Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-05 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Zastanawiam się nad ilością zamków, które zostały odbudowane, tak wstępnie przyszły mi do głowy:

Malbork
Szczecin
Warszawa - 2
Czorsztyn - częściowo
Tropsztyn
Gliwice
Bobolice - w trakcie
Korzkiew
Tykocin - w trakcie
Golub
Białystok (chociaż to nie zamek)
Gniew - częściowo
Bytów
Morąg - w trakcie
Kraków
Pieskowa Skała
Słupsk

w planach (prawdopodobne):
Poznań
Cieszyn - uczytelnienie
Poznań - w trakcie renowacji

Wrote:
From: "Zamki Mazowsza"
Date: Wed Jul 6, 2005 11:47 am
Subject: Re: Re: odbudowane zamki

Nie rozumiem słowa odbudowa - czy to chodzi o zbudowanie zamku od zera, zabiegi konserwatorskie przy sypiących się murach, połatanie ruin w całość, czy może przywrócenie zamkowi blasku i chwały?


[quote]Date: Wed Jul 6, 2005 11:48 am
Subject: ODP: Re: Re: [zamkipolskie] odbudowane zamki
lukazamki

Jest taki który nieprzebudowany przetrwał "zawieruchy dziejowe"? Raczej nie. Odbudowę rozumiem tak, że jest coś co się do niczego nie nadaje a po odbudowie już może być w jakiś sposób sensownie użytkowane.



[quote]From: Tomasz Kaczyński
Date: Wed Jul 6, 2005 11:01 am
Subject: Re: ODP: Re: odbudowane zamki

W Cieszynie już jest sporo zrobione, jest baszta narożna, kuchnia do ok. 1,5 m w górę, wieża przybramna ok. 1 m w górę, wjazd do zamku.

No za Gostynin się wzieli w tym roku.

Czchów jest w trakcie cześciowej odbudowy, powiedzmy, że Łowicz też

[quote]Date: Wed Jul 6, 2005 12:49 pm
Subject: ODP: Re: ODP: Re: odbudowane zamki lukazamki

Zwróćcie uwagę że na tej liście (jeżeli jest jako tako kompletna) nie ma nic z Lubelszczyzny i szczególnie niestety ze Śląska. Chociaż właściwie powinno się dopisać Krobielowice.


[quote]From: Agata i Waldek
Date: Wed Jul 6, 2005 2:33 pm
Subject: Re: ODP: Re: [zamkipolskie] odbudowane zamki

Jeśli już się bawimy to proponuję TOP 5 - ruin zamków najlepiej nadających się do odbudowy /w granicach rozsądku/. Lub też ze względu na największą wartość.

Moje Top Five.
1. Ujazd - Krzyżtopór - żal że stoi to puste, a plany były!
2. Ogrodzieniec - bo wkurza mnie termin trwała ruina
3. Mirów - dla mnie najpiękniejsze ruiny w Polsce
4. Ciechanów - bo przypomina mi Hiszpanię
5. Radziki Duże - taki sentyment

Pzdr Waldek

[quote]From: "mike"
Date: Wed Jul 6, 2005 2:39 pm
Subject: RE: ODP: Re: odbudowane zamki

A to moje:
1. Chęciny - jak dla mnie najpiękniejszy zamek :)
2. Rudno-Tenczyn - byłoby go widać z baaaardzo daleka :)
3. Krzyżtopór ...
4. Świny ...
5. Ogrodzieniec

[quote]From: Tomasz Kaczyński
Date: Wed Jul 6, 2005 2:47 pm
Subject: Re: ODP: Re: odbudowane zamki

Ja daję takie typy
1. Radzyń Chełmiński - dla mnie najpiękniejsze ruiny w Polsce
2. Ujazd oczywiście - aż się prosi, żeby to odbudować.
3. Tenczyn - jeszcze 10 lat temu był w bardzo dobrym stanie, dziś się sypie i niedługo całkiem się rozsypie
4. Ogrodzieniec, bo to nie byłoby zbyt trudne, a zamek by zyskał
5. Liw - bo to mój ulubiony :D Tylko dwór trzeba byłoby przenieść. Choć razem wyglądają tak ładnie, no sam nie wiem :D

Pozdrawiam
Tomekk

[quote]From: Agata i Waldek
Date: Wed Jul 6, 2005 2:26 pm
Subject: Re: ODP: Re: ODP: Re: odbudowane zamki

Na Lubelszczyźnie to jest raczej tendencja odwrotna, najlepiej chcieli by wszystko zniszczyć, bo tylko przeszkadzają, i są siedliskiem chuliganów. Jeszcze w latach 50-tych w wieży na zamku w Szczebrzeszynie mieszkali ludzie, dzisiaj jest tam tylko kupa kamieni. Na nic zdały się grube mury, miejscowa młodzież ma niewyczerpaną energię. Czemierniki zamiast świecić przykładem na jaki zasługuje również powoli się sypie, a najlepiej wszystko odgrodzić i właściciel ma z głowy. Chociaż są również cenne przykłady tendencji zachowawczych jak na przykład Janowiec. Wieża w Wojciechowie też wygląda imponująco i tylko się cieszyć że w czas znalazła gospodarza. Planują ?podobno?/ częściową rekonstrukcję Kazimierz Dolnego, tutaj raczej wielkiego grzechu by nie popełniono ponieważ i partie murów są dość duże, i badania były, a i w przeciwieństwie do Tykocina jest sporo historycznych widoków. Niestety próbując często wykorzystać istniejące fragmenty zamków Aktualny właściciel czy gospodarz tworzy dziwne konstrukcje architektoniczne jak np. w Dąbrowicy koło Lublina gdzie z dawnego zamku - pałacu Firlejów sięgającego swymi murami XV w. /wieża/ zachowała sie tylko XVI w baszta, raczej ozdobna, a do niej dobudowano szkaradny budynek /Na szczęście nic nie przebije Działdowa, lub jak niektórzy chcą "Dziadowa". Ostatnio na Lubelszczyźnie jest duże zainteresowanie zamkami /?/ i dworami nad Bystrzycą, kilka z nich planuje się odbudować. Sam nie wiem z czego. ale badania trwają, a nowi właściciele tych terenów są pełny wiary/bo ona czyni cuda/, i tak ma powstać - to chyba dobre słowo - Zamek w Bystrzycy, Pałace w Osmolicach i Strzyżewicach.
Pzdr Waldek

[quote]From: Tomasz Kaczyński
Date: Wed Jul 6, 2005 2:41 pm
Subject: Re: ODP: Re: ODP: Re: odbudowane zamki

Wiara jak wiara, ale kasa. Nie jest tajemnica, że odbudowywanie zabytków, a choćby od podstaw jest doskonałą pralnią pieniędzy w majestacie prawa. W tym bym widział raczej ostatnio nasilającą się modę na rekonstrukcje przez różne stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne. Oczywiście są i wyjątki od reguły, są prawdziwi pasjonaci jak np. Popielowie w Kurozwękach i inni. Inna sprawa, ze my na tym raczej korzystamy i nie ma co narzekać, dopóki nie powstają jakieś koszmarki albo nie olewa się prawa jak w Swobnicy czy Węgrowie.
Nie mogę za to wyjść ze zdziwienia, że Ujazem się jeszcze nikt nie zainteresował na poważnie, nie takie ruiny ostatnio się podnosi :D

Pozdrawiam
Tomekk

[quote]Date: Wed Jul 6, 2005 2:56 pm
Subject: ODP: Re: ODP: Re: [zamkipolskie] odbudowane zamki lukazamki

Mirów i Ogrodzieniec? - zgłaszam votum separatum :) Mirów jest właśnie taki ... samotnie rozwalony w totalnej pustce. Moim zdaniem to najbardziej romantyczny zamek w tym kraju. Jako odbudowany byłby jakiś taki ... skomercjalizowany. Za to Ogrodzieniec mógłby być niezbyt atrakcyjny. To było chyba pudło z wieżami wciśnięte w skały. Tak je sobie w każdym razie wyobrażam. Podobnie dziwnie wyglądałyby Chęciny. Krzyżtopór - jestem za! i dodałbym do tego Bobrowniki (nad Wisłą - cudo) i chyba Ujazd bo zdaje się, że był bardzo ciekawy i taki "francuski" w dobrym stylu. Za to ja jestem za odbudową Tęczyna w Rudnie w postaci renesansowej

[quote]From: Agata i Waldek
Date: Wed Jul 6, 2005 3:01 pm
Subject: Re: ODP: Re: ODP: Re: odbudowane zamki

Chodziło mi o to ze Mirów i tak sie rozpadnie bez interwencji, a poza tym nie mówię by zaraz odbudowywać, to tylko zabawa.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Ostatnio edytowano 2006-02-09 10:00 przez Hiup, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 08:35 
wykaz Hiupa pragnąłbym uzupełnić o Będzin, odbudowany w latach 50


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 20:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Tak dla tych, co mają obiekcje co do celowości odbudowy Warszawy (ze strony http://www.desa.pl ):

Image

Image

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Ostatnio edytowano 2006-02-15 11:40 przez Hiup, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Wrote:
From: Agata i Waldek
Date: Wed Jul 6, 2005 2:26 pm

Ostatnio na Lubelszczyźnie jest duże zainteresowanie zamkami /?/ i dworami nad Bystrzycą, kilka z nich planuje się odbudować. Sam nie wiem z czego, ale badania trwają, a nowi właściciele tych terenów są pełny wiary/bo ona czyni cuda/, i tak ma powstać - to chyba dobre słowo - Zamek w Bystrzycy, Pałace w Osmolicach i Strzyżewicach.
Pzdr Waldek


Przecież pałac w Osmolicach stoi w całości (jeśli chodzi o mury, bo dach ukradli) - chyba, że w ciągu zeszłego roku była jakaś wielka katastrofa. W Strzyżewicach nie ma pałacu, jest dwór, a w nim zdaje się gmina.
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-10 00:19 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Szkoda Wieży Grodzkiej na zamku warszawskim w tym przedwojennym kształcie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-14 23:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Sieraków k/Poznania się już zdaje się odbudował w 1/2 i tak ma pozostać?
Czy dzieje się tam coś nowego?

Na marginesie:
http://www.drahim.pl

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-15 01:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Odbudowane od podstaw jest skrzydło zamku, od frontu uczytelnione są fragmenty murów, w środku muzeum i mauzoleum Opalińskich, ekspozycja malarstwa - nic specjalnie efektownego, aha - zdaje się , że jest makieta (muszę zerknąć na fotki). Byłem tam pod koniec lipca 2005. Jak nie zapomnę wrzucę jakieś fotki do galerii.

Zamek ma swoją stronę http://www.muzeum.sierakow.pl/

---
Całe szczęście, że z wnętrza zamku w Drahimiu zniknęły ohydne moto-rupiecie, a "rekonstruowana" wewnętrzna drewniana zabudowa + skromna ekspozycja uzbrojenia nadadzą wreszcie jakiś sensowniejszy "klimat" i ożywią ruiny Drahimia. Byłem tam w lipcu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-15 16:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
cóż... dla jednych ruiny to kupa kamieni rozrzuconych w nieładzie a dla innych zabytki motoryzacji to moto - rupiecie... Skoro kolega to fan staroci, to jednak apelowałbym o szacunek także i dla tych zabytków , jakby nie było, historii, choć historii motoryzacji

chyba ze jesteśmy jednostronni... a to przykre


Szanowny Kolega jest dzisiaj chyba absolutnie pozbawiony poczucia humoru lub niewłaściwą nogę jako pierwszą postawił na dywaniku obok łóżka ;) ;) ;) Tak jak każdy z nas szanuję wszelkie zabytki, zarówno architektoniczne jak i techniczne, w tym i zabytkowe pojazdy. Moja wypowiedź i żartobliwie potoczne określenie staroci motoryzacyjnych miały na celu podkreślenie faktu, że ekspozycja zabytkowych pojazdów (przy czym zabytkowość jest tu umowna z uwagi na tylko kilkudziesięcioletni rodowód) nie koniecznie pasuje do ruin średniowiecznego zamku. Niewątpliwie pojazdy te pasują do muzeum w Otrębusach i tam jest ich miejsce, gdzie pewnie w końcu powróciły. Podobnie nie bardzo pasuje mi Fiat eksponowany na dziedzińcu Tropsztyna, czy "uprzywilejowane" pojazdy parkowane na dziedzińcach zamkowych przez "zamkową załogę".
Pozdrowieństwa
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-16 01:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Moto rupiecie z Otrębusów ;)
Przepraszam, wiem że nie na temat, ale musiałem ;)

Image Image Image

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-04-01 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
Tematem który chciałbym poruszyć, i czegoś się od was dowiedzieć są prace przy rekonstrukcjach i adaptacjach zamków. Nie będę ukrywał, że temat sprowokowany został przez zamek w Chudowie, a szczególnie jego badaczy i właścicieli. Jestem pod wrażeniem. Myślę, że każda tego typu inwestycja czy ingerencja jest kontrowersyjna. Ale te zabytki jeśli mają przetrwać muszą żyć. Można to porównać do rekonwalescencji człowieka po chorobie. Przykład zamku w Chudowie jest wg mnie jak najbardziej pozytywny i godny naśladowania.
- Ukłony m.in. w stronę Przemka.
Kiedy patrzę na obecną kreację tego zabytku, nie mam wątpliwości, że zrobiono dobrze, a to co widać cieszy oczy i trochę zmysły, bo to naprawdę dobrze i z głową jest zrobione. Może to dobrze że narzekają ciągle na brak pieniędzy, bo robią to powoli i z głową. Przy tym co ważne zachowują klimat i atmosferę tego obiektu. Mam nadzieję że tak samo potoczą się losy zamku w Owieśnie jak i wieży w Siedlęcinie, w tym ostatnim przypadku sprawa jest łatwiejsza, ale i odpowiedzialność większa, bo zabytek to z pierwszej ligi.
Rozwlekłem sie przy pisaniu tych superlatyw, ponieważ mam zastrzeżenia do innych działań na innych obiektach, i przez kogo innego prowadzonych. Zimny pot mnie zlewa jak sobie pomyślę co może sie stać - jak to ktoś określił na forum - z jedną z najpiękniejszych ruin w Polsce, czyli z Mirowem. A to co się dzieje z Bobolicami, Rabsztynem, rozkopanymi i pozostawionymi Grabinami - Zameczkiem na Pomorzu, trochę chyba przekombinowanym Tykocinem, czy jednak pewnym naukowym bękartem jakim jest Kliczków, przekonuje mnie że można też łatwo coś zepsuć. Wizja sławy i pieniędzy, a przy tym bezguście i kompletny brak wiedzy historycznej uczyniły z części obiektów pośmiewisko. Co będzie jak zacznie odpadać elewacja z zamku w Bobolicach, i pojawi sie cegła dziurawka? Dzisiaj sama wiedza o żelbetowych attykach zamku w Krasiczynie sprawia, że jak go widzę, brak mi poczucia ze to zabytek, a mam wrażenie że jednak atrapa.
Raczej zachwytu to nie wzbudza. Tak myślę.
A co wy myślicie o tych odbudowach? O Korzkwi, niedługo pewnie Drzewicy, o Janowcu, Pęzinie na Pomorzu Zachodnim, Sierakowie - który wyrósł wręcz z "podziemi", Działdowie - na który chyba już brak słów. Tak można chyba jeszcze długo wymieniać.
WH


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-01 13:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Temat odbudowy zamków i innych zabytkowych obiektów od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji wśród historyków konserwatorów i zwykłych miłośników starych ruin. Wiele unikalnych zabytków znajduje się na terenie niewielkich gmin które nie posiadają wystarczających środków na ich utrzymanie i zabezpieczenie. W zdecydowanej większości miejscowi ludzie nie widzą sensu wydawania pieniędzy na jakieś stare gruzy przecież jest tyle ważniejszych wydatków : szkoła, drogi, pomoc społeczna itp. Lokalne władze często nie widzą możliwości wypromowania posiadanych zabytków jako atrakcji turystycznych które mogą być źródłem dochodu. Dlatego tak modne stało się ostatnio pozbywanie niechcianych ruin w prywatne ręce. Wiadomo że ktoś kupując zabytek przeważnie chce na nim zarobić albo zaspokoić swą próżność przez posiadanie np. XIV wiecznego zamku.
Głosy oburzenia które słyszę na temat odbudowy rożnych obiektów często są niesprawiedliwe podejrzewam że w wielu przypadkach brak podjęcia działań doprowadził by do tego że obecnie można by było zobaczyć jedynie mury przyziemia lub fundamenty. Często brak właściciela powoduje największe zniszczenia a ruiny służą okolicznej ludności jako miejsce pozyskiwania cegły do budowy garaży i chlewików w najlepszym przypadku stanowią miejsce zabaw dla miejscowych dzieciaków. Oczywiście jak w każdym przypadku znajdą się dobre jak i złe przykłady odbudowy zamków i tylu ile recenzentów tyle opinii. Niestety przeciętny turysta o wiele chętniej wybierze się do odbudowanego zamku w Tropsztynie niż do zarośniętych pokrzywami ruin w Melsztynie. Większości nie będzie przeszkadzać że jego rekonstrukcja jest nie do końca zgodna z prawdą historyczną dla nich stanowi po prostu atrakcję turystyczną i miejsce rodzinnej wycieczki. Według mnie większym problem jest że zamki stając się prywatna własnością przestają być ogólnie dostępne. Wprawdzie osobiście nigdy nie spotkałem się z odmową zwiedzania często nawet właściciel służył jako przewodnik lecz nie wiem czy tak samo potraktował by np. szkolną wycieczkę.
Podsumowują proces odbudowywania zamków będzie kontynuowany czy to nam się podoba czy nie jedynie można próbować przekonywać aby przypominały one gotyckie warownie a nie zamek królewny Śnieżki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-02 21:19 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Rekonstrukcje są przyjmowane krytycznie przez purystów, którzy jednak nie biora pod uwagę ile obiektów nie istniałoby gdyby nie odbudowy budynków, które stanowią sztandarowe symbole architektury europejskiej. Takim przykładem jest kampanila na Placu Św. Marka w Wenecji. Rekonstrukcje na podstawie wątpliwych przesłanek są faktycznie kontrowersyjne, jednakże jeżeli nie niszczą oryginalnej widocznej substancji zabytkowej i rekonstrukcje te mają miejsce po kwerendach a budowa jest prowadzona z odpowiedni sposób pod nadzorem specjalistów to ja osobiście nie znajduję przeciwwskazań przed takimi inicjatywami jak Tykocin. Owszem, jest to fałszerstwo ale czy wprowadza ono w większy błąd niż wyobraźnia turysty widzącego resztki fundamentów?

Przykłady rekonstrukcji:

Słowacja-zamek Trenczyn,
Czechy - Helfstyn, Karlstejn (z betonu), Stary Jicin - wieża(i masa zamków od XIX wieku),
Niemcy:, Drezno-Frauenkirche,
Kolonia - kościół św Marcina
Hildesheim - Knochenhaueramtshaus
Brunszwik-kamienice miejskie
Frankfurt nad Menem: Römerberg
Monachium: pałac
Bruchsal: pałac
Drezno: Zwinger i zamek, stare miasto
Stuttgart: zamek
Karlsruhe: zamek i stare miasto
Mannheim: zamek
Würzburg: Stare Miasto
Berlin: Charlottenburg, Kronprinzenpalais, Zeughaus, Opera, Kronprinzessinenpalais, Schauspielhaus, Deutscher und Französischer Dom, Uniwersytet Humboldta, Kaiser Wilhelm Palais, Biblioteka Królewska, Hedwigkathedrale, Bauakademie, Wyspa Muzeów, Marstall, Pałac Ephraimów, Kościół św. Mikołaja
Lubeka: Stare Miasto , Kościół Mariacki, katedra
Münster: Stare Miasto, Prinzipalmarkt
Moguncja: rynek
Augsburg - Ratusz

Francja: Baux-en-Provence (i setki obiektów od XIX wieku np Carcassonne), Orlean - katedra św. Krzyża, Katedra w Reims
Korea Pd: obecnie rekonstruowany jest pałac cesarski zburzony w 1912
Rosja: kościół na Kazance w Moskwie, Katedra (lata 90-te XX w.), Carskie Sioło,
Węgry: Stare Miasto w Budapeszcie, Wyszegrad, zamek Gyosgyor;
Litwa: Troki, Wilno zamek (w trakcie), Dom Perkuna w Kownie
Włochy: klasztor Monte Cassino, Wenecja - Kampanila na Placu św. Marka
Japonia - zamek w Hiroschimie
Łotwa: Stare Miasto w Rydze
Białoruś - Lida (w trakcie);
Ukraina - sobór Św. Michała w Kijowie;
Polska - Tropsztyn, Bobolice, Chudów, Korzkiew, w planie: Pałac Saski, Pałac Bruhla, Pałac Karasia
Turcja: Pałac Ciragan w Istanbule (lata 90-te XX w.)
Belgia: Ypres - sukiennice (zrównane z ziemi&#261, Diksmuinde-kościół,
Bośnia: most w Mostarze (lata 90-te XX w.)
Hiszpania - Alcazar i stare miasto w Toledo
Estonia: Dorpat - kościół
itd...

W planach:

Niemcy: Wesel - Ratusz,
Potsdam: zamek i rynek,
Berlin - pałac cesarski
obiekty w Halle, Lipsku, ...

Tu jest więcej na ten temat:
http://www.aphforum.de/forum/index.php? ... 6486c89349


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-03 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Rekonstrukcje, które wymieniłeś nie są jednorodne - bo jak postawić obok Tykocina choćby drezdeński Zwinger, gdzie nie tylko były dokładne inwentaryzacje, ale tez sporo elementów rzeźbiarskich, dłuta Permosera i innych, wmontowano wtórnie? Trudno postawić obok tego też drezdeńską odbudowę Frauenkirche - zupełnie, od podstaw, bez oryginalnych elementów, ale z dokładną dokumentacją - to wszystko bardzo różne przypadki.
Ja może jestem purystą, ale moje zdanie jest proste - decyzję o odbudowie można podejmować tylko wtedy, gdy dotyczy ona szczególnie istotnego obiektu (czy to w sensie historycznym, czy artystycznym, czy w sensie krajobrazu - jak np. kościół karmelitów w Wiśniczu, czy jakieś dominanty wnętrz miejskich) a w okolicy nie ma choćby mniej ważnych, ale oryginalnych zabytków, którym grozi zniszczenie. Nie powinno być takich sytuacji, że w jednym miejscu miasta z pompą się coś odbudowuje, a winnym burzy się oryginalne zabytki.
Częsty jest argument, że gdyby nie odbudowy, to byśmy prawie nie mieli zabytków - uważam, że to bzdura. Wtedy łatwiej docenilibyśmy ta całą masę prawdziwych zabytków, które zginęły w tym czasie, gdy odbudowywano te "ważniejsze"... O takich aberracjach jak rozbiórka śląskich miast na odbudowę Warszawy już nawet nie będę wspominał...
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-04 18:25 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Rozbiórka śląskich miast na odbudowę Warszawy? :( Ty też rozpowszechniasz ten nieprawdziwy mit? :( Ręce opadają.

Dodane po 33 minutach:

Znalazłem nawet post nt temat. Może trochę niewybredny w treści ale trudno autorowi nie przyznać racji:

Wrote:
Kocham miłością pierwszą ten radosny bełkot o mitycznym "wywożeniu cegły do Warszawy"
Każde miasto i miasteczko na Ziemiach Północnych i Zachodnich, które straciło swą zabudowę trwa od pokoleń w błędnym mniemaniu, że cegła z rozebranych tam budowli posłużyła na odbudowę tej wrednej, znienawidzonej Warszawy. Gdyby zsumować te wszystkie cegły z chorych urojeń mieszkańców Nysy, Gdańska, Kwidzyna, Malborka, Olsztyna, Lwówka Sląskiego, Jawora, Głogowa, Legnicy i setek innych, to powstałaby budowla rozmiarów Chińskiego Muru (albo większa). Takie pośrednie wskazywanie na Warszawę jako beneficjentkę ich nieszczęść - mnie Warszawiaka wk...wia niebotycznie. Bo cegły gotyckie na odbudowę warszawskiej Starówki pochodziły niemal wyłącznie z jednego miejsca - z Wrocławia, a było ich około dwustu wagonów. Reszta to żałosny, a uporczywie powtarzany mit, średnio udatnie maskujący indolencję niegdysiejszych władz tubylczych, których potomkowie leją dziś krokodyle łzy nad destrukcją...., na której skorzystała ta wredna Warszawa.
Za głupotę ówczesnych mandarynów po cichu ubożsi krewni z prowincji obarczają stolicę, zapominając, że w Warszawie było więcej gruzów (i cegieł z odzysku) i to na miejscu, niż w Ich miastach i miasteczkach.
Ale mit jest trwały, tym bardziej walczyć z nim należy, bo prawdy w tym tyle, co trucizny w zapałce.
z http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=254449


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-04 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
aa Wrote:
Rozbiórka śląskich miast na odbudowę Warszawy? :( Ty też rozpowszechniasz ten nieprawdziwy mit? :( Ręce opadają.

No dobrze, że choć doceniłeś "wkład" Wrocławia w odbudowę ukochanej stolicy :>

Czy wagonów było dwieście ? Ponoć do centrum doprowadzona była specjalna bocznica w tym celu, gdzieś, nie pamiętam gdzie widziałem planik z jej lokalizacją. Dla 200 wagonów ?

Fotka przedstawiająca wywóz cegły z rejonu Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu

Image
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dw ... _cegly.jpg

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Ostatnio edytowano 2006-04-04 19:19 przez Longmannn, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-04 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-30 19:02
Posty: 236
Lokalizacja: Stargard / Tarnów
mit mitem, ale ciekawe jest to co się stało z cegłami z rozbiórek zniszczonych w czasie wojny miast. dla przykładu szczecińska starówka została zniszczona w 90%, podobnie stargardzka, gruzowiska częściowo zniwelowano, ale większość nadających się do ponownego użycia cegieł wywieziono....
zaskakujące jest na przykład to, że w latach 70-tych podczas odbudowy katedry w Szczecinie wykorzystywano betonowe bloczki pomalowane na czerwono (hehe) zamiast oryginalnych lub chociaż współczesnych cegieł...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-04 21:00 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Powyżej jest chyba wszystko na ten temat. Z Wrocławia wywieziono materiał na odbudowę Starego Miasta czyli cegłę gotycką i dachówki ale na resztę, było dość ruin na miejscu. Z drzewem do lasu? Do tego pracochłonna rozbiórka, koszty przewozu. A co do Szczecina to przecież nie wieziono by cegły kilkaset kilometrów do Warszawy. Zresztą w jakim stanie była taka cegła po bombardowaniu. Ile czasu by trzeba by ją oczyścić. Dajcie spokój. Ten mit jest faktycznie tylko usprawiedliwieniem nieudolności miejscowych władz i jej tłumaczeniem się że "władza kazała". Dzięki Marcinowi zainteresowałem się Stargardem i po pierwszym zachwycie budynkami zauważyłem ile tam bloków między gotyckimi budynkami. To też wina wywiezionej do Warszawy cegły? Po co jak rozebrano stojące w Warszawie kamienice na Królewskiej, Próżnej, Zielnej, Grzybowskiej, Marszałkowskiej, w Al. Ujazdowskich, w Al. Jerozolimskich, Chmielnej i inne pod PKiN. Było dość cegły na miejscu. Aha, i ja nie jestem stronniczy bo z Warszawy nie jestem :?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-05 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Longmannn Wrote:
Czy wagonów było dwieście ? Ponoć do centrum doprowadzona była specjalna bocznica w tym celu, gdzieś, nie pamiętam gdzie widziałem planik z jej lokalizacją. Dla 200 wagonów ?


O ile wiem żaden pociąg w Polsce nie ma wiele więcej niż 50 wagonów.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-05 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Hiup Wrote:
O ile wiem żaden pociąg w Polsce nie ma wiele więcej niż 50 wagonów.

A co to ma do rzeczy ? Bocznice nie są jednorazowego użytku i służą do przejazdów więcej niż 1 pociągu ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-06 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Chyba się wyraziłem nie dość jasno, pisząc o aberracji - rozbiórce śląskich miast na odbudowę Warszawy :-)
Cała ta sytuacja jest aberracją w sensie rozbiórki miast - ogromnych ilości zachowanych kamienic, w takich miastach, jak Jelenia Góra, Lwówek itd., które rozbierano nie wiadomo po co i nie wiadomo do końca co z tą cegłą robiono, często pod pretekstem właśnie odbudowy Warszawy. Ciekawi mnie jak bardzo ten motyw odbudowy Warszawy został po prostu stworzony medialnie dla umotywowania rozbiórki takiej masy budynków? Temat sam w sobie wart odpowiednich badań, np. dla IPN.
Znany przykład uchwały nr 666 (nomen omen) się tu kłania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-06 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Moim zdaniem w fakcie odbudowy Warszawy z cegły przywiezionej z zewnątrz jest sporo nieprawdy.

Nie wiem co się stało z ta cegłą, tak samo jak nie wiem co stało się z cegłą z de facto rozebranego po wojnie Śródmieścia, które w większości w gorszym lub lepszym stanie przetrwało Powstanie Warszawskie.

Jedno jest pewne - cegła "gotycka" została wykorzystana przy odbudowie Starówki. Niemniej porównując rozmiary Wrocławia, Malborka etc. i warszawskiej Starówki można dojść do wniosku, że z tej cegły można było wybudować co najmniej kilka miast prowincjonalnych.

Poniekąd wiem, że spory nacisk położony był po wojnie na odzysk cegły z wyburzanych domów, a sądząc po ilości gruzów, to z cegły z odzysku pewnie postawiono większość domów do lat 50-ych - Mariensztat, Powiśle, Nowe Miasto, Muranów i coś pewnie jeszcze.
Mogę się mylić, cegielni na przedmieściach Warszawy i w samej Warszawie były setki.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-23 16:37 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Budowa w Tykocinie została zawieszona. To chyba gorsze niż jej dokończenie nawet w zafałszowanej formie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Biała Podlaska
PostNapisane: 2007-02-12 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Panie ,,hubertkm" !
Pan masz jakąś obsesję n/t rekonstrukcji. Proszę przedstawić chociaż jeden merytoryczny, powtarzam: merytoryczny argument przeciwko odtwarzaniu zniszczonych całkowicie zabytkowych budowli w ich historycznym kształcie. W USA nadal wznosi się NOWE gmachy w stylu amerykańskiego neoklasycyzmu i - co w tym złego. One żadnego zabytku nie udają i zabytkami nie są. Będą nimi za kilkadziesiąt lat.
Jeżeli już, to zachęcam Pana do protestów, gdy pod pozorem ,,rekonstrukcji" niszczy się zachowaną zabytkową substancję, jak to zrobiono z piwnicami odtworzonej pierzei Placu Teatralnego w Warszawie i zamierza się zrobić z Pałacem Saskim.
W ratuszu gdańskim Niemcy nie demontowali stropów, które uległy wypaleniu, tylko zdobiące te stropy rzeźby i plafony.
Co w tym złego, że w Białej Podlaskiej jakiś inwestor zbuduje hotel - dla przykładu - będący współczesną nam kopią radziwiłłowskiego pałacu?
Makieta to budowla z zastępczego, zwykle lekkiego materiału i takie się wznosi dla potrzeb filmowych.
Warszawski Barbakan nie jest żadną makietą. Jest tym, czym jest, a więc w miarę wierną rekonstrukcją. I co w tym złego?!
Odbudowa pałacu w Białej Podlaskiej połączona z autentyczną rewitalizacją (a nie taką ,,rewitalizacją", jaką paru nawiedzonych próbuje zrobić w Ciechanowie) zachowanych elementów całego parkowo - pałacowo - zamkowego założenia przywróci Polsce jeden z cenniejszych zespołów.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-02-12 15:48 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Wydaje mi się, że hubert prezentuje postawę, która jest regułą wśród historyków sztuki, więc nie do końca jest to kwestia "obsesji" ale pewnych założeń dogmatycznych, które muszę brać pod uwagę gdy swoje stanowisko prezentuje właśnie wykształcony w tej dziedzinie Hubert. Mam nieco odmienne zdanie od tego jakie zazwyczaj prezentuje w kwestiach rekonstrukcji, ale muszę przyznać, że po przeczytaniu jego tekstów nie jestem już tak radykalny w chęci odbudowywania wszystkiego co jest możliwe -jak to miało miejsce dawniej.
Popieram odbudowę Białej i krytycznie podchodzę do planów wobec Ciechanowa ale akurat jestem zdania, że piwnice Pałacu Saskiego należy usunąć. Są to piwnice z XIX wieku o niewielkiej wartości artystycznej jakich jest sporo w Warszawie, a starsze piwnice Pałacu Morsztynów zostaną nienaruszone, ponieważ znajdują sie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Koszt zachowania tych piwnic (oceniany aż na 70 mln złotych) uniemożliwiałby przywrócenie bryły Pałacu Saskiego co jest akurat dla mnie dobrem nadrzędnym.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pałac Saski
PostNapisane: 2007-02-12 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Sorry, ale z piwnicami Pałacu Saskiego rzecz się ma inaczej. Wbrew bredniom wypisywanym przez lewaków na stronie internetowej PPS (autentyczni PPS-owcy w grobach się przewracają) Pałac Saski to nie były dwie nowe kamienice połączone przez Skworcowa kolumnadą. Rozebrano tylko środkowy korpus dawnego Pałacu Morsztynów (Sasów) stawiając na jego miejscu kolumnadę (pod którą zostały ruiny piwnic), a dawne pałacowe skrzydła zostały tylko przebudowane. Tak więc zachowane ruiny piwnic pamiętają nie tylko Sasów i Morsztynów, ale i nawet Lubomirskich, co jest dosyć sensacyjnym odkryciem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL