Gratulacje". Na resztę poczekajmy do narodzin.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-26 11:53 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
aa Wrote:
Sprawa jest zabawna. Mają być utrzymana hasła starych autorów, a pod nimi, jeśli jest taka potrzeba, notka pana Marka Gaworskiego o badaniach, pracach itp. po 2000 r. Co z planami i literaturą - nie wiem. Zostaje też pierwotny tekst prof. Kajzera. Całość na nowo zredagowana i złamana. No i dużo ładnych, kolorowych fotografii!!! Tyle wiem.....

Pozwoliłem sobie napisać do p.Gaworskiego i poinformował mnie, że publikacja przede wszystkim będzie zawierała nowy materiał fotograficzny, natomiast zmiany w samej treści haseł będą niewielkie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-26 12:52 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Wrote:
Leksykon dla Wydawnictwa Arkady gotowy
Pomóżcie proszę z wyborem okładki

Image

Image


Z profilu pana Marka Gaworskiego, wczorajszy (25.01.2022) wpis: https://www.facebook.com/profile.php?id=100007502119381


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-28 00:33 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Co prawda nie ocenia się książki po okładce, ale jeśli rzeczywiście to ma być wydanie różniące się głównie szatą graficzną, to dodanie tam nowego autora zakrawa na groteskę. Mam nadzieję, że się mylę i p. Gawrowski solidnie zapracował na umieszczenie nazwiska wśród autorów, aktualizując choćby bibliografię, która przez prawie 20 lat urosła gigantycznie. i pojawiło się kilka "zamków na nowo", które również wypadałoby uwzględnić, z odpowiednią perspektywą. Generalnie Leksykon powinien być raz na ćwierć wieku aktualizowany lub pisany na nowo. Ale to niestety chyba nie ten przypadek.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-28 13:47 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Pan Gaworski odpisał mi przez fb, że dodał kilka obiektów, których nie ma w Leksykonie z 2001 roku (między innymi Chudów). Więcej szczegółów niestety nie znam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-01-28 14:07 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Tu pisaliśmy, których zamków nie ma w Leksykonie:

https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=6&t=432&start=0

Myślę, że pan Gaworski jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o zdjęcia, ale do weryfikacji merytoryki szkoda, że nie zwrócili się do pozostałych współautorów i nie dołożyli kogoś nowego za prof. Kajzera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-02-18 03:48 
Online

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
„Středověké venkovské kostely východních Čech, I. Archidiakonát hradecký (do roku 1378)“
Pierwszy tom nowej książki kolektywu autorskiego Dalibor Prix - Eliška Racková - Jiří Slavík wydaje wydawnictwo Artefactum.
Dzieło ma mieć trzy tomy według podziału regionalnego na archidiakonat hradecki, terytorium diecezji litomyślskiej i dekanat kłodzki, z których dwa pierwsze będą podzielone na dwa tomy chronologicznie rozdzielone rokiem 1378. Niniejszy, pierwszy tom poświęcony jest w rozdziałach wstępnych definicji regionu, historii badań, ogólnemu kontekstowi budownictwa kościelnego w średniowieczu, kontekstowi budowlanemu i konstrukcyjnemu średniowiecznych kościołów oraz tendencjom rozwojowym wiejskich budowli sakralnych w stylach romańskim, wczesnogotyckim i wysokogotyckim. W dalszej kolejności znajdują się wpisy do katalogu 43 kościołów na wyznaczonym obszarze, zawierające szczegółowe informacje o kościele, jego historię, opis strukturalny i historyczno-artystyczny, uzupełnione dokumentacją fotograficzną i aktualnym ukierunkowaniem.
Książka liczy 800 stron i za cenę 650 CZK można ją na razie nabyć w bibliotece Instytutu Historii Sztuki https://www.udu.cas.cz/cz/knihovny/knihovna-udu, ale w najbliższych dniach powinna być dostępna w zwykłych kanałach dystrybucji (księgarnie, sklepy internetowe itp.).
Attachment:
Komentarz: cover
Image0.jpg
Image0.jpg [ 826.49 KiB | Przeglądane 3087 razy ]
Attachment:
Komentarz: spis treśći
Image1.jpg
Image1.jpg [ 732.13 KiB | Przeglądane 3087 razy ]
Attachment:
Komentarz: przykładowe hasło
Image2.jpg
Image2.jpg [ 2.2 MiB | Przeglądane 3087 razy ]
Attachment:
Komentarz: mapa
Image7.jpg
Image7.jpg [ 783.42 KiB | Przeglądane 3087 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-23 10:25 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
No i wygląda na to, że Leksykon zamków będzie można zakupić w tym tygodniu. Jest na stronie Arkad i na allegro, z dostawą w połowie tygodnia:

https://www.arkady.info/leksykon-zamkow-w-polsce.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-24 10:24 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Widzę, że komentarze i uwagi dotyczące kolejności wymienienia autorów na okładce zostały przez wydawnictwo uwzględnione.

https://allegro.pl/oferta/leksykon-zamk ... 94828abd6c


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-24 18:41 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
A ja w moich publikacjach konsekwentnie będę w przypisach podawał "stary" Leksykon, gdyż dopisanie p. Gaworskiego do grona znakomitych autorów, zasłużonych w opracowaniu oryginału, uważam za wydawniczy humbug. Tego leksykonu nawet do ręki nie wezmę, bo i po co, skoro treść pozostała niezmieniona.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-26 23:58 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Dziś dotarł do mnie nowy Leksykon zamków w Polsce. Czytając wprowadzenie Wydawcy już wiadomo czego można spodziewać się po tej książce, cyt: "... Aby jednocześnie podziękować zawiązanej wokół książki społeczności pasjonatów zamków do współpracy zaprosiliśmy Marka Gaworskiego, który prześledził najnowsze badania i odkrycia, uzupełniając poszczególne wpisy o aktualne informacje, nie naruszając przy tym ani konstrukcji książki, ani zasadniczego tekstu".
Szkoda, że nie poproszono o poprawki pana prof. Salma oraz nie dokoptowano kogoś z osób obecnie zajmujących się profesjonalnie badaniami zamków (nie wiem, czy wykształcenie w tym kierunku ma pan Gaworski) za zmarłych Profesorów

Po pierwszym przeglądnięciu mogę powiedzieć, że jest to pięknie wydana książka, z pięknymi fotografiami Marka Gaworskiego (wszystkie zdjęcia są zrobione przez niego). Treściowo, w porównaniu z pierwszym wydaniem dodane zostało 7 nowych zamków, oczywiście dla nas wszystkich doskonale znanych oraz poprawione zostało dość dużo opisów poszczególnych obiektów. Co do wartości merytorycznej poprawek oraz tego, czego z nieuwzględnionych publikacji brakuje, nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Kojarzę, tak, na szybko, że była publikacja o zamku we Wschowej, były badania w Tczewie (nie wiem, czy była z tego jakaś publikacja), nie ma wzmianek o tym przy opisach tych zamków. Za to do źródeł bibliograficznych awansował jeden z przewodników Sypków, podany przy opisie Bąkowej Góry jako jedno ze źródeł. A z zamków np. Czudca oczywiście dalej nie ma

Podsumowując, dużym plusem jest wymiana zdjęć na zdjęcia pana Gaworskiego, minusem brak korekty opisów przez osoby profesjonalnie zajmujące się zamkami. Można kupić leksykon, jak się nie ma pierwszego lub dla zdjęć

Poniżej lista zmian:

Nowo dodane zamki:

Bąkowa Góra, woj. łódzkie
Biała, woj. opolskie
Borowy Jar-Siedlęcin, woj. dolnośląskie
Chudów, woj. śląskie
Jelenia Góra-Wzgórze Krzywoustego, woj. dolnośląskie
Jelenia Góra-Czarne, woj. dolnośląskie
Karpniki, woj. dolnośląskie

Poprawione opisy zamków:

Babice-Lipowiec, woj. małopolskie
Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie
Besiekiery, woj. łódzkie
Bezławki, woj. warmińsko-mazurskie
Bielsko-Biała, woj. śląskie
Bierutów, woj. dolnośląskie
Bobolice, woj. śląskie
Bobrzany, woj. lubuskie
Chałupki, woj. dolnośląskie
Chęciny, woj. świętokrzyskie
Chobienia, woj. dolnośląskie
Chocianów, woj. dolnośląskie
Chojnów, woj. dolnośląskie
Chomętowo, woj. lubuskie
Chrzelice, woj. opolskie
Ciechanów, woj. mazowieckie
Czchów, woj. małopolskie
Ćmielów, woj. świętokrzyskie
Danków, woj. śląskie
Dąbrówka Starzeńska, woj. podkarpackie
Domanice, woj. dolnośląskie
Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie
Gniew, woj. pomorskie
Gołańcz, woj. wielkopolskie
Gorzkowice, woj. łódzkie
Gostynin, woj. mazowieckie
Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie
Iłża, woj. mazowieckie
Inowłódz, woj. mazowieckie
Koźle (Kędzierzyn-Koźle), woj. opolskie
Krosno Odrzańskie, woj. lubuskie
Krościenko nad Dunajcem-Pieniny, woj. małopolskie
Kryłów, woj. lubelskie
Kurozwęki, woj. świętokrzyskie
Lanckorona, woj. małopolskie
Leśnica-Wrocław, woj. dolnośląskie
Lipienek, woj. kujawsko-pomorskie
Liw, woj. mazowieckie
Lubawa, woj. warmińsko-mazurskie
Łutowiec, woj. śląskie
Melsztyn, woj. małopolskie
Mirów, woj. śląskie
Morawica, woj. małopolskie
Muszyna, woj. małopolskie
Nowy Sącz, woj. małopolskie
Olsztyn, woj. śląskie
Ostrężnik, woj. śląskie
Oświęcim, woj. małopolskie
Papowo Biskupie, woj. kujawsko-pomorskie
Pieskowa Skała, woj. małopolskie
Płonina-Niesytno, woj. dolnośląskie
Prabuty, woj. pomorskie
Proszówka-Gryf, woj. dolnośląskie
Rabsztyn, woj. małopolskie
Racibórz, woj. śląskie
Rudno-Tenczyn, woj. małopolskie
Ryn, woj. warmińsko-mazurskie
Rytro, woj. małopolskie
Sanok, woj. podkarpackie
Sątoczno, woj. warmińsko-mazurskie
Siedlęcin, woj. dolnośląskie
Siedlisko, woj. lubuskie
Siewierz, woj. śląskie
Smoleń, woj. śląskie
Sochaczew, woj. mazowieckie
Stara Kamienica, woj. dolnośląskie
Starogród, woj. kujawsko-pomorskie
Stary Dzierzgoń, woj. pomorskie
Stołpie, woj. lubelskie
Stopnica, woj. świętokrzyskie
Ujazd, woj. łódzkie
Ujazd-Krzyżtopór, woj. świętokrzyskie
Ujazd, opolskie
Wieliczka, woj. małopolskie
Witków, woj. lubuskie
Wleń, woj. dolnośląskie
Zamek Bierzgłowski, woj. kujawsko-pomorskie
Zawiercie-Morsko, woj. śląskie
Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie
Żelazno, woj. dolnośląskie

Dodana bibliografia z lat po 2001 roku:

- Bis Magdalena i Wojciech, Archeologia na zamku w Tykocinie, 2006

- Chorowska, M., Błoniewski P., Zamek Niesytno w Płoninie według badań architektonicznych z lat 2011-2012, 2013

- Chorowska Małgorzata, Dudziak T., Jaworski K., Kwaśniewski A., Zamki i dwory obronne w Sudetach, t. 2, Księstwo Jaworskie, 2009

- Dudak W., Herman R., Badania archeologiczne zamku w Dankowie nad Liswartą, 2015

- Kajzer L., Augustyniak J., Zamek krzyżacki w Sątocznie w gminie Korsze, w świetle badań terenowych w 2002 roku, 2002-2003

- Kajzer L., Augustyniak J., Badania archeologiczno-architektoniczne rezydencji w Ujeździe. Charakterystyka badań, 2005

- Kołodziejski S., Zamek Ostrężnik w świetle dotychczasowych badań, 2004

- Krempa A., Wolnik M., Zawilińska M., Błochowiak-Waszczyszyn E., Ochrona historycznej architektury obronnej w stanie ruiny, 2017

- Olszacki T., Różański A., Zamek w Gołańczy: dzieje i architektura od połowy XIV po schyłek XVIII w., 2015

- Sypek A. i R., Zamki i obiekty warowne ziemi sandomierskiej, 2003

- Wasik B., Zamki krzyżackie w Starogrodzie i Bierzgłowie na tle innych komturskich siedzib nieregularnych w świetle nowych badań, 2018

- Gazda D red., Wielokulturowy obiekt warowny na górze zamkowej oarz gród cyplowy w Starym Dzierzgoniu, 2019

- Wiewióra M., Zamki krzyżackie i biskupie na ziemi chełmińskiej – nowe źródła, nowe perspektywy, t. 2., 2018

- Nocuń P., Wieża książęca w Siedlęcinie w świetle dotychczasowych badań: podsumowanie na 700-lecie budowy obiektu, 2016

- Wólkowski W., Architektura zamku w Bezławkach (2008-2011)

- Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk. 2006


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 12:24 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
A na czym polegają te poprawki haseł? Czy są wyodrębnione, czy skorygowano stare teksty?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 13:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Skorygowane stare teksty. Jak patrzę na Bezławki, pierwszy z brzegu poprawiony Pana tekst, to zmieniona jest częściowo kolejność zdań, dwa zdania są przerobione (zamiast zdania "Główne wejście do budynku znajdowało się według C. Steinbrechta od południa" na "Główne wejście do budynku nie znajdowało się, jak wcześniej sugerował C.Steinbrecht, od południa, lecz, jak wykazały przeprowadzone badania, po wschodniej stronie domu zamkowego" i "Siedziba komornika przekształcona została w 1583 ..." na "Siedziba krzyżackiego komornika przekształcona została w 1583...), dodane nowe zdanie (po zdaniu "Główne wejście ...): "W trakcie badań ustalono, że szczyt po stronie wschodniej pochodzi z okresu przebudowy zamku na kościół, czyli z końca XVI w.". Dodana jest jedna pozycja w bibliografii


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 13:29 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Czyli jest jednak niekonsultowana ingerencja w hasła autorskie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 13:59 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Kolejne Pana hasło - Bierutów jest kompletnie przerobione na bazie wcześniejszego tekstu, zdecydowanie bardziej niż przy Bezławkach (tu były tylko kosmetyczne zmiany). Nie chcę robić zdjęć i wrzucać na forum, a inaczej nie da się tego porównać bez przepisywania tekstu z obu tomów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 15:29 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Dziękuję. Nie, nie warto - szkoda Pańskiego czasu. już wszystko jasne. A więc jednak, mimo deklaracji wydawnictwa, że to nie nastąpi, bez konsultacji zmieniono treść haseł. Trudno zrozumieć takie postępowanie zarówno ze strony redakcji, jak i jegomościa, który się tego podjął. Ja tego nie pojmuję!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 15:40 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Może na koniec cytat z listu jaki otrzymałem 6 marca 2022 r. od prezes wydawnictwa Arkady, pani Janiny Krysiak:
"Jednocześnie zapewniamy, że archiwalne mapy, plany i ryciny nie uległy zmianie, a tekst oryginalny został potraktowany z należytym szacunkiem". Ocenę końcowej część tego zdania w kontekście zmian dokonanych w 80 hasłach nowego wydania Leksykonu, pozostawiam Czytelnikom."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 17:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Takie czasy. A czy, że tak głupio zapytam, wydawnictwo nie przekaże Panu chociaż jednego egzemplarza książki, jako było nie było jednak na obecny czas jedynemu autentycznemu autorowi Leksykonu?
Uważam, że wymiana zdjęć na zdjęcia pana Gaworskiego, to było bardzo dobre posunięcie, chociaż brakuje mi zdjęć zamków z Kresów (Kamieniec Podolski, Sidorów, Dubno, Podhorce), które były w Dziejach Zamków, bo było to dla mnie takie bardzo symboliczne, to były przecież też polskie zamki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 18:23 
Online

Dołączył(a): 2013-02-18 18:37
Posty: 180
Lokalizacja: Łódź
Trudno mi powiedzieć, co zrobi wydawnictwo. Szczerze mówiąc nie interesuje mnie to.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-27 18:39 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Widzę, że jestem chyba naiwny


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL