Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-06 18:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
From: "Zamki Mazowsza"
Date: Mon Nov 21, 2005 9:26 am
Subject: Zagadki radomsko-opoczyńskie


Dostałem e-maila od jednego z oglądaczy mojej strony i mam kilka obiektów, o których chętnie bym się coś więcej dowiedział:

(...)
Zameczek - w tej chwili jest to część miasteczka Przytyk nad Radomką koło Radomia. Na mapie zabytków województwa kieleckiego z 1973 r. w tej miejscowości zaznaczony jest dwór oraz "ruiny zamku z XV-XVI w.". Ponadto w jakimś starym przewodniku wyczytałem że w tej miejscowości są pozostałości zamku w parku dworskim nad Radomką.

Podziemia zamku w Białaczowie (pow. opoczyński) - w parku pałacowym, na wyspie; podobno w tym zamku urodziła się matka Jana Kochanowskiego - osobiście widziałem te podziemia (całkiem spore) jeszcze kilkanaście lat temu.

Kopiec, który pozostał po dworze obronnym w Stużnie (pow. opoczyński), na wyspie (o ile właściwie trafiłem ;)) - jest to miejscowość dosłownie za
miedzą województwa mazowieckiego.

Ruiny dworu obronnego w Żukowie k/Przysuchy (między Opocznem a Radomiem) - sprawdziłem, jest tam kopiec zawierający widoczne mury (ok. 1 m wysokie) bastejowego dworu z XVI w, koło stawu, wraz z wciąż używanymi piwnicami.
(...)



From: hubertkm
Date: Mon Nov 21, 2005 10:23 am
Subject: Re: Zagadki radomsko-opoczyńskie

Byłem w Białaczowie w zeszłym roku. Ruiny starego dworu stoją w parku przy pałacu Małachowskich z końca XVIII wieku. Niestety w pałacu mieści się dom pomocy społecznej i zwiedza się park w towarzystwie pensjonariuszy, którzy szczęśliwie nie są agresywni, ale kogoś nieprzyzwyczajonego kontakt z osobą np. niedorozwiniętą psychicznie może męczyć - ja nigdy nie wiem, jak się zachować, żeby kogoś takiego nie urazić - to bardzo wrażliwi i otwarci ludzie. W ogóle cały Białaczów jest interesujący - zapomniane od Boga i ludzi miasteczko z niemal w pełni zachowanym rynkiem otoczonym drewnianymi domami (najstarsze z XVIII wieku!) i klasycystycznym ratuszem projektu Kubickiego pośrodku. Zachęcam do wycieczki - coś niesamowitego - tam po prostu czas się zatrzymał!
Pozdr.

From: Agata i Waldek
Date: Mon Nov 21, 2005 1:05 pm
Subject: Re: Zagadki radomsko-opoczyńskie


W Białaczowie były wykopaliska z Łodzi ale najstarszych domniemanych elementów na tej wyspie nie znaleziono. Jest z tego artykuł w Łódzkich
Sprawozdaniach Archeologicznych. Żuków jest super, ale czy to jeszcze Mazowsze? Nie! Zresztą część z nich jest dobrze opisana u Nierychlewskiej
polecam
Waldek

From: Agata i Waldek
Date: Mon Nov 21, 2005 2:25 pm
Subject: Re: Zagadki radomsko-opoczyńskie


I one były badane, - XVI w. A Żuków i owszem zasługuje jak najbardziej na zamieszczenie, to był bardzo "zamkowy" dwór.

Co do tych planów to oczywiście tylko ciekawostka. Tylko to miałem na myśli. Chociaż jakby tak przyjrzeć się dobrze cmentarzowi i jego ogrodzeniu? Pomarzyć można, nie?

From: "Zamki Mazowsza"
Date: Mon Nov 21, 2005 1:50 pm
Subject: Re: Zagadki radomsko-opoczyńskie


Żuków to nie Mazowsze, ale woj. mazowieckie, powiat przysuski, gmina Wieniawa. A dwór był z XVI w. Więc chętnie zamieszczę na stronie ;)

Co do Białaczowa to gość twierdzi, że podziemia są na wyspie w parku.
Pozdr,

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-07 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
O ile wiem to w Białaczowie był dwór obronny a nie zamek. W ogóle w powiecie opoczyńskim jest ciekawa sytuacja. Po za tymi reliktami dworu jest "zamek" w Opocznie z zamkiem nie mający po za fundamentami nic wspólnego oraz relikty zamku Damujowice w Zameczku, które zwiedzają... karpie. W głowie mi się nie mieści jak ruiny zamku można zalać wodą i zrobić na nim staw hodowlany. Podobno przed rokiem 1939 stał jeszcze całkiem spory kawałek zamku i próbuję znaleźć zdjęcie z tego okresu, jeśli takowe istnieje.

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-03-31 21:35 
Hiup Wrote:
Podziemia zamku w Białaczowie (pow. opoczyński) - w parku pałacowym, na wyspie; podobno w tym zamku urodziła się matka Jana Kochanowskiego - osobiście widziałem te podziemia (całkiem spore) jeszcze kilkanaście lat temu


Po wielu trudach znalazłem dziś ten obiekt, wg mnie też jest to dwór, nie znajduje się na wyspie tylko po prostu na wzniesieniu otoczonym fosą. Piwnice i relikty są zachowane... jeszcze


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL