ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

ostrołuki
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=5117
Strona 1 z 1

Autor:  lukasz2019 [ 2019-03-05 15:55 ]
Tytuł:  ostrołuki

Czy ktoś poleciłby jakiś dobry podręcznik dotyczący wykreślania ostrołuków, charakterystycznych dla gotyku??

Autor:  jesziwaboy [ 2019-03-05 16:46 ]
Tytuł:  Re: ostrołuki

Ilość dokładnych rodzajów ostrołuków, jakie znajdowały zastosowanie w architekturze średniowiecznej i post-średniowiecznej jest ogromna. Trudno tu polecać jakiekolwiek podręczniki, chyba, że wzorniki architektoniczne z XIX-pocz. XX w., które jednak dość schematycznie i idealistycznie ujmowały architekturę historyczną. Tak naprawdę najlepiej jest zmierzyć sobie kilka ostrołuków (portali, okien, można to zrobić nawet w uproszczeniu, dokonując przerysu z odpowiedniego zdjęcia) i samemu przeprowadzić proste operacje geometryczne na wydruku, kopii ksero lub w odpowiednim programie komputerowym. Tak też zresztą robią niektórzy badacze skupiający się np. na portalach czy maswerkach późnośredniowiecznych. Krzywizna łuków i sposób ich zestawienia ze sobą w ostrołuk bywały przeróżne i zależne nie tylko od chronologii, ale i od funkcji.
Bardziej by pomogło, gdybyś opisał konkretny problem, który chcesz rozwiązać.

Autor:  lukasz2019 [ 2019-03-05 19:42 ]
Tytuł:  Re: ostrołuki

Dziękuję za odpowiedź jesziwaboy.

Chciałbym wykonać model kartonowy tego kościoła https://www.archidiecezja.lodz.pl/paraf ... ozancowej/ korzystam z programu do rysunku technicznego który całkiem sporo pomaga w kreśleniu, jednak aby trzymać się wzoru (czyli rzeczywistej budowli) potrzeba mi czegoś więcej niż sam widok... Jednak moje umiejętności nie sa tak duże abym wszystko potrafił zrobić sam... Nie jestem z zawodu architektem i wykreślenie na oko będzie pewną wypadkową prób i błędów... A miałem nadzieje, że może ktoś z forumowiczów zna podręcznik czy jakąś pozycję traktującą co nieco o oknach gotyku, czy może coś z zakresu geometrii ??? :roll: Program pomógł mi w zaprojektowaniu już dwóch modeli, pozostało mi ich złożenie, więc znam go na tyle że mając jakąś podpowiedź co do konstruowania samych okien myślę, że mógłbym pokusić się o lepiej wykonane kopie :)

Autor:  jesziwaboy [ 2019-03-05 21:38 ]
Tytuł:  Re: ostrołuki

Po pierwsze podkreślić trzeba, ze to kościół neogotycki, a nie "gotycki" - średniowieczny.
Po drugie - to kościół istniejący, więc najlepszym, optymalnym wyjściem byłoby wykonać odpowiednie fotografie i proste pomiary na miejscu. Żadne podręczniki i wzorniki tego nie zastąpią.
Po trzecie - książki dotyczące "GOTYCKICH" (a nie neogotyckich) portali i maswerków omawiają cały szereg spraw i akurat wskazanie tam zasady wykreślenia tego czy innego ostrołuku nie jest tam problemem naczelnym. Bywa, że w ogóle nie jest to rozważane. Nie są to też żadne "podręczniki" (nie sposób takich w zasadzie stworzyć w odniesieniu do architektury średniowiecznej, gdy chodzi o tą konkretną sprawę: mnogość rozwiązań była wprost proporcjonalna do mnogości możliwości, jakie dawała geometria), tylko analizy zbioru konkretnych przypadków.
Podsumowując: do rozwiązania problemu najlepsza byłaby długa wizyta na miejscu, ewentualnie odszukanie projektu lub inwentaryzacji kościoła (czasem projekty były publikowane w czasopismach architektonicznych; inwentaryzacją powinien dysponować proboszcz, jeśli w ostatnich kilkunastu latach prowadzono jakikolwiek poważniejszy remont; istnieją też zasoby archiwów WKZ).

Autor:  lukasz2019 [ 2019-03-05 22:57 ]
Tytuł:  Re: ostrołuki

Czyli byłaby to sprawa zrozumienia jak pracował architekt nad planem poprzez rozczytanie w budowli danych takich jak krzywizny, promienie długości i szerokości.... Rozumiem, że to samo można znaleźć w planach architektonicznych będących w posiadaniu proboszcza.

OK, dzięki za odpowiedzi :)

Znalazłem troche w internecie o kreśleniu ostrołuków, nigdy tego nie robiłem i po prostu chodziło mi o jakiekolwiek rady co do tego jak to się robi... troche jakby to ugryźć... aby nie narobić bałaganu :pirat: no ale to tylko model... postaram się by jakoś to wyglądało :wink: :wink: :P

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/