Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2015-08-25 01:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2943
Lokalizacja: Wrocław
Słuchajcie - przecież nikt nigdzie tu nie mówi o datowaniu głównie czy wyłącznie o wątek i format. Oczywistością jest, że jakiekolwiek sugestie oparte o cechy w postaci układu budulca w licu oraz samej wielkości budulca będą miały siłę przesłanki, a nie dowodu.
Chyba, że [i tu dygresja] mówimy o metodycznych i masowych badaniach wymiarów cegieł w danym kręgu/środowisku [ośrodku] - takie badania podjął Mariusz Caban we Wrocławiu i przynosi to świetne efekty [wychodzi po prostu to jakie budowy w danym czasie korzystały z usług tej samej wytwórni, a przy odpowiedniej 'gęstości' danych i umocowaniu pomiarów do pewnych lub prawie pewnych dat budów obiektów czołowych można to stosować już niemal jak tablice z profilami ceramiki czy kamieniarki - w sensie: nie znając dokładniejszego czasu powstania jakiejś nowo odkrytej struktury ceglanej można wymiary zastosowanego w niej budulca odnieść do tych pewnie uchwyconych, wydatowanych i ujętych w statystyce obiektów], z tym, że Mariusz zmienił metodę pomiaru: oprócz przeważnie dotąd stosowanego sposobu graficznego ukazywania wartości pomiarów poprzez naniesienie trzech wymiarów 'kostki' ceglanej na tablicę na podkładzie z papieru milimetrowego uznał on za równie wskazane mierzenie (i podawanie graficznie) wielkości powierzchni poszczególnych boków 'kostki'.
Ale to poboczny wątek. Chodziło mi po prostu o to, że - jak zdają się dowodzić obserwacje nt. strycharstwa w XVI-XVIII w. - należy się liczyć z tym, że i wcześniej istniały pewne tendencje do normatyzacji budulca (bo to z czasem przeciez musiało byc problematyczne - podejmowac budowę przy uzyciu materiału o okreslonych parametrach a potem radzić sobie z jej kończeniem uzywając 'kostki' mniejsze czy też większe, niż te pierwotne). Nigdy nie podejmowałem szczegółowych badań w tym temacie, gdy chodzi o Sląsk, ale z moich obserwacji wynika, że we Wrocławiu mozna mówić o pewnych podobieństwach materiału ceglanego w okreslonych przedziałach czasowych. To się robi szczególnie wyraźne, gdy chce się np. porównać budowle wznoszone ok. 1500 r. z tym, co z cegły stawiano w XIV-1 poł. XV w. (materiał sie zmniejszył - stał się przez to praktyczniejszy - ale i technika budowy murów się pogorszyła niejako [z pełnych murowanych ścian przejście do struktur zblizonych do opus emplectum, za to murowanych z uzyciem zaprawy znacznie silniejszej, pełnej wapna [czasem od wapna wręcz białej].


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-08-25 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 774
Lokalizacja: Toruń
Dążenie do pewnej normy jest widoczne - do wymiaru 1/2 x 1 stopa (odstaje tu ten Toruń o którym wspominałem). Z tym, że wymiary się nieco wahają - na tyle, że można wykorzystać to do rozwarstwiania budowli, ale zależnie od miasta wymiary z tego samego czasu już nie są takie same. Tak więc w Radzyniu na podstawie rozmiarów cegieł można wydzielić dwie główne fazy budowlane, ale na podstawie analizy murów i stratygrafii znacznie się ten podział uzupełnia. Są też obiekty, w których te wymiary się na tyle różnicują, że nawet do rozwarstwienia ciężko je wykorzystać. Trochę wątpię, żeby tu taką tabelkę dało się stworzyć. Zapewne udałoby się odnośnie cech wymiarów z danych cegielni - zasięgi ich działania, ale już z datowaniem gorzej. Wg cytowano przeze mnie Herrmanna sytuacja wygląda następująco. Jego badania zaprzeczyły istnieniu wyraźnego, linearnego rozwoju rozmiarów cegieł. Stwierdził jednak, że generalnie wczesny okres cechują duże rozbieżności w rozmiarach tego budulca (wozówki od 24 do 33 cm), co wiąże z obcym pochodzeniem strycharzy. W okresie szczytu budownictwa ceglanego (około 1330-1410) ma miejsce ujednolicanie rozmiarów cegieł (wozówki mierzą około 29,5-31 cm). W XV i początku XVI wieku ponownie wzrasta zróżnicowanie rozmiarów, a cegły są nieco krótsze.
Co do Bałgi - tam chyba większych analiz wymiarów, ani rozwarstwiania murów nie było prowadzonych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-16 23:42 
Offline

Dołączył(a): 2015-10-14 12:45
Posty: 1
Witajcie! Odnośnie interdyscypliny: chciałbym zauważyć, że istnieje grupa fizycznych metod paleodozymetrycznych, umożliwiających absolutne (bezwzględne) datowanie m.in. ceramiki. Metody te opierają się na wykorzystaniu zjawiska stymulowanej luminescencji (stymulowanej termicznie – TL, lub optycznie – OSL). Dotychczas w Polsce metody te nie były zbyt powszechnie wykorzystane do określania wieku cegieł. Takie badania wykonano m.in. w laboratorium w Toruniu (UMK), dla cegieł z:
zamku w Malborku (2008 r.: http://www.academia.edu/5837254/Using_the_TL_Single-Aliquot_Regenerative-Dose_Protocol_for_the_Verification_of_the_Chronology_of_the_Teutonic_Order_Castle_in_Malbork)
i kościoła św. Jakuba w Toruniu (2014 r.: http://www.academia.edu/9668787/Luminescence_dating_of_bricks_from_the_gothic_Saint_James_Church_in_Toru%C5%84).
Być może teraz udałoby się rzucić trochę więcej światła na kontrowersyjne datacje etapów budowy niektórych zamków ponieważ wspomniane metody stają się coraz dokładniejsze i umożliwiają już nie tylko datowanie samego momentu wypalenia cegły, ale dzięki zastosowania techniki „datowania powierzchni” również określenie historii wykorzystania badanej cegły w strukturze danej budowli. Oczywiście dokładność i możliwość wykorzystania tej nowej techniki zależy od konkretnego przypadku, ale perspektywy dla badań nad chronologią obiektów ceglanych wydają się teraz naprawdę kuszące.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-19 10:07 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6549
Lokalizacja: Warszawa
LuminDat napisał(a):
Dotychczas w Polsce metody te nie były zbyt powszechnie wykorzystane do określania wieku cegieł. Takie badania wykonano m.in. w laboratorium w Toruniu (UMK), dla cegieł z:
zamku w Malborku (2008 r.: http://www.academia.edu/5837254/Using_the_TL_Single-Aliquot_Regenerative-Dose_Protocol_for_the_Verification_of_the_Chronology_of_the_Teutonic_Order_Castle_in_Malbork)
i kościoła św. Jakuba w Toruniu (2014 r.: http://www.academia.edu/9668787/Luminescence_dating_of_bricks_from_the_gothic_Saint_James_Church_in_Toru%C5%84).

Badania takie wykonano także na zamku w Siewierzu o czym w ostatni piątek na konferencji "Początki murowanych zamków w Polsce do połowy XIV wieku" opowiadał mgr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ podczas wykładu "Wpływ wyników badań termoluminescencyjnych na datowanie najwcześniejszych faz zamku w Siewierzu".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-11-19 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-04-03 21:28
Posty: 88
Lokalizacja: Toruń
Replika Jóźwiaka i Trupindy w najnowszych Zapiskach Historycznych.

http://www.zapiskihistoryczne.pl//files/issues/60a829c3df6e3b121c7b0a26fd2a571f_ZH_2015_1_Jozwiak_Trupinda_N.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-02 03:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2943
Lokalizacja: Wrocław
Nie ma sensu zakładać nowego wątku na naszym forum - dodaję poniższą wypowiedź do tego tematu.
Pierwotna, niemiecka edycja pracy Tomasza Torbusa poświęconej krzyżackim zamkom konwentualnym w Prusach - "Die Konventsburgen im Deutschordensland Preussen", opublikowana w 1998 r., jest - jak się okazuje - zdygitalizowana i wrzucona do sieci, i to w całkiem dobrej jakości (każda została udostępniona jako plik JPG o rozdzielczości 300 DPI i wielkości nieco ponad 11x17 cm [1320x2014 pikseli]). Niestety - nie dość, że wymaga to zapisywania osobno każdej ze stron, to podmiot, który udostępnił tą pracę - Martin-Opitz Bibliothek - wprowadził istotne dodatkowe ograniczenie: istnieje limit stron, które można wyświetlić w powiększeniu, a tym samym zapisać podczas danej sesji przeglądarki internetowej. Nie wiem ile dokładnie ten limit wynosi (nie liczyłem, zapisywałem strony z różnych publikacji w sposób mało systematyczny) - minimum kilkadziesiąt, raczej nie więcej niż 50-70. Oznacza to, że aby kontynuować proces zapisywania dłuższej publikacji trzeba zamknąć przeglądarkę, a nieraz i dodatkowo wyczyścić jej pamięć (co można zrobić banalnymi, skądinąd pożytecznymi i bezpłatnymi narzędziami, jak np. CCleaner'em). Proces ten trzeba powtarzać odpowiednio do objętości interesującej nas publikacji i wynikającej z tego liczby wyczerpania się limitu.
http://martin-opitz-bibliothek.de/de/el ... 31426%2B11
Podsumowując - sporo przy tym roboty i mnóstwo straty czasu, ale jak Ktoś chce mieć dostęp do tej książki nie wychodząc z domu, a nie posiadając jej na półce w wersji fizycznej - to zaskakująca nas rzeczywistość oferuje mu taką możliwość. Ostatecznie, mimo problemów, można się tylko cieszyć z takich udogodnień.
Jeśli ktoś będzie miał problemy z "procedurą" ściągania i zapisywania - to niech się odzywa: postaram się pomóc. Zresztą zapewne za pewien czas ściągnę wszystkie strony i wtedy będę mógł je rozsyłać w kompaktowym pakiecie.

Dodam, że dział wydawnictw zdygitalizowanych na stronach Martin-Opitz Bibliothek (dodam - zdygitalizowanych stety i niestety na takich samych zasadach, co wyżej opisane - możliwych do ściągnięcia w identyczny sposób) jest całkiem obszerny i obejmuje liczne prace:
- XIX-to wieczne opracowania historyków-regionalistów dotyczące poszczególnych miejscowości lub kościołów na terenie tzw. ziem zachodnich (np. dzieje parafii ewangelickich Brzegu i Wrocławia, historie niektórych miast),
- niektóre tomy (bywa, że gdzie indziej niedostępne) znamienitych periodyków (np. "Schlesiens Vorzeit in Bild und Schrift" - na którego łamach ogłoszono najstarsze artykuły naukowe nt. dworów w Wilkowie Wielkim, Miecznikach [nieistniejący, dziś w granicach Niemczy] oraz Goli Dzierżoniowskiej oraz w którym przez kilka lat publikowano najstarsze profesjonalne naukowe skrótowe noty o śląskich zabytkach w ramach działu "Zur schlesischen Kunsttopographie", jeszcze zanim "Verzeichnis der Kunstdenkma:ler der Prov. Schlesien" Hansa Lutscha ujrzało światło dzienne)
- powojenne czasopisma naukowe, kontynuowane po dziś dzień ("Jahrbuch des Bundesinstituts fu:r Ost-deutsche Kultur und Geschichte" - gdzie znaleźć możemy liczne artykuły historyków i historyków sztuki, dotyczące zarówno średniowiecza, jak i czasów nowożytnych oraz wieków XIX i XX)
- całkiem świeże publikacje zbiorowe poświęcone historii tych ziem z terenu Europy Środkowo-Wschodniej, na których rozwoju ludność pochodzenia niemieckiego wywarła istotny wpływ, lub tym zjawiskom, których zaistnienie było ściśle związane z kolonizacją na prawie 'niemieckim' i związkom cywilizacyjnym i kulturalnym z krajami Rzeszy (np. dzieje Górnego Śląska, albo dwutomowa książka "Adel in Schlesien" z 2010 r.). Jedyny problem z tymi nowszymi wydawnictwami polega na tym, że nie wszyscy autorzy najwidoczniej zgodzili się na publikację ich tekstów w internecie, zatem znajdziemy liczne luki wśród udostępnionych treści: wiele artykułów będzie "pustych").
Tak czy inaczej - Martin-Opitz Bibliothek to me najnowsze odkrycie dokonane w trakcie internetowych poszukiwań potrzebnych mi informacji i mimo wielu powyżej wskazanych niedogodności oraz braków gorąco polecam Wam zdygitalizowane zbiory tejże instytucji!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-03 07:28 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 91
Lokalizacja: Praha, Czechy
jesziwaboy napisał(a):
Podsumowując - sporo przy tym roboty i mnóstwo straty czasu, ale jak Ktoś chce mieć dostęp do tej książki nie wychodząc z domu, a nie posiadając jej na półce w wersji fizycznej - to zaskakująca nas rzeczywistość oferuje mu taką możliwość. Ostatecznie, mimo problemów, można się tylko cieszyć z takich udogodnień.
Jeśli ktoś będzie miał problemy z "procedurą" ściągania i zapisywania - to niech się odzywa: postaram się pomóc. Zresztą zapewne za pewien czas ściągnę wszystkie strony i wtedy będę mógł je rozsyłać w kompaktowym pakiecie.

PDF, 415 MB
https://www.ulozto.cz/!vptM4MMcaQSA/torbus-die-konventsburgen-im-deutschordensland-preussen-pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-01-03 08:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2943
Lokalizacja: Wrocław
Czesi mają wszystko lepsze i szybciej))


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-05-16 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1662
Lokalizacja: Ząbki
Chyba idzie ku dobremu. Po 5 latach czekania na stronie wydawnictwa pojawił się anons o planowanym wydaniu drugiego tomu książki Torbusa. Będzie to tom z planami zamków. Oczywiście jeśli to nie atak piracki na stronę wydawnictwa, bo ta pozycja w przeszłości już się pojawiała w zapowiedziach. Spokoju nie daje mi nagły wysyp zapowiedzi wydawniczych wydawnictwa, gdzie jeszcze kilka dni temu było może 5 pozycji przewidzianych do wydania. Może piszmy maile do wydawnictwa o chęci zakupu książki, może pójdzie szybciej. :bounce:


Załączniki:
słowo obraz.png
słowo obraz.png [ 108.03 KiB | Przeglądane 2121 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-05-19 19:11 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 263
Lokalizacja: Poznań
Z moich informacji wynika, że drugi tom rzeczywiście zostanie opublikowany w tym roku.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2019-09-05 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1662
Lokalizacja: Ząbki
No i ciekawostka praca Torbusa po raz kolejny spadła z planu wydawniczego. Chyba jest to jakaś wzajemna obraza, poniewaz spadły dwie planowane książki tego autora. Chyba juz wszyscy mieli dość współpracy z panem Torbusem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL