Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-26 09:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
W ostatnich miesiącach obiło mi się, o uszy, że w Lubaniu, albo Lwówku Śl. (najprawdopodobniej tam) w czasie budowy stacji benzynowej odsłonięto pozostałości zamku. Ponoć finalnie mają one być wyeksponowane i wkomponowane w zabudowę stacji. Ma ktoś z Was lepszą pamięć od mojej i może mi przypomnieć gdzie są te ruiny ? Może powinienem był to zmieścić w zagadkach ? ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 11:03 
bodajże w lwówku Śl


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 12:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
W Lubaniu, pisałem o tym na mailingu

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 13:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Smok Miguś Wrote:
W Lubaniu, pisałem o tym na mailingu

No to przynajmniej wiem skąd o tym słyszałem :) Ciekawe tylko czy w Lubaniu o tym ktoś słyszał ? Wiesz coś bliższego ?

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Poczytajcie sobie niektóre wątki na polskim podforum w http://www.scyscrapercity.com zobaczycie co sie ludziom potrafi podobać... ':cry:'
Jak są wątki o nowej arcjitekturze pryz zabytkach - to naprawdę ciężko się czyta ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
turysta Wrote:
Jak ruiny wożna wkomponować w zabudowę stacji benzynowej? Dla mnie to ignoracja.

Przepraszam, wiesz może coś konkretnego na temat tych ruin ? ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 15:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
turysta Wrote:
A o ruinkach nie mam informacji ale chyba tam nie pojadę.

Szkoda ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 16:49 
turysta Wrote:
No ale ciekaw jestem jak to będzie wyglądać. Jak to chcą wkomponować?


Jak nie pojedziesz to nie zobaczysz :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Źle podałem adres - moja wina. Teraz poprawnie:
http://www.skyscrapercity.com
Polskie nazywa sie "Forum Polskich wieżowców, a tam są dalsze podfora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-26 18:57 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
bezpośrednio przez ten link

http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=153


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2006-03-04 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Lubań [Lauban]; miasto powiatowe, woj. dolnośląskie; przynależność historyczna - Górne Łużyce.
Pozostałości murów przy ul. Rybackiej (posądzane o stanowienie resztek rzekomego zamku).


Ziemia Lubańska
http://www.zl.075.pl/index.php?wydanie=25
Wydanie: Nr 1(288)
Data wydania: 10.1.2006


Tomasz Bernacki
Kasztel pod znakiem orła


Nie od dziś wiadomo, że wiele opowieści zawiera w sobie szczątki prawdy historycznej. Tak też sądzono o legendzie dotyczącej początków naszego miasta, a mianowicie przekazu o założenu zamku lubańskiego. Sama opowieść zawiera niestety niewiele konkretów, została ona ponoć przelana na papier kroniki kościelnej przez Marcina Bohemusa.

W mroku dziejów



Tekst ten w postaci rymowanki zawiera informację, jakoby już w VIII wieku n.e. (711 roku n.e.?) pewien hrabia zbudował domek myśliwski, który dał później początek grodowi – Lubań. Późniejsi kronikarze, jak choćby P.Berkel, wspominali, iż w końcu XVIII wieku rozebrano ruiny budowli zwanej “Zipanz”, które miały znajdować się “im Grunde”, czyli “w głębi”, “w dole”. A tak właśnie zwała się do 1945 roku dzisiejsza ulica Graniczna, biegnąca po wewnętrznej stronie murów miejskich (w północno-wschodniej części Starego Miasta). W ten sposób pierwszy zamek, początek Lubania, wiązano właśnie z tym rejonem miasta. Dodatkowo łączono z tą lokalizacją także informację, iż jakoby obok zamku wzniesiono już w 941 roku kaplicę św. Jerzego, której mury częściowo później miano wbudować w budynek gimnazjum przy Pl. Lompy (dzisiejszy budynek Urzędu Miasta). W innej legendzie miejskiej z kolei napisano, iż ilekroć Lubań płonął zawsze pożar omijał kamienny budynek, o którym ludzie mówili, że to najstarszy budynek miasta, a jego założycielem miał być ponoć hrabia czeski o imieniu Ziepanz. Miał ona stać przy tylnym wejściu do Klasztoru Dziewic, za ogrodem gimnazjalnym. W ten sposób utrwaliła się w lubańskiej historiografii opinia, iż “zamek żupana” znajdował się na zapleczu Placu Lompy, z tyłu dawnego klasztoru Magdalenek. Na tą lokalizację naprowadzały także szczątkowe informacje z okresu międzywojennego, jakoby w rejonie dzisiejszego Placu Lompy podczas prac ziemnych natrafiono na fragmenty słowiańskiego grodziska wczesnośredniowiecznego (badania te jednak nie przetrwały zawieruchy wojennej, a i z przyczyn politycznych nie były przed wojną nagłaśniane). Reszta opisów to już niczym nie poparte opinie, jak choćby bajki P.Berkela, iż był to zamek założony przez cesarza Henryka (919-936) lub Ottona (936-973), dla obrony granic przed Polakami. Wartownia miała ponoć mieścić załogę saksońską, strzegącą granic przed wschodnimi sąsiadami. Opinia nie ma racji bytu w konfrontacji z badaniami J.Nalepy, który udowodnił, iż granica na Kwisie ustaliła się dopiero w połowie XIII wieku.
Orlen odkrywca

I oto na początku października 2005 roku podczas prac ziemnych przy budowie stacji paliw PKN Orlen, na rogu ulicy Wrocławskiej i Rybackiej, nieopodal wiaduktu kolejowego, natrafiono na fragmenty kamiennego muru, fundamentów i studnię. Oczywiście budowle te wykonane były w tradycyjnej lubańskiej technologii, czyli z bazaltowych bloków. Pierwsze datowania wskazują, iż czas wzniesienia tych obiektów należy datować na XIII-XV wiek, choć znaleziono również szczątki ceramiki z XI wieku (ale być może z warstw sąsiednich, przemieszczonych) . Na nieszczęście kierownik budowy nie zorientował się na czas, iż owe kamienne fundamenty mogą mieć ważne znaczenie dla historii. Być może zmylił go fakt, iż na owych kamiennych fundamentach były szczątki budynków współczesnych (XIX w.). Wezwany przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków natychmiast wstrzymał roboty, po zatrudnieniu przez inwestora archeologów prace zostały wznowione, a teren samego znaleziska wyodrębniony i poddany badaniom. Szczególnie cenne w datowaniu były wypełnienia pomiędzy kamiennymi blokami, które zawierały szczątki pokruszonej ceramiki XIII-XV-wiecznej. Wśród materiałów trafiono również na interesującą glinianą fajkę z XVI-XVII w. Wiele wskazuje na to, iż zamek stał na szczycie pobliskiego wzgórza. Do dnia dzisiejszego zachowały się szczątki murów na około ¾ przebiegu, brakuje ich śladów na odcinku wchłoniętym przez obwodnicę i częściowo XIX-XX wieczną zabudowę. Zapewne ich niewielką część zniszczyły prace ziemne prowadzone przed budową stacji paliw. Najlepiej widoczny jest odcinek murów od strony południowo-wschodniej, odsłonięty przez realizowane roboty, gdzie wyraźnie widać zarys bastei. Bardzo dobrze zachowała się studnia, która pierwotnie miała około 10-12 metrów głębokości (pozostało ok. 6 m).

Gdzie ten zamek?

Niestety jak widać niewiele informacji zachowało się o samym zamku, zresztą podobnie jak i o Lubaniu (pierwsze dane kronikarskie spisano dopiero w XVI wieku). Wielce prawdopodobne jest więc zburzenie ruin zamku w końcu XVIII wieku, co wspominają kroniki, o tyle brak jest wzmianek do kiedy obiekt był użytkowany. Nie ma dosłownie na ten temat żadnej wzmianki. Jest to dziwne, bo zamek ten powinien brać chociażby udział w obronie Lubania przez husytami w XV wieku. Tymczasem na ten temat kroniki milczą. Jedynie można próbować formułować hipotezy na podstawie informacji o wydarzeniach toczących się w tym czasie w Lubaniu. Jaki był obraz osadniczy miasta do końca XII wieku? Wiemy, że w rejonie dzisiejszej ulicy Rybackiej rozciągała się wieś słowiańska – Lubań. Według późniejszych kronikarzy lokacja miasta spowodowała wyodrębnienie jej dwóch części. Zasadniczej, w miejscu której powstało Przedmieście Mikołajskie, oraz pozostałej przed Bramą Nowogrodziecką, czyli tzw. Półwsi. W obrębie tej części, powyżej terasy zalewowej, na naturalnym wzniesieniu, w widłach dwóch rzek, w miejscu otoczonym podmokłymi zabagnionymi dolinami, miejscowi Słowianie założyli więc najpierw gród drewniany otoczony wałem ziemnym, później przebudowany w obronny kamienny zamek. Wspomnę, że naszym miastem rządził początkowo tzw. sędzia (legendarny żupan, Sudpan? Pan Sądu?), potocznie zwany później też wójtem. Po powołaniu przez mieszczan rady miasta (wzmiankowanej pierwszy raz w 1297 roku) zapewne rozpoczęły się konflikty. Nie zdziwiłbym się, gdyby początkowo antagonizm ten miał również podłoże narodowościowe, gdyż rada miasta reprezentowała interesy przybyłej ludności niemieckojęzycznej, natomiast wójt interesy księcia (do poł.XIII w. piastowicza) i miejscowej ludności. Istniał wówczas wyraźny podział obowiązków pomiędzy radą a sędzią, który wykonywał obowiązki sądownicze z ramienia księcia. Zapewne konflikty te doprowadziły do działań rady, która pomiędzy rokiem 1407 a 1427 wykupiła ten urząd. Kolejny zapis interesujący nas dotyczy roku 1480, gdy wspomniana jest ulica Sędziowska (dzisiejsza Spółdzielcza), przy której stał dom sędziego (wójta). Moim zdaniem wynika z tego jasno, iż pomiędzy rokiem 1427 a 1480 nastąpiło przeniesienie siedziby urzędu sędziego w granice murów miejskich. Mogło to nastąpić w wyniku wcześniejszych zawieruch wojennych, zapewne w czasie których przy najmniej częściowemu zniszczeniu uległ zamek.

Możemy mówić o zamku żupana, jako siedzibie żupy, a nie o zamku hrabiego Żupana, co już starał się wykazać p. Berkel, wyjaśniając tą nazwę jako “zupanatium”. Problemem, oczywiście do rozwiązania przez archeologów, pozostaje pytanie czy opisywany w kronikach zamek żupana i odkryta budowla to jeden i ten sam obiekt. Istnieje jednakże taka możliwość, bo przecież obie podawane lokalizacje faktycznie są bardzo blisko siebie. Potwierdza ją pośrednio także informacja, iż u ujścia Potoku Starolubańskiego (Siekierki) do Kwisy stał jeszcze w XVI wieku – Młyn Zamkowy, później przebudowany i istniejący aż do czasów współczesnych.

Kim był żupan?

Przy okazji odnalezienia zamku warto również przypomnieć kim właściwie był żupan. Otóż słowo to wywodzone jest z języków indoeuropejskich, ale szczególnie znane było wśród tureckich Awarów i Słowian zachodnich. Pierwotnie u ludów słowiańskich żupan stał na czele wspólnoty rodowej, małoplemiennej. Później jego znaczenie trochę się zmieniło, wraz z nowymi zadaniami żupana. Wśród Słowian zachodnich, jak Polaków i Czechów, słowo to zostało z czasem wyparte przez inne określenie – kasztelan (z łac. Castellenus – “mieszkający w zamku”). Na Łużycach żupan (czasem nazywany starostą) oznaczał zwierzchnika rodowego, a po podbiciu Milska przez Niemców zaczął pełnić rolę urzędnika z ich ramienia (wójta). Do obowiązków żupana należało więc na Łużycach ściąganie podatków, danin i wykonywanie miejscowego sądownictwa. Był to urzędnik wiejski. Żupan miał jednak duże prawa – mógł wraz z rycerzami uczestniczyć w sądach prowincjonalnych pod wodzą margrabiego. W rękach żupanów pozostawiono duże połacie ziem, a ich władza przechodziła często dziedzicznie. Dla ciekawostki dodam, iż symboliczny podział na żupy istnieje jeszcze na Łużycach, wśród Serbów łużyckich , bo mają oni nadal swoich żupanów (żupanojo, żupance) “władających” żupami : Budysin, Kamjenc, Wojerecy, Delnja Łuzica i Beła Woda/Niska. Natomiast w Polsce od XIV w. słowo ”żupan” oznaczało wysokiego rangą dostojnika królewskiego, zarządzającego żupą w jego imieniu.

Jak wspomniałem określenie żupan stopniowo przechodziło w kasztelana. Widoczne jest to na pograniczu śląsko-łużyckim, gdzie kasztelanie wyznaczają granice zasięgu państwa polskiego w średniowieczu. I tak znajdujemy kasztelanie w XII i XIII wieku w Godziewicach (k.Budziszyna), w Budziszynie, Chociebużu, Gubinie, w Bolesławcu czy Wleniu. Problemem są jednak Górne Łużyce, gdzie tego typu określenie używali też Czesi. Ale zacytuję tutaj wnioski z badań znanego polskiego historyka średniowiecza J. Nalepy (1996) : “wynika z tego, że ks. Henryk jaworski pozbył się Ziemi Zgorzeleckiej czyli dawnego Bieżuńska [w 1329r.], ale zatrzymał w swych rękach “kasztelanię” lubańską”. Również sam P.Berkel w swej “Historii Lubania” bardzo “błądzi i kluczy w zeznaniach”, próbując dowieść saksońskie korzenie zamku. Wspomina m.in. o tym, iż na czele zamku stał – właśnie kasztelan, a jak wiadomo, nie był to tytuł używany w administracji niemieckiej lecz polskiej i czeskiej. Zresztą kilka stronic dalej lokację miasta przypisuje piastowiczowi Bolesławowi Wysokiemu (1180 lub 1188), który jak wiadomo władał w tym czasie polskim Śląskiem. Dodam już tylko na zakończenie, iż bardzo wątpię, by owa kaplica św. Jerzego, datowana zresztą błędnie, była zbudowana dla saksońskich rycerzy. Przypomnę, że św. Jerzy był ulubionym patronem również rycerstwa polskiego, jemu poświęcono pierwszy kościół w Gnieźnie, jeszcze za Mieszka I.

W kontekście historii

Wiele wskazuje więc, iż określenie żupan musiało wywodzić się więc jeszcze sprzed lokacji miasta. I wiele na to wskazuje, bo owe szczątki znajdują się w granicach tzw. Półwsi (Halbes Dorf), części przedlokacyjnej słowiańskiej wsi Lubań (na jej przedłużeniu istniała kolejna wieś słowiańska Radogoszcz czyli niem. Wendischdorf, co znaczy dosłownie Wieś Słowian). Było więc to miejsce starszego osadnictwa niż samo Stare Miasto, lokowane już na prawie niemieckim. Lokalizacja tego obiektu znajduje się w miejscu starej przeprawy przez Kwisę, na trasie historycznej drogi handlowej Via Regia, przy rozgałęzieniu jej na dwa trakty (przez Nowogrodziec i Lwówek). Problemem jest jednak dość późny wiek obiektu (XIV/XV w.). Dlatego jest wśród badających opisywane obiekty archeologów pewność, iż zanim zbudowano kamienny zamek, stał na szczycie przyległego wzniesienia drewniany gród (grodzisko) opasany wałem ziemno-drewnianym. Ale pogląd ten musi być jednak sprawdzony badaniami archeologicznymi.

Cóż stanie się z resztkami murów obronnych wokół zamku i studnią? Już dziś wiemy, iż na pewno należy je zachować dla potomnych i nauki. Dlatego też obiekty te zostaną zabezpieczone i wyeksponowane w ramach budowanej stacji paliw. Być może staną się one kolejną atrakcją miasta. Warto, aby w tym miejscu stanęła tablica informacyjna o odkrytym obiekcie, także zachęcająca do obejrzenia innych zabytków miasta.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Ostatnio edytowano 2006-03-04 20:35 przez Longmannn, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-04 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
No to przybywa zaginionego dziedzictwa Lubaniowi. Dwa lata temu odkryto i najlepiej w Polsce przebadano tam późnośredniowieczną szubienicę

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-04 20:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Jest więc pretekst do wycieczki w tamtą stronę :) I wiadomo, gdzie szukać pozostaości - przy budowie stacji paliw PKN Orlen, na rogu ulicy Wrocławskiej i Rybackiej, nieopodal wiaduktu kolejowego :)
Ciekawe kto z nas pierwszy tam dotrze ? ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-04 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Jesli ktoś z was miałby ochotę na info o lubańskiej szubienicy, to mam kontakt do koleżki ktory ją badał (Danielz Wrocławia, prowadiz stronę o zabytkach jurysdykcji na Śląsku).
Przy okazji - gdyby ktoś z was miał jakieś namiary na szubienice - będę bardoz wdzieczny za info - badam teraz takie specyficzne zagadnienie związku kultu pasyjnego z szubienicami w późnym średniowieczu (to tak na boku przy magisterce, która jest o cyzm innym, ale pewne zwiazki z kultem pasyjnym mi przy niej też wyszły).
W Lublinie jest to świetnie widoczne, bo niedaleko szubienicy powstał w XV wieku kosciół Św. Krzyża, obecny KULowski, a pomiedzy kosciołem a szubienicą stoi kapliczka, tzw. Boża Męka. Uważam, że byla to niaduża Kalwaria (u Hogenberga jest jeszcze jedna kolumna obok koscioła, a po drodze z miasta jest krzyż przy kosciele Św. Ducha, dokladnie pasujący na 1 upadek. Mój artykuł na ten temat powinien sie ukazać w najbliższych "Rocznikach Humanistycznych" ale cykl wydawniczy troche trwa :-)
W każdym razie szukam analogii - i wszystkie informacje są dla mnie cenne, bo zamierzam to rozszerzyć. Zwracam szczególną uwagę na zestawienia: szubienica - kapliczka tzw. "Boża Męka" (w Kazimierzu Dolnym bylo tak samo!) - kosciół pod pasyjnym wezwaniem (Św. Krzyż na przykład) - a to wszystko na pagórku po zachodniej stronie miasta najlepiej (czyli tak jak Golgota od Jerozolimy). W Lublinie cała ta topografia się sprawdza.
Koscioły Św. Krzyża za miastem są też m.in. w Pułtusku, Sierpcu (dosć tajemniczy), Nysie, w Głogowie powstal na dawnej szubienicy - to już bliska analogia do Lublina, a najbliższą jest Warszawa - też przy Krakowskim Przedmieściu, też na pagórku, też z kolumnami po drodze z miasta, nieco później niż w Lublinie - tylko o szubienicy nic mi nie wiadomo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-03 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
No więc - są resztki zamku !! :) Wyeksponowane są w bezpośrednim sąsiedztwie czynnej już stacji (jakaś odmiana Orlenu). Podana wyżej lokalizacja jest bardzo precyzyjna. Testowałem dzisiaj GPS - wklepałem to do Automapy i bez pudła trafiłem tam błyskawicznie :) Relikty zamku są uczytelnione i podmurowane. Przed rozpoczęciem budowy stacji kryła je piaszczysta skarpa pagórka. Studnia nie jest widoczna, gdyż znajduje się na podjeździe pod dystrybutory, miejsce w którym się znajduje jest zaznaczone na poziomie jezdni (ostatnia fotka).

Maj 2006

Image Image Image Image Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-21 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Przemku - gdy widzieliśmy się w Chudowie, zdaje się że mówiłeś iż któryś z Twoich znajomych wspominał coś, że jednak nie są to mury zamku, lecz pozostałości miejskich fortyfikacji - ? Czy coś się w tej kwestii wyjaśniło ?

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-21 09:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
Longmannn Wrote:
Przemku - gdy widzieliśmy się w Chudowie, zdaje się że mówiłeś iż któryś z Twoich znajomych wspominał coś, że jednak nie są to mury zamku, lecz pozostałości miejskich fortyfikacji - ? Czy coś się w tej kwestii wyjaśniło ?

Taką informację uzyskałem w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze albo u jeleniogórskiego konserwatora zabytków. Bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza odpowiedź. Byłem tam w celu pozyskania informacji na temat reliktów strażnicy w Siedlęcinie (tej koło Perły Zachodu). Niestety Pan nie jest moim znajomym, ale spróbuję wybadać oficjalna wersję albo u archeologów w Jeleniej Górze albo we Wrocławiu.

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-21 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
:D

Dodane po 58 sekundach:

Trzymam kciuki za zamek ;)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-10-22 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Przenieśmy może ten wątek do działu "Architektura - ogóle", albo do ciekawostek archeologicznych, bo to się okazała być szubienica.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-10-22 14:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Proponuję scalić ten wątek z wątkiem ( fotograficznym ) o szubienicy w Lubaniu i razem zamieścić wtedy w dziale "Architektura - ...".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-10-24 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
To nie jest szubienica. Szubienicę odkryto w innym miejscu i wygląda tak:

Image

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-10-24 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
A wiesz Przemku co to jest i jak nazwać w związku z tym ten wątek? No bo do zamków to również nie pasuje :]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL