ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Czaniec
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=176&t=2283
Strona 1 z 1

Autor:  rudolf [ 2007-07-28 18:56 ]
Tytuł:  Czaniec

Image

Może przyda się ten rysunek jakiemuś nowożytnikowi. Tak mógłby wyglądać zameczek po odnowieniu. Na razie jednak popada w ruinę, niestety. Loggia została zasłonięta po przebudowie. Ten rysunek może być punktem wyjścia do próby określenia pierwotnego wyglądu zameczku.

Autor:  Lukasz [ 2010-01-21 15:30 ]
Tytuł: 

Image
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_ ... za%C5%84cu

Autor:  ZeroJeden [ 2010-04-01 20:46 ]
Tytuł: 

Zauważyłem ostatnio, że w Czańcu coś się bardzo dynamicznie zmienia.
stan sprzed chyba 2-3 lat:
Image
stan późniejszy:
Image

Autor:  rudolf [ 2010-04-03 00:14 ]
Tytuł: 

Dobre wieści:

Wrote:
Dwór w Czańcu pięknieje

Od ponad roku trwają prace remontowe w zamku czanieckim. Nowy właściciel - Leszek Berezowski, lekarz z Bielska-Białej zamierza tutaj zamieszkać ze swoją rodziną. Już rok temu pisaliśmy na łamach "Kęczanina", że dr Berezowski remontuje dwór, ale otoczenie należy do kogoś innego i właściciel zabytku ma kłopoty z porozumieniem się z posiadaczem otaczających go gruntów. Obecnie dr Berezowski odkupił już teren dawnego parku, a ekipa ogrodników realizuje jego nowe założenie przestrzenne - polecamy zdjęcia stamtąd. Jest już sadzawka dla ryb, nowe latarnie, krzewy, kamienne alejki. Wszystko zmienia się tu nie do poznania.
Równocześnie trwają intensywne prace wewnątrz zamku. Odbudowano zniszczone sklepienia, a także krużganek na piętrze i kamienne odrzwia. Dziedziniec już dziś wygląda całkiem pięknie - zwłaszcza dla kogoś, kto pamięta minioną ruinę. Niebawem odrestaurowana zostanie kaplica zamkowa. - To jest zabytek wyjątkowej klasy - mówi dr Berezowski. - Starsze i cenniejsze obiekty, to chyba tylko kościół w Starym Bielsku - dodaje. Widać z jakim zaangażowaniem i pasją zajmuje się swoim zamkiem. Nie tylko odbudowuje go i remontuje, ale też bada jego historię i jest w tej chwili ekspertem w tej materii.

Poniżej podajemy skróconą historię czanieckiego zamku lub jak kto woli - dworu obronnego.
Zamek został wzniesiony na początku XVII wieku przez rodzinę Stokłowskich herbu Drzewica. Ale już wcześniej był tutaj dwór obronny, którego pozostałościami są zewnętrzne mury wraz z fragmentami bastionów. Pierwotna budowla była o połowę mniejsza, a jej część zachowała się w południowym skrzydle obecnego zamku (np. piwnice).

Trzystuletni obiekt składa się z trzech skrzydeł otaczających dziedziniec. Czwarta, zamykająca część to brama z nakrywającym ją na piętrze krużgankiem (kiedyś otwartym na zewnątrz, na wzór włoskich willi) oraz podcienie na parterze. Całość budowli wsparta jest skarpami i od strony zachodniej zwieńczona jest renesansową attyką. Również dębowa aleja Wojska Polskiego jest częścią tego obiektu, bo niemal w całości była promenadą nakierowaną na czaniecki zamek.
Elementami obronnymi zamku były otaczające mury z narożnymi kolistymi bastejami oraz sucha fosa. Obecny kształt budynek uzyskał po przebudowie w XVIII wieku. To wtedy na wszystkie skrzydła położono dach mansardowy kryty gontem. Obiekt stanowi swego rodzaju miniaturę założenia palazzo in fortezza i był wystawną rezydencją. Był kolejno własnością: Stokłowskich, a od początku XVIII w. do 1764 r. hr. Franciszka Szwarcenberg-Czarnego, kasztelana oświęcimskiego; później - Franciszka Łodzińskiego, a w XIX w. należał do Jerzego Dobrzańskiego. Ten ostatni w 1808 r. sprzedał go księciu Albrechtowi Sachsen de Teschin. W1822 r. zamek jako spadek przeszedł na własność żywieckich Habsburgów. Po I wojnie światowej Karol Stefan Habsburg przekazał zamek i majątek czaniecki Polskiej Akademii Umiejętności. W czasach powojennych obiekt zamieszkiwali lokatorzy z kwaterunku, którzy nie dbali o nieswoje mienie. Ostatni z nich wynieśli się stamtąd w latach 80., gdy zamek po prostu walił się im na głowy. To był czas największej dewastacji zamku, zniknęły stamtąd nawet piece wzniesione z pięknych kafli. Na przełomie lat 80. i 90. obiekt kupił prywatny właściciel, Grzegorz Brom. To on uratował go przed kompletną ruiną, bo wymienił stropy i nakrył całość nowym dachem. Po nim właścicielami była jeszcze fabryka wagonów a potem kolejno kilka osób prywatnych. Nikomu jednak nie udało się doprowadzić remontu do takiego końca, aby ktoś mógł zamieszkać w zamku.
Wydaje się, że najbliżej tego jest obecny właściciel, dr Leszek Berezowski. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu nie stracimy tak pięknego obiektu, stojącego dosłownie na granicy Kęt i będziemy mogli podziwiać jego dostojną, barokową bryłę.


http://www.info.kety.pl/index.php?optio ... &Itemid=45

Tamże zdjęcia.

Autor:  Lukasz [ 2015-05-05 15:42 ]
Tytuł:  Re: Czaniec - widok z odsłoniętą loggią

Image

Niestety obecnie ten dach wygląda niedokładnie tak samo.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/