Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-19 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Drogie jak cholera. Jeśli ktoś miałby taką mozliwość to niech wrzuci proszę, skany rekonstrukcji z tych książek, pamiętam (oglądając w księgarni wiele czasu nie miałem), że był tam m.in. Olsztyn k. Częstochowy, bodajże Mirów...Było Rudno ?

_________________
Palowbijacz, Krwawy Palowbijacz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-20 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
A mieliście może te książki w ręku? Warte to coś?
http://www.cartablanca.pl/produkty/92/z ... owy-wymiar

Image

http://www.cartablanca.pl/produkty/90/

Image

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-20 13:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
powyższych nie znam niestety.
A widzieliście tą publikację?
Architektura przedromańska i romańska w Krakowie. Badania i interpretacje, Bober Monika
Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeol., 2008,

230 s., ISBN: 83-60545-67-6
cena - ok. 68.00 zł

Moim zdaniem rzecz znakomita. Nie dotyczy spraw zamkowych bezpośrednio ale podsumowuje badania nad murowaną zabudową Wawelu w czasach wczesnego średniowiecza.
Przeglądałem wstępnie tą książkę i jestem nią bardzo mile zaskoczony: zarówno grafika, strona edytorska jak i merytoryczna wydają mi się być na bardzo wysokim poziomie. Interesująca choć prosta okładka, zatrzęsienie planów, rysunków i rekonstrukcji ( do tej pory rozproszonych i słabo rozpowszechnionych oraz mało znanych ), objętość oraz zarysowanie problemu badawczego - wszystko to budzi mój podziw oraz entuzjazm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-20 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
jesziwaboy Wrote:
powyższych nie znam niestety.
A widzieliście tą publikację?
Architektura przedromańska i romańska w Krakowie. Badania i interpretacje, Bober Monika
Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeol., 2008,

230 s., ISBN: 83-60545-67-6
cena - ok. 68.00 zł

Moim zdaniem rzecz znakomita. Nie dotyczy spraw zamkowych bezpośrednio ale podsumowuje badania nad murowaną zabudową Wawelu w czasach wczesnego średniowiecza.
Przeglądałem wstępnie tą książkę i jestem nią bardzo mile zaskoczony: zarówno grafika, strona edytorska jak i merytoryczna wydają mi się być na bardzo wysokim poziomie. Interesująca choć prosta okładka, zatrzęsienie planów, rysunków i rekonstrukcji ( do tej pory rozproszonych i słabo rozpowszechnionych oraz mało znanych ), objętość oraz zarysowanie problemu badawczego - wszystko to budzi mój podziw oraz entuzjazm.


A czemu takie drogie? Czyżby format a4?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-20 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
owszem, A-4, gruba, dobrze ilustrowana, moim zdaniem naprawdę solidnie wydana. Cena odpowiada wartości książki oraz nakładowi pracy autorki - jak sądzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-08 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Miał to ktoś w łapkach ?
http://www.allegro.pl/item480954123_zam ... unkel.html

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-09 00:39 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-12-12 10:58
Posty: 716
Lokalizacja: Warszawa
Parma Press to wydawnictwo które wydaje tylko albumy z aktualnymi zdjęciami. Żadnej zawartości merytorycznej.

_________________
Polskie zamki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-09 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Tak przypuszczałem - 160 stron ponad 200 zdjęć.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-26 13:13 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Kronika oliwska

http://www.zamek.malbork.pl/pl/aktual/indexa.php#wydawnictwo

"Muzeum Zamkowe w Malborku poleca najnowsze tłumaczenie "Kroniki oliwskiej", jednego z ważniejszych źródeł narracyjnych do historii Pomorza Wschodniego, Prus i Zakonu Niemieckiego. To XIV-wieczne dzieło, spisane przez opata klasztoru cysterskiego w Oliwie Stanisława, przetłumaczone zostało ze średniowiecznej łaciny na język polski przez Dominikę Pietkiewicz. Jasny i zrozumiały przekład, niepozbawiony lekkiej archaizacji języka i składni [Pani tłumaczka miała chyba za dużo czasu] wiernie oddaje oryginał. Dodatkowo został opatrzony obszernym komentarzem przez prof. Błażeja Śliwińskiego z Zakładu Historii Średniowiecznej UG, który we wstępie i przypisach objaśnia wydarzenia historyczne, przybliża postaci i miejsca, które pojawiają się na kartach kroniki.

Kronika oliwska. Źródło do dziejów Pomorza Wschodniego z połowy XIV wieku, tłum. Dominika Pietkiewicz, komentarz Błażej Śliwiński, Malbork 2008, s. 160, ISBN 978-83-60518-18-2; oprawa kartonowa, wym. 21,5x30,5 cm, cena: 19.00 zł"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-31 01:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
ZeroJeden Wrote:
Parma Press to wydawnictwo które wydaje tylko albumy z aktualnymi zdjęciami. Żadnej zawartości merytorycznej.


Mam do was prosbe.
W trakcie przygotowywania tej publikacji

Prusy. Zamki Krzyżackie - zdjęcia: Christian Parma, tekst: Robert Kunkel, teksty podpisów: Wojciech Wółkowski. Parma Press

Wydawcy zgłosili sie do mnie o korektę i ew. dodanie od siebie kilku slow na temat zamku w Barcianach. Tekst wysłlem e-mailem i... nie odezwali sie do mnie.

Prosze, jezeli posiadacie te publikacje, o przesłanie skanu lub przepisanie tresci dot. tego zamku. Czytam ze nie wypowiadacie sie o niej dobrze, wiec nie wiem czy ta krytyka dotyczy mojej wypowiedzi czy tez szanownych autorów i redaktorów.

Pozdr.
Jacek S.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-03 22:38 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
jas Wrote:
ZeroJeden Wrote:
Parma Press to wydawnictwo które wydaje tylko albumy z aktualnymi zdjęciami. Żadnej zawartości merytorycznej.


Mam do was prosbe.
W trakcie przygotowywania tej publikacji

Prusy. Zamki Krzyżackie - zdjęcia: Christian Parma, tekst: Robert Kunkel, teksty podpisów: Wojciech Wółkowski. Parma Press

Wydawcy zgłosili sie do mnie o korektę i ew. dodanie od siebie kilku slow na temat zamku w Barcianach. Tekst wysłlem e-mailem i... nie odezwali sie do mnie.

Prosze, jezeli posiadacie te publikacje, o przesłanie skanu lub przepisanie tresci dot. tego zamku. Czytam ze nie wypowiadacie sie o niej dobrze, wiec nie wiem czy ta krytyka dotyczy mojej wypowiedzi czy tez szanownych autorów i redaktorów.

Pozdr.
Jacek S.

Jeśli będę widział w księgarni to zrobię foto tekstu o Barcianach.
Pamiętaj że nawet ustalenia mailowe to wystarczający argument do uznania, że doszło do zawarcia umowy i w konsekwencji, w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez jedną ze stron, podstawa do wysunięcia roszczenia z Twojej strony. Oczywiście poprzedzonego stosownym pisemnym wezwaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-03 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
Lukasz Wrote:
jas Wrote:
ZeroJeden Wrote:
Parma Press to wydawnictwo które wydaje tylko albumy z aktualnymi zdjęciami. Żadnej zawartości merytorycznej.


Mam do was prosbe.
W trakcie przygotowywania tej publikacji

Prusy. Zamki Krzyżackie - zdjęcia: Christian Parma, tekst: Robert Kunkel, teksty podpisów: Wojciech Wółkowski. Parma Press

Wydawcy zgłosili sie do mnie o korektę i ew. dodanie od siebie kilku slow na temat zamku w Barcianach. Tekst wysłlem e-mailem i... nie odezwali sie do mnie.

Prosze, jezeli posiadacie te publikacje, o przesłanie skanu lub przepisanie tresci dot. tego zamku. Czytam ze nie wypowiadacie sie o niej dobrze, wiec nie wiem czy ta krytyka dotyczy mojej wypowiedzi czy tez szanownych autorów i redaktorów.

Pozdr.
Jacek S.

Jeśli będę widział w księgarni to zrobię foto tekstu o Barcianach.
Pamiętaj że nawet ustalenia mailowe to wystarczający argument do uznania, że doszło do zawarcia umowy i w konsekwencji, w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez jedną ze stron, podstawa do wysunięcia roszczenia z Twojej strony. Oczywiście poprzedzonego stosownym pisemnym wezwaniem.


Z gory dziekuje, niezaleznie rowniez poszukam w ksiegarni.
Dziekuje takze za cenna uwage :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2009-01-24 00:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Chciałbym zwrócić waszą uwagę na ostatnio wydaną książeczkę. Dzieło niewielkie ale naprawdę warte przeczytania. A nawet posiadania.

RENESANSOWY DWÓR (LAMUS) W HAWŁOWICACH GÓRNYCH. HISTORIA, ASPEKTY ARTYSTYCZNE I KONSERWATORSKIE
POD REDAKCJĄ MARIANA WOLSKIEGO
30 zł


Zbiór artykułów poświęconych cennemu, a rzadkiemu zabytkowi architektury rezydencjonalnej z początku doby nowożytnej na Podkarpaciu, jakim jest tzw. lamus w miejscowości Hawłowice Górne, w województwie podkarpackim. Zakres problematyczny monografii jest rozległy: prezentuje ona działalność badawczą na polu archeologii, historii, historii architektury oraz konserwacji zabytków. Chronologia pracy jest równie szeroka, obejmuje przedział czasowy od XV do XXI wieku. Trzon publikacji stanowi rozprawa M. Wolskiego – historyczne studium o losach wsi, dworu i jego właścicieli, ukazanych w szerokiej perspektywie: od uchwytnych źródłowo początków w XV w. do czasów współczesnych. Uzupełnieniem wywodów historyka są wyniki prac wykopaliskowych, prowadzonych w Hawłowicach w latach 2003-2004, zaprezentowane przez A. Koperskiego i M. Krzemińską. M. Szyma dokonuje analizy architektonicznej zabytku oraz zachowanej dekoracji malarskiej. Artykuły G. Kosteckiego i E. Greiner-Wronowej dopełniają merytorycznie całość; jeden dotyczy problematyki konserwatorskiej malowideł ściennych, a drugi jest analizą odkrytych tu gomółek szklanych. Publikacja powstała na podstawie referatów przygotowanych na konferencję naukową zorganizowaną w Przemyślu w 2007 roku. Artykuły wzbogaca ponad sto zdjęć, rysunków, planów, bądących głównie dokumentacją prowadzonych prac nad lamusem.
Oprawa miękka ● format B5 ● ss. 128
● Kraków 2008


SPIS TREŚCI: Marian Wolski - Dwór w Hawłowicach Górnych i jego właściciele (XV-XXI w.) ● Andrzej Koperski, Magdalena Krzemińska - Lamus, dawny dwór w typie wieżowym w Hawłowicach Górnych w świetle badań archeologicznych ● Marcin Szyma - Architektura lamusa w Hawłowicach Górnych ● Grzegorz Kostecki - Prace konserwatorskie w sali przyziemia dawnego lamusa dworskiego w Hawłowicach Górnych ● Marcin Szyma - Szesnastowieczna dekoracja malarska dworu w Hawłowicach Górnych ● Elżbieta Greiner-Wronowa - Stan zachowania gomółek szklanych odnalezionych w trakcie prac remontowych przy lamusie w Hawłowicach Górnych


http://www.ksiazkihistoryczne.pl/

Image


Ostatnio edytowano 2012-07-26 23:47 przez Waldek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2009-04-25 11:48 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Zamek w Krajence - Wujewski Tomasz

Image

Cena Detaliczna: 30.00zł

Parafia p.w. Św. Anny w została erygowana w roku 1420 wraz z nadaniem przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich Krajence. W XVI w. właściciele miasta opowiedzieli się po stronie reformacji. Ponowne erygowanie parafii miało miejsce w 1693 r. Po zniszczeniu na skutek pożaru drewnianego kościoła parafialnego w 1774r. Anna Sułkowska przebudowała na kościół zachowany zachodni dom mieszkalny zrujnowanego zamku w Krajence. W ten sposób powstał eklektyczny kościół jednonawowy. Podczas zaborów ostoją polskości w miasteczku stało się Polsko-Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich, założone przez Wacława Frankowskiego, a od 1931 roku miejscowa szkoła polska. Do 1821 roku parafia znajdował się w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, następnie w Diecezji Chełmińskiej. Po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w Wolnej Prałaturze Pilskiej. Po II wojnie światowej w Administraturze Gorzowskiej, a w latach 1972 - 2004 w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Ilość stron: 145
Oprawa: Miękka
Rok wydania 2008

Dwa egz. są w Prusie na Krak. Przedmieściu w Warszawie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-22 16:53 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Temat nie jest związany z zamkami ale może kilka osób zainteresuje:

Wrote:
Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu - Libicki Piotr, Libicki Marcin

Image

wydawnictwo REBIS
wydanie 2009 r.
ISBN: 978-83-7301-826-6
Format: 15.4x22.6cm, 584 stron
Oprawa: Twarda
Wydanie: 1

Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

Dwory i pałace wiejskie to nie tylko istotny element krajobrazu architektonicznego dawnej Polski, lecz przede wszystkim materialne świadectwo ważnej części kultury naszego kraju, która została niestety zaprzepaszczona. Dlatego z pełnym uznaniem należy odnieść się do wysiłku Autorów, by choć częściowo ocalić ją od zapomnienia.
prof. Stanisław Mossakowski

Ta arcyciekawa książka, pełna nieznanych drobnych faktów a nawet niespodzianek, to nie tylko absorbująca lektura, ale także pierwszorzędny materiał historyczny, który może służyć do badań na temat szlachty, ziemiaństwa i inteligencji polskiej na tle dramatycznych przemian społecznych ostatnich dwóch stuleci.
Adam Zamoyski, historyk

Z uznaniem witam książkę prezentującą oraz popularyzującą tematykę związaną z pałacami i dworami na Mazowszu. Poprzez opisanie tak dużej liczby obiektów w jednej publikacji czytelnik może dostrzec jak zróżnicowanyi wielowątkowy był świat związany z kulturą siedzib ziemiańskich, która należy już do historii.
Rafał Nadolny, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Piotr Libicki, ur. 1973 r., historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor książki Wielkopolska. 21 jednodniowych wycieczek oraz współautor książki Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce. Współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, współautor cyklów telewizyjnych oraz filmowych reportaży historycznych. Ekspert Instytutu Sobieskiego w Warszawie.

Marcin Libicki, ur. 1939 r., historyk sztuki, członek korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor książek: Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań. Przewodnik oraz Poznań-Warszawa-Strasbourg. Redaktor wielu opracowań historycznych. Długoletni parlamentarzysta polski i europejski. Kawaler maltański.

Cena około 75 - 80 zł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2009-07-11 23:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Ukazała się nowa, 7 część serii: BUDOWNICTWO OBRONNO-REZYDENCJONALNE KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
PT. Zamek w Radzikach Dużych na Ziemio Dobrzyńskiej

Książka wyszła w Rypinie, a wydawcą jest Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, i zapewne tam jest do kupienia. Materiał - w większości - przygotował zespół archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Książka liczy 186 str. I jest zdecydowanie warta polecenia.

TREŚĆ:
I. Zagadnienia wstępne – L. Kajzer
II. Geomorfologiczne cechy położenia zamku – P. Kittel
III. Radziki (Radzikowo) i ich dziedzice w średniowieczu – J. Bieniak
IV. Zamek i wieś w czasach nowożytnych – P. Gałkowski
V. Badania terenowe 2007 r. – A. Marciniak-Kajzer
VI. Architektura zamku – T. Olszacki, J. Pietrzak
VII. Zamek na tle porównawczym – L. Kajzer, T. Olszacki, J. Pietrzak
VIII. Zakończenie – L. Kajzer
Ilustracje kolorowe

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-12 23:05 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Nie do końca jest temat tego forum ale może kogoś zainteresować. Jest tam też niedługi rozdział o szachulcu.

CIESIELSTWO POLSKIE /reprint

Image

Kopkowicz Franciszek
ISBN 978-83-213-4592-5, Oprawa twarda, Format 17x24cm, Stron 380
Wydawca: Arkady

W tej unikatowej książce - będącej reprintem wydania z 1958 roku - przedstawiono m.in. rozwój konstrukcji i form w budownictwie drewnianym w Polsce, omówiono sposoby wznoszenia i konserwowania ścian, stropów, dachów i schodów z drewna, pokazano przykłady zdobnictwa ciesielskiego. Opracowanie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych sztuką ciesielską i historią tego rzemiosła w Polsce.

Rok wydania 2009


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-10 23:10 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Do nabycia na zamku w Przemyślu.

Image

Janusz Polaczek, ZAMEK W PRZEMYŚLU. Od siedziby władzy państwowej do centrum kultury, Przemyśl 2008, ss. 165

Wrote:
Publikacja składa się z dość obszernego wstępu – w istocie zarysu monograficznego, opartego na aktualnym stanie wiedzy, ukazujące rolę i funkcje tej warowni na tle skomplikowanych dziejów Przemyśla. Wprowadza Czytelnika w dzieje: wpierw grodu przemyskiego, następnie murowanego zamku wiązanego z osobą króla Kazimierza Wielkiego. Omówione zostają kolejne jego przebudowy oraz funkcje jakie zamek pełnił, jako ośrodek władzy państwowej i jako miejsce ważne dla kultury staropolskiego Przemyśla. Nie została pominięta działalność kulturalna prowadzona w tym miejscu od ponad stu lat. Pamiętać też należy, że od kilku lat na zamku mieści się siedziba Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Zilustrowana fotografiami kronika działalności tej zasłużonej dla kultury miasta Przemyśla instytucji została również zamieszczona.
Cena: 25 zł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-24 17:31 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Gościszów. Dzieje zamku
Małgorzata Stankiewicz

Image

"Autorka opisuje dzieje zamku jako dzieła sztuki i przedstawia jego najciekawszych mieszkańców, wiele miejsca poświęca też Casparowi von Warnsdorff, fundatorowi przebudowy zamku z początku XVII w., człowiekowi wybitnemu, ale zupełnie nieznanemu tak niemieckiej, jak i polskiej literaturze historycznej."

ISBN 978-83-7432-493-9, Wrocław 2009, 14 x 20,5 cm, 132 s. + 48 s. zdjęć, okładka miękka
cena 34 zł

---
Obejrzeć można np. w księgarni na Hożej w Warszawie (po lewej idąc od ul. Kruczej do Marszałkowskiej).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-09-01 13:11 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Image

Wrote:
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja traktująca o mieście i malborskim zamku. Jacek Albrecht, jej autor, zabiera czytelnika w świat zagadek i tajemnic.

Publikację Jacka Albrechta pt. "Tajemnice Malborka" powinni przeczytać miłośnicy miasta, pokrzyżackiego zamku, a przede wszystkim ci, którzy lubią dyskutować o historii grodu nad Nogatem. Autor książki, z wykształcenia konserwator zabytków i architektury, otwiera przed miłośnikami dziejów miasta furtkę prowadzącą do śladów, hipotez, a także faktów, o których dotychczas nie mówiło się głośno. Bo czy komukolwiek przyszło na myśl, by umiejscowić zaginiony gród Zantyr, pierwszą stolicę Krzyżaków na Prusach, w miejscu dzisiejszej Szkoły Łacińskiej? Archeolodzy i historycy od lat poszukują Zantyra w okolicach Białej Góry, a Jacek Albrecht wskazuje inną lokalizację i próbuje przekonać czytelnika do swojej wizji.

Ci, którzy zdecydują się zapoznać z książką, dowiedzą się wielu fascynujących rzeczy, których wcześniej mogli nie dostrzegać, tezy są tam śmiałe, ale to pozwalają spojrzeć na Malbork i pokrzyżacki zamek z innej perspektywy.
- Według mnie, historia publikowana będąca w obiegu opiera się głównie na nielicznych zachowanych dokumentach pisanych. Ja skupiałem się głównie na elementach architektury miasta i z nich wyciągałem wnioski - wyjaśnia Jacek Albrecht, autor "Tajemnic Malborka". - Dzięki takim badaniom pokazuję rozbieżności pomiędzy przekazami pisanymi a tym, co przedstawia architektura. Oficjalne dokumenty nie pasują do tego, puzzle się nie zgadzają.

Jacek Albrecht próbuje wyjaśnić kilka zagadek, które do tej pory zostają nieodgadnięte. Porusza w książce m.in. kwestie misji biskupa Chrystiana, podłużnego, podcieniowego pasażu zamiast miejskiego rynku, tunelowego wjazdu na Zamek Wysoki, zagadkowych otworów wejściowych w szczycie kaplicy św. Wawrzyńca.

Pomysł na książkę rodził się długi czas, ale jest poparty wiedzą naukową oraz własną, subiektywną.
- Od dziecka biegałem po zamku, mój ojciec był przewodnikiem - mówi Albrecht. - Od małego gromadziłem wiedzę, później poszerzałem ją na studiach specjalistycznych. To wszystko ugruntowało moją wiedzę emocjonalną i merytoryczną, a w konsekwencji doprowadziło do napisania tej książki.
Autor jest z wykształcenia także artystą plastykiem i sam wykonał ilustracje, rysunki poglądowe i rekonstrukcje, co dodaje książce klimatu malborskiej architektury.

Jacek Skrobisz - POLSKA Dziennik Bałtycki

Wydawnictwo: Kopiał s.c. A. i J. Albrecht
82-200 Malbork, Żeromskiego 5
Tel.: 0 55 272 28 40
kopial@kopial.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-09-17 15:13 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
„Dwór w Jeżowie. Szlacheckie gniazdo nad Białą Dunajcową” Piotra Gryglaszewskiego

Image

11.05.2009
Wydawnictwo:
POW , Czerwiec 2009
ISBN:
978-83-928972-4-8
Liczba stron:
128
Wymiary:
230 x 220 mm

27 czerwca do księgarń trafi książka Piotra Gryglaszewskiego, poświęcona niemal 500-letniemu dworowi w Jeżowie.
Jeżowski dwór – prawie 500-letni –zachował się do czasów dzisiejszych w prawie niezmienionym kształcie architektonicznym. Jest to renesansowy dwór obronny z elementami romańskimi i gotyckimi. Historycy sztuki uważają go za jedną z pierwszych tego typu siedzib szlacheckich w Małopolsce.

Monografia poświęcona dworowi została oparta na solidnym materiale źródłowym, w zakres którego weszły pamiętniki, herbarze, materiały pochodzące z archiwów parafialnych, Akt Grodzkich Ziemskich dawnej Rzeczypospolitej z Archiwum Bernardyńskiego we Lwowie, Roczników Diecezji Tarnowskiej.

W książce autor przedstawia dzieje rodów zamieszkujących dwór, w tym obszerną historię rodu Rożnów herbu Gryf, właścicielom Jeżowa od końca XVI wieku. Ten ród zaliczany w poczet najstarszych rodów rycerskich w Polsce wydał wybitnych wojowników dygnitarzy, biskupów, urzędników dworskich; katolików i protestantów. Jeden z jego przedstawicieli – Bolesław Rożen – walczył w trzech powstaniach (listopadowym, krakowskim i styczniowym), odznaczony też został orderem Virtuti Militari.

Dwór jeżowski nosi również ślady reformacji i kontrreformacji. Ariańscy i kalwińscy właściciele Jeżowa wielokrotnie padali ofiarami donosów czy nawet ataków i najazdów ze strony swoich katolickich sąsiadów.

W książce znajdują się również barwne postacie sąsiadów Jeżowa oraz bliższych i dalszych krewnych. Były wśród nich znane w okolicy rodziny Bobowskich, Janowskich, Laskowskich, Długoszowskich i Rysiewiczów. Łączyły ich ożywione stosunki towarzyskie. Na podstawie pamiętników i wspomnień odtworzona została niepowtarzalna atmosfera staropolskiej gościnności. Wśród licznych gości dworu w Jeżowie znaleźli się także wybitni artyści polscy jak Stanisław Wyspiański, Artur Grottger, Józef Mehoffer, Bronisława Rychter-Janowska czy profesor ASP Władysław Łuszczkiewicz. „Najazdy” artystów na Jeżów zaowocowały licznymi rysunkami i szkicami obrazującymi ówczesny wygląd dworu. Najstarszy z tych szkiców (zachowany do dzisiaj) został wykonany przez Artura Grottgera w 1866 roku.

Historia dworu przedstawiona w monografii kończy się w roku 1945. Po tym okresie dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa i zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1965 roku przechodząc w ręce dyrekcji Liceum Sztuk Plastycznych z Tarnowa, podjęto jego gruntowną renowację.

Monografia jeżewskiego dworu, wzbogacona wyjątkowymi materiałami źródłowymi i ilustracjami, ciekawie obrazuje sytuację między chłopstwem a szlachtą, dworem i wsią na przestrzeni dziejów, prezentując, poza historycznym, także walor socjologiczny.


Ostatnio edytowano 2009-12-20 18:33 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-20 18:30 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
aa Wrote:
Jeżeli chodzi o woj. śląskie to nie ma wzmianki o zamku w Rudzie Śląskiej. Jest za to plan zamku w Chałupkach i Grodźcu (wg KZS w Polsce, t.VI). Plan Chudowa jest podany za Chorowską z 2003 r. Widziałem tam plan zamku w Gliwicach (za A.Kwiecień, 1998). Jest też plan dworu Bzie Zameckie, Kończyc Małych (za KZS), Kruszyny (KZS), Krzepic za KZS, klasztoru w Mstowie (za KZS), Raciborza (za KZS i Leksykonem), Rybnika (za KZS i Muzolfem). Plany zamków jurajskich są podane z Guerquinem (z 1974). Sośnicowice są wzmiankowane jako wybudowane z wykorzystaniem murów średniowiecznych. Plan Świerklańca m.in. za Kosmalą, Toszek za Guerquinem i E.Klose (powinno być Ernst Kloss, a nie Klose) z 1943, Tworków za KZS, Żywiec za Szablowskim z 1993 r., Bielsko za KZS, Będzin za Błaszczykiem z 1982 r. Jest też plan twierdzy z Częstochowie (za KOBiDZ). Danków za KZS tom VI, Dzięgielów za KZS.


[quote=" aa "]właśnie odebrałem z poczty. Od razu widać jak powstawało to wydawnictwo. O ile dolny śląsk powstawał latami, na korzeniach poprzedniej publikacji dolnośląskiej Pilcha, o tyle górny śląsk nie ma wiele wspólnego z wkładem fachowca, a jest jedynie zlepkiem przepisywanych bez wnikania publikacji z różnych lat.

To moje pierwsze i laickie wrażenie, ale myślę że słuszne, po tym jak jest opisana idealnie płaska łąka w Białej Nyskiej: "Ruiny zamku (...) jest murowany, w dolnych partiach z kamienia i cegły (...) po wschodniej stronie ruin rozciąga się (...)"

Szczerze mówiąc - o ile nie widzę problemu w publikowaniu w internecie takich bzdur sprzed wojny (można błędy poprawiać w każdej chwili) o tyle publikacja papierowa, która zachowywać powinna OBECNY stan wiedzy niedopuszczalne jest aby zawierała takie bajki. Jeśli autor nie ma najmniejszego pojęcia o czym pisze i jak widać nawet nie spróbował poszukać aktualniejszych informacji - nie powinien się wypowiadać. W gronie pewnego forum krążyło powiedzenie "Internet nie jest rynsztok!" :) a jak widzę takie publikacje papierowe to jakoś mi się kojarzy z tym określeniem :)

Tak czy inaczej nie żałuję zakupu i przeglądam dalej ;)


[quote=" aa "]Aż się boję. W przygotowaniu podobno Leksykon zabytków Mazowsza.
Pilch był konserwatorem na Dolnym Śląsku stąd lepsza znajomość zabytków tego regionu. A później działał w PKZ-tach, co trochę wyjaśnia podejście do zabytków.

Po Górnym Śląsku, cześć kolejna:

[quote]Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia Żabicki Jacek

wydawnictwo ARKADY
wydanie 2010 r.
ISBN: 978-83-213-4620-5
Format: 24.2x31.0cm, 416 stron
Oprawa: Twarda z obwolutą
Wydanie: 1

Image

Opis książki Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia :
Autor, historyk i pasjonat-regionalista, przedstawia w układzie alfabetycznym zabytki architektury z województwa mazowieckiego i podlaskiego. W 720 miejscowościach opisane zostały budowle sakralne, świeckie budowle publiczne, pałace i dwory, domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze i inne. Wybór szczególnie cennych i ciekawych obiektów obejmuje także te często zapomniane, położone w małych miejscowościach, poza głównymi szlakami turystycznymi. Cennym uzupełnieniem jest 150 rzutów ich powstawania, plany historycznych centrów miast, mapy powiatów oraz liczne barwne zdjęcia wykonane w znacznej części przez autora.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-21 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Wrote:
Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia Żabicki Jacek



Macie jakieś informacje o poziomie merytorycznym (i innych walorach) tego wydawnictwa? Warto kupić?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-21 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Ładnie wygląda na witrynie. Ale bałem się trochę zaglądnąć do środka ( po części dlatego, że Panie w księgarni były jakieś mało miłe ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-21 00:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Wrote:
Ładnie wygląda na witrynie. Ale bałem się trochę zaglądnąć do środka ( po części dlatego, że Panie w księgarni były jakieś mało miłe ).


:D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 143 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL