ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Przebudowy budynków prywatnych a samorząd
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=3285
Strona 1 z 1

Autor:  popo [ 2010-11-29 20:28 ]
Tytuł:  Przebudowy budynków prywatnych a samorząd

Chciałbym Was prosić abyście podzielili się ze mną własną wiedzą odnośnie zagadnienia: Możliwości samorządu w motywowaniu prywatnych właścicieli budynków we wprowadzaniu zmian architektonicznych w elewacjach tychże (remont, przebudowa) w określonym kierunku. Nie chodzi tu o obiekty wpisane do rejestru.
- Oczywiście najbardziej oczywistą metodą jest plan zagospodarowania przestrzennego, ale o nią przeważnie trudno.
- Często wspomina się o możliwości zwolnień w podatkach dla właścicieli, którzy zdecydują się na przebudowę w sugerowanym kierunku, ale z tego co wiem to możliwość mitologiczna (a może się mylę?), jakoże RIO nie zezwala na to żeby z jakiś względów samorząd dawał ulgi jedynym, które bez prawnej przyczyny innym nie przysługują. Mogą, poza tym, paść zarzuty korupcyjne w takiej sytuacji
- Programy Unijne - czy istnieją jakieś programy unijne motywujące właścicieli niezabytkowych budynków do przebudowy swoich obiektów w celu dostosowania stroju elewacji do sugerowanych wymogów samorządu. Czy jeśli istnieją samorząd mógłby pełnić rolę doradczą przy wypełnianiu aplikacji i w ten sposób ułatwiać przebrnięcie przez trudne procedury i pozyskanie dotacji?
- czy istnieją może jeszcze inne metody?
Zdaję sobie sprawę, że zagadnienie jest szerokie, więc jeśli nie będziecie mieli czasu odpisać to może chociaż kojarzycie tego typu wątek np z Forum Polskich Wieżowców. Jeśli tak to poproszę o linka.
Odbyłem już z naszymi lokalnymi urzędnikami wiele dysput w tej kwestii i Oni twierdzą, że działanie takie jest właściwie niemożliwe, dlatego też chodzi mi głównie o wiedzę praktyczną (może na jakimś przykładzie), bądź jakieś nieznane mi (być może niewykorzystywane przez samorządy) możliwości teoretyczne. Z góry dziękuję!

Autor:  hubertkm [ 2010-11-29 22:11 ]
Tytuł: 

Praktycznie ot jest tak, że są samorządy, które takie rzeczy robią i takie, które chciałby, ale się obawiają - ze względów o których napisałeś powyżej.

Teoretycznie - to warto zaznaczyć, nie ma ograniczenia w możliwości dotowania przez samorząd zabytków tylko rejestrowych. Można dotować zabytki. Czyli teoretycznie również ewidencyjne. Np. jest tak w RPO województwa opolskiego.
Sprawa niełatwa i dyskusyjna, bo jednak wpis do rejestru jest jakimś potwierdzeniem wartości zabytku, zwłaszcza po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ewidencja jest "łatwa do wprowadzenia". Co może powodować właśnie rozmaity kontekst korupcyjny: "Stasiu, weź ty mi, skarbie ujmij mój dom w ewidencji zabytków i daj mi pieniądze, a ja się z Tobą podzielę" - itd.
Co do praktyki: są gminy, które zwalniają właścicieli odpowiednio odnawiających swoje obiekty z podatku od nieruchomości. Np. Janów Lubelski tak robi od paru lat i jak na razie nikt sienie przyczepił.
A np. kiedy pracowałem w Opolu Lubelskim, po długich dyskusjach i podchodach to takiego tematu, okazało się, ze dla opolaków suma podatku od nieruchomości jest tak nieduża, że za przeproszeniem w du..pie mają takie zwolnienie i wolą robić po swojemu, byle się nikt nie wtrącał.
Niestety gmina w przypadku obiektów niezabytkowych ma stosunkowo mało narzędzi bodźcowania. Takie mamy śmieszne i żałosne prawo, ze znacznie łatwiej zabraniać i ustanawiać zakazy, niż motywować.

Autor:  popo [ 2010-11-30 12:14 ]
Tytuł: 

Dzięki za odpowiedź!

W sytuacji lokalnej do jakiej się odnosiłem chodzi niestety o przebudowy obiektów niezabytkowych i nie mających z takowymi nic wspólnego - są to głownie szpetne "klocki" z lat 70 - tych XX w., z wnękowymi balkonami w elewacji frontowej, w pierzejowej zabudowie centrum Sochaczewa. Przygotowywujemy na rok przyszły taki program konsultacji społecznych odnośnie lobbingu i motywacji prywatnych właścicieli w zakresie podjęcia procesu ujednolicania architektury historycznego centrum pod jakiś sensowny jeden wspólny mianownik, odnoszący się w nienachalny sposób do ostatniej wartościowej i zarazem najliczniej reprezentowanej zabudowy tej części miasta - z okresu międzywojnia. Koszty konsultacji zakończonych konferencją chcemy przepuścić przez miejski konkurs ofert. Mamy obiecną pomoc i współpracę ze strony naukowców z Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego - zobaczymy tylko czy uda się pozyskać kasę. Narazie wstępnie pogłębiam dotychczas posiadaną wiedzę w temacie, ale jeśli faktycznie dojdzie do działania w przyszłym roku to chciałbym, a nawet powinienem już na 100% wiedzieć o czym mówię w kontekście zagadnienia, o które Was proszę :D :D

Reasumując: z tego co Cię zrozumiałem Hubert jeśli idzie o budynki niezabytkowe niektóre samorządy w praktyce zwalniają prywatnych właściecieli z podatku od nieruchomości np. podany przez Ciebie Janów Lubelski. Tak? Jeśli macie więcej takich przykładów z chęcią przyjmę :D W jakim kierunku zwrócić wzrok żeby zgłebić wiedzę w sposób absolutny na niniejszy temat - może jest jakaś publikacja, albo choćby strona internetowa?

Autor:  Lukasz [ 2010-11-30 12:42 ]
Tytuł:  Re: Przebudowy budynków prywatnych a samorząd

popo Wrote:
Zdaję sobie sprawę, że zagadnienie jest szerokie, więc jeśli nie będziecie mieli czasu odpisać to może chociaż kojarzycie tego typu wątek np z Forum Polskich Wieżowców. Jeśli tak to poproszę o linka.

Nie zajmuję się takimi zagadnieniami zawodowo dlatego nie jestem w stanie cokolwiek dodać do Waszych wpisów ale może spróbuj zadać pytanie w tym wątku http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 24&page=11 który co prawda odnosi się do spraw dotyczących zabytków ale być może ktoś z forumowiczów zajmował się taką problematyką.

Przejrzyj też tę stronę http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora ... ruchomosci

Autor:  popo [ 2010-11-30 12:50 ]
Tytuł: 

Dzięki Łukasz!

Autor:  Jortex [ 2010-12-31 13:09 ]
Tytuł: 

Swego czasu popełniłem artykuł naukowy nt. form ochrony dziedzictwa kulturowego na przykładzie miasta Ciechanów - może się przyda:

http://ciechanow.boo.pl/biblioteka/g_ke ... abytki.pdf

;)

Autor:  popo [ 2011-01-01 14:59 ]
Tytuł: 

Dzięki Jortex!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/