Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2014-04-26 20:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1669
Lokalizacja: Ząbki
http://www.krosnocity.pl/index.php/aktu ... 014-r.html

Cytuj:
PODKARPACIE Dotacje na ochronę zabytków w 2014 r.

Prawie 10 mln zł przeznaczy wojewoda podkarpacki na prace konserwatorskie przy zabytkach w 2014 roku. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, o zatwierdzeniu listy beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na ten rok. Na liście są beneficjenci z Krosna i powiatu. W tym planowane jest dofinansowanie prac na zamku wysokim w Odrzykoniu.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała, że została zatwierdzona lista beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na ten rok.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęły 423 wnioski. Specjalnie powołana komisja pozytywnie oceniła 246 z nich, przyznając dotacje na łączną kwotę 9 mln 561 tys. zł. Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono kwotę 6 mln 905 tys. zł, natomiast na prace przy obiektach ruchomych 2 mln 627 tys. zł. 29 tys. zł będzie przeznaczone na przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych.

Ponadto na wydatki związane z ewidencją zabytków, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, ekspertyz i opinii konserwatorskich zabezpieczono 374 tys. zł. O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków.

W 2014 roku w większości kontynuowane będą prace rozpoczęte w roku ubiegłym lub w latach wcześniejszych. Wpłynęły także nowe wnioski - powiedziała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak przedstawiła plany konserwatorskie na najbliższy czas i podsumowała ubiegłoroczne inwestycje.

Na liście beneficjantów są obiekty z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

W tym roku 200 tysięcy złotych otrzyma zespół klasztorny OO. Bernardynów w Dukli. Środki przeznaczone zostaną na remont i konserwację elewacji klasztoru i kościoła.

30 tysięcy złotych przeznaczone będzie na remont budynku mieszkalno-usługowego "Bazar" w Iwoniczu Zdroju. 25 tysięcy otrzyma kościół parafialny w Jaśliskach na rekonstrukcję tynków i profili sztukatorskich. Kolejne 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na roboty zabezpieczające, rozbiórkowe, betonowe, ciesielskie, murarskie, stolarskie i izolacyjne domu drewnianego przy Rynku w Jaśliskach.

Kościół parafialny w Korczynie otrzyma 70 tysięcy złotych dotacji na renowację wątku ceglanego, partii tynkowych, elementów i detali kamiennych oraz rzeźb. Kościół parafialny w Krościenku Wyżnym zostanie wsparty kwotą 40 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przedsionka z rozetą elewacji frontowej. Tymczasem parafia w Odrzykoniu otrzyma 50 tysięcy złotych na remont i konserwację elewacji wieży północnej - część górna oraz remont więźby i pokrycia dachowego hełmu wieży.

Muzeum Zamkowe Kamieniec (Korczyna/Odrzykoń) zostanie wsparte kwotą 20 tysięcy złotych na prace remontowo-konserwatorskie ścian i piwnic zamku wysokiego

W Krośnie wojewoda przeznacza 40 tysięcy złotych na kontynuacje prac remontowych Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa. Ponadto wojewoda przeznacza w sumie 20 tysięcy na konserwację dwóch nagrobków i jednego grobowca na Starym Cmentarzu oraz 80 tysięcy złotych na pełną konserwację polichromii prezbiterium, przedsionka wieży i 2 epitafia w kościele farnym.

Podczas konferencji rozmawiano również o roli samorządów i stowarzyszeń w opiece nad zabytkami. Wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak z satysfakcją stwierdziła, że przybywa stowarzyszeń, które angażują się w ratowanie zabytków. Podkreśliła także zaangażowanie gmin w pozyskiwanie dotacji na ochronę obiektów zabytkowych.

W ubiegłym roku w regionie zrealizowano prace remontowo-konserwatorskie na kwotę 9,5 mln zł. Zawarto 256 umów. Prace prowadzone były przy 337 obiektach architektury i wyposażenia.


Czytając ten artykuł, zostałem lekko porażony. Zapewne wszędzie jest tak samo. 29 000 zł na badania archeologiczne na cały rok. Tyle jest w stanie dać wojewoda. Ciekawe czy wystarczy chociażby na paliwo na dojazd.
Poraża mnie jednak fakt iż tyle kasy idzie na obiekty kultu. I to nie specjalnie cenne. Całe społeczeństwo płaci podatki z których niewielką część przeznacza się na ochronę zabytków. To zrozumiałe, w końcu po co komu takie starocie. Jednak kompletnie nie rozumieniem dlaczego obywatele mają płacić tak duże pieniądze (w skali kraju), na konserwację kościołów i klasztorów które mają swoich użytkowników. Którzy nie płacą podatków i którym wierni fundują w zwyczajowym „co łaska” pokaźnie środki finansowe. Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za PKWN, i dotacje unijne. Ale pasibrzuchom to nie wystarcza.

A na badania ratownicze 29 000 (sic!). Z góry założono za jaką kwotę będą ratowane zabytki archeologiczne.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL