Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-09-24 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Krzysztof Jaworski

Kierownik projektu (grant ministerialny otrzymany w 2006 r.) na opracowanie i druk dwutomowej monografii "Zamki i dwory obronne w Sudetach od średniowiecza po czasy nowożytne" (współautorstwo z dr hab. Małgorzatą Chorowską, mgr Tomaszem Dudziakiem i dr Arturem Kwaśniewskim).
Czekammmm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-24 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Zapowiada się obiecująco :) Książka najprawdopodobniej będzie równocześnie sprawozdaniem merytorycznym, więc termin jej ukazania się będzie się z grubsza pokrywał z terminem zakończenia grantu 2-3 lata ? Czyli wypada tak jak pisze giekaa...

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-15 04:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie wiem kiedy zaczną druk ale jak na razie kompletowane są ilustracje do pierwszego tomu mającego objąć te z zamków jakie wchodziły w skład księstwa świdnicko-jaworskiego. Podział trochę bezsensowny - taki hybrydowy - ni to geograficzny ( bo w końcu zamki sudeckie ) ni to historyczny ( pomysł z księstwami ).
Jest połowa lipca i część ilustracji jest w dalszym ciągu poprawiana. W opracowywaniu materiału ilustracyjnego mieli swój wydatny udział studenci z Wydziału Architektury PWr w tym mój kolega Piotr B obecny na tym forum, mój współlokator - szacowny Paweł Rajski a także ja sam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-26 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Książka ciągle czeka na światło dzienne, lada chwila ostateczna wersja ma zostać skierowana do końcowego składu i druku. Kilka "prototypów" już wydrukowano, ale doszły nowe informacje, poprawki błędów i nowe materiały ilustracyjne.
Oczywiście mówię o pierwszej części - obejmującej wyłącznie te z obiektów obronnych jakie leżały w tej części Sudetów ( wraz z przedgórzem ), która wchodziła w obszar księstwa Jaworskiego w granicach z ok. poł. XIV w.

Druga część - poświęcona warowniom znajdującym się na obszarze tych sudeckich pasm jak i ich przedgórzy, które leżą na terenie dawnego księstwa świdnickiego - jest bardzo zaawansowana i w zasadzie też na ukończeniu, tylko, że patrząc po tym jak długo kończono jaworskie ( lato 2008 - wiosna 2009 ) tu także zapowiada się długotrwały maraton. Czy to tylko przypadłość badaczy z Wrocławia? Jak sądzicie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-18 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
a ja już widziałem tom Księstwo Jaworskie :):):) Powiem tyle, że jest już w drukarni, jak tylko będzie dostępny w sprzedaży to dam znać. Z tego co słyszałem to nakład tylko 1000 egzemplarzy więc trzeba się spieszyć bo NAPRAWDĘ WARTO :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-19 09:45 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
PiotrekB Wrote:
a ja już widziałem tom Księstwo Jaworskie :):):) Powiem tyle, że jest już w drukarni, jak tylko będzie dostępny w sprzedaży to dam znać. Z tego co słyszałem to nakład tylko 1000 egzemplarzy więc trzeba się spieszyć bo NAPRAWDĘ WARTO :)

Czy wiadomo w jaki sposób będzie można nabyć tę pozycję?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-19 15:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Ponad tydzień temu rozmawiałem z Panią Chorowską ( przy okazji wyjazdu do Miedzianki ) i przekazała mi ona, że książka otrzyma nakład 1000 egzemplarzy tylko w pierwszym rzucie, wydaje się, że wszyscy ( i Wydawnictwo czyli I-Bis i autorzy i zainteresowani ) liczą na to, że będzie dodruk - może kolejny 1000, nie wiadomo, zależy od zainteresowania, a to zdaje się, że będzie duże.
Co do samej pozycji:miałem okazję widzieć ją w PDF-ie. Oto kilka uwag:
- trochę mnie razi jej "popularność" i "przewodnikowość", szata graficzna, czcionka, oprawa graficzna itd. Sami zresztą ocenicie, nie będę wyjaśniał o co chodzi.
- wielkim plusem jest olbrzymia ilość ilustracji, szczególnie tych dawnych, niestety jakość wielu fotografii współczesnych budzi wątpliwości; najprawdopodobniej w następnych tomach wydawnictwa nie będzie jednak możliwe utrzymanie liczby zdjęć i reprodukcji na takim poziomie ( mający się ukazać lada chwila tom 2 zaplanowanej na 5 części pracy pochłonął całość grantu przeznaczonego pierwotnie na wszystkie 5 tomów ! Niech to świadczy choćby częściowo o nakładach finansowych koniecznych do wydania tego rodzaju publikacji i niezbędnych do pokrycia prac/wyjazdów towarzyszących [ rysunki, plany, rekonstrukcje, objazdy weryfikacyjne i inwentaryzacyjne] ).
- szczególnie silną stroną tego jak i następnych tomów będą nowe, stworzone specjalnie na potrzeby pracy komputerowe wizualizacje - rekonstrukcje zamków ( Wleń - sądzę, że zrobi on na Was szczególne wrażenie, w części poświęconej księstwu świdnickiemu znajdzie się wizja rekonstrukcyjna Radosna, poza tym będzie kilka klasycznych rysunków rekonstruujących wygląd warowni w Sokolcu, Bolczowie, Kłaczynie i innych ); kolejny plus to także specjalnie dla tego wydawnictwa wykonane plany wysokościowe kilku obiektów ( np. Wielisław, Sokolec, Radosno, Wleń ) lub klasyczne rzuty, czasem wcześniej niepublikowane

Długo można by było dyskutować jeszcze o dobrych i złych stronach omawianej książki. Ważne, że w końcu się ona ukaże, jeśli nie do końca czerwca to w lipcu; przypomnę, że pierwotny termin wydania przypadał bodajże na lato a potem na jesień 2008 roku. Ten grant był niezwykle skomplikowany i ciężki w realizacji. Wierzcie mi - Chorowską i Kwaśniewskiego kosztowało to setki godzin pracy, mnóstwo wyrzeczeń i wysiłku. Sądzę, że średniowiecznych zamków i dworów autorzy będą mieć na pewien czas dość.

Niestety nie znam planowanej ceny, Pani Chorowska nie zna jej również.
Wszystkich obecnych na Forum a chętnych do nabycia tej książki chcę poinformować, że z Piotrkiem postaramy się zapewnić Wam możliwość nabycia publikacji natychmiast po jej ukazaniu się. Gdy tylko książka trafi na rynek zostaniemy o tym poinformowani i poczynimy starania aby egzemplarzy dla Forumistów nie zabrakło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-18 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
"Ludzie ... to jest 1000 egz.To będzie leżało w kazdej księgarni w Polsce. Na pewno starczy. Może nie warto kogoś obciążać zakupem tylu kilogramów" - niekoniecznie, to nie przewodnik Sypków regularnie zamawiany przez np. empik, dlatego warto powiadamiać forumowiczów o dostępności tego rodzaju pozycji. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
http://www.i-bis.com.pl/turystyka_zamki.htm
(Uwaga! strona koszmarna.)

Cena 100 zł

Wrote:
Zamki i dwory obronne w Sudetach
Tom II Księstwo Jaworskie
Autorzy: Małgorzata Chorowska, Tomasz
Dudziak, Krzysztof Jaworski, Artur Kwaśniewski
ISBN: 83-61416-12-8

Format: B5, stron: 352
Rok wydania: 2009 r.

Bohaterem naszej książki jest budowla – zamek i dwór obronny z obszaru polskich Sudetów. I chociaż zajmujemy się w niej wyłącznie obiektami, po których pozostały materialne ślady lub przekazy pisane poświadczające ich materialność – jednakże ukazujemy je na tle szerszego zjawiska zamków i dworów będących elementem kulturowym krajobrazu. Chcemy to zjawisko wytłumaczyć, zinterpretować; odpowiedzieć na pytanie „jak?”, lecz także na pytanie :dlaczego?”; wyjść poza pobieżne opisywanie budowli i historii jej kolejnych właścicieli. Analizujemy owe budowle z perspektywy archeologii i historii architektury, stosując właściwe tym naukom współczesne metody badawcze. Jedno podkreślamy – opieramy się na faktach. Niniejsza książka z całą stanowczością dokonuje „demitologizacji” tematu. Czerpiąc z obfitej literatury przedmiotu – albowiem nie wszystko da się wyczytać ze szczątkowo zachowanych murów – zachowujemy nieufność wobec powszechnie przyjętych tez, o ile nie znajdują one potwierdzenia źródłowego. Zamek jest obrazem kultury społeczeństw, dawnych i współczesnych – wskazujemy więc jego miejsce w rzeczywistości politycznej, gospodarczej oraz kulturze epoki; nieograniczając się do dziejów średniowiecznych uwzględniamy ewolucję funkcji i treści budowli zamkowej w czasach nowożytnych, dostrzegamy jej miejsce w życiu i świadomości mieszkańców tych ziem w XIX i XX w., turystyczne i gospodarcze wykorzystywanie; wreszcie mitotwórczą siłę zamku ujawniającą się w ludowych podaniach i utworach literackich.


Image

PS
No cÓż, chyba już jest.
Okładką się nie popisali. Cena tez zrobi swoje. Ciekaw jestem losów tej serii w przyszłości.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 13:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Okładkę projektowała bodajże Pani Chorowska. Szata graficzna książki ( kiepska w mej opinii ) to odrębny problem, który - mam nadzieję - przed ukazaniem się następnych tomów zostanie głęboko przemyślany.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 19:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Właśnie wróciłem ze wspomnianego wydawnictwa, tamże podobno byłem 1 klientem ;)
Książka została ponoć wysłana do księgarń pod Arkadami i Podróżniczej na Wita Stwosza, jakie tam ceny, nie wiadomo.
Jakość fotografii w książce wynika z tego, że autorzy dostarczyli do wydawnictwa już obrobione fotografie mocno ograniczając w ten sposób możliwości wyciągnięcia z nich czego się da. W księstwie świdnickim podobno ma być lepiej.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Rzeczywiście - cena nie zachęca. Pewnie coś pominąłem, ale jaki i gdzie był I tom ? Czy wydanie w sensie poligraficznym jest przyzwoite ? Chodzi o szycie, druk, okładka miękka/twarda. Cena zobowiązuje.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 23:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-30 23:55
Posty: 130
Lokalizacja: Wrocław
Rzeczoną książkę mam właśnie przed sobą, także mogę odpowiedzieć - oprawa twarda, jakość papieru i druku nie pozostawia nic do życzenia, szata graficzna i jakość ilustracji na przyzwoitym poziomie(choć pewnie mogło być lepiej). Zdjęcia trochę za ciemne...

Przede wszystkim zaletą jest masa informacji (350 stron - a to dopiero pierwsze księstwo). Opisy niektórych obiektów sporo wnoszą do wcześniej powtarzanych informacji, są też opisy mało znanych miejsc(Miedzianka, Zębowice..)

Ksiązka robi wrażenie skrzyżowania przewodnika turystycznego z szacownym wydaniem naukowym - natłok zdjęć, ciekawostki w ramkach, przystępny tekst, ale widać fachowe podejście.

Co mi najbardziej rzuca się w o oczy - ruiny, ruiny, ruiny. W przewodnikach , albumach, a nawet poważnych publikacjach dąży się do upiększania szacownych budowli, tutaj widać jak to wygląda w terenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-11 07:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
W księstwie świdnickim podobno ma być lepiej.

podoba mi się to zdanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-11 09:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
jesziwaboy Wrote:
Wrote:
W księstwie świdnickim podobno ma być lepiej.

podoba mi się to zdanie.

Nawiasem mówiąc książka bardzo mi się podoba. Zwłaszcza dlatego, że w okolicach "mojego" podwórka" opisuje wiele miejsc o których nawet nie słyszałem i odnosi się również do wielu hipotetycznych lokalizacji. Raju w poście powyżej w zasadzie trafnie ją charakteryzuje. Z niecierpliwością będę czekać na księstwo świdnickie. Natomiast część pierwsza ma podobno być czymś "natury ogólnej".

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-11 11:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Odpowiadając szcze na pytanie Pana Tomasza: niczego Pan nie przegapił, to Autorzy tylko się zdecydowali na taki ( przez niektórych poddawany dyskusji ) zabieg polegający na wydaniu w pierwszej kolejności tomu drugiego. Zresztą, jeśli się nie mylę, w ogóle pierwotnie nie miało być chyba tomów, tylko wszystkie księstwa w jednej księdze. Potem miały być chyba tylko dwa woluminy, aż wreszcie okazało się, że każde księstwo będzie musiało być wydane w oddzielnym tomie, no i wtedy pojawił się problem tomu wprowadzającego, ogólnego, takiego syntetycznego. Stąd chyba część dotycząca księstwa jaworskiego, mająca się ukazać pierwsza, będąca przez pewien czas planowanym tomem 1, stała się tomem 2.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-11 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Dziękuję za wyjaśnienie zamieszania z numeracją tomów. Skoro wydanie przyzwoite to biorę mimo tej stówki. Dzwoniłem do I-bisa i, muszę przyznać, że dość dziwnie działają, trochę po "partyzancku"... Jak Panowie kupiliście tę książkę, da się przez internet z wydawnictwa ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-12 15:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Tęż się zdziwiłem że jako pierwszy wydawany jest tom drugi. Podobno następny wydany będzie - jak dobrze pójdzie - tom III (księstwo świdnickie), a dopiero potem ukaże się tom I (wstęp i polska część Górnych Łużyc). Później jak czytałem kolejne tomy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-12 16:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Prace nad opracowywaniem księstwa świdnickiego są bardzo mocno zaawansowane, nie potrafię określić dokładnie na ile ale sądzę, że Autorzy mają już jakieś 60-80 % tekstu, materiałów, fotografii, ilustracji i rysunków jakie ostatecznie znajdą się czy znaleźć się powinny w części poświęconej księstwu świdnickiemu. Szereg rysunków jakie z Piotrkiem i Pawłem wykonywaliśmy, które już dawno zostały rozliczone ( wiele miesięcy temu ) mniej więcej w połowie dotyczyły obiektów ze świdnickiego. Problemem nie są znane założenia i ich opisanie ale bardziej fakt, że ciągle wypływają nowe. Np Zębowice wpadły do książki trochę takim rzutem na taśmę, a już zupełnie na końcu dokoptowano do treści parę bardzo ważnych fotografii i ustępów odnośnie Miedzianki po tym jak w początku czerwca Pani Chorowska ( ja także miałem przyjemność tam z nią się wybrać ) odwiedziła resztki dworu i asystowała przy akcji zabezpieczenia z inicjatywy Fundacji Chudów odkrytych w ruinach budowli detali. Teraz takie rzeczy wychodzą w księstwie świdnickim: np. Kątki pod Świdnicą, wcześniej zupełnie nam nie znane, gdzie - jak się okazuje - mamy wmontowany wtórnie w dziewiętnastowieczną oficynę dworską późnogotycki, laskowany portal, a całość założenia wykazuje wyraźnie ślady pochodzenia średniowiecznego i pierwotnej obronności - o czym świadczy lokalizacja na kopcu w centrum wsi, otoczonym resztką fosy. Portal co prawda może nie pochodzić z pierwotnego średniowiecznego dworu , nie należy wykluczać możliwości sprowadzenia go na fali kultu zabytków z jakiejś ruiny kościoła w trakcie przebudowy dworu i jego otoczenia w XIX w., jednak i bez niego mamy tu do czynienia przynajmniej z miejscem po otoczonym fosą dworze na kopcu; okazuje się, że trafiliśmy na obiekt przez nas wcześniej w ogóle nie znany i przeoczony. Inna sprawa: taka Jaźwina z dwoma dworami, bardzo słabo rozpoznanymi, gdzie - jak się wydaje - zamiast dotychczas wymienianego w literaturze i pracach niepublikowanych dworu o średniowiecznym rodpowodzie istniał jeszcze drugi, zupełnie inny, w zupełnie innym miejscu, przez nikogo dotąd nieopisany. Takie sytuacje się mnożą z każdym wyjazdem, z każdą wizytą w bibliotece. Można by do przedstawionych dwóch dodać jeszcze kilka a to i tak wynik dopiero kilku pierwszych rekonesanów na terenie świdnickiego. Znamienna jest opinia Pani Chorowskiej, jaką wyraziła ona pewien czas temu w rozmowie z nami: im dłużej człowiek bada śląskie byudownictwo rezydencjonalno-obronne z epoki średniowiecza tym bardziej dochodzi do wniosku, że dwory murowane nie stanowiły wyjątku lecz regułę, to dwory drewniane były zjawiskiem pod koniec średniowiecza. Dosłownie w niemal każdym średniowiecznym ośrodku włości rycerskich natrafia się albo w dokumentach lub/i w formie materialnych reliktów na murowaną budowlę średniowieczną. Takie Zębowice były standardem w krajobrazie średniowiecznym księstw jaworskiego, świdnickiego i kilku innych. Stąd właśnie problem związany z opublikowaniem następnych tomów polega bardziej na "nieszczęściu dobrobytu" czy nadmiaru: przyrost liczby obiektów jest zbyt duży by opisać je wszystkie w równie rzetelny sposób i zadokumentować. Bo te zamki i dwory, które są wszemi wobec znane są już w zasadzie opisane i zilustrowane. Teraz pora na prowincję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-20 18:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Corfam wypowiedziane słowa o I-bisie !!! Zamówienie przyjęte telefonicznie, opłata za przesyłkę - 0 zł (!!!), przesyłka dociera za 2 dni i zapakowana jest tak, że można nią rzucać o ścianę i nic książce się nie stanie. Polecam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-24 07:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Tomaszzt Wrote:
Corfam wypowiedziane słowa o I-bisie !!! Zamówienie przyjęte telefonicznie, opłata za przesyłkę - 0 zł (!!!), przesyłka dociera za 2 dni i zapakowana jest tak, że można nią rzucać o ścianę i nic książce się nie stanie. Polecam

Ileż radości może człowiekowi przynieść wliczenie w cenę kosztów wysyłki ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-24 13:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Kiedy będzie "Księstwo Świdnickie" ? Ponawiam pytanie z innego tematu, chodzi o Landbuch księstwa Jaworskiego i Świdnickiego - czy warto nabyć ? Pytam w tym temacie bo Landbuch jest często cytowany przez Chorowską.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-25 08:19 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Książka super, jedyne do czego nie mogę się "przekonać" to niszczenie moich złudzeń, że jakiś obiekt jednak jest zamkiem, np. Płakowice


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-28 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Chyba się wkradł błąd: Gniewków jest na mapce obiektów, nie ma go w indeksie i katalogu. Natomiast szczególnie cieszy mnie uwzględnienie reliktów w Rataju.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-31 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Kiedy będzie "Księstwo Świdnickie" ? Ponawiam pytanie z innego tematu, chodzi o Landbuch księstwa Jaworskiego i Świdnickiego - czy warto nabyć ? Pytam w tym temacie bo Landbuch jest często cytowany przez Chorowską.

Polecam tylko specjalistom. Ja sam nie mam i chyba się nie skuszę, przynajmniej na razie nie mam w planach. Landbuch to po prostu wykaz dokumentów jakie zachowały się z terenu księstwa świdnicko-jaworskiego, a w jakich jest wielokrotnie mowa o rycerzach stąd czy stamtąd się piszących lub o murowanych dworach czy zamkach tu czy tam. Hardcore. No chyba, że analiza średniowiecznych dokumentów pasjonuje Cię do tego stopnia, że nie patrzysz z przerażeniem na drukowane wydanie kilkuset z nich.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 166 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL