Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-08 18:07 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Proponuję umieścić tutaj spis obiektów, które często w mniemaniu wielu osób są uznawane za zamki ale oczywiście zamkami nigdy nie były lub też w ich miejscu żaden zamek nigdy nie stał (co byłoby jakimś uzasadnieniem).

- Moszna woj. opolskie - XIX wiek
- Zamek Cesarski w Poznaniu - XIX wiek
- Zamek Ujazdowski w Warszawie
- Zamek Ostrogskich w Warszawie (tu nie jestem pewny bo jest tam coś w kształcie bastionu i coś co przypomina strzelnicę)
- Kamieniec Ząbkowicki - XIX wiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 18:20 
Zamek Cesarski to ja bym w ogóle usunął z tego spisu :)
A zamek Ostrogskich jak najbardziej stoi na bastionie, raczej pałac na bastionie

- Grodziec - faktycznie jest to dwór obronny


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Nie wiadomo jak wyglądał Zamek Ujazdowski przed przebudową.
Faktem jest, że w XIII wieku był to obiekt niewątpliwie obronny - spotkałem ostatnio określenie dwór obronny w stosunku do fundacji księcia Ziemowita. A metryka grodu na Jazdowie jest starsza i nigdy nie była to osada o charakterze otwartym.

Zamek Ostrogskich, a w zasadzie Zamoyskich, wzniesiony jest na bastionie niedokończonego zamku bastionowego.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 19:23 
No to jeszcze dodam

Pabianice
Branice
Szymbark


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
To ja dodam Jakubowice Murowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Pszczyna - właściwie pałac
Białystok - od zawsze pałac
Kielce - jak dla mnie pałac

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 20:26 
Hiup Wrote:
Białystok - od zawsze pałac


cyt. z jednej ze stron:
"Pod koniec XVII wieku wojewoda podlaski Stefan Mikołaj Branicki dokonał przebudowy zamku w barokowy pałac. "

Podobnych cytatów można znaleźć dość sporo.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
A najczęściej chodzi po prostu o to, że obiekt rezydencjonalny, który w XVII wieku nazywano zamkiem, w XVIII przebudowano i zaczęto nazywać pałacem :-)
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08 21:13 
Jednak dalej bym polemizował, m czy link dobrze mi się wklei to skopiuję ze strony
http://www.wiedza.servis.pl/haslo/Pa%C5 ... %82ymstoku
kawałek historii:

Wrote:
"Zamek z prawdziwego zdarzenia, murowany, gotycko-renesansowy wzniósł w Białymstoku na polecenie Piotra Wiesiołowskiego budowniczy królewski Hiob Bretfus. Zamek posiadał dwie kondygnacje, dostępu broniła fosa i umocnienia ziemne. Syn Piotra – Krzysztof Wiesiołowski został marszałkiem wielkim litewskim. Zmarł bezpotomnie w 1637 roku. W testamencie zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej. Wdowa po nim otrzymała w zamku jednie dożywocie.
W okresie potopu szwedzkiego w białostockim zamku przebywała chorągiew litewska podległa Januszowi Radziwiłłowi. Jednak żołnierze wypowiedzieli mu posłuszeństwo i pod dowództwem pułkownika Korotkiewicza przeszli na stronę królewską podporządkowując się Pawłowi Sapieże.
Za zasługi położone przez Stefana Czarnieckiego w wojnie ze Szwedami, Sejm Rzeczypospolitej nadał mu dobra białostockie. Czarniecki przekazał następnie Białystok wraz z zamkiem swojej córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego stolnika koronnego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą rodową Branickich Gryfitów.
Stefan Mikołaj Branicki, ojciec hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, zlecił przekształcenie pałacu w barokową rezydencję Tylmanowi z Gameren. Ten pochodzący z Utrechtu w Holandii inżynier wsławił się wcześniej m.in. budową pałacu Krasińskich w Warszawie i rezydencji Michała Radziejowskiego w Nieborowie. Trwająca w latach 1691 - 1697 przebudowa zmieniła całkowicie oblicze pałacu. Między innymi jedna z baszt została wykorzystana jako klatka schodowa. W drugiej baszcie usytuowano komnaty. Podczas kolejnej przebudowy podwyższono boczne oficyny, postawiono jońską kolumnadę, wiele rzeźb. Obok parku francuskiego założono park angielski. Dalszej rozbudowy pałacu dokonano już na polecenie Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli z Poniatowskich. Z dawnej wojennej przeszłości zamku obecnie widoczne są jedynie zarysy bastionu nie opodal stawu. Krąży również legenda o podziemnym przejściu między zamkiem i wieżą stojącego w pobliżu kościoła farnego, który w XVII wieku również był przystosowany do obrony."


Dlatego ja jestem przy opinii twierdzącej, że pałac Branickich nie jest niczym innym jak przebudowanym zamkiem.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 00:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
Pabianice i Szymbark to podręcznikowe przykłady dworów obronnych, zwane zamkami przez okoliczną ludność. Dodałbym tu jeszcze Działoszyn.
Kielce to ewidentnie pałac dla mnie tak samo jak Białystok.

No i dumnie zwany zamkiem królewskim w Piotrkowie wcale takim zamkiem nie jest :mrgreen: . Toż to wieża mieszkalna, kamienica albo nawet dwór obronny bo budowany na jego wzór budynek w Łopatkach już nie jest zamkiem tylko "oficjalnie" dworem obronnym :wink:

Zamek Bykowskich też w Piotrkowie to też już pałac.

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 01:23 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Pszczyna stoi w miejscu zamku. Zresztą pałac zawiera w sobie jego elementy. Dlatego może być to zamek.

"Zamek Ostrogskich" - nie jest pewne czy był tam bastion. Znam różne poglądy na ten temat. Znajomi Historycy Sztuki z UW twierdzą, że to tylko taka forma bez rzeczywistych cech obronnych. Zresztą czego miał bronić ten bastion? Podejścia wąwozu Tamki? Po co, skoro można go było obejść?

Pałac w Kielcach jest otoczony murem z małymi bastionami. Ten mur otaczał całe założenie i miał nawet murowaną wieżę bramną. Pierwsze wzmianki o dworze w Kielcach są z 1146 roku i potem też sie pojawia w źródłach. Czy ten dwór stał w miejscu obecnego pałacu tego nie wiadomo bo być może stał w miejscu dzisiejszego pałacyku Zielińskiego.

Co do Piotrkowa to też ciężko powiedzieć bo badania jakie tam przeprowadzono nie były zbyt wyczerpujące. Prawdopodobnie wieża była otoczona jakimiś budynkami drewnianymi ale niekoniecznie. Może po prostu niczego innego nie znaleziono? W każdym razie na rysunku Dahlberga nic nie ma.

Białystok. Znane są pozostałości murowanego gotyckiego dworu stojącego w miejscu pałacu Branickich.

Szymbark to bardzo ciekawy zamek, o którym nie pomyślałbym że jest to pałac. To bardzo interesujące założenie obronne. Wręcz ewenement na naszych ziemiach.

Jak widzicie nie wszystko jest oczywiste :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 08:27 
Becik Wrote:
No to jeszcze dodam

Pabianice
Branice
Szymbark


rozumiem ze masz na myśli Szymbark w okolicy Nowego Sącza?

od siebie dodam moje "ulubione" Gliwice

Dodane po 8 minutach:

przychodzi mi do głowy jeszcze Ujazd w woj. opolskim

ale mam wątpliwości


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 09:34 
jacekzamki Wrote:
Becik Wrote:
No to jeszcze dodam

Pabianice
Branice
Szymbark

rozumiem że masz na myśli Szymbark w okolicy Nowego Sącza?


oczywiście :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 10:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Lukasz Wrote:
"Zamek Ostrogskich" - nie jest pewne czy był tam bastion. Znam różne poglądy na ten temat. Znajomi Historycy Sztuki z UW twierdzą, że to tylko taka forma bez rzeczywistych cech obronnych. Zresztą czego miał bronić ten bastion? Podejścia wąwozu Tamki? Po co, skoro można go było obejść?


Łukaszu poczytaj literaturę, a nie rozmawiaj z historykami z UW. ;)
Spójrz na mapę Warszawy z XVI/XVII w i na zarys umocnień bastionowych - od razu wszystko ci się wyjaśni.

Dodane po 5 minutach:

[quote="Lukasz"]Białystok. Znane są pozostałości murowanego gotyckiego dworu stojącego w miejscu pałacu Branickich.


(...)
Za czasów Wiesiołowskich stał w tym miejscu zamek zbudowany prawdopodobnie przez Joba Bretfusa - twórcę zamku tykocińskiego. Fragmenty tej budowli zachowały się w centralnej części (gotyckie elementy sklepienia otworów).
(...)

Musze popatrzeć czy mam coś na zdjęciach.
Zdaje się, że od strony ogrodu były odsłonięte jakieś cegły.

Ale generalnie to i tak był dwór, a nie zamek ;)

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 10:30 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Ale jaką literaturę? Chętnie dałbym się przekonać, że "Zamek Ostrogskich" miał cechy obronne ale nie jestem do końca pewny czy tak było. Ta strzelnica jest frapująca ale może to nie jest strzelnica tylko zwykły odpływ wody?

Na mapie wałów Lubomirskiego nie ma śladu by było coś w okolicy. Tylko że te wały były z 1770 r., więc są trochę późniejsze.
http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1 ... o.htm&r3=3


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Literaturę masz zdaje się miedzy wierszami w poprzednich 'Spotkaniach z zabytkami'.

Mapę można było/można obejrzeć w Zamku Królewskim przy okazji wystawy dotyczącej niemieckiej solidarności względem powstańców z 1830 r.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 10:56 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Wczoraj sprawdzałem w "Sztuce Warszawy" i jakoś nic nie widziałem. Hmm. Chyba sie będę musiał zatrudnić w Irish Barze to miałbym szanse zwiedzić podziemia i zobaczyć czy są tam jakieś kazamaty :)

Popytam jeszcze na forum "Zabytki Warszawy".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Generalnie w Zamku Ostrogskich w bastionie masz garaż. Sama dyrekcja Muzeum jest niechętna robieniu zdjęć.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-02-09 12:12 
Lukasz Wrote:
Zamek Cesarski w Poznaniu - XIX wiek


mała poprawka, XX wiek :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-09 13:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
Szymbark koło Iławy :D Mmmm.... fajne wspomnienia i zawsze ryby pod zamkiem fajnie się łapało :mrgreen:

Co do Piotrkowa: nie wiadomo tak dokładnie co przed tą wieżą było, bo obecna to dopiero XVI wiek i to raczej forma kamienicy, nawiązująca do średniowiecznych rezydencji wieżowych. Będąc niedawno w Piotrkowie rozmawiałem z kolegą, czy czasem jakiś zamek z prawdziwego zdarzenia w Piotrkowie jeszcze nie został odkryty. Biorąc pod uwagę znaczenie dawne miasta.

Dodane po 3 minutach:

Wizja wieży otoczonej jeszcze innymi urządzeniami obronnymi wzięła się z porównania tego budynku do podobnych wież we Francji i to jedynie przypuszczenie.

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-10 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
aa Wrote:
Białystok. Znane są pozostałości murowanego gotyckiego dworu stojącego w miejscu pałacu Branickich.


Image
Wykadrowałem kawałek swojego zdjęcia - faktycznie widać ceglane łuki w przyziemu pałacu od strony parku/ogrodu.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-10 22:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Wieża w Piotrkowie to kwestia symboliki - wieża miała tu oznaczać symbol władzy, a nie obronność. Całe wnętrze miało charakter całkowicie sejmowy - z dużymi schodami i salami dla obrad izb (schody były potrzebne, gdy posłowie szli z konstytucją do króla i senatu - podobne zjawisko to schody na Wawelu - to wszystko kwestia procedur). Na jakimś starszym widoku Piotrkowa (poszukam w domu reprodukcji) widziałem tam wały dookoła wieży - ale też symboliczne raczej niż faktycznie obronne. Ten zamek służył w zasadzie tylko sejmom - a oficjalną rezydencją króla i Rzeczpospolitej był do końca okresu przedrozbiorowego.
Nie wiem tylko do którego kościoła w Piotrkowie chodzili na Te Deum po uchwaleniu ustawy - bo tam do fary jest kawałek, a inne jeszcze dalej :-)
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-11 01:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
Otóż Hubercie właśnie skończyłem prace nad przewodnikiem Piotrkowa i jest już w drukarni :wink:

Mam ten rysunek i wiele innych. Tam są wały ale to jest raczej przedstawienie bo napisane jest pod spodem że to wizja nawiązująca do takich wież we Francji. Nie pamiętam dokładnie już, musiałbym zajrzeć do materiałów. Zamek a bardziej to co było przed nim w czasach bardziej burzliwych musiało być obronne ponieważ był on po za murami miasta i bezbronna stojąca chałupka szefa raczej by była bezsensowna.

Co do kościoła:
Tu jest bardzo ciekawa rzecz. Obok zamku praktycznie istniał jeszcze w XIX i na początku XX wieku klasztor obronny otoczony murami! Widoczny jest jeszcze nasyp ale podziemia jego nigdy nie były badane. Ogólnie nie prowadzono na tym terenie prac archeologicznych. Na panoramie miasta jest widoczny. Podobna sprawa jak z klasztorem bernardynów po drugiej stronie miasta.

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-11 18:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
A patrzyłeś do książki Lileyki o sejmie polskim? z pewnością co nieco tam było, bo prof. Lileyko zajmował się zawsze kwestiami ceremonii oprócz samej sztuki. W tej książce (wydana przez sejm jakieś 2 lata temu) są omówione zwłaszcza warszawskie budynki sejmowe, ale też pozostałe.
Czy masz na myśli klasztor franciszkanów?
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-11 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
Nie mam tej książki :(
Tak chodzi o ten klasztor.

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL