Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-11-29 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Chciałbym Was prosić abyście podzielili się ze mną własną wiedzą odnośnie zagadnienia: Możliwości samorządu w motywowaniu prywatnych właścicieli budynków we wprowadzaniu zmian architektonicznych w elewacjach tychże (remont, przebudowa) w określonym kierunku. Nie chodzi tu o obiekty wpisane do rejestru.
- Oczywiście najbardziej oczywistą metodą jest plan zagospodarowania przestrzennego, ale o nią przeważnie trudno.
- Często wspomina się o możliwości zwolnień w podatkach dla właścicieli, którzy zdecydują się na przebudowę w sugerowanym kierunku, ale z tego co wiem to możliwość mitologiczna (a może się mylę?), jakoże RIO nie zezwala na to żeby z jakiś względów samorząd dawał ulgi jedynym, które bez prawnej przyczyny innym nie przysługują. Mogą, poza tym, paść zarzuty korupcyjne w takiej sytuacji
- Programy Unijne - czy istnieją jakieś programy unijne motywujące właścicieli niezabytkowych budynków do przebudowy swoich obiektów w celu dostosowania stroju elewacji do sugerowanych wymogów samorządu. Czy jeśli istnieją samorząd mógłby pełnić rolę doradczą przy wypełnianiu aplikacji i w ten sposób ułatwiać przebrnięcie przez trudne procedury i pozyskanie dotacji?
- czy istnieją może jeszcze inne metody?
Zdaję sobie sprawę, że zagadnienie jest szerokie, więc jeśli nie będziecie mieli czasu odpisać to może chociaż kojarzycie tego typu wątek np z Forum Polskich Wieżowców. Jeśli tak to poproszę o linka.
Odbyłem już z naszymi lokalnymi urzędnikami wiele dysput w tej kwestii i Oni twierdzą, że działanie takie jest właściwie niemożliwe, dlatego też chodzi mi głównie o wiedzę praktyczną (może na jakimś przykładzie), bądź jakieś nieznane mi (być może niewykorzystywane przez samorządy) możliwości teoretyczne. Z góry dziękuję!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-29 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Praktycznie ot jest tak, że są samorządy, które takie rzeczy robią i takie, które chciałby, ale się obawiają - ze względów o których napisałeś powyżej.

Teoretycznie - to warto zaznaczyć, nie ma ograniczenia w możliwości dotowania przez samorząd zabytków tylko rejestrowych. Można dotować zabytki. Czyli teoretycznie również ewidencyjne. Np. jest tak w RPO województwa opolskiego.
Sprawa niełatwa i dyskusyjna, bo jednak wpis do rejestru jest jakimś potwierdzeniem wartości zabytku, zwłaszcza po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ewidencja jest "łatwa do wprowadzenia". Co może powodować właśnie rozmaity kontekst korupcyjny: "Stasiu, weź ty mi, skarbie ujmij mój dom w ewidencji zabytków i daj mi pieniądze, a ja się z Tobą podzielę" - itd.
Co do praktyki: są gminy, które zwalniają właścicieli odpowiednio odnawiających swoje obiekty z podatku od nieruchomości. Np. Janów Lubelski tak robi od paru lat i jak na razie nikt sienie przyczepił.
A np. kiedy pracowałem w Opolu Lubelskim, po długich dyskusjach i podchodach to takiego tematu, okazało się, ze dla opolaków suma podatku od nieruchomości jest tak nieduża, że za przeproszeniem w du..pie mają takie zwolnienie i wolą robić po swojemu, byle się nikt nie wtrącał.
Niestety gmina w przypadku obiektów niezabytkowych ma stosunkowo mało narzędzi bodźcowania. Takie mamy śmieszne i żałosne prawo, ze znacznie łatwiej zabraniać i ustanawiać zakazy, niż motywować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-30 12:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Dzięki za odpowiedź!

W sytuacji lokalnej do jakiej się odnosiłem chodzi niestety o przebudowy obiektów niezabytkowych i nie mających z takowymi nic wspólnego - są to głownie szpetne "klocki" z lat 70 - tych XX w., z wnękowymi balkonami w elewacji frontowej, w pierzejowej zabudowie centrum Sochaczewa. Przygotowywujemy na rok przyszły taki program konsultacji społecznych odnośnie lobbingu i motywacji prywatnych właścicieli w zakresie podjęcia procesu ujednolicania architektury historycznego centrum pod jakiś sensowny jeden wspólny mianownik, odnoszący się w nienachalny sposób do ostatniej wartościowej i zarazem najliczniej reprezentowanej zabudowy tej części miasta - z okresu międzywojnia. Koszty konsultacji zakończonych konferencją chcemy przepuścić przez miejski konkurs ofert. Mamy obiecną pomoc i współpracę ze strony naukowców z Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego - zobaczymy tylko czy uda się pozyskać kasę. Narazie wstępnie pogłębiam dotychczas posiadaną wiedzę w temacie, ale jeśli faktycznie dojdzie do działania w przyszłym roku to chciałbym, a nawet powinienem już na 100% wiedzieć o czym mówię w kontekście zagadnienia, o które Was proszę :D :D

Reasumując: z tego co Cię zrozumiałem Hubert jeśli idzie o budynki niezabytkowe niektóre samorządy w praktyce zwalniają prywatnych właściecieli z podatku od nieruchomości np. podany przez Ciebie Janów Lubelski. Tak? Jeśli macie więcej takich przykładów z chęcią przyjmę :D W jakim kierunku zwrócić wzrok żeby zgłebić wiedzę w sposób absolutny na niniejszy temat - może jest jakaś publikacja, albo choćby strona internetowa?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2010-11-30 12:42 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
popo Wrote:
Zdaję sobie sprawę, że zagadnienie jest szerokie, więc jeśli nie będziecie mieli czasu odpisać to może chociaż kojarzycie tego typu wątek np z Forum Polskich Wieżowców. Jeśli tak to poproszę o linka.

Nie zajmuję się takimi zagadnieniami zawodowo dlatego nie jestem w stanie cokolwiek dodać do Waszych wpisów ale może spróbuj zadać pytanie w tym wątku http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 24&page=11 który co prawda odnosi się do spraw dotyczących zabytków ale być może ktoś z forumowiczów zajmował się taką problematyką.

Przejrzyj też tę stronę http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora ... ruchomosci


Ostatnio edytowano 2010-11-30 12:51 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-30 12:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Dzięki Łukasz!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-12-31 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-30 09:24
Posty: 118
Lokalizacja: Ciechanów
Swego czasu popełniłem artykuł naukowy nt. form ochrony dziedzictwa kulturowego na przykładzie miasta Ciechanów - może się przyda:

http://ciechanow.boo.pl/biblioteka/g_ke ... abytki.pdf

;)

_________________
Wyburzone.pl - czar nieistniejącej architektury... Polecam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-01 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Dzięki Jortex!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL