Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
I zadał bym sobie jeszcze pytanie: czy zasób budowlany sprzed
I wojny w tym rejonie nie był po prostu wystarczający dla powojennych funkcji. Tak bywa - jak nie ma potrzeby to się nie buduje. Zważ też, że to były , w przeciwieństwie do dawnej Kongresówki, tereny, które nie uległy zniszczeniu w I wojnie światowej.

Tak - jak najbardziej tak: właśnie o tym pisałem - miasta były już nasycone.
[quote]Rozważyłbym, patrząc na sytuację Lubelszczyzny w tym okresie, czy były czynniki, które mogły pojawienie się takiej zabudowy warunkować: inwestycje państwowe, a szczególnie wojskowe i kolejowe.

Właśnie - takich inicjatyw też nie było w zasadzie - a to z powodów wyżej opisanych: w zasadzie większość tego co było potrzebne już stało. Koszary, dworce i osiedla kolejowe odziedziczono po Niemcach . To czego brakowało to kościoły i szkoły, których budowa była wcześniej niejednokrotnie powstrzymywana czy minimalizowana przez zaborcę. I tu dochodzimy jednak do tego, że o ile szkoły są jeszcze dość współczesne w wyrazie ( zazwyczaj płaskie dachy, dużo akcentów horyzontalnych, rezygnacja z dekoracji ), choć bardzo klasycyzujące, to kościoły pełną parą były jak z poprzedniej epoki trochę.
Kościół św. Jana Vianney na Sołaczu w Poznaniu - wzniesiony zdaje się na miejscu zarezerwowanym jeszcze przed 1914 r. dla świątyni.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87999/ ... 86fbd1649/
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87997/ ... 86fbd1649/
Kościół św. Stanisława Kostki na Winiarach/Piątkowie w Poznaniu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/113835 ... 86fbd1649/
Kościół Zmartwychwstańców na Wildzie w Poznaniu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87971/ ... 86fbd1649/
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87968/ ... 86fbd1649/
Wieża kościoła św. Marcina:
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/87993/ ... 86fbd1649/
Nowy kościół Dominikanów przy alei Niepodległości w Poznaniu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_Poznaniu
Ten obiekt budzi chyba moje najmilsze uczucia spośród przedstawionych tu przeze mnie budowli poznańskich ( jego zewnętrzny kształt wraz z atrium powoduje, że tworzy się w tym miejscu - w powiązaniu z sąsiadującą zielenią - bardzo miły zakątek miasta; wnętrze jest chyba nieco mniej przyjazne, co rekompensują kazania Dominikanów [ może za wyjątkiem nieprzyjemnych wystąpień Jana Góry ], na które gromadnie przychodzą ludzie z całego miasta ).
Ten przegląd w zasadzie wyczerpuje nowe świątynie z terenu Poznania powstałe w 20-leciu. Jest jeszcze kościół na Starołęce, zaplanowany chyba jeszcze przed wojną przez Rogera Sławskiego ale zrealizowany częściowo w oparciu o przedwojenne projekty już po 1945 r. - jeżeli czegoś nie mylę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... C4%99ka%29

Warto też przejrzeć to co stawiali na prowincji w dwudziestoleciu tacy twórcy jak Sławski czy Cybichowski. To naprawdę bardzo konserwatywne budowle.
Kościół św. Marcina w Kuczkowie koło Pleszewa ( Stefan Cybichowski - 1927 r. ):
http://pleszew.pttk.pl/miejsca/kuczkow/kuczkow.html
Kościół Chrystusa Króla w Jarocinie ( S. Cybichowski - 1930 r. ):
http://www.galeriawielkopolska.info/zdj ... rocin9.htm
Z poznańskich dzieł Cybichowski wzniósł kościół św. Stanisława Kostki na Winiarach oraz wieżę przy kościele św. Marcina. Inne jego budowle wymieniono na tej stronie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Cybichowski
Inny przykład:
Gołańcz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C ... a%C5%84czy
No i kościół Cybichowskiego spoza Wielkopolski:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... _w_Tczewie

[quote]Co do Wielkopolski, może odporność na nowinki ma związek z konserwatyzmem tej dzielnicy w 20 leciu? To był przecież region popierający ND, takie dzisiejsze Podkarpacie...
Zdecydowanie tak: starałem się także na to zwrócić uwagę. Generalnie zachowawcza postawa wzmacniana była - jak o tym pisałem - wg mnie przez swoisty separatyzm w stosunku do Warszawy i Krakowa. Był to chyba taki programowy konserwatyzm mający odróżniać Wielkopolskę od "zepsutej" stolicy. "Żydowsko-bolszewicki" modernizm ludziom tutaj musiał wydawać się jeszcze bardziej "żydowski" i jeszcze bardziej "bolszewicki" a przez to jeszcze bardziej wstrętny i pożałowania godny : }
[quote](...)ale co do Gdańska to nie wrzucałbym go do jednego worka z innymi Jurku przykładami które podałeś , bo ten ośrodek rozwijał się nieco obok tego co działo sie w tym czasie w Niemczech. Nawet architektonicznie WMG miało pewne cechy niezależności
Wybacz to uogólnienie.

Ostatnio edytowano 2010-07-27 22:11 przez jesziwaboy, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Ciekawe co piszecie o rozwoju modernizmu w Waszych stronach. Zawsze dobrze jak człowiek może się czegoś douczyć :D W ramach nawiązania do tematu i ciekawostki zarazem, ale także jako typ na tym forum zupełnie monotematyczny :D moge jedynie dodać, że u mnie w mieście zupełnie sporo (jak na jego przedwojenną wielkość) powstało i przetrwało obiektów modernistycznych. Żeby było zabawniej do takiej konstatacji doszedłem dopiero niedawno, pobieżnie zliczając w głowie przedstawicieli tego stylu (pewien niebagatelny wpływ miała tu wyprawa Łukasza do mojego rodzinnego habitatu :D ). Jak można wytłumaczyć dość liczną obecność tego stylu na mazowieckiej prowincji: na poczekaniu można podejrzewać chyba jednak przemożnego wpływu stolicy z jednej strony, z drugiej zaś faktu odbudowy i rozbudowy miasta po ogromnych zniszczeniach I wojny św., ale jak Wam się wydaje? (sorry Łukasz za offtopic-może przenieś to gdzieś?)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:02 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
wydzieliłem i połączyłem z wcześniejszym wątkiem o kościołach. Komentarz Jerzego jest trochę jest teraz wyrwany z kontekstu (pierwotny wątek to Zamek Królewski w Warszawie) ale zainteresowani go przeczytali, więc chyba nie będzie problemu.

Dodane po 9 minutach:

Potestuję trochę nowy hosting

Antopol, dziś Białoruś

Image

Brześć
Image

Równe
Image

Trembowla
Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Te z Gołańczy i Jarocina określiłbym jako modernistyczne.
Zauważ, Jurku, jak wygląda ich detal. Historyczne są układy przestrzenne, częściowo bryły, ale to wszystko jest w bardzo modernistycznej redakcji.

Co do Kresów: Łukaszu, Kresy, a zwłaszcza Wołyń to teren naszej ekspansji kulturowej, która w latach 30-tych wyrażała się także osadnictwem legionowym, któremu towarzyszyło tworzenie dużej ilości nowych parafii, gdzie budowano kościoły w aktualnym, państwowym, bardzo zmodernizowanym stylu "narodowym".

Jak już pokazujemy, to kilka z Lubelszczyzny:

Polichna, l. 30-te, proj. Aleksander Gruchalski, lubelski architekt urodzony w Urzędowie, zginął w 1944 roku

Image

Tez Aleksander Gruchalski, kościół Najświętszego zbawiciela w Lublinie, na cmentarzu pryz ul. Unickiej, pierwotnie kaplica cmentarna, teraz też pełni funkcję kościoła parafialnego, dopóki nie zbudują nowego większego.
1936-1938
Moim zdaniem bardzo udana parafraza tradycyjnych form polskiej architektury w redakcji modernistycznej.

Image

Starościn na północ od Lublina, projekt 1929, realizacja 1930, arch. Tadeusz Witkowski

Image

Ten hełm na wieży to lata 70-te.

A to początki: kościół w Orłowie Murowanym, zbudowany w l. 20tych, ale projekt był z 1910 roku, kiedy był głośny konkurs. Projektowali zwycięzcy konkursu, Kalinowski i Przybylski. Sosnowski zdobył III nagrodę, a za drugą propozycję dostał "zaszczytną wzmiankę" :D
Tu jest sporo inspiracji historycznych, ale trudno nie zauważyć, że ten obiekt nie powstałby w żadnym historycznym kontekście, jest zdecydowanie modernistyczny, choć oczywiście nie w funkcjonalistycznej, awangardowej odmianie.

Image


Ostatnio edytowano 2010-07-27 22:23 przez hubertkm, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Zabawne - kościół w Trembowli projektowany przez Szyszko-Bohusza ma wygląd niemal identyczny jak nowy kościół Dominikanów w Poznaniu, również zaprojektowany przez tego architekta. Zresztą - przyznam szczerze - podejrzewam, że chyba źle podpisano negatyw dotyczący właśnie Poznania.
Wrote:
Te z Gołańczy i Jarocina określiłbym jako modernistyczne.

Hm, Jarocin określiłbym zdecydowanie bardziej jako klasycyzujący z elementami ekspresjonistycznymi. Jakoś ten modernizm wydaje mi się tu nadzwyczaj słabo przezierać, choć oczywiście kościół ten ma szatę zdecydowanie bardziej 'postępową' niż to co współcześnie stawiano w Poznaniu. Podobnie Gołańcz - ten obiekt jest dla mnie nad wyraz tradycyjny i daleko ustępuje pod tym względem realizacjom jakie prezentuje Łukasz czy Ty a pochodzącym z ziem wschodnich. Tak swoją drogą - jak będzie Ktoś z Was w Gołańczy na zamku to koniecznie niech poobserwuje sobie ten kościół z brzegu jeziora - od północnego-wschodu: wygląda on z tej perspektywy bardzo godnie i ciekawie. Robi w każdym bądź razie niezłe wrażenie. Generalnie rzecz biorąc - znając wszystkie wymienione realizacje poznańskie i większość tych prowincjonalnych - stwierdzam, że urbanistyczna strona projektowania w przypadku tych kościołów stoi wyżej niż ich architektura: rola w panoramie miasta, walory lokalizacji ( na skarpie, na placu, na pagórku, na zakończeniu ulicy, przy szerokiej arterii itd. ), możliwości stworzenia ciekawych wnętrz czy zamknięć urbanistycznych - to wszystko zostało osiągnięte i wyzyskane. Problem tylko z tą niezwykle tradycyjną architekturą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:36 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Jeden z moich ulubionych przykładów z lat 30. Pomimo tego, że nie jest to obiekt awangardowy, to jednak widać na pierwszy rzut oka że jest to wieża z lat 30.

Plac Bandurskiego we Lwowie. Wieża z 1938 roku, projekt arch. Łobos

Image[/URL]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Wrote:
Hm, Jarocin określiłbym zdecydowanie bardziej jako klasycyzujący z elementami ekspresjonistycznymi.


Modernizm niemało miał z klasycyzmu :D

Oba te kościoły, zwłaszcza ten z Gołańczy charakteryzuje skrajne uproszczenie detalu. Fajne jest to zderzenie z bardzo starannie, historyzująco potraktowaną wieżyczką na sygnaturkę :D

Oba te kościoły są bardzo mocno w pewnym nurcie polskiej architektury sakralnej tego okresu, który jest obserwowalny na terenie całej II Rzeczypospolitej obok "awangardowego" i obok nieco pełniejszych neostylów, choć akurat w okresie międzywojennym trudno o czyste neostyle, raczej są to takie właśnie "zmodernizowane" redakcje neostyli.
A ta grupa charakteryzuje się tradycyjnymi układami przestrzennymi i bryłami, ale za to skrajną rezygnacją z detalu i uproszczeniem środków wyrazu.
U nas takie są np. kościoły Witkowskiego, poza tym najstarszym ze Starościna. Późniejsze już były "lżejsze" (Łubki, Brzeźnica Książęca), czy Jerzego Siennickiego (Matczyn, Babin)

Osobiście bardzo cenię ten nurt - podoba mi siew nim to, że mają one bardzo wyraźny sakralny charakter, pomimo bardzo funkcjonalnego podejścia i upraszczania zarówno brył jak i detalu - co mogło wyraźnie zmniejszać koszty, a pamiętajmy, że Polska międzywojenna to kraj ludzi biedniejszych niż przed I wojną - nie przypadkiem po kilkudziesięciu latahc przerwy powraca budowa drewnianych kościołów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 22:44 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
A tu z drugiej strony Polski kościół proj. Lalewicza na Oksywiu

Image
Znając jego dziwaczne i przyciężkie dla mnie realizacje w stylu klasycyzmu petersburskiego, trochę byłem zaskoczony, że tak się przekwalifikował na modernistę pod koniec kariery.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-27 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Modernizm niemało miał z klasycyzmu Very Happy

Ależ jak najbardziej, on w znacznej mierze, w wielu swych nurtach na nim bazował ( wystarczy wspomnieć podobieństwa między palladianizmem a architekturą willową le Corbusiera ). Niemniej można wskazać takie obiekty, gdzie mamy wyraźny modernizm z pewnymi rysami klasycyzmu, i gdzie mamy coś czemu zdecydowanie bliżej do klasycyzmu niż modernizmu. Do tej drugiej grupy należy mym zdaniem jarocińska świątynia.
[quote]Oba te kościoły są bardzo mocno w pewnym nurcie polskiej architektury sakralnej tego okresu, który jest obserwowalny na terenie całej II Rzeczypospolitej obok "awangardowego" i obok nieco pełniejszych neostylów, choć akurat w okresie międzywojennym trudno o czyste neostyle, raczej są to takie właśnie "zmodernizowane" redakcje neostyli.
A ta grupa charakteryzuje się tradycyjnymi układami przestrzennymi i bryłami, ale za to skrajną rezygnacją z detalu i uproszczeniem środków wyrazu.(...)

Stosunkowo słabo znam architekturę sakralną spoza Wielkopolski powstałą w okresie dwudziestolecia, nieco lepiej kojarzę architekturę tuż przed lub tuż powojenną ( chodzi mi tu o I wojnę światową ). Odnoszę mimo to wrażenie, że wielkopolskie realizacje tego czasu, w tym kościoły jarociński i gołaniecki, są znacznie bardziej tradycyjne i zdecydowanie bliżej trzymają się wzorów historycznych.
A co do rezygnacji z dekoracji - bardzo słuszna uwaga. Ileż to decyzji o przebudowie "w stylu modernistycznym" licznych kamienic XIX-to wiecznych czy powstałych w pocz. XX w. było motywowanych niekoniecznie czy nie w największej mierze potrzebami estetycznymi lecz bardziej wysokimi kosztami utrzymania bogatych dekoracji na elewacjach! Na starym mieście we Wrocławiu i w śródmieściu można przywołać wiele sytuacji, gdy to w dość skromnych czasach Republiki Weimarskiej decydowano się na modernizacje fasad polegające na redukcji ich wystroju do minimum.
Acha - chciałem Wam jeszcze powiedzieć, że kościoły z Lubelszczyzny i ziem poza naszą obecną wschodnią granicą, które prezentujecie powyżej, są rewelacyjne! Mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś zwiedzić. Takie obiekty trzeba obejmować opieką i badaniami naukowymi, i to w trybie pilnym!

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-01-16 14:00 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli kogoś interesuje ten temat, to w Librze na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można dostać tę ksiażkę za 10 zł.

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL