Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-09-28 10:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Dawna stolica Inflant Polskich.

Wrote:
Info. ze str. http://przewodnik.onet.pl/1170,1823,106 ... tykul.html

Ciekawie pod względem widokowym przedstawia się dolina Dźwiny, na wschód od Dyneburga. Na odcinku kilkunastu kilometrów rzeka tworzy malownicze zakola, zwane Daugavas loki. U ich krańca, w miejscowości Naujene można obejrzeć makietę twierdzy krzyżackiej. Miniaturka stoi na pagórku nad brzegiem Dźwiny, dokładnie w tym samym miejscu. gdzie w II poł. XIII w. założono pierwszy zamek.
Kilka kilometrów od centrum na prawym brzegu rzeki widnieją resztki carskiej twierdzy, wzniesionej za cara Aleksandra I i Mikołaja I w latach 1810-1833. Obok koszar znajdowały się na jej obszarze szpital wojskowy dla 500 pacjentów, stojący wewnątrz i dominujący nad miastem klasztor oraz kościół pojezuicki z poł. XVIII w., który wysadzono w powietrze już po ostatniej wojnie. W dyneburskiej twierdzy więziono wielu polskich działaczy niepodległościowych, stanowiła ona również ważny punkt oporu Rosjan podczas I wojny światowej. Do 1993 r. zajmowana była przez Armię Czerwoną. Dziś zachowały się z niej m.in. cytadela oraz potężne mury z fortami i bastionami. Oba brzegi Dźwiny łączy Vienibas tilts (most Jedności).


[quote]Info. ze str. http://www.polska-zbrojna.pl/artykul.ht ... rtykul=177
Łotewski sojusznik
Daniel Kochan
Gdy w 1918 r. powstały niepodległe Polska i Łotwa, obie strony dostrzegły możliwości i korzyści mogące płynąć z wzajemnej współpracy wojskowej. Łotwa znalazła się jednocześnie w obliczu dwóch wrogów: Niemców i Rosji. W 1919 r. wojska niemieckie gen. Goltza połączyły się z oddziałami białych Rosjan, gen. Bermondta-Awałowa, by zlikwidować niepodległe państwo łotewskie. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, który widział w Łotwie sojusznika i przeciwwagę dla niechętnej wobec Polski Litwy, był bardzo zainteresowany utrzymaniem niepodległości Łotwy. Liczył też na to, że Łotysze dopomogą mu w wojnie z Rosją i zgodzą się na realizację polskich planów federacyjnych. Do Warszawy udał się wówczas minister spraw zagranicznych Łotwy Mejerowicz, który uzyskał do naczelnika Piłsudskiego zapewnienie, że Wojsko Polskie wspomoże armię łotewską w walce o niepodległość. Jednak, by wywiązać się z przyjętych zobowiązań, Polska musiałaby uzyskać zgodę Litwy na tranzyt oddziałów polskich przez jej terytorium. Litwa nie wyraziła takiej zgody, a Wojsko Polskie, nie mając bezpośredniej styczności z wojskami łotewskimi, musiało zrezygnować z udzielenia Łotyszom pomocy.
Na szczęście dzięki wsparciu Estonii i Wielkiej Brytanii, Łotwa pokonała oddziały niemiecko-rosyjskie. Jednak bolszewicy okupowali południowo-wschodnią część Łotwy zwaną Łatgalią
- czyli dawne Inflanty Polskie. To właśnie na tym terenie, który od wieków podlegał polskim wpływom etniczno-kulturowym, miało dojść do polsko-łotewskiego braterstwa broni.
Właśnie historia i polskie wpływy w Łatgalii spowodowały, że Ryga początkowo żywiła obawy co do takiej współpracy. Rząd łotewski obawiał się, by Polska po wyparciu bolszewików nie włączyła tej części Łotwy do swojego terytorium - powołując się na dawną przynależność Inflant do Rzeczypospolitej. Gdy strona polska rozwiała te obawy, przygotowano plan wspólnego działania.
Wyzwolić Dyneburg
Głównym celem operacji miał być Dyneburg (łotewskie Daugavpils), dawna stolica Inflant Polskich. Polacy już od jesieni 1919 r. znajdowali się na południowym brzegu Dźwiny - oddzielającej ich od miasta. Jako że nadal nie było styczności operacyjnej jednostek polskich i łotewskich, zaplanowano, że sojusznicy uderzą na Dyneburg jednocześnie: Polacy od południa, Łotysze od północy.
Operacja, nad którą dowództwo objął na polecenie Piłsudskiego gen. Edward Rydz-Śmigły rozpoczęła się 3 stycznia 1920 r., gdy oddziały 1. Dywizji Piechoty Legionów frontalnym atakiem przez zmarzniętą Dźwinę wtargnęły do miasta. Władysław Broniewski, który był wówczas żołnierzem 1. DPL, tak opisał ten atak: "Staliśmy coś przez trzy dni nad Dźwiną o kilka wiorst na prawo od miasta. Trzeciego stycznia wypad. Spodziewałem się, że na rzece nieźle nas ostrzelają, tymczasem przeszliśmy bez strzału. Kilka wiorst lasem, tor kolejowy, szosa, znów las i tam bateria zdobyta bez strat. Przechodzimy tor petrogradzki i zrywamy go, ostrzeliwuje nas pancerka, zbliżamy się do przedmieścia - trochę strzałów, fasowanie terenów - 7. [kompania] idzie brać stację - my do cytadeli. Ot i cała awantura".
Mimo że to Wojsko Polskie wyzwoliło Dyneburg, natychmiast oddano go administracji łotewskiej, by ostatecznie rozwiać wszelkie obawy Łotyszy co do polskich intencji. Wiadomość o sukcesie operacji spowodowała w Rydze spontaniczną manifestację pod poselstwem Polski.
W następnych tygodniach wojska polskie i łotewskie prowadziły wspólne operacje mające na celu oczyszczenie południowo-wschodniej Łotwy z sił bolszewickich. Łotwa, zmęczona prawie dwuletnią wojną na swoim terytorium, postanowiła rozpocząć rokowania pokojowe z Rosją. W związku z tym, w marcu 1920 r. Polacy rozpoczęli ewakuację swoich wojsk z terytorium tego kraju. Doszło przy tym jednak do pewnych nieporozumień, gdyż Polska zamierzała pozostawić na swoich granicach sześć gmin powiatu iłłuksztańskiego (na południowym brzegu Dźwiny), w których ludność polska miała wyraźną przewagę liczebną nad ludnością łotewską oraz do końca wojny z bolszewikami kontrolować cytadelę i most w Dyneburgu. Łotysze, powołując się na argumenty historyczne, stanowczo odrzucali te roszczenia. Problem rozwiązał się sam, gdy w lipcu 1920 r. w obawie przed okrążeniem przez nacierające oddziały Armii Czerwonej, Polacy sami opuścili sporne terytorium, a wojska łotewskie zajęły je bez walki.


Dodane po 30 minutach:

Mapa miasta Image

Strona o twierdzy http://dinaburgascietoksnis.lcb.lv/vesture.htm

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-07-04 20:33 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
plan twierdzy i miasta z 1655 roku http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_1655.jpg

Historia: http://translate.google.com/translate?u ... 1&ie=UTF-8


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-07-18 13:01 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Miejsce w którym znajdował się zamek krzyżacki:
http://maps.google.pl/maps?q=Vecpils&hl ... kipedia.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-08-06 15:04 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Twierdza z XVI wieku
Attachment:
Dyneburg schloss castle zamek.jpg
Dyneburg schloss castle zamek.jpg [ 69.6 KiB | Przeglądane 3307 razy ]
Attachment:
Dyneburg Dźwinsk.jpg
Dyneburg Dźwinsk.jpg [ 128.28 KiB | Przeglądane 3307 razy ]


Zamek kawalerów mieczowych
1577
Attachment:
Daugavils_pirms_1577.jpg
Daugavils_pirms_1577.jpg [ 50.77 KiB | Przeglądane 3307 razy ]


Image

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL