ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Pytanie o rzuty
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=3070
Strona 1 z 2

Autor:  Smok Miguś [ 2010-01-15 17:30 ]
Tytuł:  Pytanie o rzuty

Witam,
może ktoś z Was dysponuje rzutami kościołów w Kaszczorze i Wieleniu Zaobrzańskim? Mogą być nawet same kontury.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-01-15 19:51 ]
Tytuł: 

Rzuty tych kościołów nie były do tej pory publikowane. Jakkolwiek istnieje pewna możliwość ich wykonania lub zdobycia. W poniedziałek prawdopodobnie mógłbym Ci przesłać plany jakie znajdują się w zbiorach leszczyńskiej delegatury Poznańskiego WUOZ, dołączone do kart zabytków. Nieraz takie plany są wykonane na podstawie fachowej inwentaryzacji, a nieraz ich wartość jest znikoma, bo są robione tak na oko i/lub z wieloma uproszczeniami. Oczywiście nie można ich publikować bez zgody autorów. Istnieje wreszcie jeszcze inna możliwość: szkicowe narysowanie rzutów, z podaniem orientacyjnej skali i zastrzeżeniem, że to tylko plan przybliżony. Oba kościoły znam z autopsji, jeśli chcesz to mogę wykonać szybko jakieś ich uproszczone rzuty. Jakbyś był zainteresowany którąś z powyższych opcji - napisz na prywatną skrzynkę.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-01-26 13:24 ]
Tytuł: 

Witam ponownie,
tym razem poszukuję rzutów kościołów w Wolinie, Bardzie (najlepiej z klasztorem) i Ludźmierzu. Jeśli ktoś (np. Waldemar) ma na zbyciu książkę z obszernym opisem tych miejsc i rzutami, to chętnie ją nabędę :)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-01-27 00:09 ]
Tytuł: 

No więc tak:
Rzut samego kościoła w Bardzie znajdziesz w książkach Konstantego Kalinowskiego ( "Architektura doby baroku na Śląsku" - chyba, "Architektura barokowa w 2 poł. XVII wieku na Śląsku" - tu prawie na pewno ). Jak nie masz do nich dostępu to mogę Ci na wieczór jutro przesłać ten plan. Problem jednak w tym, że nie wydaje mi się by na tych pomiarach ujęty był klasztor.
Co do Wolina - jak przypuszczam chodzi Ci o kościół św. Mikołaja. Jego rzut i opis zawiera popularna synteza "Architektura gotycka w Polsce", poza tym pomiar, chyba jeszcze niemiecki, przedwojenny, został opublikowany w wydanym w latach 90-tych "Inwentarzu zabytków.." wyspy Wolin w opracowaniu Bogdanowskiego bodajże. Można to dostać na allegro albo w tanich księgarniach czasem za jakieś 20 zł ( za więcej nie kupuj ) - np. w Krakowie na ul. św. Tomasza chyba.
Plany jakie tam znajdziesz wyglądają mniej więcej tak:
Image
Co do Ludźmierza - nie wiem. Ale jakiś szkic zawsze można zrobić na podstawie zdjęć.

Jak jesteś zainteresowany to jutro mogę Ci przesłać Bardo i Wolin.
Pozdrawiam!

Autor:  Smok Miguś [ 2010-01-27 00:49 ]
Tytuł: 

Nie mam akurat tych tytułów, więc poproszę o te skany :) Dziękuję i pozdrawiam.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-05-20 23:06 ]
Tytuł: 

Witam ponownie,
tym razem baaaardzo potrzebuję rzutu kościoła i klasztoru cysterskiego w Marianowie. Bardzo proszę o pomoc, przekopałem wszystko co miałem i jedyne co znalazłem to schematyczny zarys kościoła z zaznaczonymi wykopami. A to jednak nie to o co mi chodzi.
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Autor:  jesziwaboy [ 2010-05-22 09:45 ]
Tytuł: 

Jak wrócę do Wrocławia ( dziś wieczór lub jutro rano ) to postaram się poszukać. Kojarzę tylko rzut ( dość prosty i ogólny ale rzeczywisty ) całego założenia klasztornego, bodajże z artykułu Kąsinowskiej poświęconego architekturze kościołów cysterek na terenie Pomorza Zachodniego, z tomu "Sztuka Pomorza Zachodniego" pod redakcją Z. Świechowskiego, gdzieś z 1976 czy 1978 r. bodajże. Jak masz dostęp do tej publikacji to zaglądnij do niej. Ja - jeśli nie mam rzutu zeskanowanego w swych zbiorach na komputerze - będę to miał dopiero gdy pójdę w poniedziałek do biblioteki ( mój egzemplarz leży w Lesznie ).
Odnośnie Barda - przepraszam Cię bardzo za niedokończenie tej sprawy ale jestem bezsilny - nigdzie w literaturze nie znalazłem rzutu tego kościoła, i nie wiem czy takowy był w ogóle publikowany.
To tyle. Niedługo się odezwę.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-05-26 09:29 ]
Tytuł: 

Z Marianowem jakoś dałem radę :) Dzięki za chęci. Teraz na gwałt potrzebuję kościoła parafialnego w Reczu :)
Plizzzz ;)

Autor:  jesziwaboy [ 2010-05-26 11:09 ]
Tytuł: 

Książka Jarzewicza "Architektura gotycka w Nowej Marchii", mam ją w domu, nie we Wrocławiu. Tam jest rzut i omówienie kościoła w Reczu. Ale znajdziesz to chyba też u Lemcke'go.

Dodane po 18 sekundach:

Książka Jarzewicza "Architektura gotycka w Nowej Marchii", mam ją w domu, nie we Wrocławiu. Tam jest rzut i omówienie kościoła w Reczu.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-05-26 11:47 ]
Tytuł: 

Dzięki za info, postaram się jakoś do niej dotrzeć :)

Autor:  Smok Miguś [ 2010-05-31 10:42 ]
Tytuł: 

No niestety nie udało mi się dotrzeć, najbardziej żałuję, że nie mam rzutu kościoła w Bardzie :(

Mam do Was pytanie, czy ktoś może ma książkę: "Dziedzictwo górnośląskiego baroku. Opactwo cysterskie w Rudach"?

Potrzebuję z niej informację kogo przedstawiają rzeźby w prezbiterium i rzeźba obok chrzcielnicy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-05-31 22:46 ]
Tytuł: 

Nie mam możliwości Ci pomóc w tej chwili. Przynajmniej nie w pełni. Jarzewicz został wypożyczony na Historii Sztuki zaś u nas na Architekturze książek nie wypożyczają ani nie pozwalają wynosić na ksero. Sztuki Pomorza Zachodniego nie sprawdzałem. Obie książki mam w domu, ale będę tam zapewne w łikend dopiero. Odnośnie Rud - sprawdzę w bibliotece.
Wrote:
Potrzebuję z niej informację kogo przedstawiają rzeźby w prezbiterium i rzeźba obok chrzcielnicy.

A nie sprawdzałeś w Katalogu Zabytków? Powiat Raciborski. Sądzę, że powinno tam być. Zresztą mam to pod ręką więc zaraz zaglądnę.

Dodane po 52 minutach:

Oto co wyczytałem. Marmurowa, pochodząca z końca XVII wieku chrzcielnica ( jedyna wymieniana w tekście katalogu - zatem najpewniej jedyna istniejąca i ta właśnie o jaką Ci chodzi ) posiadała drewnianą pokrywę z grupą rzeźbiarską przedstawiającą scenę Chrztu Chrystusa w Jordanie. Nie znam wyglądu owego elementu, nie wykluczone, że został on zniszczony w wyniku działań wojennych w 1945 r. lub w trakcie późniejszej dewastacji, bowiem fotografia chrzcielnicy zamieszczona w katalogu pokazuje ten sprzęt pozbawiony pokrywy.
Sprawa z rzeźbami jest bardziej skomplikowana. Katalog wymienia pięć rzeźb barokowych, drewnianych, XVIII-to wiecznych, znajdujących się we wnętrzu lecz bez sprecyzowania ich lokalizacji; to znaczy wiadomo, że s one w nawie głównej ale nie zaznaczono, które w których dokładnie miejscach - czy przed czy za transeptem. Rzeźby te to grupa czterech świętych, pierwotnie przeznaczona do kaplicy mariackiej, wykonana przez Jana Melchiora Oesterreicha ok. 1725 r. - Aaron, Mojżesz, Jan Chrzciciel i zapewne Józef ( fotografie trzech pierwszych są tu publikowane ), oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, innego autorstwa i pochodzenia/przeznaczenia ( no chyba, że chodzi Ci o rzeźby towarzyszące tabernakulum lub flankujące ołtarze usytuowane na narożnikach chóru i transeptu a to zdaje się jest zupełnie inna bajka ).
Ustalenie, które spośród tych rzeźb znajdują się w chórze może przebiegać drogą eliminacji za pomocą zdjęć chóru - jeśli takowe się posiada. To co można znaleźć w internecie jest jednak zbyt skromne i pokazuje prezbiterium ze zbyt dużej odległości. W każdym bądź razie - podałem Ci wszystkie 'luźne' rzeźby jakie znajdowały się we wnętrzu kościoła w chwili sporządzania inwentaryzacji i opracowywania katalogu. Pozostałe figury związane są z konkretnymi elementami wyposażenia jak ołtarze, ambona itd.
Pozdrawiam!
Jutro dam znać co z efektami wizyty w bibliotece.

Autor:  hubertkm [ 2010-06-01 11:06 ]
Tytuł: 

Smok Miguś Wrote:
Potrzebuję z niej informację kogo przedstawiają rzeźby w prezbiterium i rzeźba obok chrzcielnicy.

Z góry dziękuję za pomoc.


Pokaż foty, jeśli masz, to rozpoznamy po atrybutach.

Autor:  Lukasz [ 2010-06-01 12:46 ]
Tytuł: 

Smok Miguś Wrote:
Mam do Was pytanie, czy ktoś może ma książkę: "Dziedzictwo górnośląskiego baroku. Opactwo cysterskie w Rudach"?

Potrzebuję z niej informację kogo przedstawiają rzeźby w prezbiterium i rzeźba obok chrzcielnicy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Nie wiem czy ta rada się przyda ale możesz zapytać o te rzeźby autora książki. Znajdziesz go m.in. na fejsbuku. Jak go znam to jest właśnie on-line...

Autor:  Smok Miguś [ 2010-06-02 10:13 ]
Tytuł: 

aa Wrote:
Oto co wyczytałem. Rzeźby te to grupa czterech świętych, pierwotnie przeznaczona do kaplicy mariackiej, wykonana przez Jana Melchiora Oesterreicha ok. 1725 r. - Aaron, Mojżesz, Jan Chrzciciel i zapewne Józef ( fotografie trzech pierwszych są tu publikowane ), oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego,


Wielkie dzięki, no to w prezbiterium stoi na pewno Aaron i Mojżesz, a przy Chrzcielnicy pewnie Jan Chrzciciel. Problem jest z rzeźbami flankującymi ołtarze św. Bernarda i św. Benedykta. Można założyć, że rzeźba z krzyżem to św. Benedykt a z księga to św. Bernard. Ale dwie pozostałe nie mają atrybutów.

Co ciekawe nie pamiętam w kościele rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego. Muszę to sprawdzić.
Image
Image Image Image

Autor:  Smok Miguś [ 2010-07-25 20:49 ]
Tytuł: 

Witam, znów potrzebuję pomocy. Czy macie może aktualny rzut klasztoru w Trzebnicy? Ja mam tylko jego pierwotny wygląd. A potrzebuję znaleźć umiejscowienie dwóch refektarzy.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-07-25 21:27 ]
Tytuł: 

Plan klasztoru ( współczesny ) znajdziesz chyba w "Leksykonie..." Pilcha, jeśli nie tam to na pewno w dziele Łużynieckiej o klasztorach cysterskich na Śląsku. Jak nie będziesz miał dostępu do tych publikacji to daj znać a jutro czy pojutrze zrobię ksero i/lub skan w którejś z bibliotek.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-07-25 22:04 ]
Tytuł: 

U Łużynieckiej jest właśnie tylko rzut starego klasztoru i to bardzo schematyczny. :( Dzięki za info o Pilchu.
Pozdrawiam :)

Autor:  jesziwaboy [ 2010-07-25 22:16 ]
Tytuł: 

Hm, to mnie zaskoczyłeś. Ale masz na myśli tą dużą książkę Łużynieckiej z 2002 r.? http://www.odk.pl/architektura-klasztor ... ,5223.html
Myślałem, że jest ona bardziej kompletna. No ale jak tam nie ma to myślę, że Pilch Ci pomoże. W jego katalogu zazwyczaj są plany tego rodzaju obiektów. Powodzenia i pozdrawiam!

Autor:  Smok Miguś [ 2010-07-25 22:27 ]
Tytuł: 

Miałeś rację z Łużyniecką. Nie wiem jakim cudem przegapiłem ten rzut. Wielki dzięki za wskazówkę :)
Pozdrawiam.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-07-25 23:20 ]
Tytuł: 

Widzę, że masz całkiem spory księgozbiór. Ja jak dotąd się nie dorobiłem niestety tej pozycji Łużynieckiej, ani też tej najnowszej książki wspólnego autorstwa Świechowskiego, Łużynieckiej i Kunkla. Te dwie książki to jedne z najważniejszych w ostatniej dekadzie publikacji na temat architektury Cystersów w Polsce.

Autor:  Smok Miguś [ 2010-07-26 09:13 ]
Tytuł: 

Tzn. jako wciąż niedoszły absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, nie lubię korzystać z bibliotek ;) I gdy nad czymś pracuję, to skupuję co tylko wpadnie mi w ręce w danym temacie. Zapewne za jakieś pół roku, może później, będę wyprzedawał zbiór cystersianów :) Bo już mi się miejsce kończy na półkach.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-09-02 13:52 ]
Tytuł: 

Co prawda to nie pytanie o rzut, ale nie chcę zaśmiecać forum nowym wątkiem. Mam sprawę: czy Ktoś z Was ma książkę Świechowskiego "Budownictwo romańskie w Polsce" z 1963 r. i/lub "Architektura romańska w Polsce" z 2009 r.? Szczególnie mnie interesuje ta pierwsza pozycja. Chodzi mi tylko o pozyskanie pewnej informacji z tych publikacji, nic więcej.

Autor:  Lukasz [ 2010-09-02 16:12 ]
Tytuł: 

Jeśli chodzi Ci, w przypadku tej drugiej, o materiały konferencji w Gnieźnie, to ją mam i służę. Co do pierwszej to mam wydanie Świechowskiego z 2000 roku, którego, wspomnę przy okazji, właśnie próbuję się pozbyć. Jakby ktoś był zainteresowany to niech napisze na PW. Zdzierać nie będę, bo jest już przecież nowsze wydanie ale chcę trochę dofinansować nowy zakup.

Autor:  jesziwaboy [ 2010-09-02 16:25 ]
Tytuł: 

Hm, niestety nie o te rzeczy mi chodziło, ale jeśli się okazało, że masz tą książkę z konferencji gnieźnieńskiej, to czy mógłbyś wrzucić na forum albo mi przesłać na maila ten artykuł: Tomasz Ratajczak - Rezydencje Henryka Brodatego w Legnicy i Wrocławiu — próba reinterpretacji do­tychczasowych wyników badań ?
Jakbyś miał zbytek czasu i możliwość to poprosił bym Cię jeszcze o jeden czy dwa inne artykuły.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/