ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Hełmy wież
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=2788
Strona 1 z 1

Autor:  Adam Z [ 2008-12-15 01:31 ]
Tytuł:  Hełmy wież

Zakładam taki temat, ponieważ interesują mnie pomysły na nowe ewentualnie rekonstruowane zwieńczenia.

1. Pomysł nowego zakończenia wieży na Zamku Cesarskim w Poznaniu. Co sadzicie?
2.Ciekawa modernistyczna wieża ratuszowa w Gryfowie Ślaskim.
3. Badziewne (moim zdaniem) "szklarniowe" zwieńczenie wieży w Strzegomiu.
4. Czy należy rekonstruowac/ odbudować chelmy wiez kosciola sw. Magdaleny we Wroclawiu? Czy tez sadzicie, ze ten pokierszowany, nie do konca odbudowany kosciol stanowi pamiatke wojny i powinien byc utrwalony w obecnym ksztalcie.
5. Pałac w Pieszycach powoli dochodzi do stanu swojej swietnosci. W jakich okolicznościach wieża główna straciła barokowy chelm? Czy to klasycystyczna przebudowa. Jak dla mnie ten element powinien byc odtworzony. Ze wzgledu na regularny barokowy uklad i kompozycje pałacu zaakcentowanie wyraźnym elementem wertykalnym tj wieza plus chelm przywróciłby proporcje i symetryczność tego zabytku.
6. I na koniec pytanie, ktore mnie nurtuje od dawna w jakim cholera stylu sa chelmy katedry wrocławskiej. To jest neogotyk,modernizm? Trudno okreslic, ale osobiscie uwazam je za genialne, nowoczesne i gotyckie zarazem, swietnie nadajace strzelistosci. Powstaly chyba na pocz. lat 90-tych? To jeden z najlepszych elementow i ze wzgledu na spojnosc, nie chce mówić styl, ale szkole wroclawskich gotyckich kościołów czy z tych względów dodanie podobnych w zamysle i pomysle chelmow innym kosciolom nie bylo by zasadne? Moze gdzies poza Wroclawiem? Za 200 lat uznane by zostale za wybitny wklad architektury przelomu XX/XXI wieku-wzorowane i inspirowane iglica sprzed Hali Stulecia :mrgreen:

Autor:  Lukasz [ 2008-12-15 10:34 ]
Tytuł:  Re: Chełmy wież

Adam Z Wrote:
Zakładam taki temat, ponieważ interesują mnie pomysły na nowe ewentualnie rekonstruowane zwienczenia.

1. Pomysł nowego zakończenia wieży na Zamku Cesarskim w Poznaniu. Co sadzicie?

Mnie ta pokazana na wizualizacjach przeszklona forma zwieńczenia bardzo się podobała i moim zdaniem nadawałby lekkości temu gmachowi. Uważam wręcz, że mogłoby to być ciekawe nawiązanie do kopuły Normana Fostera na Reichstagu. Planuje się jednak rekonstrukcję zwieńczenia w formie sprzed 1945 roku, więc sprawa jest przesądzona jak się zdaje. Nb to nie jedyne czego brakuje na tym "zamku", bo jest jeszcze do odbudowy szczyt i zwieńczenia mniejszych wieżyczek.

Tutaj ten obiekt sprzed nazistowskiej przebudowy.
Image

Autor:  Adam Z [ 2008-12-20 20:55 ]
Tytuł: 

Jestem za odbudowa "tak jak bylo" tam gdzie wiadomo jak to wygladalo.
Chyba, ze powstanie cos tak uniwersalnego jak chelmy wiez katedry wroclawskiej. Czyli minimalizm polaczony z genialnoscia i wyczuciem. Dlatego jestem ciekaw opini na temat kosciola Sw Magdaleny we Wroclawiu.

Autor:  Marek Szajerka [ 2008-12-22 17:05 ]
Tytuł: 

Klasztor Reformatów w Grudziądzu z połowy XVIII w., od 200 lat więzienie. To na potrzeby tego więzienia rozebrano zamek grudziądzki.
W tym miejscu podaję jako przykład wiernego z oryginałem remontu hełmu wieży kościoła w tym roku.


Image

Dawny klasztor Reformatów. Widok z wieży Klimek. 1943 rok.

Image

Widok na dawny klasztor Reformatów z Góry Zamkowej.Grudzień 2008 r.

Autor:  Lukasz [ 2009-01-15 11:51 ]
Tytuł: 

Bardzo pozytywny przykład moim zdaniem. Typowa, by nie rzec banalna neogotycka forma, zniszczona w 1945 roku i odtworzona w nowej ciekawym kształcie w miejscu starego.
Kościół św. Elżbiety węgierskiej we Wrocławiu z lat 1900-1904.
Dawniej:
Image

i teraz (hełm z 1988 roku)
Image

Foto z hydrala. Autor: luka5.
Strona na fotosiku: http://luka5.fotosik.pl/

Autor:  Jakub Franczak [ 2009-01-15 12:42 ]
Tytuł: 

Jest to tylko moja, prywatna opinia:

Wystarczy dorzucić do tego jeszcze anteny telefonii komórkowej i pełen sukces komercyjny. Nawet udałoby się je ukryć w elementach konstrukcyjnych "wieży".
Wygląda to jak pomalowany farba podkładową maszt lub słup wysokiego napięcia. Być może, z uwagi na warunki techniczne, nie było innej możliwości. Ale jest to bardzo dalekie od estetyki gotyku.

Oczywiście nie chciałbym nikogo urazić swą wypowiedzią.

Pozdrawiam.

Autor:  Lukasz [ 2009-01-15 13:08 ]
Tytuł: 

Ależ to miało być dalekie od estetyki gotyku ale, jak to widać po kształcie, jednak do niego nawiązywać. Ładny przykład postmodernizmu w architekturze sakralnej. Zbudowano ją jednak wcześniej niż napisałem poprzednio. Z Wiki wynika, że dobudowano część metalową w 1980 według projektu prof. Tadeusza Zipsera (w 1986 otrzymał Honorową Nagrodę SARP) i Marka Dobrowolskiego.

Autor:  Lukasz [ 2009-02-26 20:32 ]
Tytuł: 

Chojna

Dawniej (przed rozebraniem):
http://www.chojna.pl/fotki/nmp_pliki/image026.jpg

Nowe zwieńczenie zbudowane w roku 2000:
Image

Image

Autor:  jesziwaboy [ 2009-02-26 20:51 ]
Tytuł: 

no tak ale oni tym hełmem nic w zasadzie nie pokazali. Przecież kształtem jest podobny do tego neogotyckiego zwieńczenia, więc jak rozumiem rozebrano je ze względów statycznych?
Co do kształtu - nuda jak dla mnie. Jak już się pozbyli tego neogotyku to albo powinni go dokładnie odtworzyć albo pójść już w coś całkiem świeżego - tak sądzę.
Ciekaw jestem co wy myślicie.

Autor:  Lukasz [ 2009-02-26 21:11 ]
Tytuł: 

Nie wiem czy są znane wizerunki zwieńczenia poprzedzającego to z XIX wieku. Jeśli tak, to wolałbym odtworzenie dawnego, wcześniejszego kształtu. Jeżeli byłoby to niemożliwe albo zbyt kosztowne (zapewne tak) to optowałbym za nowoczesną kreacją czyli plastik i kolorowe światełka.

(żartuję - miałem na myśli stal i szkło).

Autor:  jesziwaboy [ 2009-02-26 22:53 ]
Tytuł: 

Wrote:
Nie wiem czy są znane wizerunki zwieńczenia poprzedzającego to z XIX wieku. Jeśli tak, to wolałbym odtworzenie dawnego, wcześniejszego kształtu.

Problem w tym, że gotycka wieża wyglądała nieco inaczej, zwieńczono ją w baroku baniastych hełmem a dziś cała niestety nie istnieje - wyburzono ją - jeżeli się nie mylę. Obecnie stojąca dominanta to chyba w całości dzieło neogotyckie czyli jednolite z hełmem jaki widoczny jest na wskazanej przez Ciebie fotografii. Zatem jedyna forma do jakiej można by było wrócić to właśnie ta oryginalna czyli z połowy XIXgo wieku chyba. No i chyba tak starano się zrobić l ale dość nieudolnie jak mniemam i nieciekawy efekt z tego wyszedł.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/