Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2019-07-20 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
To dopiero będzie dzieło. Moje regały trzęsą się ze strachu, że cos takiego mogłoby na nich spocząć.

Wrote:
Murowane budowle obronne w Polsce do XVIII wieku Tom 1/2
Zapowiedź

Autor: Wagner Adam
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 978-83-11-13322-8
Format: 20.5x29.5cm
Liczba stron: 2000
Oprawa: Twarda
Wydanie: 1, 2019 r.
Język: polski

Dostępność: w sprzedaży od 2019-09-26
Nasza cena: 263,90 zł

Opis
Monumentalna publikacja prezentująca aktualny stan wiedzy dotyczący ponad 2000 budowli murowanych występujących w zespołach obronnych od zarania dziejów państwowości polskiej.
Książka zawiera rzuty obiektów, często jeszcze oficjalnie niepublikowane, liczne rekonstrukcje wykonane na podstawie badań archeologicznych i informacje dotyczące użytkowników oraz właścicieli opisywanych obiektów, ich rodzin i genealogii.
Książka prezentuje nowatorski i kompleksowy sposób podejścia do określenia chronologii powstania budowli murowanych, ukazuje ich przemiany funkcjonalno-przestrzenne, a zarazem jest próbą ujednolicenia terminologii. Pokazuje skalę inwestycji obronnych na terenach, które obecnie znajdują się w granicach państwa polskiego – od niewielkich dworów i wież obronnych na kopcach, takich jak Rusiec, Chełmce czy Bebelno lub Hawłowice, po założenia obronne wielkości zamku w Malborku czy Książu, od wczesnopiastowskich palatiów po nowożytne twierdze w typie Dankowa, Ujazdu czy Drezdenka i Kostrzynia.


http://fankultury.osdw.pl/ksiazka/Wagne ... 42401622KS


Załączniki:
murowane budowle.jpg
murowane budowle.jpg [ 108.6 KiB | Przeglądane 9534 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 824
Lokalizacja: Toruń
Tak obszerna tematycznie książka wzbudza pewne obawy. Maił to ktoś w ręku?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2015-07-15 15:44
Posty: 66
Lokalizacja: Biecz/Gorlice
Ona chyba jeszcze nie jest w sprzedaży


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 20:03 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
Czy ktoś zna autora lub jego prace?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
To prawdopodobnie architekt ze stołecznej pracowni architektonicznej. Kompletnie nieznany w środowisku, pozbawiony zupełnie dorobku naukowego i porywający się na zakres tematyczny tak szeroki, że wymagający wieloletnich wzmożonych studiów. Nadęty opis dołączony do reklamy książki oraz jej astronomiczna cena dopełniają obraz: nie kupować, bo to najpewniej będzie nic nowego nie wnosząca pozycja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Bellona słynie z takich Bieszków. Chociaż możliwe że będzie to po prostu taki katalog planów. Jak by był dobrze zrobiony to nie było by to takie złe. Tylko ta cena.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-07-21 21:48 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Intrygująca wiadomość, właśnie rozmawiałem o tym z Frankiem Zarubą, który pytał mnie o tę książkę. Trochę obawiam się, że taka publikacja może utrudnić wydawanie prawdziwych syntez poważnym badaczom w najbliższych latach...

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-10-29 10:32 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Waldek Wrote:
To dopiero będzie dzieło. Moje regały trzęsą się ze strachu, że cos takiego mogłoby na nich spocząć.

[quote]Murowane budowle obronne w Polsce do XVIII wieku Tom 1/2
Zapowiedź

Autor: Wagner Adam
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 978-83-11-13322-8
Format: 20.5x29.5cm
Liczba stron: 2000
Oprawa: Twarda
Wydanie: 1, 2019 r.
Język: polski

Dostępność: w sprzedaży od 2019-09-26
Nasza cena: 263,90 zł

Opis
Monumentalna publikacja prezentująca aktualny stan wiedzy dotyczący ponad 2000 budowli murowanych występujących w zespołach obronnych od zarania dziejów państwowości polskiej.
Książka zawiera rzuty obiektów, często jeszcze oficjalnie niepublikowane, liczne rekonstrukcje wykonane na podstawie badań archeologicznych i informacje dotyczące użytkowników oraz właścicieli opisywanych obiektów, ich rodzin i genealogii.
Książka prezentuje nowatorski i kompleksowy sposób podejścia do określenia chronologii powstania budowli murowanych, ukazuje ich przemiany funkcjonalno-przestrzenne, a zarazem jest próbą ujednolicenia terminologii. Pokazuje skalę inwestycji obronnych na terenach, które obecnie znajdują się w granicach państwa polskiego – od niewielkich dworów i wież obronnych na kopcach, takich jak Rusiec, Chełmce czy Bebelno lub Hawłowice, po założenia obronne wielkości zamku w Malborku czy Książu, od wczesnopiastowskich palatiów po nowożytne twierdze w typie Dankowa, Ujazdu czy Drezdenka i Kostrzynia.


http://fankultury.osdw.pl/ksiazka/Wagne ... 42401622KS


No i już jest dostępna. Można kupować

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-09 23:44 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Kupiłem. Oglądam od ok. tygodnia. Nawet jak na moje mało profesjonalne oko, to autor pojechał z fantazją zbyt często. Dobór źródeł też przy niektórych obiektach jest ciekawy - np. audycja radiowa, mapy, przewodniki turystyczne, itp. Najczęściej używane w opisach obiektów słowa, to: być może, zapewne, prawdopodobnie

Z przykładów:

Dowiedziałem się np. że w mojej miejscowości rodzinnej - Jodłowej, gdzie mieszkałem do studiów (przez 19 lat), też kiedyś był zamek. I nic o tym nie wiedziałbym, gdybym nie kupił tej książki. Miał się znajdować na szczycie góry Winnica, gdzie zachowały się fragmenty kamiennych fundamentów nieznanej budowli, wg. książki. Pisze, że budowla murowana jest wzmiankowana w lokalnej tradycji i we wspomnieniach z XIX w., kiedy to opisywano rozsypiska gruzów na szczycie wzniesienia - cytuję
Odkąd pamiętam na Winnicy były pola uprawne. Z tradycji, do której dotarłem, jest legenda, że na wzgórzu Winnica znajdował się kiedyś klasztor albo zamek (przeważa klasztor), który kiedyś zapadł się pod ziemię. No i oczywiście winnica była. Całe, owalne wypłaszczenie jest dość rozległe - ma mniej więcej w najszerszych miejscach ok. 200 x 400 metrów
Na końcu wpisu umieszczona jest bibliografia, którą posiadam (2 pozycje - Krupiński "Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego", Stanaszek "Brzostek i okolice") lub mam dostęp (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, tom 3). Nic tam nie pisze takiego, co autor powypisywał
Tak naprawdę wzgórze jest intrygujące, mogło tam kiedyś być grodzisko. Ale ewidentnych śladów nie ma, badań też nie było.

Barcinek - woj. dolnośląskie, okol. Jeleniej Góry - ruiny zamku z połowy XV w., na skalnym cyplu nad Kamienicą, w północno zachodniej części wsi. Zachowane mury budowli obronnej we fragmentach do drugiej kondygnacji oraz nikłe ślady murów obwodowych
Nigdy o tym zamku nie słyszałem. Jest na północ od wsi Góra Zamkowa, ale tam nie widzę śladów zamku. Może ktoś z was się z tym obiektem spotkał już? Nie chodzi o pałac we wsi, bo ten ma oddzielny opis. A w bibliografii obiektu: Mazurski "Świeradów Zdrój i okolice" - chyba przewodnik turystyczny? i Słownik geografii turystycznej Sudetów - Kotlina Jeleniogórska, tom 4


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-10 16:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie bardzo rozumiem po co zajmować się analizą czegoś, co jest bezwartościowe - ? To bałamutna publikacja za horrendalne pieniądze. Nie ma też sensu zastanawiać się nad zamkiem w Barcinku, bo trudno podejmować rozważania nad czymś, czego zwyczajnie nie było. Jedynym zaś wytłumaczeniem pojawienia się takiego obiektu w książce, jest pomylenie go z pozostałościami dworu obronnego w Rybnicy. Dodam, że nic nie wiem o istnieniu jakiejkolwiek "Zamkowej Góry" w pobliżu Barcinka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-10 16:42 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
jesziwaboy Wrote:
Nie bardzo rozumiem po co zajmować się analizą czegoś, co jest bezwartościowe - ?

Szukam nowych miejsc do zwiedzania z murowanymi budowlami obronnymi lub niby obronnymi. Od Ciebie i innych forumowiczów wiem, co jest ściemą, a co prawdziwym zamkiem lub dworem obronnym, ale lubię każde możliwe miejsce sam oglądnąć i sfotografować. Nie zajmuję się zamkami zawodowo, to dla mnie miłe spędzanie czasu

[quote="jesziwaboy"]Dodam, że nic nie wiem o istnieniu jakiejkolwiek "Zamkowej Góry" w pobliżu Barcinka.

Jest na mapie, ok. kilometr na północ od Barcinka, na wschód od miejscowości Pasiecznik. Korzystałem z NID portalu mapowego, z mapy topograficznej. Może tam było jakieś grodzisko? Ale to pewnie Ty będziesz wiedzieć

Image

A tak przy okazji popisał też, że w Lesznie (to chyba Twoja rodzinna miejscowość) był dwór na kopcu - wieża mieszkalna? (na wschód od pałacu) i zamek przebudowany na pałac (obecny Urząd Wojewódzki). To samo piszą na wikipedii. A jak było na prawdę?

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-10 22:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Tak z ciekawości jak ta pozycja wygląda od strony:

"Książka zawiera rzuty obiektów, często jeszcze oficjalnie niepublikowane, liczne rekonstrukcje wykonane na podstawie badań archeologicznych..." ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-11 00:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Grzegorzu/Giekaa (jeśli wolno mi się zwracać do Ciebie po imieniu)
Doskonale rozumiem i pochwalam Twą motywację do wyszukiwania nowych obiektów, które warto byłoby zwiedzić. Dziwi mnie tylko to, że na poważnie traktujesz książkę, która została stworzona przez osobę będącą anonimową dla specjalistów i publikującą - jak sam wykazałeś - informacje bałamutne. O to tylko mi chodzi: nie warto podejmować analizy badziewia.
Co do Barcinka: wskazane wzgórze leży i leżało na areale wsi Pasiecznik (która zresztą czasem była już chyba zaliczana do dystryktu gryfowskiego lub lwóweckiego, a nie jeleniogórskiego). Przed wojną zwane było Hoffmanns-Berg. Na arkuszu Urmesstischblatu wykonanym w 1824 r. szczyt ten nie nosi żadnej nazwy i nie zaznaczono na nim żadnych symboli - ani dla reliktów jakichś zabudowań, ani nawet dla (licznie występujących na okolicznych wzgórzach) grup skalnych. Podobną sytuację obserwujemy na arkuszu z mapowania L. W. Reglera, wykonanego w l. 1764-1770. Dodam, że - swoją drogą częstokroć bałamutny i godzien ostrożności w odbiorze - "Słownik geografii turystycznej Sudetów" w odpowiednim (dotyczącym Kotliny Jeleniogórskiej) tomie nie wspomina przy okazji Barcinka o jakiejkolwiek tradycji istnienia powyżej miejscowości czy w jej pobliżu jakiegokolwiek obiektu obronnego. Wskazane wzgórze przy pasieczniku nie mogło zresztą zostać w tym tomie opisane, gdyż jako leżące na gruncie Pasiecznika wraz z tą wsią nie wchodzi w obręb ściśle rozumianej Kotliny Jeleniogórskiej (Pasiecznik opisany jest w innym tomie z tej serii i w nim sprawdzić by należało, czy Zamkowa Góra jest tam w jakikolwiek sposób wspomniana).
Jedyne wzniesienie o nazwie "Zamkowa Góra", występujące na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej i powszechnie znane, znajduje się w południowo-wschodniej części współczesnej Jeleniej Góry. I na nim faktycznie stwierdzono występowanie śladów osadnictwa późnośredniowiecznego, włącznie z dość zagadkowym, biegnącym po łuku fundamentem muru kamiennego (badania sondażowe w tym miejscu przeprowadziła kilka lat temu dr Maria Legut-Pintal, jeszcze jako studentka, w ramach działalności studenckiego koła naukowego funkcjonującego przy Instytucie Archeologii UWr. Artykuł na ten temat ukazał się w jednym z tomów "Śląskich Sprawozdań Archeologicznych".

Wrote:
A tak przy okazji popisał też, że w Lesznie (to chyba Twoja rodzinna miejscowość) był dwór na kopcu - wieża mieszkalna? (na wschód od pałacu) i zamek przebudowany na pałac (obecny Urząd Wojewódzki). To samo piszą na wikipedii. A jak było na prawdę?

Na temat Leszna wypowiem się w odpowiednim temacie. O ile bowiem w przypadku Barcinka właściwie nie ma o czym mówić, o tyle w Lesznie faktycznie istniał obiekt rezydencjonalno-obronny, choć jego pozycja jak i następne wcielenia są częściowo błędnie opisywane zarówno przez wikipedię, jak i autora omawianego tu dzieła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-11 11:41 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Staram się każdą książkę traktować na poważnie, dopóki jej nie przeczytam, ale ta po kilku hasłach mnie po prostu przerosła. Najdelikatniej mówiąc jest "bardzo chaotyczna"

A Barcinek to jednak jak widzę kolejny wtop z tej książki

Dzięki za info o Lesznie, widzę, że trzeba je poważniej potraktować


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-11-14 21:34 
Offline

Dołączył(a): 2012-05-03 21:32
Posty: 7
Lokalizacja: Kraków
Dla mnie - po szybkim przejrzeniu dwutomowego dzieła - największym problemem jest nieaktualny stan badań. I to nie dotyczy tylko ostatnich kilku lat - co, z uwagi na cykl wydawniczy - można byłoby zrozumieć, ale co najmniej dekady. Brak zapoznania się z dostępnymi materiałami w archiwach WUOZów, z częścią publikacji - to znacznie obniża wartość opracowania. Planiki zamków w części nieaktualne albo źle przerysowane z oryginałów... Wielka szkoda! Liczyłem na znacznie więcej!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-12-03 17:47 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Mam dużo zdjęć z tej książki, które zrobiłem na warszawskich Targach książki historycznej i gdyby ktoś chciał się z nimi zapoznać to mogę je przesłać przez Messengera żeby każdy mógł sam ocenić czy warto ją kupić. Mam tam między innymi Warszawę, Kraków, Nowy Korczyn.
Potwierdzam to co napisał Pan dr Janczykowski powyżej, że rzuca się w oczy to, że informacje na temat wielu obiektów są nieaktualne. Dotyczy to na przykład zamku w Krakowie i pomyłki dotyczącej Maleszowej. Rzut zamku w Nowym Sączu opiera się przypuszczalnie na planie autorstwa Waldemara Harko, który umieścił go na naszym forum. Z tego co wiem, to autor nie kontaktował się z Waldkiem w tej sprawie.
Aby powiedzieć coś więcej na temat książki, to jednak miałem za mało czasu by ją ocenić, ale fragmenty z którymi się zapoznałem powodują, że moje uczucia wobec niej są raczej wstrzemięźliwe. Szukając jakiś pozytywów to na pewno mogę docenić zrealizowanie ambitnego planu umieszczenia tylu obiektów w jednym miejscu, ale to chyba tylko tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL