Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-01 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
http://bip.gorakalwaria.pl/public/get_file.php?id=84018
Już wyżej załączone przez Waldka - proponuję, żeby wszyscy się z tym zapoznali. Bardzo rozważne propozycje, program użytkowy rokujący dobre efekty, a to wszytsko bez odbudowy zamku jako takiego, tylko z wykorzystaniem go w zasadize w postaci, jaka stoi dziś.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-16 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Sprawa tak zwanego ,,teatru elżbietańskiego" w Gdańsku okazała się mistyfikacją od początku do końca.
Nigdy nic takiego w Gdańsku nie było, co bezspornie w oparciu o odnalezione plany i dokumenty udowodnił znany badacz dziejów muzycznych Gdańska pan Michalak.
Cała ta historia była skutkiem ewidentnego błędu niemieckiego badacza jeszcze w XIX wieku, powielanym potem bez weryfikacji przez następców.
Najgorsze, że tą prawdę znano już od roku 1999, ale usiłowano ją zataić, szykanując odkrywcę.
Z tego zaczyna robić się skandal, którym już powinna się zająć prokuratura.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-20 16:34 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Wspominany już na forum artykuł "Jak materializują się duchy historii" z Newsweeka można przeczytać tutaj http://www.ratujtenczyn.org.pl/files/ne ... 8_2009.pdf

Jeszcze nie czytałem, ale pierwsze co zwróciło moją uwagę to to, że według mapy zamieszczonej w artykule, zamek Tropsztyn w miejscowości Wytrzyszczka znajduje się w położonym 6 km dalej Czchowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-21 11:50 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Jako pewnego rodzaju ciekawostkę, wydaje mi się, że warto przeczytać tekst o rekonstrukcji (a raczej przekształceniu od końca XIX wieku i w czasie odbudowy po 1945 roku) miasta Rothenburg w Bawarii. W efekcie powstało coś na kształt średniowiecznego Disneylandu, z tą jednak różnicą, że Disneyland jest jednak uczciwy i nikogo nie oszukuje swoją "oryginalnością". Ciekawe jak się na to co się działo w tym mieście zapatrywali po wojnie niemieccy historycy sztuki.

Wersja angielska: http://www.h-net.org/reviews/showrev.php?id=13969

Wersja polska po przetłumaczeniu przez Google: http://translate.google.pl/translate?hl ... 26hs%3DuLS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-21 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
W jakimś sensie sytuacja jest podobna do Kazimierza. Tyle, że jednak to, co robili Siciński i Koszczyc było uczciwsze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-21 13:48 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Zastanawiam się ile jest takich miasteczek w Niemczech. W poniedziałek byłem w Trewirze i zaskoczyło mnie to, że, pomimo istnienia tam licznych zabytków, pomiędzy nimi ciągnęły się ulice zabudowane budynkami powojennymi (ale o dość tradycyjnych formach, czyli spadziste dachy kryte łupkiem, boniowania itp). Nie znalazłem jednak na miejscu informacji na ile oryginalne są takie landmarki tego miasta jak zabudowa rynku, romańska katedra, Aula Palatina, Porta Nigra itd. Być może wiele z tych obiektów to rekonstrukcje po trzech nalotach alianckich z grudnia 1944 roku, ponieważ trudno sobie wyobrazić aby bomby nie zniszczyły np. kościołów i jednocześnie zrujnowały stojące obok kamienice.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-21 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Z tego co wiem to te kluczowe zabytki Trewiru ( czyli aula z czasów Konstantyna zamieniona potem zdaje się na kościół, katedra czy jakiś taki większy, okazalszy, romański kościół w pobliżu rynku oraz porta nigra ) są w zdecydowanej większości oryginalne, sytuacja się powtarza w wielu innych miastach, czasem to był w istocie łut szczęścia, że bomby nie niszczyły tych dzieł, a czasem owszem, zniszczenia je dotykały, ale z racji budulca akurat te najokazalsze zabytki się ostawały w największym procencie [ mam tu na myśli przede wszystkim stare miasta zabudowane w znacznej mierze szachulcem ]. Tak było w Hildesheim, tak było też w Halberstadt: oba miasta zostały okrutnie zbombardowane, zupełnie bez sensu zresztą ( nalot przeprowadzili Brytyjczycy, ich celem były nie dzielnice przemysłowe ale śródmieścia ), zdjęcia po zniszczeniu i z okresu powojennego pokazują zrujnowane, pozbawione dachów i hełmów świątynie, czasem z brakującymi partiami ścian, stojące samotnie pośród morza gruzów i zgliszczy. Dokładnie to samo mieliśmy w Gdańsku, Głogowie itd. Przyczyna takiego stanu rzeczy była jeszcze inna: tylko najcenniejsze obiekty otaczano opieką i uwagą. Zabudowa mieszkalna, ten wypełniacz, w którym niczym rodzynki w cieście tkwiły średniowieczne kościoły, traktowano po macoszemu i rzadko się nim przejmowano, toteż dopuszczano do dalszej rujnacji mieszkalnej zabudowy śródmiejskiej a z czasem i dopomagano prędką rozbiórką.

Toteż w prawdziwość większej części substancji budowlanej i/lub rzetelność rekonstrukcji najcenniejszych obiektów architektury w miastach niemieckich zniszczonych w trakcie II wojny światowej nie wątpiłbym szczególnie. Masowe i jakieś fałszywe w charakterze odbudowy były chyba rzadkością. Śródmieście Hildesheim sprawia w sumie wrażenie zbioru kilku najwyższej klasy zabytków umieszczonych pośród dość luźnej zabudowy w znacznej mierze ( z wyjątkiem kilku ulic ) zupełnie powojennej. Jak już coś tam odbudowano to zrobiono to porządnie. Kilka najcenniejszych kamienic planuje się zresztą odtworzyć dopiero w najbliższym czasie. Powojenny bum gospodarczy sprzyjał raczej szybkiej odbudowie z 'użyciem' architektury współczesnej o tradycyjnym wyrazie. W zniszczonych w trakcie wojny prowincjonalnych miastach niemieckich, jakie widziałem, nie silono się na jakieś rekonstrukcje: centra tych ośrodków były zabudowane architekturą współczesną z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, która bezpośrednio sąsiadowała z romańskimi i gotyckimi kościołami oraz renesansowymi ratuszami i gdzieniegdzie zachowanymi kamienicami.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL