Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-16 21:09 
Czy zdarzyło się komukolwiek z Was jechać w pewne miejsce i nie znaleźć poszukiwanego obiektu? Jeśli już udało to odnalezienie czego było najtrudniejsze?

Do tej pory z niczym wróciłem tylko z jednego miejsca, z Trójcy w Bieszczadach gdzie znajdują się ruiny dworu obronnego. Wszystko znajduje się w dziewiczych lasach, nie ma się kogo zapytać, a jeśli już to nikt nic nie wie.
Inne ciężko dostępne miejsca w jakich miałem problemy to na pewno Rybotycze i Mrukowa.
Resztki w Rybotyczach znajdują się w koszmarnych chaszczach na terenie byłego PGR. Mało tego, że ciężko poruszać się w tych pozarastanych krzakach to jeszcze mieszkanka powiedziała,.że w tamtym miejscu swoje gniazda maja żmije które lęgną się w porzuconych tam oponach i resztkach jakichś magazynów pobudowanych tam zaraz po wojnie. Będąc tam straciłem 1,5 godziny aby przejść 30 metrów i znaleźć resztki. Głównym problemem było to żeby w ogóle dojść do tego miejsca.
O Mrukowej napiszę później gdyż teraz niespodziewanie muszę wyjść :(


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-16 21:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Jak dla mnie największa porażka to Złocieniec i to co zostało z zamku.
Trudno było też znaleźć Sarnowo i Sadłowo opisywane jako 'ruiny'.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 08:03 
a ja niestety nie znalazłem obiektu w Szczebrzeszynie - natomiast znalazłem rzeźbę chrząszcza... źle szukałem ale wybieram się w tym roku do Puszczy Solskiej i będę szukać...

Ale prawdą jest, że wiele ciekawych ruin jest kompletnie nieoznakowanych, nie ma nawet jednej, chamskiej tabliczki - ale, z drugiej strony, daje to niesamowitą frajdę jak się jednak coś znajdzie


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 10:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Też nie znalazłem Szczebrzeszyna, ale fakt, że nie miałem za bardzo czasu - miałem po drodze jeszcze 2 "check-pointy" i powrót do Wawy...

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 10:53 
Kurcze, jak przyjechałem do Szczebrzeszyna bez problemu odnalazłem resztki wieży, wzgórze ma nawet własną tablicę informacyjną, ale jak i w przypadku Orłowa na zdjęciach najwięcej zieleni widać....


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 10:58 
taa... potem mój kolega też mi wytłumaczył jak łatwo było dojechać.. cóż, żałowałem


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 11:12 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Miałem problemy z takimi zamkami jak: Wołek, Dzięgielów "nasklepy", Żywiec na Grójcu, Ruda Śląska.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 11:19 
heh, o Rudzie to ja się dowiedziałem dzięki Tobie...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 11:24 
jacekzamki Wrote:
heh, o Rudzie to ja się dowiedziałem dzięki Tobie...
Co jest z ta Rudą? Jeszcze tam nie dotarłem ale widzę że można mieć problemy

O jakim Żywcu na Górce piszesz Łukaszu?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 11:54 
Ruda Śląska - ul. Bujoczka, nie ma problemu z dojazdem, gdy będziesz w pobliżu służę pomocą.

zdjęcie jest w galerii

tu trochę informacji - http://zamek-ruda-slaska.blog.onet.pl/

pierwsze zdjęcie to błąd - przedstawia opactwo Cystersów w RUDACH Raciborskich, reszta się zgadza


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 13:31 
Mrukowa - ruiny znajdują się na bardzo stromej górze, nie ma innej możliwości wejścia jak na czworakach podciągając się na wystających głazach czy kamieniach, bardzo łatwo pobłądzić przy schodzeniu i ześlizgnąć się (sam zleciałem ponad 3 metry kiedy przez pomyłkę wpakowałem się między głazy), pochyłość zbocza od 2/3 ma więcej niż 45 stopni miejscami nawet 70.
Z drugiej strony brak podejścia (skała). Na wzgórzu pięknie zachowany zarys przedzamcza i samego zamku głównego, zachowane relikty murów w kilku miejscach.
Kiedy mi sie udało tam wejść całe wzgórze spowijała mgła (widać to na zdjęciu).
Ledwo co wszedłem na wzgórze musiałem zaraz wracać gdyż zadzwoniła do mnie moja najdroższa towarzyszka podróży, która została w lesie na zboczu w 1/3 drogi na zamczysko (nie dała rady wejść już wyżej) mówiąc, że blisko niej coś chodzi i mruczy.
Nie ukrywam, że dostałem także pietra, starałem się schodzić jak najszybciej ale i jak najostrożniej, wtedy jak sie okazało nieświadomie zgubiłem sie wychodząc na drogę w lesie kilkaset metrów dalej.
Przypłaciłem to zgubionym pokrowcem na statyw i uświnionym ubraniem.
Znaleźliśmy się na zaraz potem na dole, mruczącego czegoś już nie słyszałem.
W czasie rozmów z miejscowymi to mówili, że zamek należał do księcia Mruka, nic o tym nie słyszałem ale skojarzenie Mrukowa, Mruk i to mruczenie w lesie spowodowało, że niezbyt przyjemnie mi się zrobiło.
Chyba żaden książę Mruk tam nie błądzi po lesie ;)
Mam jednak niedosyt w pełni spenetrowanej góry dlatego stawiam sobie jako wyzwanie ponowne wspięcie się na tą górę.

Mrukowa jest najtrudniejszym fizycznie obiektem do zdobycia z jakim do tej pory się spotkałem.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 13:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Ja nie znalazłem Uchania, co z Waszymi opisami mam nadzieję nadrobić, no i Białego Boru.

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-17 14:49 
Uchanie to znalazłem choć do końca nie jestem pewien czy na pewno... Pośród chaszczy widać było jakieś ślady murów przyziemia (wg "tubylców" to jest to) ale na 100% nie powiem


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-19 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Najwięcej wysiłku kosztowało mnie odnalezienie ruin na górze Zamkowej (Grodziszcze) koło przełęczy Woliborskiej, fotografie wrzuciłem ostatnio. Położone na górze, w środku lasu. Trzy razy specjalnie jechałem szukać tych ruin - błąkałem się o zmierzchu, po lesie zasypanym śniegiem - dopiero ostatnia wyprawa uwieńczona została sukcesem. Do ruin nie prowadzą bezpośrednio żadne oznaczone szlaki. Trzeba leśną drogą przejechać lub przejść 1,8 km i potem w określonym miejscu skręcić w bok i wąską ścieżką wzdłuż grzbietu przejść kolejne 500 m. Te ruiny bardzo sobie cenię z uwagi na te "ciężkie" poszukiwania.
Ze 3 razy robiłem podejścia do Białego Boru - trochę posunąłem się do przodu, ale nadal nie dotarłem do miejsca, w którym istniał zamek.
Porażką był Nowogard (pisałem już o tym kiedyś) - ponoć pozostałości zamku są na terenie zakładu karnego. Zapytany klawisz powiedział, żebym poszedł "z drugiej strony - tam gdzie robią buty" (pewnie zakład gdzie pracują więźniowie), niestety była niedziela, 7 rano, butów więc tego dnia nie "robiono", a ja pojechałem zwiedzać inne zamki.
W Karlinie za pierwszym razem wpuszczono mnie w maliny - miejscowi o zamku nie słyszeli - więc napuścili mnie na zabytkowy spichlerz w pobliżu zamku.
Porażkę odniosłem w paru miejscach wymienianych przez mapę zamków - a to od kilkudziesięciu lat na tym miejscu stała piekarnia, albo stawy rybne, albo zalane jeziorem itd.
W Dubiecku poniosłem porażkę, bo wszystko było ogrodzone, przez liście nie było nic widać, na bramie nie było dzwonka, numeru telefonu, nie było kogo zapytać o pozwolenie na wejście.
Gamoń na portierni zamku w Wieliczce nie chciał mi pozwolić wejść (zamek zamknięty w południe we wtorek w sezonie turystycznym) 10 m za bramę żeby zrobić kilka fotek - odsyłając mnie do dyrekcji po pozwolenie.
Ostatnią porażkę poniosłem w Środzie Śląskiej - lepiej położony względem słonecznego oświetlenia fragment muru zamkowego położony jest za budynkiem sądu na terenie przyległym - nie wpuścił mnie tam chamski (dosłownie)kierownik ekipy remontowej. Pewnie gdyby sąd normalnie tam funkcjonował, nie byłoby problemu - tak jak nie miałem problemu ze zgodą na fotografowanie dziedzińca sądu-zamku w Rzeszowie.
Zazwyczaj gdy trzeba się przedzierać przez pokrzywy, akurat mam na sobie krótkie spodenki - jestem do tego przyzwyczajony, ale tak palących jak w Fałkowie jeszcze nie spotkałem i tak ogromnych jak w Lipieńku - wyższych niż ja ;)

Dodane po 4 minutach:

Aha, porażką była Rudna - przez jakiś czas na stronie zamiast zupełnie nie istniejącego zamku na stronie miałem fotografie ruin pałacu w Starej Rudnej.
W Jakubowie za pierwszym pobytem sfotografowałem pałac, zamiast ziemnych szczątków zamku - oczywiście kolejny klasyczny przykład tego że miejscowi każdy starszy zrujnowany budynek nazywają zamkiem ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-19 20:36 
Longmannn Wrote:
W Dubiecku poniosłem porażkę, bo wszystko było ogrodzone, przez liście nie było nic widać, na bramie nie było dzwonka, numeru telefonu, nie było kogo zapytać o pozwolenie na wejście.


Ja ze swoją Panią zaryzykowaliśmy, przeleźliśmy przez parkan od drugiej strony. Był tam ktoś, bo stało tam auto... ale spokojnie obeszliśmy, pofotografowliśmy i z powrotem przez parkan ;)
Oczywiście teren obecnie jest prywatny.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-19 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
W zasadzie tylko raz mnie nie wpuszczono na teren prywatny - w Zamku Kiszewskim, parę lat temu i zwykle prywatna własność nie stanowi problemu, gdyż właściciele pozwalają obejrzeć z zewnątrz. W Dubiecku fizycznie nie było możliwości spytania kogokolwiek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-19 20:58 
Dlatego nie mogąc sobie odpuścić Dubiecka zaryzykowaliśmy, jechać tyle km żeby pocałować "klamkę" to nie dla mnie. Problem o wiele większy był w Zawadzie, tam właściciel dosłownie pędzi turystów. Dopiero jak na niego "trochę nakrzyczałem i powiedziałem co nim sądzę" to wpuścił, a nawet sam oprowadził.

Nie wszedłem tylko na teren Rzemienia, dość szeroka fosa uniemożliwiała jej sforsowanie, a ze strony drogi ok 3 metrowej wysokości parkan...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 11:12 
Longmannn Wrote:
Najwięcej wysiłku kosztowało mnie odnalezienie ruin na górze Zamkowej (Grodziszcze) koło przełęczy Woliborskiej, (...)


Co to jest za obiekt? Albo mam jakąś kurzą ślepotę albo nie mam żadnych wzmianek/notatek na jego temat.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Longmannn Wrote:
Porażkę odniosłem w paru miejscach wymienianych przez mapę zamków - a to od kilkudziesięciu lat na tym miejscu stała piekarnia, albo stawy rybne, albo zalane jeziorem itd.


Pewnie każdy z nas zaczynał od zwiedzania z ta mapą, ale co wydanie to gorsze. Np. Ujazd czyli Krzyżtopór na nowej mapie jest w ciekawym miejscu, Ciechanowiec od wielu lat na mapie ma wygląd przyziemia wieży, Tykocin jako fundamenty i wiele innych kwiatków.
Moja porażka pt. Złocieniec to też zasługa opisu na tej mapie.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 13:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Swego czasu zrobiłem erratę Mapy i wysłałem ja do PPWK i coś tam poprawili, oczywiście bez wspomnienia kto im pokazał błędy :) Najbardziej wkurzyło mnie pomylenie Białej i Białej Nyskiej, wieża w Dąbrównie i parę innych kwiatków. Oni przy pierwszych wydaniach zrysowali fotki z Zamków Śląskich ze zdjęć z lat 50 i 60. Geniusze.

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Tomasz Kaczyński Wrote:
Oni przy pierwszych wydaniach zrysowali fotki z Zamków Śląskich ze zdjęć z lat 50 i 60. Geniusze.

Hmm, rzeczywiście geniusze, bo to chyba niemożliwe, żeby w Guerquinowi udało się w 1957 roku zamieścić w książce fotki z lat sześćdziesiątych ;)
A tak serio to pierwsze wydania mapy są chyba z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych, więc ta książka była wtedy w miarę aktualna, jakkolwiek współczesne wydania mapy mogłyby być nieco "znowelizowane" ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Oj czepiasz sie :P Faktycznie Owiesno zrysowali ze zdjęcia, którego nie ma u Guerquina, z wieżą, która runęła w latach 60. W Dąbrównie szukałem wieży z mapy i usłyszałem: Panie, ruskie czołgi w 45 czy 46 ją zwaliły. Skąd oni wzięli więc tą wieżę?

Pamiętam jak zimą pojechałem do Białej Nyskiej szukać pięknego zamku z rysunku i znalazłem... bramę i wyspę otoczoną fosą :) Dobrze, że pojechałem także wtedy do Białej i wtedy doznałem olśnienia, tak to właśnie był mój poszukiwany zamek, a że kilkanaście km dalej, to co z tego :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Och, nie czepiam się, chciałem tylko wprowadzić odrobinę żartobliwego nastroju ;) Co sądzić o mapie każdy z nas wie - wstyd, że ciołki z wydawnictwa przy tylu wznowieniach nie zadały sobie trudu, żeby rzecz poprawić i uzupełnić ;)
Przypomniałem sobie jeszcze jak sugerując się opisem z mapy szukałem ruin zamku w Mielcu. Poszukiwania miejsca zajęły mi ze 2 godziny. Oczywiście o zamku nikt tam nie słyszał, muzeum było zamknięte, dopiero miejscowi menele nakierowali mnie na jedną starszą osobę, ta z kolei na 80-letnią staruszkę, która mieszkała w miejscu, (a wcześniej po drugiej stronie ulicy) gdzie istniał zamek. Mówiła o widocznych kiedyś śladach fosy, ale o murach to nawet jej ojciec nie wspominał ;)

Dodane po 5 minutach:

Białą Nyską "przerabiałem" podobnie jak i Ty, mnóstwo trawy staw z wysepką i nic więcej - zdaje się efekt działalności podobnie jak w Rogowie Sobóckim, miejscowych bonzów i "kacyków" z PGRu, czy też we wspominanym przez Hiupa Złocieńcu.


Ostatnio edytowano 2006-02-20 15:28 przez Longmannn, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 15:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Longmannn Wrote:
Och, nie czepiam się, chciałem tylko wprowadzić odrobinę żartobliwego nastroju ;) Co sądzić o mapie każdy z nas wie


Wot, szutnik - jak mawiają bracia Słowianie ;)
Też się Białej naszukałem i dałem sobie spokój. Z mapą nie znalazłem też Starego Dzierzgonia. Widok zamków z Dolnego Śląska też jest wysoce optymistyczny na tej mapie.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-20 17:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Becik Wrote:
Co to jest za obiekt? Albo mam jakąś kurzą ślepotę albo nie mam żadnych wzmianek/notatek na jego temat.


Tak źle chyba nie jest ;) Nie mniej jednak, opis ruin zamku określonego jako Grodziszcze, jest u Kajzera na str. 198 :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL