Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Horna Lehota
PostNapisane: 2008-11-13 00:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Kasztel we wsi Horna Lehota

Renesansowy z XVI wieku z narożnymi wieżyczkami. Jeszcze niedawno funkcjonował w nim motel obecnie wygląda na opuszczony

Image

Image

Zawsze podróżując po Słowacji lubię oglądać ich kasztele niestety u nas ich praktycznie nie ma


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 00:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Jak to praktycznie nie ma? Oj Rokado - chyba się pogniewam. :P


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
A Szymbark, a Frydman?

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Pisząc że ich praktycznie nie ma nie twierdzę że nie ma ich wcale. Podróżując po Słowacji kasztele spotyka się bardzo często. Gdy porównamy jeszcze wielkość Polski i Słowacji tym bardziej widać że u nas takich budowli zachowało się zdecydowanie mniej. Ja oprócz Szymbarku i Frydmanu miałem okazję widzieć jeszcze Jeżów.
W wieku XVI i XVII kiedy takie obiekty powstawały tereny górskie nie należały do spokojnych i to zapewne było jednym z powodów budowania obronnych dworów. Na terenie Słowacji gór jest sporo i dlatego zapewne obronnych kaszteli powstało tam więcej niż w Polsce gdzie było bezpieczniej i budowane dwory nie zawsze posiadały elementy obronne.

Tak w ogóle to z rezydencji zdecydowanie bardziej podobają mi się obronne kasztele niż szlacheckie dworki czy magnackie pałace ale to chyba zamkowe skrzywienie :)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 19:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Tak w ogóle to z rezydencji zdecydowanie bardziej podobają mi się obronne kasztele niż szlacheckie dworki czy magnackie pałace ale to chyba zamkowe skrzywienie Smile

ja mam tak samo.
Jak Cię interesują obronne dwory z XVI -poł. XVII w. - odpowiedniki gónowęgierskich kaszteli - to jest tego dużo na terenie Czech i Moraw oraz na terenie Śląska - i Dolnego, i 'zielonogórskiego' i Opolskiego. Polecam.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-14 11:41 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Przypomnę może zapomnianą trochę już stronę o kasztelach i dworach w Małopolsce http://www.fortalicje.viapc.pl/


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-15 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
rokado Wrote:
Na terenie Słowacji gór jest sporo i dlatego zapewne obronnych kaszteli powstało tam więcej niż w Polsce gdzie było bezpieczniej i budowane dwory nie zawsze posiadały elementy obronne.


A nie było odwrotnie? Tam było spokojniej i przetrwały starsze obiekty, które w Polsce palone i niszczone przez najeźdźców po każdej wojnie przebudowywano w trakcie remontu :D

Tak naprawdę nie bardzo wiemy, jak te nasze wyglądały i ile ich było. Jak wyglądały szesnastowieczne fazy np. firlejowskich siedzib w Kocku i Lubartowie?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 140 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL