Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-08-24 21:51 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Tu był letni zamek ks. pomorskich (podobny do Kręgu), obecnie jest Urząd Wojewódzki na Wałach Chrobrego - wg. mjkuny

Image


Ostatnio edytowano 2010-03-30 00:38 przez giekaa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-26 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-30 19:02
Posty: 236
Lokalizacja: Stargard / Tarnów
warto zauważyć że dokładnego położenia tzw. Lusthausu nie da się określić. w XVIII wieku teren ten został znacznie przekształcony - budowa Fortu Anhalt, na przełomie XIX i XX wieku wały fortu zostały zniwelowane, a ziemię uformowano tworząc Tarasy Hakena czyli obecne Wały Chrobrego


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-17 00:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Co za 'letni zamek'?
To był budynek o funkcji czysto rozrywkowo-rezydencjonalnej.
Przecież wystarczy przeanalizować samą nazwę : Lusthaus - dom przyjemności, rozrywki, zabaw, dający zadowolenie.

Choć różnica między Kręgiem a szczecińskim Lusthausem była bardzo duża (w zakresie funkcji a poniekąd i formy ) to i sam Krąg trudno zaliczać do zamków. Był to raczej rozległy dwór o znamionach obronności, bardziej chyba mających działać psychologicznie, a nie w realu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-17 07:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-30 19:02
Posty: 236
Lokalizacja: Stargard / Tarnów
no cóż :D letni zamek w tym wypadku oznacza pałacyk stylizowany na zamek :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-18 04:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
oto i zachowana ikonografia. Czerpałem pełnymi garściami z portalu sedina ( cudownego źródła informacji o dawnym Szczecinie ). Na pewno nie jest to wszystko w ogóle ale wszystko co na razie mam na mym komputerze. Nie potrafię podać dokładnej daty budowy i zniszczenia: wiem tylko, że trochę miejsca tej budowli poświęcili w swych artykułach czy publikacjach Radacki, Zofia Fafius i Maria Glińska. W jednym właśnie takim artykule podana jest data 1612 jako czas budowy przez Filipa II 'Lustschlossu' - 'pałacyku podmiejskiego' pod Szczecinem. Ale ikonografia zdaje się świadczyć o tym, że budowla ta istniała wcześniej - już w końcu XVI w. Zatem może informacja z 1612 r. dotyczy analogicznego Lustschlossu jaki wybudowano obok Oderburga pod Grabowem? warto wyjaśnić tą zagadkę. Monograficzny artykuł dotyczący Oderburga a napisany przez Janinę Kochanowską nie mówi nic o istnieniu podobnego Lusthausu także w Grabowie.

Poniżej widoki Lusthausu pod Szczecinem: 1 - fragment widoku z 1590 r. ( od wschodu )

Image

2 - ta sama okolica na planie z 1594 r. - widok od zachodu 'zameczek'/'pałacyk' nagle znika ale jest regularny ogród z pawilonem w centrum. Co się tu dzieje?

Image

3 - fragment planu z 1625 r. - również widok od zachodu

Image

Jak widać na ostatniej ilustracji ogród z pawilonem w centrum to te same obiekty jakie można zobaczyć na il. nr 2

Tutaj zaś coś ekstra - wspomniany Lusthaus w Stuttgarcie - wzniesiony w latach 1575-93. Przedstawiony sztych wykonany został przez znanego nam dobrze z Pomorza Meriana w 1616 r.

Image

Ilustrację wziąłem ze strony http://www.bildindex.de. jeśli Ktoś jest bardziej zainteresowany jest tam więcej archiwalnych już dziś przekazów ikonograficznych dotyczących tej budowli. Polecam!

Mam nadzieję, że się zrehabilitowałem za me wcześniejsze zbyt nerwowe reakcje i niezrozumienie postu MJKuny.
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL