Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-07-18 14:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Warownia została założona w tym miejscu wkrótce po podziale Sambii w 1258 r. Początkowo, przez długie lata było to rzecz jasna założenie drewniano-ziemne. W 1277 r. zniszczone zostało ono przez Skalawów ( niem. Schalauer ). Trzy lata później obiekt odbudowano i przeznaczono na siedzibę komtura, którą jednak był on wyjątkowo krótko, bo jedynie do 1289 r. gdy dokonano przenosin komturii do Ragnety ( Ragnit ) i usadowionow Labiawie wójta podporządkowanego ragneckiemu komturowi.
Wg dostępnej mi informacji założenie murowane powstało w okresie ok. 1350-60. Niestety nie udało mi się odnaleźć rzutu. Czy Ktoś z Was go posiada? Natomiast z odnalezionych przeze mnie fotografii było to założenie na planie regularnym - najpewniej, prostokątnym, z dwoma przynajmniej skrzydłami dostawionymi do kurtyn. Wg mapy w opracowaniu Arszyńskiego ( 'publikowanej' na Forum 'gdzieś' - już nie pamiętam gdzie ) zamek ten nie reprezentował swym rozplanowaniem modelu tzw. konwentualnego. Warownia wznosiła się nad rzeką Deime ( nie wiem jaka jest nazwa polska o ile istnieje ), której wody opływały mury zamkowe od południowego zachodu.
Jakaś rozbudowa nastąpiła w 1550 r. gdy obiekt stał się rezydencją księżnej Anny Marii - drugiej żony Albrechta Hohenzollerna.
Poniżej cztery fotografie z http://www.bildindex.de

1 - widok od południa
Image

2 - widok od północnego-zachodu
Image

3 i 4 - widoki skrzydeł zamkowych z dziedzińca
Image
Image


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-07-18 11:44 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Image

Image

Image

Image

Image

Image

I jako wtręt bardzo fajny ratusz.
Image


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL