Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-12-08 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
zapraszam na stronę poświęconą zabytkom średniowiecza i starożytności https://www.medievalheritage.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-08 23:17 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
janusz692 Wrote:
zapraszam na stronę poświęconą zabytkom średniowiecza i starożytności https://www.medievalheritage.eu


W opisach zabytków niestety jest sporo błędów. Sugerowałbym przejrzenie fachowej literatury i poprawienie przynajmniej tych poważniejszych, gdyż inicjatywa jest pożyteczna i godna pochwały, oczywiście pod warunkiem wyeliminowania błędów. Warto też podać choćby podstawową bibliografię przy każdym zabytku. Powodzenia.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-09 03:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Strona bardzo fajna, ale muszę się zgodzić że są błędy. Od razu "zaatakowałem" swój temat, czyli Sochaczew :D Za starszą literaturą (i to bardzo poważną :)), autor tekstu powiela najpoważniejszy chyba błąd, jakoby aktualnie na Wzgórzu znajdowały się ruiny XVIII-wiecznego dworu starosty Walickiego. Nie jest to prawda, gdyż zachowana ruina, to pozostałości zamku wazowskiego (Radziejowski) z XVII w.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-09 11:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 824
Lokalizacja: Toruń
Zgadzam się z wyższymi opiniami. Strona bardzo schludnie zrobiona i widać, że sporo roboty kosztowało zebranie tylu obiektów :) Jednocześnie trzeba uaktualnić dużo. Tak samo jak popo zajrzałem do swojego ogródka (m.in. Papowo Biskupie, Kowalewo Pomorskie, Wąbrzeźno). W przypadku Wąbrzeźna ta rekonstrukcja to wynik badań z 2010-2011 r. i tak się składa, że to ja ją opracowałem na podstawie analiz - podany tam Paweł Moszczyński tylko ożywił ją w grafice komputerowej :) W Papowie te plany są zresztą mocno nieaktualne. Ten podpisany jako Frycza jest de facto Steinbrechta. Jeśli chodzi o Kowalewo to wiadomo teraz dużo więcej. Na pewno nie powstało w miejscu grodu. Parę artykułów aktualizujących tę wiedzę wrzuciłem jakby co na academia.edu ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-09 23:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Co do Papowa i Sochaczewa to na pewno opierałem się na tym co znalazłem w Leksykonie zamków Kajzera i spółki, bibliografie zrobiłem tylko jedną główną, niestety ogrom ilości zabytków powala i błędy są nie do uniknięcia, dlatego po cichu liczyłem że odnajdą się ludzie którzy dogłębniej badali sprawę w poszczególnych zabytkach i wskażą rzeczy do poprawy...
Co do rekonstrukcji Wąbrzeźna to mea culpa, przepraszam i już poprawiam autora.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-09 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
W każdym razie dziękuję za pochwały oraz uwagi krytyczne :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-10 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2015-07-15 15:44
Posty: 66
Lokalizacja: Biecz/Gorlice
Inicjatywa godna pochwały, bardzo fajny portal (cieszy mnie część o zamkach Słowacji), jednak zgodzę się z przedmówcami, że wymaga on pewnych uściśleń. Szczególnie dotyczy to literatury, dobrze by było dodać najnowsze pozycje bibliograficzne, bazowanie na Leksykonie Kajzera, Kołodziejskiego i Salma jest oczywiście bardzo dobre, jednak często są to już dane nieaktualne.

Przykładem z południa jest chociażby Muszyna. Znajdowały się tam bowiem dwa założenia obronne. Drewniano-ziemny gródek oddalony od ruin o około 100 metrów na północ i rzeczony kamienny zamek. Dobra Muszyńskie biskupi krakowscy otrzymali w roku 1288 roku nie od króla węgierskiego(!) a od scholastyka Wysza (informacja podawana jest w haśle Leksykonu na str. 314). Pierwotny zamek został wzniesiony przez biskupów krakowskich (Jan Muskata lub Paweł z Przemankowa) na przełomie XIII i XIV wieku. Był to zapewne wspomniany wyżej gródek drewniano-ziemny. Początki zamku kamiennego są zdecydowanie trudniejsze do ustalenia, w dawnej literaturze przyjmowano, że zbudowali go albo biskupi krakowscy albo Kazimierz Wielki. Obecnie w toku najnowszych badań Artura Gintera wydaje się, ze powstał on dopiero w XV wieku.

Plan zamku w Lublinie nie jest autorstwa Andrzeja Rozwałki a J. Teodorowicz-Czerepińskiej, zaś zamek w Szaflarach wznieśli Gryfici lub cystersi ludźmierscy za przyzwoleniem tych pierwszych :)

Powtórzę jednak, inicjatywa naprawdę bardzo fajna, zebranie wszystkich danych musiało zająć sporo czasu. Sam wygląd strony zachęca do głębszego zainteresowania. Cieszę się, że prócz zamków znalazły się tam również inne obiekty chociażby kościoły. Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-10 21:11 
Offline

Dołączył(a): 2013-11-15 21:21
Posty: 71
Wrote:
Strona bardzo schludnie zrobiona i widać, że sporo roboty kosztowało zebranie tylu obiektów

Też to zauważyłem i muszę pochwalić i zazdroszczę. Zajrzałem również jak poprzednicy na "swoje". Ziemię dobrzyńską reprezentują ruiny zamków: Bobrowniki, Radziki, Złotoria i prawie nieistniejący ślad Sadłowa. Nie ma wzmianki o jeszcze dwu, na dodatek jedynych zamieszkałych "zamkach" w Szpetalu i Ciechocinie. Nie mogę mieć o to żalu, bo to już tylko ich wspomnienie. :) Pretensji o nie wymienienie 13 średniowiecznych kościołów i 40 grodzisk na tym terenie też nie mam, gdyż pierwsze to "skarlały dobrzyński gotyk" (wg Kajzera) na dodatek przerobiony na dzisiejszą modłę (oprócz Rokicia - powinien zaistnieć na Pana stronie) a te drugie to prawie już nie widoczne "kupki ziemi", których w całym kraju jest pełno.
Co do treści, moja wiedza nie pozwala na krytykę :wink:
Z zainteresowaniem będę wczytywał się i oglądał zdjęcia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-10 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
W kwestii doboru zabytków na stronę to w pierwszej kolejności kierowałem się ich stanem zachowania. Co do miejsc zniszczonych, nieistniejących już, lub mocno przebudowanych przyjąłem zasadę (słuszną bądź nie, to już inna sprawa) iż zamieszczam głównie zabytki co do których mam jakiekolwiek plany, rekonstrukcje lub archiwalne widoki pozwalające na wizualizację ich pierwotnego wyglądu. Reszta musi poczekać na lepsze czasy, gdyż w kolejce czekają kolejne państwa ;) Oczywiście będę dodawał w miarę możliwości miejsca przeoczone czy pominięte.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-10 21:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
(oprócz Rokicia - powinien zaistnieć na Pana stronie)

Kościół w Rokiciu jest na stronie:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... a/rokicie/
zapraszam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-11 08:57 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
jak wszyscy po swoich rejonach:
na Dolnym Śląsku jest tego zdecydowanie więcej.... Na szybko i z ciekawszych (starszych):
Bagieniec, Bierutów, Ciepłowody, Domanice, Dziewin, Gromnik, Jaszkowa Górna, Karpniki, Komorowice, Lubiechowa, Luboradz, Nieszkowice, Panków, Radłówka, Radosno, Ratno Dolne, Smolec, Ścinawka (Górna, Średnia, Dolna), Uraz, Wałbrzych (Nowy Dwór), Wiadrów, Wierzbna, Wilków Wielki

... i to nie jest koniec a zaledwie początek :) Nie wiem czy jest jakiś filtr (np średniowiecze i starsze) czy też nie. Jeśli nie to liczba obiektów rośnie lawinowo.

Ale generalnie fajnie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-12 22:20 
Offline

Dołączył(a): 2013-11-15 21:21
Posty: 71
janusz692 Wrote:
(oprócz Rokicia - powinien zaistnieć na Pana stronie)

Kościół w Rokiciu jest na stronie:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... a/rokicie/
zapraszam :)

Nie zauważyłem więc teraz jestem kontent.
Naprawdę kawał roboty.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-13 12:56 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Na północnym wschodzie brakuje kilku obiektów:

Kościoła św. Michała Archanioła w Łomży
Kościoła Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu
Kościoła św. Stanisława w Niedźwiadnej
Fragmentów dworu Wiesiołowskich w Białymstoku (zachowały się w murach pałacu Branickich viewtopic.php?f=46&t=346&hilit=bia%C5%82ystok )
Ruin kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Mielniku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-13 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Lukasz Wrote:
Na północnym wschodzie brakuje kilku obiektów:

Kościoła św. Michała Archanioła w Łomży
Kościoła Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu
Kościoła św. Stanisława w Niedźwiadnej
Fragmentów dworu Wiesiołowskich w Białymstoku (zachowały się w murach pałacu Branickich viewtopic.php?f=46&t=346&hilit=bia%C5%82ystok )
Ruin kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Mielniku


jak tylko znajdę chwilę czasu na pewno zostaną dodane


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-13 17:42 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
janusz692 Wrote:
Lukasz Wrote:
Na północnym wschodzie brakuje kilku obiektów:

Kościoła św. Michała Archanioła w Łomży
Kościoła Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu
Kościoła św. Stanisława w Niedźwiadnej
Fragmentów dworu Wiesiołowskich w Białymstoku (zachowały się w murach pałacu Branickich viewtopic.php?f=46&t=346&hilit=bia%C5%82ystok )
Ruin kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Mielniku


jak tylko znajdę chwilę czasu na pewno zostaną dodane


Mam propozycję żebyś zastanowił się nad rozszerzeniem strony o Białoruś, bo obiektów gotyckich jest tam najwyżej kilkanaście.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-12-13 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Lukasz Wrote:
janusz692 Wrote:
Lukasz Wrote:
Na północnym wschodzie brakuje kilku obiektów:

Kościoła św. Michała Archanioła w Łomży
Kościoła Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu
Kościoła św. Stanisława w Niedźwiadnej
Fragmentów dworu Wiesiołowskich w Białymstoku (zachowały się w murach pałacu Branickich viewtopic.php?f=46&t=346&hilit=bia%C5%82ystok )
Ruin kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Mielniku


jak tylko znajdę chwilę czasu na pewno zostaną dodane


Mam propozycję żebyś zastanowił się nad rozszerzeniem strony o Białoruś, bo obiektów gotyckich jest tam najwyżej kilkanaście.


Kiedyś pewnie i Białoruś wrzucę ale jak na razie mam do niej mało zdjęć, planów itp. W pierwszej kolejności na stronę zostaną dodane Węgry albo Walia, albo może Łotwa i Estonia lub Czechy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-02-20 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Na medievalheritage.eu dodano średniowieczne zabytki z terenu Estonii

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... i/estonia/

zapraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-03-10 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Jeśli ktoś się interesuje obszarem Inflant to dodałem na stronę średniowieczne zabytki z terenu Łotwy

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... tki/lotwa/

Oczywiście za wszelkie uwagi i spostrzeżenia będę wdzięczny :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-03-11 21:50 
Offline

Dołączył(a): 2016-09-05 21:16
Posty: 5
Witków w Lubuskiem wymaga korekty. To nie jest li tylko wieża rycerska ale zamek, choć mały. Wieża jest tylko najbardziej widocznym i charakterystycznym elementem większego zespołu, składającego się z sąsiedniego bydynku bramnego, małego dziedzińca, muru kamiennego (ok 5-6m. wysokości licząc od podstawy a otoczającego całość, fosy otaczajacej całośc i bastei obronnych (źródła wspominają o czterech) z których to pozostałości jednej są dobrze widoczne na poziomie dziedzińca od strony płn-wsch. Do XIX wieku bodajże istniał zwodzony most i brama.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-03-11 23:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 824
Lokalizacja: Toruń
Rycina zamku w Grudziądzu, która jest podpisana "widok skrzydła południowego w XVII wieku" to w rzeczywistości rycina z połowy XIX wieku, wykonana na podstawie wspomnień wyglądu zamku, rozebranego w początku wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-03-12 00:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
prusak Wrote:
Rycina zamku w Grudziądzu, która jest podpisana "widok skrzydła południowego w XVII wieku" to w rzeczywistości rycina z połowy XIX wieku, wykonana na podstawie wspomnień wyglądu zamku, rozebranego w początku wieku


ok dzięki za info, poprawiłem opis :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-03-12 00:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Darek Wrote:
Witków w Lubuskiem wymaga korekty. To nie jest li tylko wieża rycerska ale zamek, choć mały. Wieża jest tylko najbardziej widocznym i charakterystycznym elementem większego zespołu, składającego się z sąsiedniego bydynku bramnego, małego dziedzińca, muru kamiennego (ok 5-6m. wysokości licząc od podstawy a otoczającego całość, fosy otaczajacej całośc i bastei obronnych (źródła wspominają o czterech) z których to pozostałości jednej są dobrze widoczne na poziomie dziedzińca od strony płn-wsch. Do XIX wieku bodajże istniał zwodzony most i brama.

Pozdrawiam.


Hmm zgadza się, ale jednak najstarszym, XV-wiecznym elementem była sama wieża, resztę o ile się nie mylę dobudowano w XVI wieku, sam nie wiem ale oba określenia wydawałyby się tu odpowiednie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-04-12 00:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Dodałem pierwszą partię zabytków z terenu Walii, na dzień dzisiejszy dostępne są od ABERDARON do CAERPHILLY

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... tki/walia/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-06-19 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Ukończyłem Walię, prawie 300 zamków, dworów, kościołów, klasztorów i innych starożytnych i średniowiecznych zabytków, zapraszam :)

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... tki/walia/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-10-05 22:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2017-12-06 23:38
Posty: 56
Pierwsze parędziesiąt zabytków + mapa z terenu Czech wylądowało na stronie:

https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... ki/czechy/

Równocześnie, w związku z sugestiami, uzupełniam bibliografię pod każdym artykułem, przy okazji poprawiając i rozwijając opisy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL