Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-08-05 21:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
NTO - http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... N/70803035

Wrote:
Opolszczyzna - album o zamkach i pałacach
Nowy album Marka Gaworskiego "Zamki, pałace, dwory Opolszczyzny. Podróż w nieznane" pojawił się właśnie w opolskich księgarniach.


Bogato ilustrowane wydawnictwo można już zdobyć w księgarniach Opolszczyzny. Gaworski - 33-letni filokartysta, fotograf i dokumentalista - na prawie dwustu stronach pomieścił wykonane przez siebie zdjęcia 196 obiektów z krótkimi opisami.

Zamkami, pałacami i dworami interesuje się i je fotografuje od kilkunastu lat. Nieskromnie przyznaje, że te na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zna, jak własną kieszeń. Sam siebie nazywa zapalonym zamkowiczem. Na koncie ma już kilka publikacji o zabytkach, m.in. strzeleckim zamku i pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, a także tych nad niemieckim Renem. Parę lat temu założył własne wydawnictwo.

- Myślałem o tym albumie od lat - mówi. - Na jego potrzeby gromadziłem setki zdjęć wnętrz i budynków. Czasami wracałem w te same miejsca, żeby mieć fotografię o innej porze dnia, czy roku - wspomina.

Dlaczego zatem w podtytule najnowszej publikacji pojawia się dopełnienie "podróż w nieznane"?
- Bo okazało się, że jednak wszystkiego o opolskich zamkach nie wiem - odpowiada autor. - Np. tego, że ten w Woskowicach Małych, w gminie Namysłów, jest taki piękny, a mało znany. Ale to pewnie dlatego, że nie jest udostępniony dla zwiedzających, bo mieści się tam Ośrodek Leczenia Odwykowego.

Gaworski jest pod wrażeniem pracy, jaką włożył właściciel pałacu w Izbicku. Żal mu patrzeć, jak niszczeje późnobarokowy pałac w Wierzbicy Górnej pod Wołczynem, zbudowany przez hrabiego von Reichenbacha.

- W środku są jeszcze resztki przepięknych polichromii. Chciałem je pokazać w albumie, ale musiałbym zasłaniać niecenzuralne słowa, które jacyś wandale wymalowali na ścianach - ubolewa.

W gminie Wołczyn wypatrzył jeszcze jeden pałac, którego niszczenia przeboleć nie może. W Rożnowie, nieduży, neogotycki. Widział go przed pięcioma laty i wydawało się wówczas, że wystarczy meble wnieść i drzwi na klucz zamknąć, żeby tam mieszkać.
- Dziś przez dziury w dachu pada deszcz. Za kilka lat może już nie być szans na remont - obawia się Gaworski.

W Jamach prywatny właściciel nie życzył sobie rozgłosu, więc zdjęcie powstało zza płotu.
- Przecież zabytki to nasze wspólne dobro - broni się Marek Gaworski.

We wstępie do jego albumu hrabina Ingeborg von Pfeil napisała o "kochanej krzyżowickiej ojczyźnie". Do domu hrabiny, do Łomnicy pod Jelenią Górą, Marek Gaworski trafił za pośrednictwem hrabiny Amelii zu Castell, żony brata ostatniego właściciela zamku w Strzelcach Opolskich. Tę ostatnią poznał podczas pisania książki o 700-letnich dziejach strzeleckiego zamku.

- Kiedy wspomniałem o nowej książce, hrabina Amelia przypomniała sobie o kuzynce z Łomnicy i zarekomendowała mnie - relacjonuje Gaworski.

"Krzyżowice: moje serce bije radośnie na dźwięk tej nazwy" - pisze hrabina Ingeborg. Pfeilowie przeprowadzili się tu w 1934 roku do secesyjnej willi. Hrabina zapamiętała to miejsce szczególnie z powodu wielkiego parku, pełnego pachnących fiołków. Wspomina, że jej wuj Gunther, dzięki swojej afrykańskiej pasji myśliwskiej, przekształcił pałac w muzeum przyrodnicze.

"Znad schodów wejściowych patrzyła na nas głowa nosorożca z rozdziawionym pyskiem" - pisze hrabina. Jesienią 1939 roku, po śmierci wuja, majątek otrzymał w spadku ojciec Ingeborg i rodzina przeprowadziła się do pałacu "do ciotki Fredy i jej czterech jamniczków". Opowieść von Pfeil, spisana w listopadzie ubiegłego roku, jest wzbogacona zdjęciami z tamtych przedwojennych lat.

W dopiskach pod zdjęciami autor, oprócz krótkich notek historycznych, zamieszcza informacje o obecnym losie obiektów. I tak w Biskupicach, w gminie Byczyna, pałac przeszedł w prywatne ręce, a gospodarze prowadzą ośrodek agroturystyczny. Za to w Zawadzkiem dawny pałac myśliwski leży na terenie kompleksu Domu Pomocy Społecznej. Chętni do zobaczenia go powinni więc uszanować spokój mieszkańców. O zabytku w Rozwadzy, w gminie Zdzieszowice, należącym ongiś do hrabiego von Schwedera, możemy przeczytać, że jest nadzieja na jego odremontowanie.

Polska nie jest krajem, który w Europie wyróżnia się imponującą ilością zabytków. (...) Wpłynęło na to wiele przyczyn, m.in. liczne wojny (...), powstania narodowe, pożogi. (...) Nie mniejsze "zasługi" w tym dziele destrukcji miała niefrasobliwość, utracjuszostwo, bieda i zwykłe lenistwo potomków i spadkobierców zabytkowych obiektów. (...) Od 150 lat niewiele się zmieniło. (...) Nastąpiło natomiast, szczególnie w ostatnich latach, ogromne zainteresowanie od strony historycznej tymi zdewastowanymi, zniszczonymi pałacami i zamkami - pisze we wstępie do albumu strzelczanina prof. Stanisław Nicieja. W gronie tych miłośników tematu rektor Uniwersytetu Opolskiego umieszcza właśnie Marka Gaworskiego.

Strzelczanin już planuje kolejną publikację o zamkach trzech narodów: Polaków, Czechów i Niemców, w której chce pokazać budowle Śląska w dawnych granicach. Jego zdjęcia wkrótce ukażą się też w "Leksykonie zabytków architektury Górnego Śląska i Opolszczyzny" warszawskiego wydawnictwa Arkady.

Edyta Hanszke-Lodzińska


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-08-05 21:51 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
"Opolszczyzna" to Górny Śląsk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-08-05 22:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
Wrote:
"Opolszczyzna" to Górny Śląsk

W tym temacie zdania historyków są podzielone :wink: Poczęści zgadzam się z Tobą. Opolszczyzna jest jakby na siłe przydzielona do Górnego Śląska. Raczej powinno się mówić na nią Ziemia Opolska. To jest dosć trudny temat do dyskusji... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-08-06 23:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Piotrek napisał
Wrote:
Opolszczyzna jest jakby na siłe przydzielona do Górnego Śląska.
ja mam wrażenie ze na siłę od Górnego Śląska się oddziela chociaż historycznie jest jego częścią.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-08-07 15:23 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
A to Opole nie było stolicą Górnego Śląska, tak jak Wrocław Dolnego?
Takie miałem zawsze wrażenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-08-07 16:12 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Opole było i jest historyczną stolicą Górnego Śląska.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL