Grodzisko na Górze Zamkowej, zwanej też Zamczyszczem, to pozostałość po jednym z najstarszych grodów na terenie Białorusi, który był wzmiankowany po raz pierwszy w 980 roku, a szczyt znaczenia osiągnął w XI-XII wieku jako stolica księstwa turowskiego.
Ówczesny Turów składał się z grodu i podgrodzia o łącznej powierzchni około 2,5 ha. Ślady obu części znajdziemy na Górze Zamkowej. Jest ona wyniesiona o 5-7 m nad poziom rzeki Prypeć i ma wymiary 260x180 m.
Teren dawnego grodu to wyższa część wzgórza, o zarysie trójkąta, oddzielona wyraźnie widoczną fosą od podgrodzia. Do dziś jest także widoczna kolista fosa otaczająca całą Górę Zamkową.
Na terenie grodu znajdują się odkryte w trakcie wykopalisk ślady drewnianej budowli i umocnień oraz
okrągłej ceglanej wieży obronnej z XIII wieku, którą rozebrano w 1830 roku.
Zachowały się także fundamenty wzniesionej w XII wieku murowanej cerkwi z trzema apsydami. Była to jedyna murowana świątynia w całej historii miasta. W jej zasypanych podziemiach znaleziono niezwykle interesujące pochówki w kamiennych sarkofagach z XII-XIII wieku; dziś można je obejrzeć w Muzeum Polesia w Pińsku.
W XVI wieku na Górze Zamkowej wznosił się
zamek Ostrogskich. W XVIII wieku zbudowano tu kościół jezuitów, który uległ zniszczeniu w XIX wieku. Jeszcze przed wojną stała tu cerkiew z 1836 roku, dawna szkoła parafialna i budynek zarządu gminy.
Dziś nie ma tu żadnych budowli, nie rosną też żadne drzewa. Nad wzgórzem dominuje wzniesiony w 1993 roku w najwyższym jego punkcie monumentalny pomnik świętego Cyryla Turowskiego.
Grzegorz Rąkowski
„Czar Polesia”, Rewasz, Pruszków 2001
(A.O.)
Dodane po 15 minutach: Dodane po 4 minutach: Dodane po 2 minutach: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XII/649