Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2009-11-15 14:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-08 00:17
Posty: 50
Lokalizacja: Mińsk Litewski (BY)
jaki z zamkow bialoruskich musi byc nastepnym do restoracii\konserwacii?
Teraz na Bialorusi ida dykusje na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-16 09:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Witamy na forum! miło widzieć tu Kogoś z Białorusi!
A co do pytania: nie mam pojęcia. Należałoby raczej zadać sobie pytanie: Który z zamków na Białorusi jest najbardziej zagrożony? Ty chyba jesteś lepiej zorientowany. Może ty wyrazisz swe zdanie? Co Ty sam sądzisz na temat przez Ciebie zaproponowany?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-18 14:44 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Moim zdaniem należałoby zabezpieczyć zamek w Grodnie i tutaj mam na myśli nie tylko Stary Zamek ale i Nowy, który uległ socrealistycznej przebudowie po 1945 roku. Nie była to przebudowa znaczna i nie ingerująca zasadniczo w oryginalne mury ale jednak wpływająca na obecny, mało atrakcyjny wygląd tego obiektu. Tutaj należałoby co nieco dodać na temat Zamku Starego. Jego odbudowa jest niedopuszczalna z punktu widzenia konserwatorskiego, ponieważ po pierwsze nie mamy dokładnych widoków tego obiektu sprzed destrukcji, a po drugie obawiam się, że przy doświadczeniach jakie mamy w związku z remontem Nieświeża, mogłoby się to skończyć dla tego obiektu nie najlepiej. Wydaje mi się, że można dokonać delikatnych uzupełnień i uczytelnienia tego założenia ale raczej nie więcej.

Jako inny obiekt, którym należałoby się zająć, wymieniłbym Stary Bychów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-18 21:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Nie łatwo odnieść się do tego tematu. To zawsze są sprawy mocno dyskusyjne. Z pewnością podstawą dla każdego zrujnowanego zamku jest konserwacja i zabezpieczenie jego murów tak aby miał szansę przetrwać w obecnej postaci. To moim zdaniem absolutne minimum dla każdej, również polskiej ruiny (plus interdyscyplinarne badania i monografia oczywiście). Z tego co orientuję się macie na Białorusi przynajmniej kilka zaniedbanych ruin, więc jest co robić. Pewne obiekty jednakże jak się wydaje mogłyby zostać poddane nieco większej ingerencji. Poniżej postaram się odnieść do interesujących mnie założeń:

Grodno:

Zamek Nowy:

Wrote:
Moim zdaniem należałoby zabezpieczyć zamek w Grodnie i tutaj mam na myśli nie tylko Stary Zamek ale i Nowy, który uległ socrealistycznej przebudowie po 1945 roku. Nie była to przebudowa znaczna i nie ingerująca zasadniczo w oryginalne mury ale jednak wpływająca na obecny, mało atrakcyjny wygląd tego obiektu.


Tu jak najbardziej poglądy moje i Łukasza są zbieżne

Stary Zamek:

[quote]Tutaj należałoby co nieco dodać na temat Zamku Starego. Jego odbudowa jest niedopuszczalna z punktu widzenia konserwatorskiego, ponieważ po pierwsze nie mamy dokładnych widoków tego obiektu sprzed destrukcji, a po drugie obawiam się, że przy doświadczeniach jakie mamy w związku z remontem Nieświeża, mogłoby się to skończyć dla tego obiektu nie najlepiej. Wydaje mi się, że można dokonać delikatnych uzupełnień i uczytelnienia tego założenia ale raczej nie więcej.


Najbardziej obawiałbym się w kwestii działań bardziej odważnych drugiej grupy zagadnień którą wymieniłeś, czyli ewentualnych nieprofesjonalnych działań tamtejszych konserwatorów i przykład Nieświeża uważam tu za jak najbardziej adekwatny. Co do samego zamku zgodzę się, że jakaś pełna odbudowa byłaby mocno kontrowersyjna i chyba niepotrzebna. Z pewnością zamkowi należy się solidna konserwacja murów obwodowych, które po prostu straszą. Nie jestem na tyle zapoznany z materiałami naukowymi dotyczącymi budowli, więc nie będę wdawał się w żadne szczegóły, jednak myślę, że jeśli byłyby podstawy to uważam za możliwe pewne subtelne zmiany przy istniejących-zachowanych kubaturach zamkowych, które uatrakcyjniłyby niezbyt interesujący wg. mnie wygląd Starego Zamku. Być może to co mi chodzi po głowie tożsame jest z tym co Łukasz nazwałeś uzupełnieniami.

Bychów Stary

[quote]Jako inny obiekt, którym należałoby się zająć, wymieniłbym Stary Bychów.


Jestem podobnego zdania

Smolany

Uczytelnienie założenia plus zagospodarowanie wieży.

Lida

Tu ewentualnie dopuściłbym dokończenie odbudowy, czyli wymurowanie zwieńczenia zrujnowanej-drugiej wieży oraz fragmentu przylegającej do niej kurtyny. Zakres odbudowy jest tu i tak bardzo duży, więc uzupełnienie tego zespołu (nawet przy pewnych ewentualnych przekłamaniach) mieści mi się w głowie. Jeśli wzniesienie nad zrujnowaną wieżą dachu byłoby zbyt kontrowersyjne to chociaż widziałbym wyniesienie murów wieży nieco ponad poziom kurtyn i zwieńczenie w postaci platformy widokowej. Dzięki takim rozwiązaniom pojawiłaby się kolejna kubatura do wykorzystania na zamku, co być może ułatwiłoby jego właściwe wykorzystanie.

Holszany

Bardzo ciekawe założenie, zachowane w stopniu umożliwiającym częściową odbudowę. Myślę, że materiałów naukowych spokojnie wystarczyłoby. Podpierając się zachowaną ikonografią wydaje mi się, że uprawnione byłoby nadanie elewacjom stroju neutralnego, naturalnie z pozostawieniem zachowanego detalu (być może z subtelnym nawiązaniem do niego w kilku miejscach).

Krewo

Gdyby zamek zachował się w postaci z początku XX w. widziałbym działania analogiczne do Lidy, tylko ograniczone do jednej-zachowanej wieży i kurtyn. W obecnym stanie jedynie konserwacja murów i to koniecznie.

Nowogródek

Solidna konserwacja murów

To na razie tyle.

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL