Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-23 19:52 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Obecnie jest tam jakiś szpital i obiekt jest cały czas użytkowany. Dlatego być może coś, czego łatwo nie da sie wynieść, jeszcze przetrwało.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-15 17:05 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
No to nieźle się zdenerwowałem!!

Zobaczcie co zrobili z wieżą zamku w Nieświeżu, mimo że wpisano ten obiekt na listę Unesco.

Obrazek

Jeszcze niedawno była taka.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek


Ostatnio edytowano 2007-01-16 12:45 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-16 13:11 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Widok zamku i miasta:
Obrazek

Zamek od strony jeziora:
Obrazek

Brama Słucka (miejska) z kaplicą katolicką

Obrazek Obrazek

Obrazek


Ostatnio edytowano 2009-11-01 15:13 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-26 10:17 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Dzisiaj dostałem list z Ministerstwa Kultury w tej sprawie.

Cytuj:
Szanowny Panie,

uprzejmie dziękuję za nadesłaną informację dotyczącą trwających prac w dawnym zespole rezydencjalnym książąt Radziwiłłów w Nieświeżu. W nawiązaniu do treści Pana listu, pragnę uprzejmie przedstawić poniższe informacje:
1. Zespół zamkowo-parkowy w Nieświeżu jest największą i wciąż najlepiej zachowaną rezydencją magnacką na terytorium współczesnej Białorusi, a zarazem bezcennej wartości zabytkiem kultury polskiej. W posiadaniu rodu Radziwiłłów pozostawał przez ponad czterysta lat (od 1533 do 1939 r.). Budowę istniejącego do dziś murowanego zamku w centrum dóbr nieświeskich rozpoczął w latach osiemdziesiątych XVI w. ks. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”. Zamek (z czasem pałac) był rozbudowywany praktycznie przez każde kolejne pokolenie właścicieli.
2. Po 1939 r. władze sowieckie umieściły w zamku sanatorium. Początkowo służyło ono przedstawicielom elity partyjnej, z czasem – pracownikom kołchozów. Użytkownicy zamku w okresie powojennym doprowadzili obiekt do daleko posuniętej dewa-stacji, m.in. zniszczenia praktycznie całości niezwykle bogatego wyposażenia wnętrza.
3. Dotychczasowy użytkownik opuścił zamek w 2001 r. Od tej pory obiekt o ogromnej kubaturze stał pusty ulegając szybko postępującej dekapitalizacji. W grudniu 2002 r. na zamku wybuchł pożar. Zniszczeniu uległa znaczna część pokrycia dachowego oraz najwyższej kondygnacji w najstarszej części. Już w styczniu 2003 r. strona pol-ska przedłożyła stronie białoruskiej propozycję udziału specjalistów polskich w ocenie stanu zniszczeń zamku oraz opracowaniu ekspertyz konserwatorskich zawierających m.in. harmonogram najpilniejszych prac naprawczych. Propozycja ta pozostała bez odpowiedzi.
4. Strona białoruska prowadzi obecnie na zamku Radziwiłłów w Nieświeżu zakrojone na szeroką skalę prace remontowo-budowlane. W ocenie polskich specjalistów, monitorujących obiekt (m.in. w ramach prac Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. Dziedzictwa Kulturalnego) fachowość wykonania wielu robót budzi daleko idące zastrzeżenia. Uwagi dotyczą w szczególności zamysłu nadania rezydencji wyglądu budowli renesansowej. Jego realizacja spowodowała (i nadal powoduje) bezpowrotną utratę części substancji zabytkowej.
5. Zagadnienia związane z restauracją poszczególnych obiektów całego kompleksu zabytkowych obiektów w Nieświeżu były wielokrotnie omawiane w trakcie obrad Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. Dziedzictwa Kulturalnego. Z oczywistych względów strona polska dysponuje możliwością angażowania się przede wszystkim w prace rewaloryzacyjne pojezuickiego kościoła p.w. Bożego Ciała – unikalnej w skali europejskiej nekropolii rodu Radziwiłłów. W ubiegłym roku, z dominującym udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w nieświeskim kościele został zrealizowany kompleksowy projekt hydroizolacji fundamentów i krypt.
Polscy specjaliści przygotowali również dokumentację konieczną do nominacji zespołu zabytków w Nieświeżu (m.in. zamku oraz kościoła p.w. Bożego Ciała) do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, do czego doszło w czerwcu 2005 r.

Łączę wyrazy szacunku i poważania
Marta Radaszkiewicz
Wydział Prasowy MKiDN


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-04-14 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-30 19:02
Posty: 236
Lokalizacja: Stargard / Tarnów
Cytuj:
za: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 15935.html

Burzą zamek w Nieświeżu
Andrzej Kłopotowski, Białystok

W czasie prac renowacyjnych wyburzono część zamku Radziwiłłów w Nieświeżu. Białorusini twierdzą, że była w fatalnym stanie technicznym. Czy zamek wypadnie z listy UNESCO?
- Nie powinno do tego dojść. Pod tą częścią zamku grunt był niestabilny, ale to nie powód, by cokolwiek burzyć - twierdzi dr Tadeusz Bernatowicz, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. To on przygotowywał dokumentację, która pozwoliła wpisać w 2005 r. rezydencję w Nieświeżu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zniknęła jedna z galerii łączących główny korpus pałacowy z jednym ze skrzydeł bocznych. Zdjęcia zamku z wyrwą w XVIII-wiecznych murach pojawiły się na portalu http://www.radzima.org dokumentującym historię ziem białoruskich. Na tych ze stycznia widać jeszcze jedną ze ścian zewnętrznych galerii. Na zdjęciach z marca po 300-letniej galerii nie ma już śladu.

- W rozmowach z Białorusinami wielokrotnie podkreślaliśmy, że pod tą częścią zamku trzeba wzmocnić fundamenty. Pozakładać klamry spinające konstrukcję - mówi Bernatowicz. - Ale nie dopuszczaliśmy myśli o burzeniu 300-letnich murów.

Problemem w kontaktach z Białorusinami jest brak wspólnego zespołu konserwatorów. Istnieje wprawdzie polsko-białoruska komisja do spraw wspólnego dziedzictwa, ale ostatni raz spotkała się przed trzema laty. Najbliższe posiedzenie planowane jest na jutro. - Na pewno poruszymy na nim sprawę Nieświeża - zapowiada Bernatowicz.

Strona białoruska nie widzi jednak żadnych problemów. Siarhiej Druszczyc, który odpowiada za rekonstrukcję zamku, wyjaśniał na łamach gazety "Komsomolskaja Prawda": - Ściana nie została zburzona, tylko rozebrana. Przez dwa lata zastanawialiśmy się, co robić. Ściany były popodpierane, pojawiły się spękania. Okazało się, że cegła jest słabej jakości. Ale całą złożyliśmy tak, by wykorzystać ją do odbudowy.

Polacy nie będą mieli raczej żadnego wpływu na to, jak galeria zostanie odbudowana, bo pieniądze na rekonstrukcję daje strona białoruska. Bernatowicz obawia się, że może powstać wariacja na temat XVIII-wiecznej architektury. Białorusini już raz udowodnili w Nieświeżu, że nie brakuje im fantazji. Po pożarze części zamku - doszło do niego zimą 2002 r. - nad wieżą, w miejscu barokowego hełmu, pojawiła się konstrukcja przywołująca na myśl zwieńczenie cerkwi.

Jak po zniszczeniu części zamku zachowa się UNESCO? Nieśwież może trafić na listę dziedzictwa zagrożonego, a nawet wypaść z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury.

Dr Bernatowicz na razie jest spokojny. - Na listę UNESCO wpisany jest cały zespół, w skład którego wchodzi kościół, w którym pochowani są Radziwiłłowie, park i zamek. Wpis jest skonstruowany tak, że podkreśla wartości historyczne, a nie architektoniczne. Czyli to, że Nieśwież od XVI wieku aż do 1939 r. był w rękach jednego rodu.

Zamek w Nieświeżu zaczął budować w 1582 r. w miejscu wcześniejszych umocnień Mikołaj Krzysztof Radziwiłł. Początkowo były to trzy niezależne budynki połączone następnie niskimi galeriami. Obiekt został gruntownie przebudowany po zniszczeniach z początku XVIII wieku i w takiej formie przetrwał. Po II wojnie światowej umieszczono w nim sanatorium. Od kilku lat Białorusini prowadzą w rezydencji prace renowacyjne.


Obrazek

fot. http://www.radzima.org

Źródło: Gazeta Wyborcza


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-17 12:50 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Na Radzima.org pojawił się taki rysunek z opisem "XIX wieczny obraz z wiarygodnym wyobrażeniem „Konsolacji”, dawnej letniej rezydencji Radziwiłłów"

Obrazek

Nie wiem jednak czy nie jest to główna rezydencja. Jeśli moje przypuszczenie jest słuszne, to także datowanie na XIX wiek jest nieprawidłowe, ponieważ na tym rysunku jest widoczna murowana niska wieża, która w XIX wieku była już osłonięta, widocznym do dzisiaj, bastionowym szańcem.


Ostatnio edytowano 2009-07-14 12:22 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-18 12:20 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Chyba miałem rację - tu

Obrazek

są takie same ryzality jak na powyższym rysunku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-11 22:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 784
Lokalizacja: Sochaczew
To oczywiście będzie truizm, ale muszę zaznaczyć, że dla mnie większość działań prowadzonych na tym obiekcie to po prostu skandal. Zespół obiektów zasługiwał niewątpliwie na UNESCO, ale po tych nieprofesjonalnych działaniach...dobrze jesli zapis zostanie utrzymany.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-14 10:04 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Drezno niedawno skreślono z listy Unesco za to, że obok starego miasta zbudowano most.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-14 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
W/g komunikatu PAP Gdańsk nie dostał się na listę UNESCO ze względu na zamiar zniszczenia jego panoramy wieżowcami stawianymi w obrębie zespołu staromiejskiego i w jego strefie ochronnej.
No cóż, czego nie zniszczyli barbarzyńcy, zniszczą tak zwani demoliberałowie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-16 10:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1540
Lokalizacja: Lublin
Ta informacja powinna być nagłośniona - zbyt wielu ludziom w Polsce wydaje się, że w zabytkowych otoczeniu można stawiać cokolwiek. Ochrona panoram historycznych w tej chwili w Polsce praktycznie nie istnieje. Mam nadzieję, ze ta sprawa spowoduje choćby drobne opamiętanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-17 21:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-21 21:46
Posty: 405
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Uff! Jaka zgodność!
Przywracacie mi wiarę w człowieka! :D
Ale serio taki był powód niewpisania Gdańska na listę UNESCO?
Myślałem, że jednak Gdańsk jest zbyt dowolnie odbudowanym miastem i UNESCO miało zastrzeżenia.
Z drugiej strony kontekst odbudowy powoli będzie zastygał w czas historyczny i sam w sobie będzie stanowił zabytek.
Cholernie podoba mi się ta socrealistyczna poczta na Długiej! Nie zgadzam się z "rzygaczami"! :mrgreen:
Byłem kiedyś w jej wnętrzu. Miodzio.

A Nieśwież wspaniały!
Ale to co tam robią to tragedia!

Dodane po 16 minutach:

http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?id=12,89,0,0,1,0

_________________
Nie ma zlej architektury-jest tylko architektura niekonsekwentna!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-24 16:12 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Adam Z napisał(a):
Cholernie podoba mi się ta socrealistyczna poczta na Długiej! Nie zgadzam się z "rzygaczami"! :mrgreen:
Byłem kiedyś w jej wnętrzu. Miodzio.
Rzygaczom się nie podoba, bo nie ma pieczątki "Made in Prussia". Zwróć też uwagę na Dom Prasy na Targu Drzewnym 3/7 - moim zdaniem jeszcze ciekawszy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-17 00:48 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
Охранной башне Несвижского замка вернут прежний облик

Охранной башне Несвижского замка будет возвращен барочный вид XVIII века, сообщил БелаПАН председатель Белорусского добровольного общества охраны памятников истории и культуры Антон Астапович.

По его словам, решение о возвращении башне ее исторического научно-обоснованного вида было принято 20 января в Минске на заседании Белорусского республиканского научно-методического совета по вопросам историко-культурного наследия при Министерстве культуры. Совет согласовал эскизное предложение научного руководителя реставрации Несвижского замка Сергея Друщица и поручил ему завершать подготовку проектно-сметной документации по возобновлению внешнего вида башни, сказал Астапович


http://naviny.by/rubrics/culture/2010/0 ... 17_324629/

---
Dobra wiadomość


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-17 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2934
Lokalizacja: Wrocław
o co tu chodzi?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Rozumiem, że to jakiś test :shock: ze znajomości języka rosyjskiego? :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-20 19:10 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6520
Lokalizacja: Warszawa
Tekst relacjonuje zebranie Rady Dziedzictwa Kulturowo-historycznego działającej przy Ministerstwie Kultury Białorusi, które odbyło się 20 stycznia 2010 roku, na którym podjęto decyzję o przywróceniu barokowego zwieńczenia w kształcie z XVIII wieku jednej z wież na zamku w Nieświeżu. Jak pewnie wiecie, po pożarze kilka lat temu, zbudowano na wieży coś co przypomina cerkiewną kopułę, która jakoby ma przypominać to co widnieje na rysunku Makowskiego. Jak rozumiem, to żenujące zwieńczenie ma być jednak usunięte i zostanie przywrócone zwieńczenie w kształcie sprzed pożaru.
Mój rosyjski jest słaby, więc mam nadzieję, że to o tę więżę chodzi (w tekście określa się ją jako "wieża bezpieczeństwa").


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-22 08:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 784
Lokalizacja: Sochaczew
Jeśli jest prawdą to co piszesz to byłaby faktycznie suuuuper informacja :cheers:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-03-02 17:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-08 00:17
Posty: 50
Lokalizacja: Mińsk Litewski (BY)
popo napisał(a):
Jeśli jest prawdą to co piszesz to byłaby faktycznie suuuuper informacja :cheers:


ciekawe jakim kosztem to bedzie odnowiono bo nie ma dla tego zadnych pieniedzy w skarbcu panstwowym?...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-18 12:49 
Online
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1857
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Tak mi się skojarzyło - ten sam architekt, bo takie jakoś podobne?

Nieśwież

Obrazek

ze strony: http://www.radzima.org/pl/nieswiez/3865.html

i Biała Podlaska

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-18 14:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2934
Lokalizacja: Wrocław
Raczej ten sam modus i ten sam inwestor ( w sensie- ten sam ród, syn inicjatora budowy w Nieświeżu jest inicjatorem budowy w Białej ), choć architekt mógłby też być ten sam. Oba obiekty poddawano wielokrotnie badaniom i analizom, pisano o nich parokrotnie w Biuletynie Historii Sztuki, w tych artykułach zapewne byłaby odpowiedź na Twe pytanie. Być może Hubert lub Ktoś kto ma Miłobędzkiego pod ręką będzie mógł Ci udzielić dokładniejszych wiadomości.
Polecam: J. Baranowski - "Pałac w Białej Podlaskiej. Próba rekonstrukcji stanu z XVII w.", BHS 1967.
I Nieśwież i Biała wpisuj się w większy ciąg dość podobnych czy zbliżonych genetycznie budowli pałacowych takich jak: pałac Ossolińskich w Warszawie, Zamek Ujazdowski, pałac biskupów krakowskich w Kielcach, pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim czy pałac Rafała Leszczyńskiego w Lublinie ( większość tych obiektów znajdziesz na forum ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-07 00:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-08 00:17
Posty: 50
Lokalizacja: Mińsk Litewski (BY)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-05-14 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-08 00:17
Posty: 50
Lokalizacja: Mińsk Litewski (BY)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL