Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-06-09 08:33 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Na Allegro http://www.allegro.pl/show_item.php?item=109174249 znalazłem taką pozycję:

Wrote:
ZAMKI, DWORY I PAŁACE

WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO


Prawdziwe i niepowtarzalne kompendium

na temat zamków, dworów i pałaców Podkarpacia!
rok wydania 2006

270 opisanych obiektów – wszystkie istniejące!

396 stron na papierze kredowym w twardej oprawie!

470 ilustracji!

ZE WSTĘPU:

Dzisiejsze województwo podkarpackie to tereny zamieszkane ongiś przez najbogatsze i najbardziej wpływowe rody Rzeczypospolitej. Nic więc dziwnego, że ziemia ta może poszczycić się prawdziwym bogactwem architektury rezydencjonalnej. Pomimo szczególnie burzliwych dziejów ocalały do dziś pełne przepychu magnackie pałace, staropolskie dworki, tajemnicze, średniowieczne zamczyska oraz majestatyczne ruiny dawnych siedzib rycerzy i ziemian. Ocalały w znacznej liczbie – w niniejszej publikacji opisujemy ich 270!

(…)

Niniejsza publikacja jest pierwszą książką opisującą wszystkie istniejące zabytków architektury rezydencjonalnej w granicach województwa podkarpackiego.

(…)

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej znalazło się 37 najciekawszych – z czysto subiektywnych oczywiście względów – obiektów, opisanych nieco bliżej. Część druga, to krócej przedstawione pozostałe zabytki architektury rezydencjonalnej, przedstawione w kolejności położenia w granicach poszczególnych powiatów województwa podkarpackiego.

CENA TO JEDYNE 45 PLN!


--------

Wygląda to zachęcająco, jednakże autorkę kojarzę tylko z przewodnikami turystycznymi - więc nie wiem czy warto. Tym bardziej, że w liczbie 270 obiektów są też niestety dwory i pałace.

Może bd wie cokolwiek więcej nt tej książki, bo zdaje się, że wydano ją w jego okolicy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-06-09 09:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Lukasz Wrote:


396 stron na papierze kredowym w twardej oprawie!

470 ilustracji!

Tym bardziej, że w liczbie 270 obiektów są też niestety dwory i pałace.



Hmm, doświadczenie uczy, że na kredowym papierze najlepiej wychodzą fotografie pałaców ;) A połowa zdjęć to fotki z Łańcuta ? Obym się mylił ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-09 09:34 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
W dodatku nie wiem dlaczego u nas przyjęło się że fotografie dobrze wyglądają na kredowym papierze. W porównaniu z dzisiejszymi albumami, zdjecia z książek wydanych w latach 60 prezentują się znacznie lepiej,. Podstawowa różnica jest taka że się nie błyszczą. A albumy z malarstwem to już często kompletne nieporozumienie. Płótna zazwyczaj są matowe a na zdjęciach się prawie świecą.

Co do książki to w ciemno raczej jej nie kupię :>


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-09 11:37 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
ta książka był zapowiadana od kilku lat, dopiero jednak teraz wyszła, ciekawe że na stronie wydawnictwa nic niema, a na Allegro jest. można by poprosić i kilka zdjęć z tej pracy. Ludzie ci zajmują się pisanie w zasadzie przewodników i informatorów turystycznych. Mają też w dorobku kilka monografii /małych/ miejscowości i całych gmin POdkarpacia, szczególnie przemyskiego.
Jestem ciekaw co to jest warte.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-09 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-02 16:24
Posty: 154
Lokalizacja: Rzeszów
nie słyszałem o tej książce.
przejdę się do księgarni zobaczyć ale dopiero w przyszłym tygodniu, bo u nas jak zwykle leje...

jednak te "470 ilustracji!" i zastrzeżenie "wszystkie istniejące" świadczy że będzie to mało ciekawe a autorkę niezbyt interesuje historia regionu - chce tylko pochwalić się zdjęciami...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-09 12:09 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Dobra, no to czekamy na jakąś miażdżącą recenzję ...
Chyba że to będzie jednak coś wartościowego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-12 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-02 16:24
Posty: 154
Lokalizacja: Rzeszów
mam juz pewne informacje, ale z drugiej ręki, bo samemu nie chce mi się pakować specjalnie po to do centrum miasta.

książka jest podzielona na regiony np. okolica rzeszowa, okolica krosna etc.
przed kazdym jest mapka z zaznaczonymi obiektami.
opisy są na góra 2 strony, a że format książki jest mały to jest tego nie wiele, sporo miejsca zajmuje też opis dojazdu.
dzieje obiektów są opisane skrótowo, nie ma żadnych planów, ani ciekawostek czy legend, oprócz fotografii zamieszczono tylko herby właścicieli. są też podani aktualni wlaściciele, co może być dla niektórych przydatne.
ogólnie wygląda na to że jest to album-przewodnik po podkarpaciu. w sumie to nie było dotychczas takiej zbiorczej pozycji poświęconej rezydencjom w naszym województwie. 270 obiektów to sporo, ale gdyby ktoś chciał to zrobić rzetelnie znalazłoby się jeszcze przynajmniej 100 rezydencji w jakimś stopniu zachowanych do dziś...
więcej podam jak sam to ewentualnie zobaczę...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-12 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
bd Wrote:
mam juz pewne informacje, ale z drugiej ręki, bo samemu nie chce mi się pakować specjalnie po to do centrum miasta.

książka jest podzielona na regiony np. okolica rzeszowa, okolica krosna etc.
przed kazdym jest mapka z zaznaczonymi obiektami.
opisy są na góra 2 strony, a że format książki jest mały to jest tego nie wiele, sporo miejsca zajmuje też opis dojazdu.
dzieje obiektów są opisane skrótowo, nie ma żadnych planów, ani ciekawostek czy legend, oprócz fotografii zamieszczono tylko herby właścicieli. są też podani aktualni wlaściciele, co może być dla niektórych przydatne.
ogólnie wygląda na to że jest to album-przewodnik po podkarpaciu. w sumie to nie było dotychczas takiej zbiorczej pozycji poświęconej rezydencjom w naszym województwie. 270 obiektów to sporo, ale gdyby ktoś chciał to zrobić rzetelnie znalazłoby się jeszcze przynajmniej 100 rezydencji w jakimś stopniu zachowanych do dziś...
więcej podam jak sam to ewentualnie zobaczę...

Czy twiom zdaniem książka Proksy zasługuje na większą uwagę, jest lepsza od tej?

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 13:24 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-12 21:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-02 16:24
Posty: 154
Lokalizacja: Rzeszów
tylko która ksiażka Proksy?

w sumie to każda jego pozycja dla ludzi z tego forum jest o niebo lepsza, bo pisał ją fachowiec od historii i archeologii.
myślę że w ogóle nie można porównywać obu autorów, bo kierują oni swoje dzieła do zupełnie innej kategorii czytelników.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 129 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL