Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2018-10-10 16:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
jesziwaboy Wrote:
Wrote:
Poprawię też tą bronę, choć bez obrazy, ale tu uważam że miało miejsce już drobne czepialstwo :D

Z "czepialstwa" jestem znany. Sprawa z broną jest podobnego rzędu jak ze funkcjonowaniem Książa jako siedziby starostów czeskich: nieporozumienie czy niedopowiedzenie. Bron jako takich w Polsce i chyba w ogóle w naszej części Europy nie ma zachowanych. To, co jest nam dostępne, to WNĘKI na bronę. Więc jeśli mowa o bronie, to tylko w łączności z wnęką, w której bezwzględnie musiała się mieścić, z czego wyłącznie wnęka jest elementem architektonicznym i dlatego ona powinna w pierwszej mierze być opisywana. Inaczej czynimy tak, jakbyśmy w opisie żołnierza wspominali guziki, ale milczeniem kwitowali jego mundur.


Zgadzam się że mój opis mógł być nieprecyzyjny/niepełny, ale zwróć proszę uwagę, iż w częściach tytułowanych "Architektura", staram się przedstawiać opis pierwotnego (zazwyczaj do około XVI wieku) wyglądu zabytku, opis tego co się zachowało zarezerwowany jest dla części "Stan obecny". W tym przypadku napisałem jedynie, że wzniesiono wieżę bramną z broną, chodziło o przedstawienie sposobu w jaki w Zagórzu uniemożliwiano dostęp do wnętrza zamku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-10 19:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
rozumiem, tylko, że w przypadku zamku Grodno wiemy, że ta brona istniała, bo zachowała się doskonale widoczna wnęka pod nią. Dlatego tą część opisu bym zmienił, pisząc o zbudowaniu wieży bramnej, której wjazd był chroniony broną umieszczoną w przyściennej wnęce. Wnęka ta do dziś jest doskonale widoczna w elewacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-10 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Co do sprawy dworu w Białymstoku np. - myślę, że warto byłoby uczynic inne rozróznienie co umieszczać, a czego nie umieszczać na stronie. Czym innym jest np. jakiś kosciół, który istniał w średniowieczu, ale dla którego nie mamy żadnej ikonografii i żadnych badań archeologicznych, a czym innym obiekt, który poddano jednak badaniom i znamy mniej więcej jego plan czy kształt. Dlatego myśle, ze z zasady dla takich przypadków, jak np. dwór w Białymstoku czy np. resztki koscioła w Danaborzu oraz pozostałości tamtejszego zamku/dworu na kopcu winny się na Twej stronie znaleźć. Inny problem to sprawa kwalifikacji, czy dwór białostocki faktycznie możemy uznac za średniowieczny (zbudowany przed połową XVI w.).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-10 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
jesziwaboy Wrote:
Inny problem to sprawa kwalifikacji, czy dwór białostocki faktycznie możemy uznac za średniowieczny (zbudowany przed połową XVI w.).


Właśnie od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie usunąć ze strony paru zabytków np. Krasiczyn czy Modliszewice.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-10 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
no chyba trzeba dla konsekwencji, bo oba obiekty trudno do średniowiecza zaliczyć w ich najstarszych fazach nawet.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-10 20:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Już nawet nie chodzi mi o sztywne daty, bo mam na stronie i młodsze obiekty, ale zabytki te stylistycznie odbiegają daleko od budownictwa średniowiecznego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 14:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
[/quote]
Jasne, ale w sytuacji Pana Janusza, gdy nie zna on jeszcze i nie ma na razie dostępu do "Ecyklopedii" Durdika (która i tak w ostatnim wydaniu nie jest najbardziej aktualna i musi być uzupełniana o dodatki tego samego autora), to dzieło Menclovej, mające wymiar fundamentalny, jest zarówno lekturą pożądaną, jak i praktycznie pomocną, bo i tak niesie skok jakościowy względem tej popularnej serii "Hrady, zamky i ...". No i jest już zeskanowane, wystarczy tylko przesyłać i czytać.[/quote]

Istnieje szansa na udostępnienie mi skanu dzieła Menclovéj?
Byłbym niezwykle wdzięczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 16:20 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
janusz692 Wrote:
Istnieje szansa na udostępnienie mi skanu dzieła Menclovéj?
Byłbym niezwykle wdzięczny.

Wszystkie prace Václava a Dobrosłavy Menclových są w porozumieniu z spadkobiercąmi publikowane na stronie academia.edu

Dobroslava Menclová
Václav Mencl

Dobroslava Menclová : České hrady (Díl 1)
Dobroslava Menclová : České hrady (Díl 2)

podobnie też
Dobroslav Líbal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Wielkie dzięki :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
o, Zany już to zrobił :D Na "Academia.edu" można znaleźć skarby. Dodam jeszcze, że na "ulozto.cz" znaleźć można skany tych samych prac Libala i skan "Hradów" Menclovej w jakości znacznie lepszej, niż te silnie skompresowane pdf-y wrzucone na "academię". "Hrady" Menclovej w PDF mają niecałe 68 MB, a w skanie z "ulozto" - aż 1 GB.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
jesziwaboy Wrote:
o, Zany już to zrobił :D Na "Academia.edu" można znaleźć skarby. Dodam jeszcze, że na "ulozto.cz" znaleźć można skany tych samych prac Libala i skan "Hradów" Menclovej w jakości znacznie lepszej, niż te silnie skompresowane pdf-y wrzucone na "academię". "Hrady" Menclovej w PDF mają niecałe 68 MB, a w skanie z "ulozto" - aż 1 GB.


Aż 1GB? skanu takiej rozdzielczości jeszcze nie widziałem, nieźle.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-11 23:21 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
Tak, skany na uložto są moimi własnymi skanami źródłowymi tych na academia.edu

https://www.ulozto.cz/!yj9199nEA/dm-ces ... y-1972-rar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-12 03:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
no to już w Polsce wiemy komu możemy zawdzięczać to nieprawdopodobne ułatwienie w prowadzeniu badań naukowych i układaniu prezentacji w ppt. :D
DZIĘKI Zany!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-12 05:11 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
niewiele? można znaleźć na moim dysku ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-06-23 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Jako że dawno nie pisałem co nowego na medievalheritage.eu to tak pokrótce: zabytki z terenu Czech pomału kończę, w międzyczasie cały czas poprawiając, uzupełniając i rozwijając starsze wpisy, zwłaszcza dotyczące zabytków z ternu Polski i Słowacji. Wiele z nich przeszło gruntowną przemianę, a ilość zdjęć, planów, rekonstrukcji także się znacznie zwiększyła. Od długiego czasu pod każdym wpisem funkcjonuje już bibliografia, dodana zresztą zgodnie z sugestiami na forum. Na stronie funkcjonuje także nowy dział pt. artykuły z dłuższymi tekstami o tematyce związanej z zakresem medievalheritage, na który serdecznie zapraszam.

https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/

PS Poszukuję i chętnie zakupię: Durdík Tomas - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů Dodatky tom 3 i 4 w wersji PDF, jeśli znajdzie się ktoś chętny do sprzedania mój mail zabytkisredniowiecza@op.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-06-24 13:52 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
We wschodniej Polsce brakuje:

Mielnika http://www.mielnik.com.pl/co-zobaczyc/1 ... -zamkowego
Białegostoku viewtopic.php?f=46&t=346
Wąsocza https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... C4%85soszu
Tykocina viewtopic.php?f=46&t=2770&start=125


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-06-24 14:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Lukasz Wrote:


Zgadza się, na terenie Polski mam nawet znacznie więcej do dodania (20-30 obiektów jest już zapisanych w kolejce), ale zostawiam to do momentu ukończenia Czech. Na chwilę obecną skupiam się na poprawianiu/rozwijaniu tego co już jest.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-08-10 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Ukończyłem prace nad zabytkami czeskimi: ponad 900 opisanych zabytków i 5600 zdjęć, planów, archiwalnych rycin i rekonstrukcji :D . Zajęło mi to o wiele więcej czasu niż myślałem, ale tez w międzyczasie ciągle pracowałem (i pracuje) nad poprawianiem starszych wpisów, głównie z terenu Polski i Słowacji. Mam nadzieję, iż dzięki temu między innymi poprawiłem wiele błędów pochodzących ze zbyt starej literatury.

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... ki/czechy/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-08-12 10:17 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Z Mazowsza brakuje sporo obiektów. Aby uzupełnić polecam "Architekturę gotycką na Mazowszu" Roberta Kunkla.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-08-12 10:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
Tak na pierwszy rzut oka, brak: łódzkie: Lutomiersk- pozostałości zamku, Brzeziny - Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża, Piątek - Kosciół sw. Trójcy, Sobota - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Jeżów - kościół (część) św. Józefa Oblubieńca NMP, mazowieckie: min. : kościół (prezbiterium) Kościół św. Macieja Apostoła....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-08-12 13:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Dzięki za podpowiedzi, po Kunkla na pewno sięgnę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-09-20 15:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Dodałem około 80 budowli z terenu Polski, głównie z Dolnego Śląska, Pomorza i Mazowsza (oraz około 10 nowych obiektów z Walii i Słowacji). Nie jest to z pewnością koniec, ale co do niektórych zabytków jestem ograniczony np brakiem zdjęć.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL