oto i zachowana ikonografia. Czerpałem pełnymi garściami z portalu sedina ( cudownego źródła informacji o dawnym Szczecinie ). Na pewno nie jest to wszystko w ogóle ale wszystko co na razie mam na mym komputerze. Nie potrafię podać dokładnej daty budowy i zniszczenia: wiem tylko, że trochę miejsca tej budowli poświęcili w swych artykułach czy publikacjach Radacki, Zofia Fafius i Maria Glińska. W jednym właśnie takim artykule podana jest data 1612 jako czas budowy przez Filipa II 'Lustschlossu' - 'pałacyku podmiejskiego' pod Szczecinem. Ale ikonografia zdaje się świadczyć o tym, że budowla ta istniała wcześniej - już w końcu XVI w. Zatem może informacja z 1612 r. dotyczy analogicznego Lustschlossu jaki wybudowano obok Oderburga pod Grabowem? warto wyjaśnić tą zagadkę. Monograficzny artykuł dotyczący Oderburga a napisany przez Janinę Kochanowską nie mówi nic o istnieniu podobnego Lusthausu także w Grabowie.
Poniżej widoki Lusthausu pod Szczecinem: 1 - fragment widoku z 1590 r. ( od wschodu )

2 - ta sama okolica na planie z 1594 r. - widok od zachodu 'zameczek'/'pałacyk' nagle znika ale jest regularny ogród z pawilonem w centrum. Co się tu dzieje?

3 - fragment planu z 1625 r. - również widok od zachodu

Jak widać na ostatniej ilustracji ogród z pawilonem w centrum to te same obiekty jakie można zobaczyć na il. nr 2
Tutaj zaś coś ekstra - wspomniany Lusthaus w Stuttgarcie - wzniesiony w latach 1575-93. Przedstawiony sztych wykonany został przez znanego nam dobrze z Pomorza Meriana w 1616 r.

Ilustrację wziąłem ze strony
http://www.bildindex.de. jeśli Ktoś jest bardziej zainteresowany jest tam więcej archiwalnych już dziś przekazów ikonograficznych dotyczących tej budowli. Polecam!
Mam nadzieję, że się zrehabilitowałem za me wcześniejsze zbyt nerwowe reakcje i niezrozumienie postu MJKuny.
Pozdrawiam!