Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-04-15 01:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2009-12-14 03:27
Posty: 291
Lokalizacja: Hamar
Witam,
Interesują mnie wszelkie materiały związane z tematem żeglugi śródlądowej w XIV w i później. Porty rzeczne, architektura i morfologia, organizacja oraz środki. Może powielam wątek, ma to ścisły związek z wieloma zamkami wzdłuż tras wodnych na terenach dawnej Rzeplitej.
Proszę o zbór informacji n/t literatury, wnioski oraz wywody mile widziane :)

_________________
Poraj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-04-16 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Muzeum Wisły w Tczewie. Nie szukałem, ale może jakieś publikacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-04-18 11:50 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Promocja książki "Królowa Wisła" - dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego, godz. 18:30.

160 stronicowy album "Królowa Wisła" (wydany w formacie A4, oprawiony w twardą oprawę) jest wyczerpującym i ciekawym kompendium wiedzy na temat Wisły i jej brzegów od początków istnienia Warszawy po czasy powojenne. Opowiada o żegludze; żywiołach; mostach i przeprawach oraz dzielnicach, które powstawały na jej brzegach. Ale przede wszystkim opowiada o ludziach, którzy żyli i pracowali na Wiśle i nad Wisłą.

Na spotkaniu promocyjnym książki "Królowa Wisła" zabierzemy Was w świat przedwojennej, warszawskiej Wisły, innej niż dziś - pełnej parostatków przewożących wycieczkowiczów i z piaszczystymi brzegami wypełnionymi tłumem plażowiczów. Pokażemy jak na obu jej brzegach budowało się miasto i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków korzystali z jej bogactw, możliwości i uroków. Zaprezentujemy warszawską żeglugę, przeprawy i mosty, firmy oraz ludzi, z rzeką związanych - zapowiadają organizatorzy.

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-04-18 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2009-12-14 03:27
Posty: 291
Lokalizacja: Hamar
interesujące dzięki, ale 160 stron?

poza tym zdjęcie bardzo ładne :pr:

_________________
Poraj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-04-29 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-21 21:46
Posty: 408
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Co to za miejsce na zdjęciu? To jakaś dżonka chińska? :)

_________________
Nie ma zlej architektury-jest tylko architektura niekonsekwentna!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-04-30 23:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Wygląda na czyjeś mieszkanko połączone z warsztatem. Ludziska zawsze szukali miejsca "na wodzie" jak nie było go na lądzie. Do dziś mieszkają tak w Paryżu na Sekwanie, czy na kanałach Roterdamu , na Tamizie w Londynie (i w wielu innych miastach).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-07 12:02 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Adam Z Wrote:
Co to za miejsce na zdjęciu? To jakaś dżonka chińska? :)


To być może obiekt pełniący funkcję dworca rzecznego, taki jak ten: http://jawisla.pl/index.php?option=com_ ... temid=1005


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-07 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Taką kładeczką cieniutką, na dworzec?
Rzeczywiście przypomina to taki dworzec. Może pełnił taką rolę onegdaj, a w czasie robienia tej fotki to był już w "demobilu". Na tym zdjęciu widać więcej takich NOP.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-07 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
No a macie jakieś propozycje odnośnie miejsca? Zastanawiałem się nad Włocławkiem. Warszawa chyba odpada, z prawej widać podnoszącą się oblicowaną skarpę, sprawia to wrażenie podejścia do nasypu mostu, z którego pierwszego przęsła zresztą mogła zostać wykonana fotografia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-08 10:07 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
To może być Warszawa. Przed I wojną światową brzeg strony praskiej wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Wzdłuż brzegu ciągnęła się jakaś kolejka, zabudowania (liche), fabryczki. Jak na tym widoku:

Image

Kolejne foto:

Image

Image

Na wysokości Nowego Miasta:

Image

Image

Więcej zdjęć tutaj http://www.werttrew.fora.pl/ciekawostki ... ,3543.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-09 02:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Zgadza się, podobieństwo jest ogólnie rzecz biorąc spore, ale myślę, że to jednak nie to. Nie ma tu chyba ( na zaserwowanych zdjęciach ) ukazanego takiego fragmentu nabrzeża, który by przypominał bardziej niż skali ogólnej to co widzimy na tej fotografii pierwotnej. Poza tym ta podnosząca się skarpa ( podjazd? ) i sama pozycja fotografa ( stojącego w zasadzie nad nurtem ) sugerują chyba, że mamy do czynienia z najbliższym otoczeniem mostu. Most Kierbedzia czy most Poniatowskiego zupełnie tu chyba nie pasują, nawet biorąc poprawkę ze względu na wysoki stan wody, widoczny na fotografii, trudno odnieść to miejsce do wschodniego przyczółka którejś z tych dwóch przepraw ( mostów kolejowych nie biorę pod uwagę, bo obserwowana przez nas sytuacja wyklucza raczej, by mogło tu chodzić o taką opcję ). Oczywiście dyskusyjnym jest sama teza, że zdjęcie wykonano z mostu, do którego prowadzi ów podnoszący się niczym rampa bulwar, możemy uznać, że ulica nabrzeżna podnosi się tu z innych przyczyn, a fotograf stoi na jakiejś wysokiej jednostce czy konstrukcji stojącej tuż przy brzegu. Ale czy jest to bardziej prawdopodobne niż wersja z mostem? Nie sądzę. Gdyby to był Płock wówczas jednak zobaczylibyśmy skarpę staromiejską, tam krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż na naszym obrazku, pomijam już inne przeszkody. Toruń dla mnie odpada - to co widzę na ilustracji nieodparcie mi się kojarzy z kongresówką. Wszystko w górę rzeki od Warszawy na południe też chyba nie wchodzi w grę. Sądzę, że na placu boju pozostają Warszawa/Praga i Włocławek, przy czym dla mnie bardziej prawdopodobny jest Włocławek. Jeżeli dobrze trafiam, to ten bliższy obserwatorowi komin spośród dwóch widocznych na zdjęciu jest zachowany ( spróbujcie porównać to na GoogleMaps ), będąc tożsamym z tym, który znajduje się w ramach kwartału między Bulwarami J. Piłsudskiego a ulicami Zamczą, Wiślaną oraz ( enigmatycznie dla mnie brzmiącą ) Matebudy (Małebudy?).

W sumie to o czym gadamy to pierdół i nic ważnego, ale miło jest się czasem pobawić w takie poszukiwania. Jestem ciekaw czy uda nam się poprawnie wskazać to miejsce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-09 10:14 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Wydaje mi się, że dom po prawej znajdował się w Warszawie na rogu ul. Mariensztat 1 i Kasztelanka, czyli na południe od mostu Kierbedzia.

Image

Zwróć uwagę na narożnik i balkony. W oddali widać tez charakterystyczny komin z rozszerzoną górną partią, który widać też na jednym z innych umieszczonych powyżej zdjęć.

http://www.warszawa1939.pl/index_arch_m ... tat_1&r3=0

I jeszcze jedno zdjęcie, na którym widać przystań "z kopułką" widoczną za "naszą" przystanią, ale tym razem z mostem Kierbedzia w tle.

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-09 12:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Wydaje mi się, że dom po prawej znajdował się w Warszawie na rogu ul. Mariensztat 1 i Kasztelanka, czyli na południe od mostu Kierbedzia.

Bingo!
Kurde, a wydawało mi się, że znam dość dobrze przedwojenną stolicę. Choć zastanawiałem się właściwie tylko nad praskim brzegiem. Istotne tu jest zresztą to, że nie-wiedzieć czemu elewacja kamienicy od strony Wisły nie jest równoległa do rzeki: ergo - dom wpasowany jest w narożnik ulic nie do końca równoległych i prostopadłych względem linii brzegowej. Nie za bardzo się to zgadzało z Włocławkiem ( tam z mostu musiałaby być widoczna boczna, rzeczna elewacja czynszówki ), idealnie zaś pasuje do Warszawy ( jest tam taka ślepa uliczka, "krzywa" w stosunku do Wisły ).
[quote]Zwróć uwagę na narożnik i balkony.

Nie musisz mi tego wskazywać : ) Widać to po pobieżnym rzucie oka i pierwszym porównaniu.
Komin zaś tu nie ma większego znaczenia bo żadne z powyższych fotografii nie rozstrzyga jego tożsamości z tym na zdjęciu pierwotnym ( nigdy nie widać go w relacji z kamienicą i mostem, no chyba, że w jakimś wielkim oddaleniu nie pozwalającym na bliższą analizę ). Kamienica jest tu najważniejsza.
Tu po prawej widać miejsce, z którego fotograf wykonał to zdjęcie. http://www.warszawa1939.pl/index_arch_m ... rbedz&r3=0

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-23 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2009-12-14 03:27
Posty: 291
Lokalizacja: Hamar
A wieki wcześniejsze drodzy państwo? Ponoć to takie rozwinięte było, żal że znana mi literatura jedynie wskazuje i wzmiankuje...

_________________
Poraj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-24 13:44 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Może spróbuj zobaczyć w "Wisła w dziejach Polski" Stanisława Gierszewskiego.

Image

Tutaj za 9,50 zł

http://allegro.pl/wisla-w-dziejach-pols ... 42591.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-06-22 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Ja się tym kiedyś trochę interesowałem, jak pracowałem w Janowcu. Literatura jest wcale niemała, podstawowy adres, to Muzeum Morskie. Z nazwisk autorów np. Jerzy Litwin (pisał o szkutnictwie ludowym, głównie nadwiślańskim) i Waldemar Ossowski (spec od łodzi jednopiennych - czyli dłubanek).
Jest też mnóstwo źródeł. W każdych strzępach po archiwach rodzin które mieszkały w pobliżu spławnych rzek są jakieś kwity na ten temat. Sam w różnych miejscach widywałem ciągłe relacje jak to spławiali wyposażenie pałaców Wisłą "moi" Lubomirscy z Opola do Warszawy - i z powrotem, miałem gdzieś też notatki z relacji, jak organizowali te swoje "flotylle" - jak to wszystko pływało między rezydencjami i dobrami. Można jeszcze sporo o tym powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-06-23 01:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2009-12-14 03:27
Posty: 291
Lokalizacja: Hamar
Zaraz zaraz co to za transfery? Zakrawa na mały spisek ;-)

_________________
Poraj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-06-23 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Jakie transfery?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 2014-05-23 21:44 
Offline

Dołączył(a): 2013-11-15 21:21
Posty: 71
https://www.academia.edu/2323062/Przemi ... dansk_2010
Może komuś się przyda. Mało jest jednak na temat portów - przystani i "zakładów" szkutniczych.

Ten pływający budynek z wcześniejszych postów - pływająca przystań rzeczna z poczekalnią i pomieszczeniem na kasę biletową, była używana jeszcze w latach sześćdziesiątych. Przycumowywana była na sezon żeglugowy między innymi do wyspy z zamkiem bobrownickim (wtedy jeszcze wyspy) i jak pamiętam również w Dobrzyniu i Włocławku. Kilka rejsów dziennie można było zrobić (nie tylko turystycznie) między tymi portami a Toruniem i Warszawą. Kiedyś "zdążyłem" przepłynąć z Torunia do Włocławka. (Komu to przeszkadzało?)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL