Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-05 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Wpadłem na chory pomysł zainspirowany postami Łukasza - przed podaniem miejscowości proponuję wrzucać w nawiasach kwadratowych rejon, jakiego wpis dotyczy a potem nazwę miejscowości.
Może nie jest to czytelniejsze, ale zawsze coś np. takich Podzamczy z ruinami w Polsce jest pewnie kilkanaście ;)

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-05 13:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
popieram :)

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Czyli jak będę pisać Warszawa to mam dodać [Mazowsze] - ? ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-16 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Uszczegóławiamy - przed wpisem nie podajemy w nawiasach kwadratowych już rejonu, a województwo.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Słuchajcie - mam taką propozycję. Nie wiem jak oceniacie ten pomysł, postanowiłem go jednak poddać pod dyskusję.
Ostatnio zacząłem się nieco wgłębiać w sprawę 'obronnych' dworów nowożytnych o choćby drobnych czy domniemanych przejawach obronności, kilka czy nawet kilkadziesiąt chyba już na forum funkcjonuje a brak w sieci miejsca gdzie rzetelnie i w skali ogólnopolskiej zbierano by te obiekty i rzetelnie przedstawiano. Proponuję więc założyć oddzielny dział by gromadzić takie ciekawe a mało znane zabytki. Kilka z nich już jest na naszej stronie. Np. Boguszyn ( jeśli nie mylę nazwy ) czy Grębocice. Co myślicie o tym? Żeby wyjaśnić jeszcze może wątpliwości jakie mogą się pojawić co do mojego pomysłu: podstawowym i czołowym tematem, kluczowym zagadnieniem są i być powinny tu dla nas zamki. Ale wielokrotnie już trafialiśmy i trafiać będziemy w naszych wędrówkach i poszukiwaniach na budowle architektury dworskiej z czasów nowożytnych, będące czasem założeniami ufortyfikowanymi ( mniejsza o to na ile i w jaki sposób ). Ja osobiście nie chciałbym ich umieszczać tak jak to do tej pory ma miejsce w dziale zamki bo jednak do pojęcia zamek im wiele brakuje. Dlatego właśnie zapytuję Was - czy nie sądzicie, że uczciwie i praktycznie byłoby wyróżnić tu samodzielny dział?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-07 12:13 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
jesziwaboy Wrote:
Dlatego właśnie zapytuję Was - czy nie sądzicie, że uczciwie i praktycznie byłoby wyróżnić tu samodzielny dział?

Uczciwie byłoby, ale co do praktyczności tego pomysłu to już nie jestem taki pewien ze względu na to, że mogłoby dość do sytuacji w której w jednej miejscowości mamy gródek, zamek pod nowożytnym pałacem z elementami obronnymi, tenże pałac i do tego jeszcze dział fotograficzny. Zastanawiam się też, czy ilość takich obiektów (czy taka duża?) też uzasadniałaby tworzenie odrębnego działu, a także czy w ich wypadku co najmniej w +/- 50% przypadków i tak nie mamy do czynienia z zamkami, które znajdowały się wcześniej w ich miejscu? Pytam dlatego, że podejrzewam, że chodzi o obiekty z obfitującego w zabytki terenu D.Śląska, którego nie znam zbyt dobrze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-08 02:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Chodzi mi głównie albo i wyłącznie o dwory powstałe pomiędzy połową XVI a połową XVII w. O wielu z nich pisze się na tym forum już, czasem nazywa się je ( błędnie zamkami ). Chodzi o takie klasyczne renesansowe dwory - głównie śląskie ale i małopolskie czy pomorskie - o zamkowej bryle ale nieobronne w rzeczywistości, otoczone fosą czy stawami niczym jakiś 'Wasserschloss' ale tak naprawdę w ogóle ( poza kontynuacją ideową ) nie mające tradycji i zdolności obronnej. Nie wiem - jeszcze pomyślę. Chyba będę je wrzucał właśnie do zamkopodobnych. Tam np. w zasadzie należałoby przenieść Maciejowiec, Grębocice i kilka innych.
Dzięki, że się odezwałeś i dałeś mi parę ważnych uwag! Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-08 11:42 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Jak nazwac taki dział? "zamkopodobne" bardziej kojarzy mi się z neogotykiem prawdę mówiąc. Może "Ufortyfikowane rezydencje", "Nowożytne rezydencje obronne", "Nowożytne dwory obronne"?
A co myśli o tym pozostała część naszego society?

Przy okazji, czy wprowadzalibyśmy w tym wypadku podział na część foto i część merytoryczną? Sugerowałbym jednak już nie rozdrabniać poszczególnych obiektów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-09 02:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
a może 'dwory między gotykiem a barokiem'? bo o ten czas chodzi w architekturze i o ten czas w kulturze szlacheckiej też - nawiązywania do rycerskości i czasów przednowożytnych. O okres przeżywania się zamku/oraz wieży, okres ich długiego trwania ( a może wiecznego ? ). Czy obronne czy nie - to już sami czytelnicy i twórcy mym zdaniem winni oceniać indyidualnie, odrębnie każdy przypadek: jak dla mnie nazywanie dworów z tego czasu obronnymi jest często działaniem na wyrost, wg mnie obronność winna być rozumiana w tej grupie bardzo 'względnie i w sposób ograniczony'. Jednak jeśli podobają się Wam nazwy zaproponowane przez Łukasza - "Ufortyfikowane rezydencje", "Nowożytne rezydencje obronne", "Nowożytne dwory obronne" - to ja się z chęcią przychylę bo każda z tych nazw jest dość trafna i łatwo kojarząca się chyba.
Dzięki Ci Łukasz raz jeszcze, że chce Ci się czytać i odpisywać często z ważkimi spostrzeżeniami.

Dodane po 1 minutach:

acha - no i dobrze mym zdaniem proponujesz połączenie części fotograficznej z opisowo-problemową.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-09 10:52 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
jesziwaboy Wrote:
a może 'dwory między gotykiem a barokiem'?
Bardzo ładny tytuł. I celny. W stylu profesora Kajzera. Podoba mi się.

[quote="jesziwaboy"] acha - no i dobrze mym zdaniem proponujesz połączenie części fotograficznej z opisowo-problemową.

Przy okazji, jak tam poglądy Państwa w sprawie połączenia wątków "zamkowych" mających charakter merytoryczny i wątków fotograficznych? Czy coś się zmieniło, czy zostawiamy tak jak jest (byłem kiedyś niechętny temu podziałowi ale teraz już się trochę przyzwyczaiłem).

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-09 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł w zasadzie skopiowany ( lub ładniej : zainspirowany ) konferencją w Janowcu. Co do podziału na galerię i część merytoryczną - wprowadza to moim zdaniem pewne zamieszanie i chyba trochę utrudnia poszukiwanie informacji ale być może ma uzasadnienie praktyczne innego rodzaju ( nie każdy dysponuje szybkim łączem i/lub komputerem ). Jednak szereg wzmianek czy wiadomości istotnych i wiele naszych rozmów i sporów nad jakimiś zamkami znajduje się w galerii. Więc raczej optowałbym za połączeniem. Tu jednak może powinienem zamilczeć bo jestem świeżakiem a poza tym ta 'dychotomia' została chyba uświęcona już przez tradycję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-11 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
OGŁOSZENIE/ZAPYTANIE:

Mam propozycję. Myślę, że jest sens wyróżnienia osobnego działu (podkreślam, całego działu), który gromadziłby tematy poświęcone terminologii zamkowej i definicjom, a także ogólnym typom urządzeń obronnych oraz rodzajom manier fortyfikacyjnych w nowozytności. Dziś miejsce takich tematów jest troche niedookreslone, a te, które pojawiły się w przeszłości (wątki o attyce, o bergfriedzie, o donzonie itd.) znalazły się wśród rozlicznych, przypadkowych dość tematów w dziale "Zamki w Polsce". Ja proponuje wydzielic je do osobnego, wstępnego działu, który zawierałby taki zbiór pojęć do badań nad zamkami dworami, a także umożliwiałby dyskusję i rozbudowę haseł nt. ogólnych założeń danych manier fortyfikacyjnych.
Będę wdzięczny za Wasze opinie.
Poniżej przedstawiam kilka tematów, które do takiego postulowanego działu wg mnie by sie idealnie kwalifikowały:
1) Definicje pojęć z zamkami związanych - Donżon
viewtopic.php?f=1&t=2631
2) Definicje pojęć z zamkami związanych - Bergfried
viewtopic.php?f=1&t=2626
3) Definicje pojęć z zamkami związanych - PARCHAM
viewtopic.php?f=1&t=2838
4) technika budowlana - wątki murów ceglanych
viewtopic.php?f=1&t=2924
5) elementy budowli - Attyki
viewtopic.php?f=1&t=2783


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-11 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 822
Lokalizacja: Toruń
Myślę, że pomysł tematycznego działu poświęconego elementom architektury obronnej nie jest zły


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-12 01:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Jestem za.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-13 14:30 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 355
Lokalizacja: Poznań
Dobry pomysł, popieram.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-17 09:41 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Jeden z użytkowników sygnalizował mi, że nie ma dostępu do tego działu. Czy ktoś jeszcze ma ten problem?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-17 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Też nie mam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-17 10:24 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 355
Lokalizacja: Poznań
Ja również nie mam dostępu.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-05-17 11:01 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Teraz powinno być OK.
Dajcie znać gdyby było inaczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL