Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2022-03-31 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Znalezione na https://www.facebook.com/zamekdarlowo

Niespodziewanego odkrycia w ramach prowadzonego przez nasze muzeum projektu "Średniowieczne dwory obronne powiatu sławieńskiego" dokonał archeolog Andrzej Kuczkowski - zlokalizował fundamenty nieznanego wcześniej, XV-wiecznego, murowanego zamku oraz ślady wieży obronno-mieszkalnej.
Kilka ostatnich dni upłynęło nam na bardzo intensywnych pracach terenowych. Na pięciu wytypowanych wcześniej obiektach prowadziliśmy odwierty, dzięki którym w dość szybki sposób możemy rozpoznać nawarstwienia zalegające pod ziemią.
Pozyskane efekty przerosły nasze oczekiwania. W jednym z miejsc bowiem trafiliśmy na zalegające pod ziemią fundamenty oraz olbrzymią ilość gruzu ceglanego, który stanowi pozostałość po nieznanym wcześniej XV-wiecznym murowanym zamku należącym do potężnego rodu rycerskiego Belowów.
Na drugim z obiektów natrafiliśmy z kolei na ślady wieży obronno-mieszkalnej, która w wyniku nieznanych w tej chwili okoliczności uległa spaleniu i zawaleniu.
Pozyskane informacje nie tylko uzupełnią stan wiedzy o średniowiecznych dziejach naszego regionu, ale również posłużą nam do planowania dalszych badań.
Koordynatorem merytorycznym projektu jest archeolog Andrzej Kuczkowski z Koszalina, a prace terenowe wsparł Edmund Kaźmierski, reprezentujący Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

_________________
www.zamkiobronne.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-03-31 22:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Kilka postów niżej są dwa zdjęcia z lotu ptaka, na dwa obiekty:

Image

Image

Pierwsze zlokalizowałem łatwo, to Łętowo, grodzisko, chyba stożkowate, na południe od wsi (zdjęcie jest zorientowane na południe, w stronę jeziora)

https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=6468602

A drugie było trudniejsze, bo zbyt mało charakterystyczne, ale też znalazłem, na wschód od wsi Pomiłowo (też zdjęcie zorientowane na południe)

https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=6468625


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-03 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
mam chyba coś lepszego lub równie dobrego. Wczesny - jak na zamki polskie - zamek w Małopolsce. Wzmiankowany ale do tej właśnie pory nie zidentyfikowany. Może teraz się potwierdzi. Mały ale solidny. Kiedyś chyba bardzo się bronił, a następnie uległ zapomnieniu na setki lat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-04 00:05 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Coś więcej? Mam czas i mam blisko z Katowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-04 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
Niestety z niezrozumiałych dla mnie powodów nie mogę na tym poście zamieścić zdjęć. Brak opcji dodawania załączników. Może mnie rokado zbanował :shock: :wink: . Na ewentualnych nowo tworzonych tematach taka opcja jest. Co do dalszych informacji to chętnie prześlę ci dane na priva, a sam obiekt jest już celem westchnień archeologów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-05 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Niczego nie banowałem nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość.

_________________
www.zamkiobronne.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-05 18:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Też chętnie poznam więcej informacji. Z powodów rodzinnych często bywam w Małopolsce.

_________________
www.zamkiobronne.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-05 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
aa Wrote:
Niczego nie banowałem nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość.

przecież żartowałem. Chodziło mi o to że giekaa mógł dołączyć zrzuty z googla a ja nie mogę dołączyć widoku tego zamku w Małopolsce. Ale to nic, może uda sie rozwiązać ten problem. Jeśli chodzi o ten małopolski domniemany zamek, ale absolutnie niedomniemany obiekt obronny, to może już na wiosnę wszystko się wyjaśni. Dodam tylko że kilku znanych i cenionych archeologów było co najmniej w szoku że takie coś nie zostało zauważone i nie było znane. Nie chciałbym tego rozpowszechniać publicznie w tej chwili, ale kilka osób z forum miało możliwość zapoznania się z tą informacją. Dodam że wg mnie to taki "czeski zamek" chociaż bronili się w nim ludzie Łokietka. Jak będzie możliwy wrzut zdjęcia - a nie chciałbym tworzyć nowego tematu - to pokaże jak to wygląda.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-05 22:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Kamień z serca :) myślałem, że może coś przez nieuwagę zablokowałem. Czekam w takim razie na wiadomość o odkryciu, jak będzie to można oficjalnie ogłosić.

_________________
www.zamkiobronne.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-06 10:04 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Ja dodaję zdjęcia przez:

https://hosting.zamki.pl/

Jak nie masz hasła do logowania, to napisz do Darka (ZeroJeden), żeby Ci to uruchomił

Jak chcesz, to mogę coś zamieścić z tego, co od Ciebie dostałem, ale daj znać, które


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-04-06 21:51 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Wstawiam na prośbę Waldka

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL