Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-01 00:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Szanowny Panie !
Jestem bardzo zmęczony, stąd na dłuższą odpowiedź proszę o trochę czasu.
Z tym ,,zboczeniem" to jest trochę tak, jak z miernym inżynierem - mechanikiem, który własną głupotę lub nieudolność zasłania - formalną profesją. Poza tym, zabytkami jako zabytkami zajęto się dopiero w XIX-wieku i do tej pory trwa kształtowanie się środowiska autentycznych specjalistów: architektów i konserwatystów.
To, co Szyszko-Bohusz zrobił z Wawelem to zbrodnia, ale on to robił w najlepszej wierze. Teraz nasz czeka walka z jego spadkobiercami, aby wreszcie zamek wawelski odzyskał wygląd głównego gmachu RP, a nie - czyhającej nad Krakowem austriackiej cytadeli.
Ja bardzo liczę na działdowskie spotkanie, a jeżeli ono nie przyniesie właściwych rezultatów, to... i tak w ostatecznym rachunku wygrają ludzie rozumni, a nie jakieś bezmyślne sekciarstwo.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-06 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Szkoda, że nie mam przy sobie wyników mojego sondażu. W ankiecie respondenci odpowiadali na pytania związane z odbudowami i nowoczesną architekturą. Gdyby je pan tam przedstawił to przynajmniej byłby dowód na to jak społeczeństwo pozytywnie odbiera wszelkie próby odbudów, miałby pan argument decydujący w ręce i wszelcy szaleńcy (vide: Poznań, Ciechanów) musieliby zamknąć usta.
W chwili obecnej niestety i tak nie mógłbym się z panem nimi podzielić, zostały w kraju. W razie potrzeby jednak można to badanie powtórzyć- Polaków w Irlandii nie brakuje. Dziwi mnie, że ankiety jako argument koronny właściwie nie są wykorzystywane. Przecież to społeczeństwo powinno decydować.

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-06 19:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
rudolf Wrote:
Przecież to społeczeństwo powinno decydować.

Dość ryzykowne stwierdzenie ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-08 08:23 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Cała władza w ręce ludu !!!!

Skądś to znam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-08 12:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Wszelkie takie ankiety nie obejmują oczywiście lumpenproletariatu i wypowiadają się w nich zwykle ludzie, którzy jakieś pojęcie o temacie mają. Zresztą - mniejsza z ankietami - w całej Polsce zaczyna się już masowo odtwarzać często od fundamentów (zamek w Pucku) pomniki naszej historii. I chwała niech za to będzie Najwyższemu, że pozwolił w naszym narodzie zachować instynkt samozachowawczy. A ortodoksi i nawiedzeni wszelakiej maści niech sobie idą na zieloną trawkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-03 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Rudolfie, proszę o podanie wyników ankiety, ja podam wyniki swojej, którą przeprowadzałem w Janowcu na sporej próbie turystów. Wyniki przedstawiałem w Działdowie, zaprezentuję je i tutaj, ciekawe, czy i jakie będą różnice.

A co do Poznania, to problem jest bardziej złożony, niż tylko "opór konserwatorów".
Ja na przykład jestem zdania, ze dopóki prawdziwe zabytki niszczeją (a jest takich w Poznaniu sporo) to nie wolno nam wydawać pieniędzy na budowanie makiet. I tyle. Najpierw trzeba chronić to, co jest autentycznym dokumentem przeszłości.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-06 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Niestety będzie Pan musiał poczekać, obecnie nie mam do nich dostępu, zostały w kraju. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by je powtórzyć.
Co do pierwszeństwa ratowania ,,prawdziwych zabytków'' to ciągnąć ten temat można byłoby powiedzieć, że nie możemy ratować zabytków dopóki na przykład nie zmodernizujemy wszystkich szpitali, nie wybudujemy paru tysięcy mieszkań socjalnych, nie zainwestujemy w huty i nowe miejsca pracy itd... Wszystko jest ważne, a w Polsce i tak się będzie budować - może więc jednak lepiej to wykorzystać i sprawić żeby nasz kraj był bogatszy i piękniejszy.

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-12 17:19 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Kilka zdań na temat dzisiejszego spotkania w Łazienkach w sprawie odbudowywania ruin, które to spotkanie dotyczyło właścicie wyłącznie zamków. Pierwsze dwa referaty były tymi samymi referatami jakie wygłoszono na konferencji w Działdowie. Raczej zajmowały się systematyzacją teoretyczną zagadnienia. Po nich nastąpiła prezentacja jednego z zamków belgijskich, a następnie głosy z sali, które zakończyła prezentacja multimedialna rekonstrukcji wieży w Stołpiu przez prof. Buko.

Trudno mi zreferować tu wystąpienia ale nie raz gotowała się we mnie krew jak słyszałem wypowiedzi niektórych prelegentów, np. krytykujących odbudowę zamku w Tykocinie, która była ich zdaniem zniszczeniem zabytku. Cóż, co do formy odbudowy to sam ją krytykowałem ale zdjęcia zniszczonego "zabytku" prezentowały mury z lat 60. XX wieku zbudowane przez harcerzy. Ale to nieistotne szczegóły.

Ważne były nowości dotyczące planowanych ingerencji w istniejące ruiny. Otóż są plany miejscowego samorządu budowy jakiegoś obiektu współczesnego na terenie zamku w Czersku. Tamtejszy TOnZ (w jakiś sposób związany z zamkiem) podobno dzielnie odpiera ataki, ale spotkanie zakończył apel jednej z członkiń o pomoc w tej sprawie. Kolejną niespodzianką była informacja, że nowy dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, podczas prezentacji swoich planów oświadczył ze zamierza zabudowac zamek w Janowcu szklano-stalowymi budynkami. Podobno ta prezentacja spotkała się z aplauzem marszałka województwa. Jakaś młoda pani, z jak się przedstawiła "ośrodka mazowieckiego"(?), skrytykowała projekt odbudowy Sochaczewa. Odbudowa zamku w Poznaniu, wg jednej z wypowiadajacych się pań majacych kontakt z sentorem Łęckim, jest zagrożona w formie historyzującej i są silne naciski ze strony MN w Poznaniu by odbudowa była w formach współczesnych. Duże wrażenie zrobiła wypowiedź prof. Buko, który opowiedział się przeciwko głosom sprzeciwiającym się rekonstrukcjom, podając przykład pałacu Daniela Halickiego w Chełmie gdzie zachowały się niewidoczne mury do wysokości 3,5 metra. Pytał co w takim razie z tym zrobić, jeśli doktryna sprzeciwia się rekonstrukcjom? Podał też przykłąd wiezy w Stołpiu, kóra jego zdaniem za kilakdziesiąt lat bez ingerencji przestałaby istnieć. Pewnie tak jak ta w Szczebrzeszynie. Było też trochę danych statystycznych dotyczących ilości zamków w rejestrze itp. To tak w skrócie. Nawiasem mówiąc kilku profesorów wygłosiło zgrabne i rozwlekłe mowy, które dość luźno dotyczyło tematu i równie dobrze nadawałyby się na konferencję o sposobach pielenia ogródków.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-12 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Coś jest nie tak z tym Mazowieckiem. Najpierw Ciechanów, potem Brok, teraz Czersk?
Co do Janowca, to jest po prostu śmieszne kiedy tylu Kazimierzan i turystów marzy o odbudowie (byłem tam pare razy, rozmawiałem...). Czy pan dyrektor jest głuchy? Czy tacy ludzie jak pan dyrektor Muz. Nadwiślańskiego uważają, że pozjadali wszystkie rozumy i mają jakąś misję? Może coś więcej o zamku w Janowcu będzie mógł powiedzieć pan Hubertkm, w końcu tam pracuje.

ps. Niedawno zapoznałem się z dyskusją na stronie Skyscraper dotyczącą odbudowy pałacu saskiego. Duża część forumowiczów tego forum opowiadała się za wybudowaniem nad Grobem Nieznanego Żołnierza szklanych kolumn, tłumacząc to chęcią pokazania ,, trudnej historii tego miejsca''. Potem niektóre osoby skrytykowały decyzję o historycznej odbudowie nazywają ją komercyjną. Litośći!!! A dyskusji chyba nie muszę polecać zamkolubom, w końcu pałac saski stoi na miejscu zamku Zygmunta III.

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-12 22:51 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
rudolf Wrote:
w końcu pałac saski stoi na miejscu zamku Zygmunta III.


A nie dworu Tobiasza Morsztyna?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-13 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Lukasz Wrote:
rudolf Wrote:
w końcu pałac saski stoi na miejscu zamku Zygmunta III.
A nie dworu Tobiasza Morsztyna?


Niestety jestem obecnie odcięty od wszelkiej polskiej literatury. Wszystkie informacje biorę z netu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Saski

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-22 00:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Lukasz Wrote:
Kolejną niespodzianką była informacja, że nowy dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, podczas prezentacji swoich planów oświadczył ze zamierza zabudowac zamek w Janowcu szklano-stalowymi budynkami. Podobno ta prezentacja spotkała się z aplauzem marszałka województwa.



To o to chodzi:

Jacek Serafinowicz wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W konkursie startowali też Wiktor Kowalczyk i Halina Solecka.
Komisja konkursowa była niemal jednomyślna. Jacek Serafinowicz przedstawił ciekawy i ambitny projekt rozwoju kazimierskiego muzeum, które ma kilka oddziałów (w tym zamek w Janowcu i Kuncewiczówkę). Chce stworzyć związek muzeów nadwiślańskich, aby - jak mówi - przywrócić kulturową rangę Wiśle, a także rozpocząć współpracę Kazimierza Dolnego z Kazimierzem Krakowskim. Chce rozwiązać dwie wielkie bolączki muzeum: doprowadzić do finalizacji budowy nowego obiektu z salami na wystawy czasowe oraz opracować docelowy program dla zamku w Janowcu. Nowy dyrektor jest za odbudową południowego skrzydła zamku w ultranowoczesnej formie, aby stał się atrakcyjnym miejscem konferencyjnym.

Jacek Serafinowicz jest historykiem sztuki po Uniwersytecie Warszawskim, przez lata pracował w stolicy w pracowni badań urbanistycznych i architektury. W Ministerstwie Kultury był głównym specjalistą do spraw krajobrazu kulturowego, w Lublinie mieszka od 1990 roku - ostatnie 12 lat kierując Regionalnym Ośrodkiem Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego. To właśnie Serafinowicz doprowadził do wpisania Lublina na listę Dziedzictwa Europejskiego.

Wybór Serafinowicza powinien ustabilizować Muzeum Nadwiślańskie, które było ostatnio przedmiotem rozgrywek politycznych: stanowisko stracił najpierw dyrektor Wiesław Malawski, a ostatnio Tadeusz Rozłowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin


Jak ktoś chce szczegóły, to na priv.

Od siebie dodam tylko, że między sierpniem a grudniem opracowaliśmy nowy dokument dotyczący dalszych działań na zamku, członkami zespołu przygotowującymi te "wytyczne" (pisze w cudzysłowie, bo nie mają jako takiego waloru konserwatorskiego, bardziej chodzi o zestaw uzupełnień i zmian w dotychczasowych planach prac na zamku) byli m.in. panowie Jerzy Żurawski i dr hab. Jakub Lewicki. Zgodnie z wcześniejszymi planami salę konferencyjną chcemy umieścić w tzw. wybudowie północnej zamku, pan Jacek Serafinowicz nie mógł znać tego świeżego dokumentu, ponieważ został zamknięty tuż przed rozstrzygnięciem konkursu.

[quote="Lukasz"]Duże wrażenie zrobiła wypowiedź prof. Buko, który opowiedział się przeciwko głosom sprzeciwiającym się rekonstrukcjom, podając przykład pałacu Daniela Halickiego w Chełmie gdzie zachowały się niewidoczne mury do wysokości 3,5 metra. Pytał co w takim razie z tym zrobić, jeśli doktryna sprzeciwia się rekonstrukcjom? Podał też przykłąd wiezy w Stołpiu, kóra jego zdaniem za kilakdziesiąt lat bez ingerencji przestałaby istnieć.


Jest taka różnica, że wieża w Stołpiu stoi niemal w całości, a to nieco inna sprawa konserwacja obiektu istniejącego, niż budowa nowego pop kilkuset latach nieistnienia.
Czym innym są działania reintegracyjne, uzupełniające, możliwe do zastosowania choćby i w Janowcu w dużo szerszym zakresie, niż wielu sądzi, a co innego budowanie od podstaw nowego zamku w Poznaniu, nie sądzicie?

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-22 10:22 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
hubertkm Wrote:
Nowy dyrektor jest za odbudową południowego skrzydła zamku w ultranowoczesnej formie, aby stał się atrakcyjnym miejscem konferencyjnym.


Od Działdowa przez Ciechanów do Janowca?

[quote="hubertkm"]...byli m.in. panowie Jerzy Żurawski i dr hab. Jakub Lewicki.


Jakub Lewicki z Docomomo? Autor fantastycznej książki o lwowskich kamienicach?

[quote="hubertkm"]Jest taka różnica, że wieża w Stołpiu stoi niemal w całości, a to nieco inna sprawa konserwacja obiektu istniejącego, niż budowa nowego pop kilkuset latach nieistnienia.
Czym innym są działania reintegracyjne, uzupełniające, możliwe do zastosowania choćby i w Janowcu w dużo szerszym zakresie, niż wielu sądzi, a co innego budowanie od podstaw nowego zamku w Poznaniu, nie sądzicie?

Bardziej chodziło to co pod wieżą, o tę słynną kamienną płytę. Stwierdził, że to rewelacja na skalę europejską (pokazał potem rekonstrukcje na dvd) i jeśli to ma tak zostać jak jest, to jest to idiotyzm, bo cyt. "pies z kulawą noga się tym nie będzie interesować" i już słyszał, że miejscowy "biznesmen" chce postawić obok jakiś blaszak spożywczy. Zapytał a dlaczego miałby go nie zbudować, jeśli faktycznie teraz w oczach miejscowego społeczeństwa nic nadzwyczajnego tam nie ma? Opowiedział się za przywróceniem, chociażby częściowym, tego zespołu do dawnej formy, bo tylko to może coś dać wymiernego miejscowym i regionowi, a całe te teoretyzowanie konserwatorów o tzw. doktrynie jest zupełnie oderwane od rzeczywistości (jak to dodał ktoś inny, ta doktryna kojarzy mu się z doktrynami religijnymi). Ale to były wyjątkowe głosy. Reszta, miałem wrażenie, wygłaszała mowy, które nadawałyby się do przytoczenia przy omawianiu jakiegokolwiek problemu związanego z zabytkami. Tzn. mało konkretne, rozwlekłe, nie na temat, dygresje podkreślające własny dorobek i wygłaszane już 30 razy na każdej konferencji, niezależnie jakiego tematu by dotyczyły. Krew się we mnie gotowała gdy tego słuchałem, zważywszy, że do tej pory przez 100 lat istnienia służb konserwatorskich nie ma pełnego wydanego drukiem katalogu zamków w Polsce. Sorry za stylistykę, ale jak sobie to przypomniałem to się trochę zdenerwowałem.

Inna sprawa, którą poruszył prof. Buko to zatrzęsienie pieniędzy, które teraz dostaje się na różne projekty i zagrożenia z tym związane. Np. trasa archeologiczna po woj. lubelskim, na którą jakaś fundacja dostała (uwaga) 20 mln euro.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-24 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Lukasz Wrote:
hubertkm Wrote:
...byli m.in. panowie Jerzy Żurawski i dr hab. Jakub Lewicki.
Jakub Lewicki z Docomomo? Autor fantastycznej książki o lwowskich kamienicach?


Tak, ten sam.
[quote="Lukasz"][quote="hubertkm"]Jest taka różnica, że wieża w Stołpiu stoi niemal w całości, a to nieco inna sprawa konserwacja obiektu istniejącego, niż budowa nowego pop kilkuset latach nieistnienia.
Czym innym są działania reintegracyjne, uzupełniające, możliwe do zastosowania choćby i w Janowcu w dużo szerszym zakresie, niż wielu sądzi, a co innego budowanie od podstaw nowego zamku w Poznaniu, nie sądzicie?


Bardziej chodziło to co pod wieżą, o tę słynną kamienną płytę. Stwierdził, że to rewelacja na skalę europejską (pokazał potem rekonstrukcje na dvd) i jeśli to ma tak zostać jak jest, to jest to idiotyzm, bo cyt. "pies z kulawą noga się tym nie będzie interesować" i już słyszał, że miejscowy "biznesmen" chce postawić obok jakiś blaszak spożywczy. Zapytał a dlaczego miałby go nie zbudować, jeśli faktycznie teraz w oczach miejscowego społeczeństwa nic nadzwyczajnego tam nie ma? Opowiedział się za przywróceniem, chociażby częściowym, tego zespołu do dawnej formy, bo tylko to może coś dać wymiernego miejscowym i regionowi, a całe te teoretyzowanie konserwatorów o tzw. doktrynie jest zupełnie oderwane od rzeczywistości (jak to dodał ktoś inny, ta doktryna kojarzy mu się z doktrynami religijnymi).

Inna sprawa, którą poruszył prof. Buko to zatrzęsienie pieniędzy, które teraz dostaje się na różne projekty i zagrożenia z tym związane. Np. trasa archeologiczna po woj. lubelskim, na którą jakaś fundacja dostała (uwaga) 20 mln euro.

To ciekawe, z tą fundacją. Wiesz coś więcej na ten temat?

Co do Stołpia, nie bardzo rozumiem, powtarzam po raz kolejny, zestawianie tego miejsca z Poznaniem itd. przecież to kompletnie inna kategoria! Naprawdę niewiele trzeba, by ten obiekt odpowiednio przygotować do zwiedzania - przede wszystkim potrzebna jest promocja, a przy obiekcie zachowanym w takim stopniu nie powinno być w zasadzie żadnych problemów doktrynalnych.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-24 10:27 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
hubertkm Wrote:
To ciekawe, z tą fundacją. Wiesz coś więcej na ten temat?

Prof. mówił, że był w siedzibie tej fundacji w jakimś odrestaurowanym dworze. Nie mówił chyba gdzie, ale wspomniał, że pewnie doktrynerzy też krytykowaliby to, że został odbudowany.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-01-25 00:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Lukasz Wrote:
Prof. mówił, że był w siedzibie tej fundacji w jakimś odrestaurowanym dworze.


No to fajnie, zawęża nam to poszukiwania do jakichś 10 fundacji i stowarzyszeń :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-02-12 11:02 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Zamek w Brunszwiku odtworzony

Zakończono realizację Schloss-Arkaden - Arkad Zamkowych w mieście Brunszwik w Niemczech. Rekonstrukcja zabytkowego pałacu była najbardziej spektakularnym projektem odtworzenia zabytkowej budowli w Europie.

Otwarcie nowego kompleksu Schloss-Arkaden - Arkady Zamkowe odbyło się 29 marca 2007 roku. Obiekt jest rekonstrukcją zburzonego w 1960 roku zamku rodu Welfów, który połączono z nowym centrum handlowo-usługowym. W efekcie powstał wielofunkcyjny kompleks miejski. Inwestycja stworzy około tysiąca miejsc pracy. Budowa trwała zaledwie 20 miesięcy. Przy odtworzeniu zabytkowych elewacji zamku architekci wykorzystali około 600 zachowanych oryginalnych części. Pozostałe elementy elewacji odtworzone zostały wielkim nakładem sił przez kamieniarzy. Inwestorami projektu Schloss-Arkaden są spółki Credit Suisse Asset Management Immobilien KAG mbH oraz spółka ECE Projektmanagement.


W zabytkowym pałacu o łącznej powierzchni ponad 13 tys. mkw. swą siedzibę będzie miał Urząd Stanu Cywilnego, Biblioteka Miejska, Archiwum Miejskie, Urząd Kultury oraz nowe Muzeum Zamkowe. Inwestycja to też część handlowa - około 150 sklepów, kawiarnie i restauracje zlokalizowana na trzech poziomach. Wszystkie powierzchnie zostały już w całości wynajęte. Do dyspozycji klientów jest także parking na 1 700 samochodów.

Projekt architektoniczny kompleksu stworzyła grupa architektów z ECE Projektmanagement, natomiast generalnym wykonawcą była firma Hochtief Construction AG.

Tekst ag
Zdjęcia ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o.
http://www.muratorplus.pl
http://www.welt.de/print-welt/articl...r_Schloss.html

Image
Foto 1
Image
i Foto 2


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-02-21 14:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Nihil novi, ale można poczytać:
http://www.spotkania.pl/sources/pdf/2007-10-01.pdf

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-24 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Artykuł j/w ukazał się tuż przed spotkaniem w Działdowie. Jest umiarkowanie wyważony, ale dało się podczas konferencji zauważyć ze strony na szczęście dosłownie garstki konserwatorów wyraźną zazdrość wobec indywidualnych inwestorów. Najbardziej jednego z nich wkurzał czerwony prywatny helikopter na zamkowym dachu, zaadoptowanym na lądowisko.
Możliwe, że Tropsztyn to po części zamek nadreński, teleportowany do Polski. TYLE, że gdyby pan konserwator zamiast zawiści wykazał inwestorowi maksimum możliwej merytorycznej pomocy, to mielibyśmy wcale udaną próbę odbudowy polskiego średniowiecznego zamku rycerskiego.
Na szczęście w kuluarach przytłaczająca większość uczestników konferencji bez zastrzeżeń akceptowała i Tropsztyn i Korzkiew i Tykocin.
Pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-24 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
A'propos ankiet.
W ub. roku poznańskie Radio Merkury przeprowadziło wpierw dyskusję n/t odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a następnie ankietę wśród radiosłuchaczy.
Ku zaskoczeniu Radia wynik był miażdżący dla wielbicieli tandetnej pseudonowoczesności ze szkła i betonu:
80 - procent radiosłuchaczy zdecydowanie optowało za restytucją Zamku w wersji historycznej.
W Polsce stało się coś wręcz tragicznego: w roli rzekomych znawców od zabytków występują z reguły...urbaniści lub w najlepszym wypadku archeolodzy. Gdy Niemcy tak wspaniale odbudowują Drezno, Berlin i całą masę innych zespołów czy budowli u nas na siłę zaczyna się w zabytkową tkankę pakować szkło i beton i to zwykle w wyjątkowo tandetnym wydaniu, co realnie grozi faktycznym unicestwieniem na przykład gdańskiego zespołu staromiejskiego.
Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Historyczne rekonstrukcje eliminują z kręgu wykonawców większość firm na rzecz specjalistycznych w rodzaju PKZ, a za ,,załatwienie" takiego na przykład Ciechanowa (inwestycja na minimum 20 milionów PLN) inkasuje się zwyczajowo 10 - procent wartości inwestycji jako dobrowolny datek na rzecz rozwoju własnej rodziny.
Sądzę, że w Janowcu motywacja jest dokładnie taka sama. Jeżeli wpakuje się tam szkło i beton to pies z kulawą nogą nie tam przyjedzie, bo takiego g...mamy wokół siebie aż nadto.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-25 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Panie Waldemarze, szczerze mówiąc to miałem z Działdowa trochę inne wrażenia :D To znaczy, że p. Janczykowski wyżywał sie na śmigłowcu, to fakt, ale pytanie brzmi jeszcze na ile inwestor w Tropsztynie chciał korzystać z pomocy - nie znam tej sprawy, nie będę więc się wypowiadał, ale ciekawe, jak to było? No bo przecież ktoś te projekty z lądowiskiem zatwierdził i na jakiejś podstawie - i to jest ciekawe.
Jeszcze co do Poznania i przytaczanych przykładów niemieckich - jest kolosalna różnica między nimi, która zasadza się na pewnej ważnej sprawie - niemieckie obiekty są budowane wg bardzo dokładnych materiałów, zaś w przypadku Poznania jest kompletnie inaczej, co dokładnie swego czasu pokazał Ratajczak w "Zabytkach" (tekst z "Wyborczej" to kompletnie inna bajka). Jest pewna istotna różnica między "sprzeciwianiem się odbudowie w formach historycznych" a "sprzeciwianiem się fantastycznej odbudowie ignorującej znaczną część źródeł historycznych" - ja mam wrażenie, że to o to chodzi Ratajczakowi i że o to chodzi znacznej części osób, które protestują przeciw rozmaitym Tykocinom i Tropsztynom. Krótko mówiąc, że chodzi o PRAWDĘ.
Myślę też, ze warto wspomnieć o ciekawej wypowiedzi prof. Szmygina w Działdowie, po której, jak Pan pewnie pamięta panie Waldemarze, nastąpiła znamienna chwila ciszy. Prof. Szmygin powiedział, referuję to w dużym skrócie, że może warto poczekać, nie naciskać tak, poczekać, bo w tej chwili dysponujemy już takimi środkami technicznymi i finansowymi, że przy podjęciu nieodpowiedzialnych decyzji możemy sobie po prostu w trakcie rozmaitych prac zniszczyć nasze zamki. Może faktycznie lepiej ochłonąć i przeznaczyć trochę czasu na refleksję?

Jaszcze co do ankiet, pisze Pan, panie Waldemarze:
W ub. roku poznańskie Radio Merkury przeprowadziło wpierw dyskusję n/t odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a następnie ankietę wśród radiosłuchaczy.
Ku zaskoczeniu Radia wynik był miażdżący dla wielbicieli tandetnej pseudonowoczesności ze szkła i betonu:
80 - procent radiosłuchaczy zdecydowanie optowało za restytucją Zamku w wersji historycznej.


Ja mam pytanie: jak wyglądała ta ankieta? Co wiedzieli ludzie głosujący za takim, bądź innym rozwiązaniem? Czy zdawali sobie sprawę z fantastyczności historyzującego projektu? Czy pokazywano im po prostu dwa projekty: bajkowy zamek i dworzec późnomodernistyczny? Czy towarzyszył temu jakiś komentarz? Stwierdzenie, że to, co jest proponowane jako "projekt odbudowy w wersji historycznej" to swobodna impresja architekta na temat architektury XV-XVI wieku, a to, co proponuje się jako "projekt nowoczesny" jest w gruncie rzeczy bardzo słabą nowoczesną architekturą? Czy uświadomiono ludziom, że jest jeszcze cała gama innych możliwości?
Badania społeczne to nie jest taka sprawa, że ot tak zada się pytanie. Kwestia taka jak sprawa zamku w Poznaniu to nie sondaż przedwyborczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-28 23:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Szanowny Kolego !
Spotkanie w Działdowie pokazało, że środowisko konserwatorów jako całość nie jest ani merytorycznie ani mentalnie przygotowane do obecnej sytuacji.
Stąd ogromne różnice ocen i poglądów i to, na co pozwala jeden konserwator, nie akceptuje inny.
Dla mnie na przykład wręcz szokująca jest informacja, że lokalny konserwator nie wyraża zgody nawet na częściową odbudowę zamku Krzyżtopór, podczas gdy inny konserwator wyraził zgodę na to, aby żelbet i cegła dziurawka udawały w Gostyninie...gotyckie mury.
Ja będąc człowiekiem bardzo dumnym i zarozumiałym wierzę w mądrość zbiorową, której kapitalną lekcją były dzieje odbudowy Zamku Warszawskiego. Warto przestudiować dokumentację,aby zobaczyć, jakie mogły być popełnione błędy, gdyby decyzji nie podejmowano kolegialnie.
Dlatego będę walczył, aby w miejsce jednoosobowych instytucji konserwatorów miejskich czy terytorialnych utworzono rady konserwatorskie z udziałem czynnika społecznego, na przykład działaczy TOnZ.
Dyskusję w Radiu Merkury można odnaleźć w internecie i sprawdzić, że każda ze stron miała czas i możliwość przedstawić własny punkt widzenia. Radiosłuchacze wiedzieli więc, na co głosują.
Ja nie kwestionuję oczywistego faktu, że każdy projekt odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu będzie wywoływał spory i dyskusje wobec ubogiej ikonografii.
ALE, pomijając bardzo ważny wątek estetyczny, a więc potrzebę wypełnienia dotkliwej luku w panoramie poznańskiego zespołu staromiejskiego, sprawa ma wymiar patriotyczny.
Lepiej lub gorzej odbudowany Zamek ma być swego rodzaju symbolem-pomnikiem polskości i minionej stołeczności Poznania.
I o to przede wszystkim chodzi przytłaczającej większości Poznaniaków i Wielkopolan, którzy po wojnie żądali rozbiórki Adolf Hitler Schloss, czyli dawnego ,,zamku" kajzerowskiego przebudowanego pod kierunkiem Alberta Speera na oficjalną rezydencję Hitlera i odbudowy polskiego Zamku Królewskiego.
Inż. Milewski w jednym z wywiadów słusznie przypomniał, że około 20 procent zewnętrznej architektury Zamku Warszawskiego to współczesna kompozycja oparta na analogiach i domysłach (Wieża Grodzka, narożne wieżyczki itd.). Niestety, taka była nasza historia, że chcąc choćby częściowo odtworzyć polski krajobraz historyczny musimy często odstępować od konserwatorskich zasad.
Najlepsze rozwiązania przynoszą zawsze zbiorowe dyskusje i w Poznaniu taka dyskusja trwała wiele lat. Proszę pamiętać, że wytyczne do konkursu na odbudowę Zamku opracował miejski konserwator i to właśnie miejski konserwator wprowadził konkretne korekty do projektu inż. Milewskiego.
I to konserwator ostatecznie ten projekt zatwierdził.
Prof. Suchocki, który blokuje rozpoczęcie prac, nie jest konserwatorem i jego postępowanie stanowi skandaliczny przykład wprost wyjątkowej arogancji.
Serdecznie pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-23 13:37 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Kolejna odbudowa zamku przez osobę prywatną. W dodatku, prowadzona tradycyjnymi "średniowiecznymi" metodami, co jest sposobem na przyciągnięcie zwiedzających i sfinansowanie prac. Właściciel odbudował już jeden zamek i ma kilka innych. Więcej na stronie linkowanej poniżej.

Zamek Guedelon w regionie Burgundia, w departamencie Yonne we Francji.

Image

Image

Image

Image

Image

Źródło: http://www.guedelon.fr/index.php?lg=en


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-24 12:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
Całkiem niezły sposób na odbudowę i przyciągnięcie turystów. Tylko takie prace są wydłużone w czasie i jakieś 5 lat im to zajmie. Wszystko jest jeszcze zależne od klimatu w jakim się prace dokonuje. W Polsce mogło by to być utrudnione przedsięwzięcie ze względu np na dość mroźne zimy :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-24 22:05 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Z tej strony wynika, że mają zamiar to robić 25 lat. Nie śpieszy im się.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL