Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 18:36 
Dzięki :)

Tak poza tematem, Hiup piłeś to wino? :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Znalazłem moją erratę do mapy, uwaga z 2001-2002 :)
1. Słońsk - zamek-pałac ma dach :)
2. Owiesno - wieża wciąż jest :)
3. Leśna - jakieś cuś w opisie jest - patrz Szczytno, ale już samego Szczytno nie ma :) Założyłem, że chodzi o Szczytna gdzie jest neogotycki pałac na szczycie góry, ale do niego opisu też nie ma :)
4. Kamieniec Ząbkowicki - a co z tego, że nie zamek jak ładnie na rysunku wygląda :)
5. Rurka (tak wiem, że to jednak nie zamek :( - ale niech zostanie, tylko ten rysunek jest fatalny.
6. Węgorzewo - na rysunku stan chyba sprzed 40 lat
7. Reszel - hmm, to jest dopiero zagadka, są 3 wieże, z tym, że środkowa to wieża ratusza :) Ciekawe ujęcie.
8. Gniew wygląda jak Radzyń Chełmiński, stara musiała być ta fotka.
9. Rogóźno pomorskie - za ten rysunek można skalpować, ta wieżyczka jest schowana w krzakach, na szczęście zamek jest spory i go widać.
10. Szczytno - Jest ratusz zbudowany na fundamentach zamku i a powinny być zachowane ruiny, które są za nim.
11. Dąbrówno - moje ulubione, ściana z wieżą narożną na 3 kondygnacje :) Tak było w 1945 roku :)
12. Opole - nie zgadłem co to może być na rysunku
13. Moszna - tiaaa :)
14. Biała Nyska - a na rysunku pałac w Białej ale już bez Nyskiej :)

Tyle znalazłem, ciekawe co dodacie albo mnie skrytykujecie :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 20:30 
Dąbrówno...no właśnie
obecnie wygląda tak:

Image
mapa jest dobra przy planowaniu wycieczek, ale po przykrych doświadczeniach z nią, zawsze sprawdzam w necie punkt po punkcie...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
jacekzamki Wrote:
mapa jest dobra przy planowaniu wycieczek, ale po przykrych doświadczeniach z nią, zawsze sprawdzam w necie punkt po punkcie...


Gdy jeździłem z tą mapą po Polsce, to jeszcze nikt o Internecie na uczelniach nie słyszał.
A teraz jadę tam gdzie mi coś zlecą i zwiedzam przypadkiem. Mapę wożę z sentymentu - poprzednia mi się rozpadła.

Dodane po 2 minutach:

[quote="Tomasz Kaczyński"]Znalazłem moją erratę do mapy, uwaga z 2001-2002 :)
1. Słońsk - zamek-pałac ma dach :)
2. Owiesno - wieża wciąż jest :)
3. Leśna - jakieś cuś w opisie jest - patrz Szczytno, ale już samego Szczytno nie ma :) Założyłem, że chodzi o Szczytna gdzie jest neogotycki pałac na szczycie góry, ale do niego opisu też nie ma :)
4. Kamieniec Ząbkowicki - a co z tego, że nie zamek jak ładnie na rysunku wygląda :)
5. Rurka (tak wiem, że to jednak nie zamek :( - ale niech zostanie, tylko ten rysunek jest fatalny.
6. Węgorzewo - na rysunku stan chyba sprzed 40 lat
7. Reszel - hmm, to jest dopiero zagadka, są 3 wieże, z tym, że środkowa to wieża ratusza :) Ciekawe ujęcie.
8. Gniew wygląda jak Radzyń Chełmiński, stara musiała być ta fotka.
9. Rogóźno pomorskie - za ten rysunek można skalpować, ta wieżyczka jest schowana w krzakach, na szczęście zamek jest spory i go widać.
10. Szczytno - Jest ratusz zbudowany na fundamentach zamku i a powinny być zachowane ruiny, które są za nim.
11. Dąbrówno - moje ulubione, ściana z wieżą narożną na 3 kondygnacje :) Tak było w 1945 roku :)
12. Opole - nie zgadłem co to może być na rysunku
13. Moszna - tiaaa :)
14. Biała Nyska - a na rysunku pałac w Białej ale już bez Nyskiej :)


Złocieniec - ruiny rozebrane dawno temu do piwnic
Ciechanowiec - miejscowi rozebrali wszystko dawno temu
Tykocin - stoi skrzydło zamku
Sieraków - pół zamku odbudowane
Morąg - jako zamek wymieniony chyba pałac-muzeum

Nie mam mapy przed nosem - więc więcej chwilowo nie podam.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
He he ja mam 3. Jedna najstarsza i zniszczona, trzymana przez sentyment, druga ta z 2001-2002, bo dostałem ją do recenzji a trzecia wisi na ścianie oprawiona przez introligatora, z tą różnica, że rysunki pozalepiałem swoimi miniaturowymi fotkami, tzn. nie ze mną ale z zamki pstrykniętymi przez siebie :) Ma jedna zaletę, zaraza zamkomania i o to chodzi :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Ja też mam 3 sztuki - pierwsza pamiątkowa z 1995, potwornie wymięta, ze zgięciami podklejonymi szeroką taśmą, - na niej czerwonymi kółeczkami oznaczyłem miejsca w których byłem, a że jest tego ponad 400 - mapa robi wrażenie ;) Drugą kupiłem na allegro wydanie z 1980 r., trzecia to ta aktualna - na której Krzyżtopór jest umiejscowiony nieco na północny zachód od Tomaszowa Mazowieckiego ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Tam są dwa Krzyżtopory - podejrzewam że dlatego, że im się Ujazdy "rozmnożyły" :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 23:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
hubertkm Wrote:
Tam są dwa Krzyżtopory - podejrzewam że dlatego, że im się Ujazdy "rozmnożyły"

Przynajmniej mieszkańcy stolicy mają teraz bliżej do Ujazdu :>


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 23:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Możesz zeskanować ten fragment z Ujazdowem? Nie chce im nabijać kasy, a muszę to zobaczyć :)

A poważnie, może naprawdę jakiś list protestacyjny czy cuś do nich napisać?

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 00:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Nie o Ujazdów chodzi :-)
Mam wrażenie, że po prostu po odkryciach Kajzera w Ujeździe koło Tomaszowa dowiedzieli się w wydawnictwie, ze tam też jest zamek i jakiś mądrala wkleił koło niego rysuneczek z Krzyżtoporem (co tam - i tu Ujazd i tu Ujazd) - i teraz na tej mapie są dwa Krzyżtopory: koło Opatowa i koło Tomaszowa Mazowieckiego :-)
Skanu Ci niestety nie zrobię, bo mapy nie nabyłem - oglądałem tylko w księgarni - i starczyło mi... Zresztą mam starszą wersję.
Mapa zamków to jeszcze nic - wydano też kiedyś w tej samej serii mapę z sanktuariami - tam to dopiero były bzdury! Lubelska cerkiew archikatedralna, dawniej bazylianów, pochodząca z pocz. XVII wieku została wg tamtej mapy zbudowana w 1906 roku... Ręce opadają.
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 00:39 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Nigdy sobie tej mapy nie kupiłem bo jest okropna :F Za to jak byłem mały, to mazakiem zaznaczałem w atlasie samochodowym ojca gdzie jest jakiś zapomniany zamek, pałac lub grodzisko (nigdy mu się to nie podobało). Nieskromnie napiszę, że od tego czasu nie mam nic lepszego :faja:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 09:05 
Czy ja wiem czy taka okropna? Fakt, zawiera błędy i nieaktualne malunki ale dla wielu z nas była tym "początkiem", bardzo obrazowo i poglądowo dająca wyobrażenie o lokalizacji i stopniu atrakcyjności polskich zamków. Ma dwa wydania do dziś, na jednej zaznaczam każdy "zdobyty" obiekt i zapewniam, że wygląda imponująco. Poprzedni egz ukradziono mi onegdaj z samochodem.
Tacy nasi bracia Czesi i Słowacy też wydają takie atlasy ale wszystkie na jakie natrafiłem były jakieś takie nieporęczne, "książkowe" i małe. Na coś w stylu naszej mapy się u nich nie natknąłem.
Błędy oczywiście też popełniają (przynajmniej Czesi; o słowackich się nie wypowiadam z uwagi na słabą znajomość tematu).
Moim zdaniem mapa odgrywa rolę w tzw "propagowaniu tematu" dla zwykłych miłośników piękna i tajemniczości zamków, chętnie jeżdżących i zwiedzających te obiekty. Dla każdego innego tzw "znawcy" będzie to niczym "Fakt" przy "Polityce".


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Hmm, myślałem Ujazd, napisałem Ujazdów, muszę wcześniej chodzić spać :)
Mam czeską mapę, zamki są zaznaczone numerkami a rysunki i to niektórych są na odwrocie jakoś z opisami.
Jak mówię, super że jest, ale szlag trafia, że wydawnictwo tak poważne ma gdzieś, że od lat trzaska te same nieaktualne rysuneczki, dodając o zgrozo, takie kwiatki jak UJAZD :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Bo ja wiem?

Wydaje mi się, że Czesi mają daleko lepszą informację turystyczną jak u nas. Mój ojciec przywiózł rok temu fajna mapę zamków czeskich - jak wygrzebię to dam na nią namiary.

A generalnie takie odpowiedniki naszej polskiej mapy zamków w zasadzie można kupić jeśli nie na pocztówkach to na mapach dotyczących ich regionów - nazwijmy to umownie województw.

Dla mnie jedynym problemem ze zwiedzaniem na Czechach było... zdążyć przed przerwą obiadową.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Z miejsc, w których poniosłem porażkę przypomniało mi się jeszcze zachodniopomorskie Maszewo - wg. mapy zamków ;) Najpierw nałaziłem się po jakimś wzgórzu, ponad stawem, krzaczorach i polu, potem miejscowi nakierowali mnie (twierdząc, że tam był zamek) błędnie na miejsce, w którym jest jakieś pruskie mauzoleum upamiętniające "coś tam" (nie pamiętam dokładnie - czytałem o szczegółach w jakiejś książce). Na jakiejś mapce chyba na stronie internetowej Maszewa znalazłem info z lokalizacją zamku prawdopodobnie tam gdzie zaczynałem poszukiwania. Czy ktoś z Was szukał tam zamku i coś może znalazł ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 14:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Ja nie znalazłem nic w Nowym Korczynie, w opisach miały wystawać cegły z wału rzecznego, ale nic nie znalazłem. W Barczewie dotąd nie wiem czy to co mi miejscowi wskazali było faktycznie budynkiem przebudowanym z zamku. A i w Pińczowie też na wzgórzu nie znalazłem resztek zamku, jedynie portal z niego w jednym z domów poniżej.

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 14:34 
Tomasz Kaczyński Wrote:
(...) A i w Pińczowie też na wzgórzu nie znalazłem resztek zamku, jedynie portal z niego w jednym z domów poniżej.


Mógłbyś napisać w jakim domu i jak ten portal wygląda? Takie informacje są skarbem dla tych, którzy tam jeszcze nie byli :wink:

Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą i pomocną rzecz przy poszukiwaniu ruin czy jakichś reliktów. Oprócz starszych mieszkańców danych miejscowości pomocne są też okoliczne dzieciaki (chłopcy), co jak co ale ci to znają każdą dziurę w okolicy, nie mówiąc już o ruinach.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
O ile pamiętam zrobiłem mu fotkę. Dość łatwo go znaleźć, bo dom jest po lewej stronie jak się idzie ulicą w stronę góry zamkowej. I od razu się rzuca w oczy, że portal w drzwiach wejściowych jest z innej bajki :)

Z dzieciakami to jest tak, że mam rodzinkę pod Te(ę)nczynem i jak się pytałem kiedy byli w zamku ostatnio, to jak byli dziećmi. Dlatego często starsi mieszkańcy, choć wydawałoby się, że powinni mieć większą wiedzę, to nie kojarzą o co nam chodzi.

Ostatnio, jak pisałem na mailach, dzięki temu "odkryłem" ruiny pod Ćmielowem, próbując dotrzeć do zamku bo zapomniałem gdzie on jest. - Ruiny Panie? A tam trzeba jechać - i nie żałuje, bo nie podejrzewałem, że tuż za Ćmielowem są takie super skałki no i ruiny.

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
W Pińczowie na wzgórzu jednak zachowały się nikłe fragmenty murów i filara mostu - nie mam w tej chwili fotek pod ręką - ale jedna jest na mojej stronie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:04 
Ćmielów... taa... mamy rodzinę za Ostrowcem i często tam bywamy... za pierwszym razem tubylec nie kojarzył ruin zamku tylko ruiny browaru - faktycznie, potem się okazało, że ostatnimi czasy ruiny robiły za browar...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Longmannn Wrote:
W Pińczowie na wzgórzu jednak zachowały się nikłe fragmenty murów i filara mostu - nie mam w tej chwili fotek pod ręką - ale jedna jest na mojej stronie.


Może dlatego nie znalazłem, że byłem zimą. A Pińczów jest tak uroczą miejscowością, że wrócę tam kiedyś na pewno latem i dopadnę go :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
No tak śnieżna zima to "świetny" okres do eksplorowania ruin zachowanych w szczątkowym stanie ;) Ja kiedyś za pierwszym razem mocno naszukałem się zarośniętych wtedy i zaśnieżonych ruin Wołka w Kobiernicach, nie mówiąc o problemach z dojazdem na górę ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:45 
W zimie penetruję tylko duże obiekty, ruiny zostawiam okres wiosenno-jesienny.
Znalazłeś wtedy te ruiny Wołka?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Tak, ale zdjęcia były bardzo kiepskie, prawie nie było widać murów, było ciemno i pochmurno, marna pogoda. Byłem tam w też w lecie 1,5 roku temu, cały teren był elegancko oczyszczony, uporządkowany i pozbawiony krzaczorów, aż miło było popatrzeć. I pofotografować oczywiście :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 15:53 
Jeszcze jedna rzecz, którą ostatnio stosuję przy poszukiwaniu trudno dostępnych resztek położonych w lasach.
Odpowiednio wcześniej szukam nr telefonu do Dyrekcji Lasów Państwowych danego obszaru. Jeśli nie tam to skierują do danego leśnictwa. Nigdy jeszcze nie miałem przypadku, że nie udzielono mi informacji. Ludzie stamtąd wiedzą wszystko. Bez szemrania odpowiadają jak trafić do każdego interesującego mnie obiektu.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL