Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-09-19 20:33 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Architektura gotycka na Mazowszu
Robert M. Kunkel

Image

Robert M. Kunkel, wybitny historyk architektury, w swojej najnowszej pracy Architektura gotycka na Mazowszu omawia prawie 300 murowanych obiektów architektonicznych (przede wszystkim budowle sakralne, ale też i architekturę świecką, czyli kamienice, obwarowania, budynki użyteczności publicznej, siedziby książęce, biskupie i możnowładcze) „o formalnych cechach gotyku”, wznoszone w obrębie historycznego Mazowsza od lat 30. XIII wieku. Bogato ilustrowana książka zawiera również bardzo starannie opracowany katalog.

wyd I, Warszawa 2006
ss. 400, il. 283, format B5
ISBN: 83-7181-390-2
EAN: 9788371813900
Wydawnictwo: DiG
Cena: 49.00 zł

---
Opisano tam pod względem architektonicznym mury obronne i wymieniono zamki (Błonie, Pułtusk, Czersk, Warszawę, Ciechanów, Rawę, Łowicz, Płońsk, Gostynin, Liw, Łomżę, Zakroczym, Wiznę [brama], Maków, Szreńsk, Radzanów, Giżyce, Zwola, Osówno, Pilica, Kozłów, Sobota).
Jednak ostrzegam, że w katalogu znajdują się niestety tylko budowle sakralne, więc niektórzy mogliby być rozczarowani.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-20 09:11 
Zamki TYLKO wymieniono czy takze i opisano?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-20 10:24 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Wymieniono i opisano najwyżej jednym zdaniem (poza Warszawą, Ciechanowem i Czeskiem).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-20 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
O hcolera... pięc dych wyjęte z kieszeni... Chyba długo dr Kunkel zbierał siedo tej książki? Świetnie, ze jest taka synteza i to spod odpowiedniego pióra! Lecę jutro do księgarni.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Świetna ksiażka! Właśnie czytam.
Co prawda zastanawia mnie jedna z postawionych przez p. Kunkla tez (o cyzm później), ale to sprawa poboczna dla tematu. Szkoda tylko, że ktoś nie dopilnował bibliografi: część z pozycji pojawiającyhc siew przypisach nie występuje w bibliografii...

A tak w ogóle, to podoba mi sie polityka wydawnicza DiGu - od kilku lat to co wydają, to podstawowe pozycje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-28 13:58
Posty: 222
Lokalizacja: Warszawa
Łukasz, a w której książce przyniesionej przez Ciebie na spotkanie warszawskie znaleźliśmy z Tapirem błąd Nidzica/Niedzica? :>


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 19:06 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Właśnie w tej. Strona 134. Teraz skład robi się elektronicznie i mogło przejść przez korektę w ten sposób bez winy autora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Chyba zbyt szybko wydawali tę książkę. Ja pisałem - to, że niektórych pozycji z przypisów nie ma w bibliografii jest denerwujące. Zwlaszcza, ze forma przypisów (Ktośtam 2000) jest taka, że ciężko sie domyślić o co chodzi z samego pryzpisu, bez pełnego adresu bibliograficznego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-28 13:58
Posty: 222
Lokalizacja: Warszawa
Lukasz Wrote:
Właśnie w tej. Strona 134. Teraz skład robi się elektronicznie i mogło przejść przez korektę w ten sposób bez winy autora.

Robiłam korektę kilku książek historycznych (głównie tematyka drugiej wojny światowej), więc cokolwiek o tym wiem. Skoro w Polsce są 2 znane zamkowe miejscowości o tak podobnych nazwach, powinno się na nie zwracać szczególną uwagę.
Ale ogólnie książka zdaje się być sympatyczna (na przypisy i bibliografię nie zwróciłam akurat uwagi, bardziej byłam skoncentrowana na smakowaniu piwka;)) i ma bardzo przyzwoitą okładkę (to też ważne).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-11-24 23:19 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1861
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Lukasz Wrote:

Opisano tam pod względem architektonicznym mury obronne i wymieniono zamki (Błonie, Pułtusk, Czersk, Warszawę, Ciechanów, Rawę, Łowicz, Płońsk, Gostynin, Liw, Łomżę, Zakroczym, Wiznę [brama], Maków, Szreńsk, Radzanów, Giżyce, Zwola, Osówno, Pilica, Kozłów, Sobota).
Jednak ostrzegam, że w katalogu znajdują się niestety tylko budowle sakralne, więc niektórzy mogliby być rozczarowani.


No fajnie.
Cos mądrego o Błoniu, Płońsku, Makowie, Radzanowie, Giżycach, Zwoli, Ossównie, Pilicy, Kozłowie? Nawiasem mówiąc to jeśli ja przeginam z mazowieckością, to co powiedzieć o tym autorze, opisującym Pilicę, juz nie wspominając o kontrowersyjnej Sobocie czy Łowiczu.
Im częściej patrzę jak ludzie bezmyślnie ode mnie przepisują, tym mniejsza u mnie chęć na robienie czegokolwiek na stronie. Twardy jestem, od lutego palcem nie kiwnęłem.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-11-24 23:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Hiup Wrote:
Lukasz Wrote:

Opisano tam pod względem architektonicznym mury obronne i wymieniono zamki (Błonie, Pułtusk, Czersk, Warszawę, Ciechanów, Rawę, Łowicz, Płońsk, Gostynin, Liw, Łomżę, Zakroczym, Wiznę [brama], Maków, Szreńsk, Radzanów, Giżyce, Zwola, Osówno, Pilica, Kozłów, Sobota).
Jednak ostrzegam, że w katalogu znajdują się niestety tylko budowle sakralne, więc niektórzy mogliby być rozczarowani.


No fajnie.
Cos mądrego o Błoniu, Płońsku, Makowie, Radzanowie, Giżycach, Zwoli, Ossównie, Pilicy, Kozłowie? Nawiasem mówiąc to jeśli ja przeginam z mazowieckością, to co powiedzieć o tym autorze, opisującym Pilicę, juz nie wspominając o kontrowersyjnej Sobocie czy Łowiczu.
Im częściej patrzę jak ludzie bezmyślnie ode mnie przepisują, tym mniejsza u mnie chęć na robienie czegokolwiek na stronie. Twardy jestem, od lutego palcem nie kiwnęłem.

Autor tej książki przepisał od Ciebie Hiup? :?:

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:50 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-25 00:09 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1861
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Nie wiem, ale wykaz miejscowosci mi sie zgadza. Zwłaszcza, że wiem że dojście do tych miejscowości wymaga trochę zachodu. Książki nie mam i nie chcę mieć. Nie za tą cenę.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-25 00:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-28 13:58
Posty: 222
Lokalizacja: Warszawa
Chwileczkę - jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że autor podpierał się Twoją stroną i nie wymienił jej adresu (a jeśli przepisał coś od Ciebie to powinien to zaznaczyć codzysłowem i oczywiście zarówno w przypisach, jak i w bibliografii) to mógłbyś śmiało upomnieć się o kasę. A jeśli nie masz takich podejrzeń to może lepiej nie wysuwać takich aluzji?...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-25 12:34 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Hiup mam dla Ciebie ksero rozdziału o zamkach, więc sam się przekonasz co tam napisał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-25 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Wiesz, akurat Robert Kunkel to jeden z ważniejszych specjalistów w dziedzinie polskiej archiektury przełomu średniowiecza i nowożytnosci i jakoś nie wydaje mi się, zeby przepisywał z Twojej strony. Raczej ty opracowałeś swój spis wg podobnych opracowań i źródeł co i on. Nie przesadzajmy: znane źródła nie są aż tak hermetyczną sprawą, zeby tak wyjątkowo zdarzało sięich wykorzystanie.
On nie "przegina z mazowieckością" po prostu, tak jak to się u nas robi, posługuje się granicami administracyjnymi z epoki o której pisze. Łowicz, Sobota - przecież to Mazowsze - co z tego, ze dziś woj. łódzkie? Tak samo jak np. Chełm to Ruś, a nie żadna Lubelszczyzna. Lubelszczyzna to jest od pocz. XX wieku.
Co do Nidzicy: w tekście, na s. 133 jest "Nidzica", tak jak być powinno. Pomyłka w podpisie ilustracji na s. 134 może więc być niezawiniona przez autora. Co nie zmienia sytuacji, że mogliby unikać tego typu numerów jak braki w bibliografii. Bo samo czepianie się jednej literówki w przypadku książki o takim poziomie merytorycznym, to jednak szukanie dziury w całym.

Dodane po 2 minutach:

Hiup Wrote:
Nie wiem, ale wykaz miejscowosci mi sie zgadza. Zwłaszcza, że wiem że dojście do tych miejscowości wymaga trochę zachodu.

Myślisz, że pracownika naukowego Zakladu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej nie stać na trochę zachodu? ;)

Wymieniacie te same zamki, bo takie są (lub były).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-28 13:58
Posty: 222
Lokalizacja: Warszawa
hubertkm Wrote:
Co do Nidzicy: w tekście, na s. 133 jest "Nidzica", tak jak być powinno. Pomyłka w podpisie ilustracji na s. 134 może więc być niezawiniona przez autora. Co nie zmienia sytuacji, że mogliby unikać tego typu numerów jak braki w bibliografii. Bo samo czepianie się jednej literówki w przypadku książki o takim poziomie merytorycznym, to jednak szukanie dziury w całym.

Nie sądzę. Tak jak pisałam - zarówno autor, jak i korektor powinni być wyczuleni na tę nazwę. Każde porządne wydawnictwo oddaje tekst do korekty zarówno przed jak i po składzie tekstu. Kiepsko, że to przepuścili. Na szczęście w tekście rzeczywiście jest ok i czytelnicy zorientują się, że to literówa...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 19:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
No jeśli DiG nie jest porządnym wydawnictwem, to ciężko o takie w naszym kraju... :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-28 13:58
Posty: 222
Lokalizacja: Warszawa
Nie napisałam, że DiG nie jest porządnym wydawnictwem. Myślę, że właśnie przeprowadzają korektę przed i po składzie. Dlatego dziwne, że przepuszczono tak niefortunną literówkę.

Swoją drogą: Tapir i ja oglądaliśmy tę książkę 2 czy 3 minuty. I to wystarczyło, żeby wykryć błąd, a my przecież nie jesteśmy żadnymi znawcami polskich zamków...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
cvn Wrote:
Nie napisałam, że DiG nie jest porządnym wydawnictwem. Myślę, że właśnie przeprowadzają korektę przed i po składzie. Dlatego dziwne, że przepuszczono tak niefortunną literówkę.


Właśnie nie dziwne, moim zdaniem. Wystarczyło, zeby korektor miał jakieś mdle pojęcie o zamkach i wiedział o tej pienińskiej Niedzicy i mógł zmienic na źle, w dobrej wierze :D
[quote="cvn"]
Swoją drogą: Tapir i ja oglądaliśmy tę książkę 2 czy 3 minuty. I to wystarczyło, żeby wykryć błąd, a my przecież nie jesteśmy żadnymi znawcami polskich zamków...

Bo lecieliście po obrazkach :D A błąd był w podpisie ilustracji.
(żeby nie było nieporozumień, to nie jest zarzut)

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 21:09 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Nie, nie - cvn przeglądała te strony, które odbijałem dla chłopaków na ksero, a ta z Niedzicą/Nidzicą jest ostatnią stroną rozdziału o budownictwie świeckim więc książka sama się na niej otwierała ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL