Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2009-12-19 14:01 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Kontynuując cykl podsumowań z lat ubiegłych zapraszam do przedstawienia odkryć, wydarzeń i wydanych wartościowych publikacji, które miały miejsce w 2009 roku. Osób nie śledzących na bieżąco forum, może takie podsumowanie zaciekawić.

---

Z mojej strony jeżeli chodzi o wydawnictwa to najciekawsza wydała mi się pozycja "Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje ".
Warto też przypomnieć 7 części serii: Budownictwo obronno-rezydencjonalne Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej pt. Zamek w Radzikach Dużych na Ziemi Dobrzyńskiej.
Najczęściej komentowaną pozycją na naszym forum była z kolei książka:
„Zamki i dwory obronne w Sudetach” Tom II Księstwo Jaworskie
Autorzy: Małgorzata Chorowska, Tomasz Dudziak, Krzysztof Jaworski, Artur Kwaśniewski.

Wykopaliska prowadzono m.in w Osieku koło Starogardu, Człuchowie, Oleśnicy (prof. Jerzy Piekalski), Grudziądzu, na zamku Karpień, w Iłży, Lubaczowie, Koniecpolu, Nowym Jasieńcu.
O Pyzdrach nie wspominam, bo nie byłem świadkiem prac tam prowadzonych - jednak na podstawie tego co słyszałem, odkrycie jakie miało tam miejsce można chyba określić jako największą sensację 2009 roku.

Na pewno ważne były kontrowersyjne prace w Bobolicach i zabezpieczenie ruin w Mirowie.
Prowadzono też remont bastionów otaczających dawny Zamość oraz zabezpieczano mury obronne Poznania i Warszawy.

Trzeba też wspomnieć o konferencji "Zamki, ruiny, grody - waloryzacja i ochrona Ciechanowiec 15-17.10.2009" - szczegółów jednak tego co tam się działo (poza tematami odczytów i autorami) nie znam.

Jeżeli chodzi o "odkryte" zamki to wspomnieć można o zamku w miejscowości Straduny, zlokalizowanym przez Roberta Klimka, w Wodzisławiu Śląskim oraz w Miejscu na południe od Namysłowa oraz odkryto nierozpoznane jak na razie dokładnie pozostałości średniowiecznych murów w Tczewie.

Jakie są Wasze propozycje?


Ostatnio edytowano 2009-12-19 18:59 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-19 18:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
1. Co do sezonu wykopaliskowego:
Łukasz napisał:
Wrote:
Wykopaliska prowadzono m.in (...)na zamku Karpień, (...), Kruszynie

Skąd masz informacje o wykopaliskach na tych obiektach? Z tego co mi wiadomo od znajomych z archeologii wrocławskiej, którzy zresztą wykopaliska na zamku Karpień planują w najbliższym okresie, Karpienia na razie nie ruszono, gmina oczyściła wyłącznie teren z roślinności przygotowując 'plac robót'. Dokonano także części pomiarów inwentaryzacyjnych za pomocą tachimetru. Więcej zresztą może powiedzieć Paweł Rajski ( Raju ), który właśnie wraz z Lechem Markiem będą prawdopodobnie animatorami przyszłych wykopalisk. Sprawę komplikuje jednak fakt, że badaniami na tym obiekcie jest zainteresowany jakiś facet z Torunia, który jednak podobno nie jest zbyt profesjonalny w swych działaniach.
O Kruszynie także nic nie wiem. W wakacje byłem w tej miejscowości: teren parku i pałacu jest niestety niedostępny zwiedzającym ze względu na remont, jak rozumiem w związku z nim właśnie dokonano jakichś odkrywek archeologicznych - czy tak?
[quote]O Pyzdrach nie wspominam, bo nie byłem świadkiem prac tam prowadzonych - jednak na podstawie tego co słyszałem, odkrycie jakie miało tam miejsce można chyba określić jako największą sensację 2009 roku.

Sądzę, że tak właśnie można określić efekty tamtejszych prac.
Trzeba koniecznie wspomnieć także o dwóch innych kampaniach wykopaliskowych przeprowadzonych zresztą przez tą samą jednostkę naukową - Katedrę Archeologii Historycznej Instytutu Archeologii ( Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego ):
- badania w otoczeniu pałacu w Koniecpolu-Chrząstowie - prowadzone przez Tomka Olszackiego i Annę Nierychlewską, pod opieką Leszka Kajzera. Był to już drugi sezon prac w tym miejscu. Można go także uznać za dość sensacyjny: stwierdzono bowiem, że rezydencja wzniesiona w początku XVII wieku stanowiła jedynie część rozległego założenia, o charakterze wybitnie obronnym, mającego plan prostokąta o wymiarach ok. 110 x 52 m, ograniczonego potężnymi murami kamiennymi o grubości 2 m w przyziemiu, wyposażonymi w ( najprawdopodobniej ) 6 sześciobocznych baszt ( na razie na 100 % potwierdzono istnienie 4 ). Więcej napiszę innym razem. Brak publikacji wyników skłania mnie do powściągliwości. Nie chcę zdradzać zbyt dużo przed ukazaniem się artykułów i książki omawiających odkrycia. W każdym razie jest to dla mnie druga po Pyzdrach rewelacja zamkowa.
- badania na zamku w Gołańczy - wspólnie z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Poznańskiego, prowadzone przez tegoż samego Tomka Olszackiego oraz Artura Różańskiego, pod nieodmienną opieką i nadzorem Pana Leszka Kajzera.
Powyższe kampanie trwały - w obu wypadkach - przeszło miesiąc czasu. Dla porównania - badania w Oleśnicy ograniczały się do paru odkrywek i zakończyły się po paru dniach.
Nie można przemilczeć kolejnego, drugiego zdaje się, obfitego sezonu wykopaliskowego w Siedlęcinie, gdzie prace prowadziła misja wspólna Uniwersytetów Wrocławskiego i Krakowskiego pod kierunkiem Przemysława Nocunia i Lecha Marka. O tym może też kiedyś sam Przemek powie szerzej.
2. Co do prac budowlanych i/lub konserwatorskich:
[quote]Prowadzono też remont bastionów otaczających dawny Zamość oraz zabezpieczano mury obronne Poznania i Warszawy.
Jeśli już mowa o pracach konserwatorskich przy murach obronnych miast trzeba wspomnieć realizację restauracji odcinka murów z basztą w Opolu, wg projektu Macieja Małachowicza.
Poza tym z prac na zamkach warto wspomnieć Koźle i Oświęcim.
3. Co do publikacji:
Wydaje mi się, że należałoby wprowadzić tutaj jakieś rozróżnienie. Książka "Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje " jest niewątpliwie jedną z najznakomitszych publikacji tego roku w dziedzinie badań nad romańszczyzną lecz ma znikome lub wręcz żadne znaczenie dla dziedziny badań nad zamkami. W tej drugiej grupie proponuję książkę wrocławskich badaczy „Zamki i dwory obronne w Sudetach”, tom II - "Księstwo Jaworskie" , mimo szeregu zastrzeżeń i błędów zawartych w tej pracy.
Sugeruję podział na dwie kategorie:
- książki 'zamkowe'
- książki o architekturze średniowiecznej w ogóle
Do tej drugiej muszę dodać świetną ale niestety trudno dostępną rzecz - pierwszą część szerzej zakrojonego dzieła "Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej", która to obejmuje bogate i wszechstronne omówienie trzech zabytków: kościołów w Strońsku, Rudzie i Krzyworzece ( red. Leszek Kajzer, Łódź 2009 ).
Z datą 2009 miała wyjść na rynek bardzo potrzebna, będąca wynikiem długotrwałych, wnikliwych badań książka Hanny Kozaczewskiej-Golasz "Portale XIII-to wieczne na Śląsku". Niestety z tego co mi wiadomo praca ciągle się nie ukazała ( na razie wydrukowano egzemplarze próbne ).
Niejako przejawem tej samej 'niemocy wydawniczej' jest zbiór artykułów poświęconych głównie zamkom, jaki miał się ukazać pod redakcją i z inicjatywy Artura Boguszewicza ( m. in. z artykułem Rolanda Mruczka o badaniach nad zamkiem na Ślęży i Joanny oraz Piotrka Błoniewskich o ciepłej izbie w wieży zamku płonińskiego ).
Przykłady dobrych i potrzebnych książek o architekturze średniowiecznej można by mnożyć ( np. publikacja Pani Bober o architekturze romańskiej w Krakowie i Pianowskiego oraz Proksy o budowlach romańskich w Przemyślu ). Poważnych i wartościowych pozycji ściśle dotyczących zamków ukazało się chyba zdecydowanie mniej. Do czołówki takowych niewątpliwie zaliczyć wypada wspomniany przez Łukasza kolejny tom ze znakomitej serii poświęconej Budownictwu obronno-rezydencjonalnemu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, omawiający zamek w Radzikach Dużych ( także dość trudno dostępny ). Jeszcze jeden dowód na to, że łódzki ośrodek archeologiczny deklasuje pozostałe nie tylko pod względem aktywności 'wykopaliskowej - badawczej' lecz także wydawniczej.
Odnotować i na pewno ocenić bardzo wysoko trzeba kolejny tom innej serii wydawniczej - Atlasu historycznego miast polskich, dotyczący Świdnicy ( tom IV - Śląsk, zeszyt 5, redaktor - Marta Młynarska-Kaletynowa ). Znakomita to rzecz, niezbędna dla głębiej zainteresowanych świdnickim zamkiem i fortyfikacjami miejskimi, i tymi średniowiecznymi i tymi nowożytnymi.
Z zapowiedzi należy wspomnieć o planowanych publikacjach na temat zamków w Koniecpolu i w Pyzdrach, o mającej niedługo się ukazać monografii staromiejskich kamienic mieszczańskich w Świdnicy pióra Małgorzaty Chorowskiej, o książce Tomasza Ratajczaka poświęconej Mistrzowi Benedyktowi - budowniczemu królewskiemu Zygmunta I Starego, no i może jeszcze o artykule omawiającym ostatnie badania w Gołańczy autorstwa Artura Różańskiego i Tomka Olszackiego, który ukazać się ma w najnowszym tomie z serii: Studia i Materiały do dziejów Pałuk.
Na razie tyle. Przegląd ten postaram się uzupełniać w najbliższym czasie.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-19 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
jesziwaboy Wrote:

Do tej drugiej muszę dodać świetną ale niestety trudno dostępną rzecz - pierwszą część szerzej zakrojonego dzieła "Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej", która to obejmuje bogate i wszechstronne omówienie trzech zabytków: kościołów w Strońsku, Rudzie i Krzyworzece ( red. Leszek Kajzer, Łódź 2009 ).



Gdzie to można kupić?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-19 18:57 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
jesziwaboy Wrote:
1. Co do sezonu wykopaliskowego:
Łukasz napisał:
[quote]Wykopaliska prowadzono m.in (...)na zamku Karpień, (...), Kruszynie

Skąd masz informacje o wykopaliskach na tych obiektach? Z tego co mi wiadomo od znajomych z archeologii wrocławskiej, którzy zresztą wykopaliska na zamku Karpień planują w najbliższym okresie, Karpienia na razie nie ruszono, gmina oczyściła wyłącznie teren z roślinności przygotowując 'plac robót'.
O Kruszynie także nic nie wiem.

O Karpieniu napisałem w związku z tym doniesieniem http://ww6.tvp.pl/234,20090923932136.strona, które w świetle tego co napisałeś jednak chyba trzeba potraktować z dystansem. Koniecpol pomylił mi się z Kruszyną (nie pierwszy raz zresztą), dlatego przeedytuję swój post żeby nie wprowadzać czytających w błąd.

Ostatnio edytowano 2009-12-19 18:58 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-19 18:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
jesziwaboy Wrote:

Do tej drugiej muszę dodać świetną ale niestety trudno dostępną rzecz - pierwszą część szerzej zakrojonego dzieła "Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej", która to obejmuje bogate i wszechstronne omówienie trzech zabytków: kościołów w Strońsku, Rudzie i Krzyworzece ( red. Leszek Kajzer, Łódź 2009 ).



Gdzie to można kupić?


W tym problem, że nigdzie. Pierwszy raz widziałem to w sierpniu w Koniecpolu, w czasie wizyty Państwa Kajzerów ( przywieźli oni ze sobą pierwszy egzemplarz ). Po pewnym czasie okazało się, że rzecz rozeszła się w całości niemal do różnych instytucji oraz osobistości świata nauki. Rozmawiałem z Tomkiem Olszackim w sprawie zdobycia tej książki lecz - jak mi przekazał - będzie to niezwykle trudne. Tyle mogę powiedzieć na chwilę obecną. Póki co trzeba korzystać z usług Bibliotek i Instytucji 'Świata Nauki'. Sprawa jest tym bardziej problematyczna i trudna, bowiem publikacja ta jest naprawdę bardzo obszerna i dobra: gdyby chodziło o jakąś przeciętną książkę to bym tak się nie przejmował.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-20 04:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Miałeś rację Łukaszu - badania na Karpieniu jednak miały miejsce. Były co prawda niewielkie, obejmowały parę odkrywek po zewnętrznej i wewnętrznej stronie muru obwodowego zamku górnego, no ale były. Nawet się w tym nie zorientowałem. Dziś rozmawiałem z Pawłem i potwierdził Twe informacje. Prace prowadził ów podejrzany naukowiec z Torunia ( jego nazwiska nie potrafię odczytać z pamięci ). Odnaleziono trochę ceramiki od XIV w. wzwyż. Wstępne sprawozdanie z wykopalisk można było wysłuchać ( z ust prowadzącego ) na konferencji jaka w październiku odbyła się w Kłodzku i w Nachodzie, a jaka dotyczyła przeszłości Ziemi Kłodzkiej. Tyle wiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-20 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
jesziwaboy Wrote:
Wrote:
jesziwaboy Wrote:

Do tej drugiej muszę dodać świetną ale niestety trudno dostępną rzecz - pierwszą część szerzej zakrojonego dzieła "Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej", która to obejmuje bogate i wszechstronne omówienie trzech zabytków: kościołów w Strońsku, Rudzie i Krzyworzece ( red. Leszek Kajzer, Łódź 2009 ).



Gdzie to można kupić?


W tym problem, że nigdzie. Pierwszy raz widziałem to w sierpniu w Koniecpolu, w czasie wizyty Państwa Kajzerów ( przywieźli oni ze sobą pierwszy egzemplarz ). Po pewnym czasie okazało się, że rzecz rozeszła się w całości niemal do różnych instytucji oraz osobistości świata nauki. Rozmawiałem z Tomkiem Olszackim w sprawie zdobycia tej książki lecz - jak mi przekazał - będzie to niezwykle trudne. Tyle mogę powiedzieć na chwilę obecną. Póki co trzeba korzystać z usług Bibliotek i Instytucji 'Świata Nauki'. Sprawa jest tym bardziej problematyczna i trudna, bowiem publikacja ta jest naprawdę bardzo obszerna i dobra: gdyby chodziło o jakąś przeciętną książkę to bym tak się nie przejmował.


To już kolejna łódzka książka, której nie można normalnie pozyskać... Zaczyna to być denerwujące... Jaki to ma nakład? Szukałem w sieci - po wpisaniu w google pokazuje się tylko spis publikacji pracowników UŁ, a w nim wymieniona ta książka.
I jak ot ma trafiać do ludzi? Z różnych względów chciałbym to mieć na półce, a nie tylko móc czytać w czytelni...
Chore i tyle.
A później się dziwią, że są takie pomyłki jak u Tomali.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-20 17:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
To już kolejna łódzka książka, której nie można normalnie pozyskać...
a co próbowałeś zdobyć poprzednio?
[quote]Zaczyna to być denerwujące...
Zdecydowanie tak, ale co zrobić.
[quote]Jaki to ma nakład? Chyba 300 egzemplarzy.
[quote]I jak ot ma trafiać do ludzi? Z różnych względów chciałbym to mieć na półce, a nie tylko móc czytać w czytelni...
Chore i tyle.
Gdyby nie me dziwne losy tego lata to pewnie o tej książce w ogóle bym nie usłyszał. Niestety w tej dziedzinie jeśli chodzi o zdobywanie informacji zbyt dużo zależy od przypadku, powinien istnieć jakiś system przepływu informacjami pomiędzy ośrodkami naukowymi ( bo dodam, że Pani Chorowska o tej jak i o innych książkach z Łodzi a także z Poznania się dowiedziała ode mnie - bo skąd miała tę wiedzę czerpać? )

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-20 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Dla mnie najważniejsze w tym roku, to zakończenie prac archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Grudziądzu. Należy tylko żałować, że na tak szczytne zadanie, nie udało się znaleźć większych środków finansowych. Myślę, że choć troszkę, wyniki owych badań pozwolą przybliżyć nam wszystkim, ostateczną formę zamku i zakończą pasmo spekulacji wokół tej budowli.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-21 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Wrote:
Dla mnie najważniejsze w tym roku, to zakończenie prac archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Grudziądzu. Należy tylko żałować, że na tak szczytne zadanie, nie udało się znaleźć większych środków finansowych.


Nie dziwi mnie to. W Polsce jest to niestety smutna rzeczywistość i norma.

[quote]Myślę, że choć troszkę, wyniki owych badań pozwolą przybliżyć nam wszystkim, ostateczną formę zamku i zakończą pasmo spekulacji wokół tej budowli.


Te zdobycze naukowe to rzeczywiście walor pierwszorzędny. Jednak jak się wydaje badania te umożliwią również opracowanie właściwego projektu rewitalizacji dla wzgórza zamkowego, co będzie dla mnie niemal równie istotne i ciekawe.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-02 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-21 21:46
Posty: 408
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Wrote:
Odnotować i na pewno ocenić bardzo wysoko trzeba kolejny tom innej serii wydawniczej - Atlasu historycznego miast polskich, dotyczący Świdnicy ( tom IV - Śląsk, zeszyt 5, redaktor - Marta Młynarska-Kaletynowa ). Znakomita to rzecz, niezbędna dla głębiej zainteresowanych świdnickim zamkiem i fortyfikacjami miejskimi, i tymi średniowiecznymi i tymi nowożytnymi.


Gdzie takie rzeczy się kupuje??

Denerwujące są te punktowe wykopki prowadzone przez pół wieku. Szerszą ławą mogliby badać. I tak te wyniki potem się rozpierchną i nikt nie będzie w stanie tego do kupy zebrać.

_________________
Nie ma zlej architektury-jest tylko architektura niekonsekwentna!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 00:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Takie rzeczy bez większego problemu kupisz w internecie lub na allegro. We Wrocławiu rzecz jasna znajdziesz to też w księgarni uniwersyteckiej.

Jeszcze taka uwaga odnośnie Świdnicy:
Cały zachodni blok przyrynkowy w Świdnicy przeszedł właśnie kompleksowe i możliwie gruntowne badania architektoniczne połączone z odkrywkami archeologicznymi - było to przedsięwzięcie zlecone chyba jeszcze PKZ-om, analogiczne do programu badawczo-konserwatorskiego dla bloku zachodniego przy rynku we Wrocławiu. Trudno sobie wyobrazić, przy budżetach dość biednej Świdnicy i bardzo biednego konserwatora zabytków na Dolny Śląsk, bez wyłączania z użytkowania całego kwartału ( wyprowadzki sklepów, lokali usługowych, instytucji i ludzi na okres kilku tygodni lub nawet miesięcy ) przeprowadzenie dokładniejszych badań, niż te, które miały miejsce. Jest to miasto, w którym na starym mieście nie przeprowadza się takiego rodzaju budów jak na wrocławskiej starówce ( może z jednym wyjątkiem, w przypadku którego zresztą - tak jak to czasem zdarza się we Wrocławiu - doszło do odsłonięcia fundamentów wyburzonych po 1945 r. domów na dość znacznym obszarze, otoczono to płotem i prace nad budową nowych obiektów utknęły w martwym punkcie ). Na razie w większości przypadków jedyną możliwością dowiedzenia się czegokolwiek o niektórych fragmentach świdnickiej zabudowy staromiejskiej są właśnie punktowe, losowe ( w tym sensie, że zależne nie od naukowców i ich priorytetów badawczych lecz od tego gdzie Ktoś coś chce postawić ) sondaże czy wykopy. Dobrze, że mamy chociaż to!
Głogów jest doskonałym przykładem sytuacji, gdy dane stanowisko ( stare miasto ) badano i bada się nadal szeroką ławą, a wcale nie sprawiło to, iż wyniki wszystkich tych prac się "nie rozpierzchły", wcale dzięki temu nie mamy ich "zebranych do kupy". Wręcz przeciwnie. Kwartał nie pasuje do kwartału, działka do działki, przekrój do przekroju. Tu nie problem w rozległości wykopalisk. Liczy się jakość badań, dokładność pomiarów i pewna umiejętność przewidywania, potrzebna do uniknięcia w przyszłości zagadek nie do rozwiązania powstałych na skutek wadliwego sposobu przeprowadzenia prac czy inwentaryzacji.


Ostatnio edytowano 2010-01-05 03:55 przez jesziwaboy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 00:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-21 21:46
Posty: 408
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Jerzy
Mam na myśli mniejsze prace archeologiczne na konkretnych zamkach, którym wystarczył by jeden sezon czy dwa.

Archeologia miasta to trochę inna skala, inny problem. I nie dotyczyło to Świdnicy, ale podumowania zeszłorocznych prac archeo.

_________________
Nie ma zlej architektury-jest tylko architektura niekonsekwentna!


Ostatnio edytowano 2010-01-04 16:57 przez Adam Z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 00:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
To już rozumiem i przepraszam. Jak trzeba to skasuję ten post powyżej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-21 21:46
Posty: 408
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Niekoniecznie, możesz złagodzić tylko lekko :mrgreen:

Ja się cholernie cieszę z tego, że miasta dolnośląskie zaczynają być miejscem fachowych badań. Nie wiem czy prace będą kontyunuowane, ale to dobry krok. Sam wiesz, że jeszcze za komuny w latach 70-tych chodziły plany wyburzania zabudowy w Świdnicy i zastąpywania jej nową.
Zresztą kilka zespołów kamieniczek i kilka małych ciągów uliczek poszło pod kilof.

A nie wiesz Jerzy jak tam ze Strzegomiem? Był tam problem z odnalezieniem jakichś resztak zamku czy klasztoru pod budowę sklepiszcza i olano temat i zbagatelizowano. Była jakaś interwencja?

Na Dolnym Śląsku jest od cholery i jeszcze trochę roboty, np Ziębice. Ciekawe miasto, niezniszczone, pełne kwarałów chyba nigdy nie badanych. Też potrzebujące jakiejś koncepcji renowacji. itp.

Ale do pojedyńczych obiektów zamkowych niewielkich rozmiarów przeciąganie prac na wiele lat jest nieekonomiczne ze względów organizacycjnych. Tak sądzę.

_________________
Nie ma zlej architektury-jest tylko architektura niekonsekwentna!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-05 03:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Sam wiesz, że jeszcze za komuny w latach 70-tych chodziły plany wyburzania zabudowy w Świdnicy i zastąpywania jej nową.
Zresztą kilka zespołów kamieniczek i kilka małych ciągów uliczek poszło pod kilof.

No - pod kilof czy koparkę poszło całkiem sporo: parę kwartałów ( chyba 3 albo 4, w tym w zasadzie cała jedna uliczka ), kilka obiektów większej skali ( potężny magazyn i ciąg koszar z czasów fryderycjańskich - gdzieś z lat 70-tych XVIII w. - piękne budowle to były...), tylko, że były to kwartały i zabudowania peryferyjnie zazwyczaj położone, tej najcenniejszej zabudowy nie zniszczono, co najwyżej ją pozbawiano oficyn ( nieraz dosyć starych ). Rynek jednak pozostał nietknięty, z wyjątkiem bloku śródrynkowego, gdzie wraz z otaczającymi wieżę ratuszową fragmentami zabudowy ( dawniej handlowej, o średniowiecznym rodowodzie przeważnie ) poszła i sama wieża. Od kilkunastu lat powraca kwestia jej odbudowy, na co były też propozycje współczesne - z użyciem szkła, niestety słabe, z tego co pamiętam ( jeszcze w podstawówce chyba albo we wczesnym liceum widziałem na jakiejś wystawie w Muzeum Architektury ). Problem polega na tym, że chyba nie istnieje dokładny pomiar wieży, i dysponujemy wyłącznie fotografiami sprzed jej zawalenia się. W takiej sytuacji rekonstrukcja nastręcza pewne trudności, choć wydaje mi się tu najmniej kontrowersyjna i chyba najbardziej wskazana ( wobec małej szansy na pojawienie się jakiegoś dobrego projektu z elementami współczesnymi ).

[quote]A nie wiesz Jerzy jak tam ze Strzegomiem? Był tam problem z odnalezieniem jakichś resztak zamku czy klasztoru pod budowę sklepiszcza i olano temat i zbagatelizowano. Była jakaś interwencja?

Nie wiem o co chodzi. O niczym nie słyszałem, a w Strzegomiu byłem ostatnim razem ( wysiadając tam, a nie przejazdem ) chyba 2,5 roku temu. Chyba chodzi o miejsce po kościele i klasztorze Benedyktynek, które rozebrano po wojnie ( dodać trzeba, że w XIX wieku mocno je przebudowano, m.in. na cele przemysłu ). W pobliżu miejsca, gdzie znajduje się dziś taki dość duży pawilon handlowy z lat PRL-u, stojący w otoczeniu pustki po wyburzonej zabudowie chyba aż dwóch kwartałów ( czy jednego przynajmniej, tego z klasztorem ).
http://zamek.mojeforum.net/temat-vt2790 ... t=strzegom
W powyższym wątku o ratuszu czy ściślej wieży ratuszowej w Strzegomiu znajdziesz przynajmniej dwie ilustracje, na jakich widać tą część miasta - przed i po zburzeniu: nr 7 to kościół i klasztor ( jak widać mocno przebudowany ) a nr 1 to miejsce zamku ( być może bardziej prawidłowym określeniem jego lokalizacji było by umieszczenie go gdzieś w przestrzeni między nr 1 a nr 9 [ oznaczającym bramę Wrocławską ] ).
Jeden z użytkowników forum pisał kiedyś o jakichś rzekomych planach ingerencji w obszar zajęty dawniej przez zamek. Nic jednak o tym mi nie wiadomo. Może więc o to właśnie Ci chodzi. Sam zamek był przedmiotem wykopalisk, bodajże Romanowa, który odnalazł tam chyba resztki czegoś co mogło być XIII-to wieczną, książęcą wieżą mieszkalną, analogiczną do tego co budowano w podobnym czasie na Śląsku Opolskim czy co istniało w pobliskim Jaworze.

[quote]Na Dolnym Śląsku jest od cholery i jeszcze trochę roboty, np Ziębice. Ciekawe miasto, niezniszczone, pełne kwarałów chyba nigdy nie badanych. Też potrzebujące jakiejś koncepcji renowacji. itp.
Ziębice są nietknięte - zarówno przez ostatnią wojnę jak i przez badania. Ani żaden z zamków nie był badany, ani miejsce po klasztorze ( chyba Franciszkanów albo Augustianów ) ani tym bardziej kamienice i mury obronne.

[quote]Ale do pojedyńczych obiektów zamkowych niewielkich rozmiarów przeciąganie prac na wiele lat jest nieekonomiczne ze względów organizacycjnych. Tak sądzę.
Pytanie co to znaczy wiele. Wieloletnie ( powyżej 3 sezonów ) badania są niejednokrotnie koniecznością ( bo nawet niewielkie wykopaliska kosztują bardzo dużo i dzielenie prac na etapy jest nieuniknione a do tego chyba też ułatwia przedsięwzięcie ), nawet gdy badany obiekt jest niewielki. Wszystko zależy od specyficznej sytuacji: od sił miejscowych, od możliwości jednostki badawczej, od funduszy, od możliwości konserwacji itd. Weźmy np. taki Siedlęcin: 'najmniejszy z zamków', lub 'największa z wież' - a badania trwają już od kilku lat i ciągle wiele rzeczy jest niejasnych. Zakres wykopalisk czasem po prostu musi być niewielki bo na większy nie stać inwestora i służb konserwatorskich, poza tym czasem warto mniej odkopać zamiast wpaść w pasję wydobywania z ziemi rzeczy, których potem albo się nie zadokumentuje dobrze, albo nie opracuje w rozsądnym terminie albo - co gorsza - nie uchroni przed zniszczeniem.

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL