Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szachulec
PostNapisane: 2008-11-30 15:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Jaki znacie najstarszy zachowany szachulec w Polsce? ( w obecnych jej granicach ). Zachowany powiedzmy do 1945 r.
Wiem, że w Szymbarku istniał pochodzący z końca XIV w. zapewne. Chodzi mi o inne przykłady.
Interesują mnie też archeologiczne reliktu szachulca - najlepiej z terenu Państwa Krzyżackiego. Jak coś macie - będę wdzięczny i za informacje i za wskazówki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-30 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Może nie najstarszy ale jedyny o którym na szybko pamiętam :) dwór w Sieniawce, między Łagiewnikami a Dzierżoniowem na Dolnym Śląsku - czas powstania wg. daty na portalu 1678r. I stoi jeszcze w całości :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-30 16:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki. Mnie zależy jednak bardziej na czymś co mogło by stanowić analogię dla czegoś z XIV wieku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-30 18:35 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-12-12 10:58
Posty: 716
Lokalizacja: Warszawa
Kościół w Gnojewie pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku, z tym że obecnie nie widać chyba za bardzo jego pierwotnej konstrukcji, bo jest obudowana cegłą.

_________________
Polskie zamki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-30 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki Darku!
To piękny obiekt, szkoda tylko, że tak zrujnowany. A znacie coś zamkowego? Jakiś szachulcowy dom, stodołę czy wieżę z terenu Prus? Jakiś budynek dobrze uchwycony badaniami. Czy znaleziono jakiś szachulec w Sątocznie czy gdzieś w innych 'drewnianych' zamkach krzyżackich? Bo w Piniu nic - tylko dachówki i warstwy archeologiczne dające asumpt do domniemań.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-07 01:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-26 08:50
Posty: 990
Lokalizacja: Grudziądz
Witam! Panie Jurku, chyba czeka Pana wyprawa naukowa do Grudziądza. Nadal podtrzymuje zaproszenie. To dom na terenie przedzamcza, o którym była dyskusja na Forum z racji blend.

Image Image Image

Od dwóch naukowców usłyszałem opinię, że jest to XV w. Budowli szachulcowych znajdzie tu Pan więcej.
Serdecznie pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2008-12-28 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
Polecam zamek kapituly warminskiej w Olsztynie. Obecnie odeskowane domniemane hurdycje (domniemane bo osobiscie nie zgadam sie z ta hipoteza) do polowy XIX w. byly wypelnione murem. Powstaly razem z wiezba ktora datowana jest na 1429r. (wynik badan dendro.). Jak potrzeba moge kiedys podrzucic ich fotke od strony wnetrza. Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-29 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Jakby Pan posiadał jakiekolwiek odnośniki do literatury, jakiekolwiek materiały, zdjęcia czy informacje - proszę tu wrzucać! Czy teraz czy kiedy Pan znajdzie czas. Będę bardzo wdzięczny! Już jestem wdzięczny, gdyż byłem przekonany, że owa konstrukcja w formie hurdycji to jakaś świeża, rekonstruowana struktura z XX w. Nie podejrzewałem, że zachowała jakiekolwiek oryginalne partie. Proszę objaśnić - co ma Pan na myśli pisząc, iż z określaniem owego elementu mianem hurdycji się Pan nie zgadza?
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-29 01:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
jesziwaboy Wrote:
Jakby Pan posiadał jakiekolwiek odnośniki do literatury, jakiekolwiek materiały, zdjęcia czy informacje - proszę tu wrzucać! Czy teraz czy kiedy Pan znajdzie czas. Będę bardzo wdzięczny! Już jestem wdzięczny, gdyż byłem przekonany, że owa konstrukcja w formie hurdycji to jakaś świeża, rekonstruowana struktura z XX w. Nie podejrzewałem, że zachowała jakiekolwiek oryginalne partie. Proszę objaśnić - co ma Pan na myśli pisząc, iż z określaniem owego elementu mianem hurdycji się Pan nie zgadza?
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!

Dendro jak pamietam robil prof. Konieczny materialy jednak nie byly publikowane (nie syszalem o tym aby znalaly sie w jakiejs publikacji), wyniki prezentowal na jednym z odczytow w Muz. Warmii i Mazur (na zamku w Olsztynie).
W opracowaniu projektowym jakie wykonałem na potrzeby zmian funkcjonalnych Muzeum napisalem: "Autor niniejszego opracowania jest daleki od jednoznacznego przypisywania przeznaczenia nadwieszeniu ponad murem kurtynowym na poziomie ostatniej pełnej kondygnacji, w szczególności nazywania go hurdycjami. Zdaniem autora tego opracowania nadwieszenie to mogło powstać z uwagi na konieczność zachowania lub zwiększenia powierzchni magazynowej w tym skrzydle w wyniku utraty powierzchni magazynowych na niższych kondygnacjach (I i II piętro) wynikającej z adaptacji piętra na mieszkania kanoników lub nieco później na kaplicę (salę Kromera)."
ponizej link do mojego albumu (dwie fotki):
http://jaas.fotosik.pl/albumy/562628.html
nie wiem czy zdjecia beda dostepne bo do tej pory nie korzystalem z takiej formy udostepniania moich zdjec (przez fotosik.pl)
pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-04 18:20 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
aa Wrote:

poniżej link do mojego albumu (dwie fotki):
http://jaas.fotosik.pl/albumy/562628.html
nie wiem czy zdjęcia będą dostępne bo do tej pory nie korzystałem z takiej formy udostępniania moich zdjęć (przez fotosik.pl)
pozdr.
Działa bez problemu.
Też jestem zaskoczony, że to oryginał a nie XIX wieczne "ulepszenia". Mógłbyś opisać jak to Twoim zdaniem wyglądało z zewnątrz w średniowieczu, bo jest to dla mnie niejasne. To była po prostu nadwieszona konstrukcja szachulcowa taka jak tu w Wartburgu?

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-12 14:14 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Przedmieścia Krakowa w XVII wieku

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-13 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
Lukasz Wrote:
Mógłbyś opisać jak to Twoim zdaniem wyglądało z zewnątrz w średniowieczu, bo jest to dla mnie niejasne. To była po prostu[/img]

Tak wlasnie, jak te z wiekszym nadwieszeniem, jak pamietam jest zachowana stara ikonografia jeszcze z ryglowka wypelniona cegla (poszukam i zamieszcze). Obecnie prowadzone sa prace konserwatorskie co prawda na sasiadujacym szczycie ale moze cos nowego i w tej kwestii wyniknie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-10-13 00:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-30 23:55
Posty: 130
Lokalizacja: Wrocław
Szachulcowe skrzydło zachodnie zamku w Szymbarku. Budowla (zapewne) z XIVwieku. Zachowane do lat 40-tych XX w.

Image Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-02 00:37 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Znalazłem opis z 1663 roku zboru koło zamku w Lubczy (koło Nowogródka).

"Dzwonnica z cegły, po prusku murowana, gontami pobita, na niej wietrzników pięć z blachi białej, dzwony dwa."

O samym zamku:
"na rogu wieża murowana, przy niej ganek z pruska murowany"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-31 12:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
aa Wrote:
Może nie najstarszy ale jedyny o którym na szybko pamiętam :) dwór w Sieniawce, między Łagiewnikami a Dzierżoniowem na Dolnym Śląsku - czas powstania wg. daty na portalu 1678r. I stoi jeszcze w całości :)


Starszy od niego będzie ponoć Wrocław Oporów. Ostatnio mówiono mi o gotyckim portalu wewnątrz i badaniach (prowadzonych chyba przez Uniwersytet Toruński), które dają obiektowi XV-wieczną metrykę. Choć patrząc na budynek z zewnątrz nie jestem pewien, czy w obecnej formie.

zdjęcie na hydralu
zdjęcie na hydralu

Image

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-12-31 15:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
Ciekawie szachulec z badań archeologicznych na zamkach zebrał z terenu Czech Tomas Durdik:

Durdik T., 1998, Archäologische Belege von Fachwerkkonstruktionen auf böhmischen Burgen - Preuves archéologiques de constructions en pans de bois dans les chateaux de Boheme - Archaeological evidence of half-timbered constructions in Bohemian castles. Chateau Gaillard, XVIII, s. 59-64.
A po czesku (w zasadzie to samo i łatwiej dostępne)
Durdik T., 1992, Archeologické doklady hrázdìných konstrukcí na èeských hradech - Archäologische Belege der Fachwerk-Konstrutionen auf den böhmischen Burgen. Archaeologia Historica, 17, s. 141-152.

Z badań archeologicznych z terenu Państwa Krzyżackiego na szybko do głowy przychodzi mi Pień (badania prof. D. Polińskiego) - to początek XV w., siedziba krzyżackiego prokuratora (o ile się nie mylę) - ale o tym już piszesz wyżej.

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Ostatnio edytowano 2010-01-01 15:10 przez Przemek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-03 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Przemek Wrote:

Starszy od niego będzie ponoć Wrocław Oporów. Ostatnio mówiono mi o gotyckim portalu wewnątrz i badaniach (prowadzonych chyba przez Uniwersytet Toruński), które dają obiektowi XV-wieczną metrykę. Choć patrząc na budynek z zewnątrz nie jestem pewien, czy w obecnej formie.


A to ciekawe Przemku, wiedziałem, że ten dwór jest stary, ale nie wiedziałem że aż tak..... Moi rodzice mieszkają na Oporowie, ja sam również mieszkałem tam z 5 lat i doskonale kojarzę dwór.
Jednak to co się jakiś czas temu z nim stało woła o pomstę do nieba. Dwór miał przed frontem cały dziedziniec gospodarczy - teren został wykupiony przez dewelopera, zostały pobudowane domy wielorodzinne i pomimo że w skali osiedla wyglądają dobrze to są ustawione tak gęsto, że sąsiad sąsiadowi w okna zagląda. Cały dziedziniec jest zabudowany. Przed dworem jest parking na kilka samochodów i droga osiedlowa z kostki betonowej. 4 metry od bocznej ściany dworu są już nowe budynki. Sam dwór miał być ponoć remontowany, nawet coś zaczęto ale stoi i niszczeje. Deweloper kasę już za mieszkania dostał i nie w smak mu chyba ładowanie pieniędzy w zabytek.
Do kolekcji jeszcze mam wieści z Urzędu Planowania Miasta Wrocławia, że są duże naciski na umieszczenie w planie zagospodarowania klauzuli pozwalającej zasypać staw dworski znajdujący się za dworem....

łapy opadają....

kilka fot z hydrala- nie ma najnowszych, nowe budynki stoją już ze dwa lata....

Image

Image

Image

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-03 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Starszy od niego będzie ponoć Wrocław Oporów.

To obiekt z około połowy XVI stulecia. Takich na Śląsku trochę jest, zdaje się, że nawet pobliskie Bielany Wrocławskie to ten sam czas. A kościołów to jeszcze więcej ( w tym Swojczyce w granicach Wrocławia choćby ). Problem właśnie w tych starszych rzeczach, które się na Śląsku nie zachowały ( najpewniej ) a znane są wyłącznie z ikonografii i badań archeologicznych ( szczególnie na terenie ośrodków miejskich takich jak Wrocław i Świdnica a także kilku dobrze przebadanych gródków stożkowatych ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
Witam, wroclawski dwor skojarzyl mi sie z dokumentowanym niegdys gotyckim domkiem przy kosc. Sw. Trojcy i kaplicy Sw. Anny w Gdansku.
W starych pocztowkach w net znalazlem takie:
http://www.danzig-online.pl/post/danzig/468.jpg
http://www.danzig-online.pl/post/danzig/471.jpg
http://www.danzig-online.pl/post/danzig/470.jpg
Obiekt istnieje do dzis, ale na szybko w net nie znalazlem wspolczesnego zdjecia.


Ostatnio edytowano 2010-01-04 02:01 przez jas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-04 00:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
To naprawdę jest 1470 r.? Zabawnie by było: to wcześniej niż sama kaplica obok.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-05 01:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
jesziwaboy Wrote:
To naprawdę jest 1470 r.? Zabawnie by było: to wcześniej niż sama kaplica obok.

Niestety szczegolow historycznych nie pamietam, wspomniane dokumentacje (tzw. biale karty) wykonywalem w pol. lat 80-tych XXw. a to juz tez historia ale inna ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-05 01:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Cholera - skąd ja wziąłem ten 1470 r.? Myślałem, że pojawia się on w Twym poście ale teraz widzę, że mi się coś chyba przywidziało.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-01-05 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
jesziwaboy Wrote:
Cholera - skąd ja wziąłem ten 1470 r.? Myślałem, że pojawia się on w Twym poście ale teraz widzę, że mi się coś chyba przywidziało.

Gdybym mial datowac jak to mowia tak z czapy to domek gotycki w Gdansku uznalbym ze jest z I pol. XVI w. (ew. blizej koniec 1 cw.).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-06-12 12:53 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Taka ciekawostka:

Wrote:
Dobrze zachowaną piwnicę sprzed około pięciu wieków znaleźli archeolodzy na rynku w Chęcinach. - Było tam dużo skór, butów oraz pokrowców na noże - wymienia Waldemar Gliński
To kolejne odkrycie, na które natrafiono podczas budowy oczyszczalni deszczówki. Inwestycja jest częścią wartego 9 mln zł projektu rewitalizacji centrum Chęcin.

Jak już pisaliśmy w marcu, gdy rozpoczęto prace, okazało się, że na rynku jest średniowieczna chata, teraz archeolodzy dotarli do pozostałości po kolejnej. Z gliny wystają belki, które pokazują, jaki miała kształt.

- Ten budynek prawdopodobnie należał do szewca - twierdzi Waldemar Gliński, który nadzoruje badania archeologiczne.

Dodaje też, że znalezisko pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku, ale bez dokładnych analiz nie da się tego określić jednoznacznie.

- Wystające z gliny słupy są częścią konstrukcyjną podtrzymującą podłogę, która musiała się zawalić. Co ważne, sposób ułożenia belek świadczy o tym, że budynek został zbudowany techniką ramowo-szkieletową, która trafiła do Polski z Niemiec w XIII wieku. Był to bardzo zaawansowany sposób budownictwa, charakterystyczny dla dużych miast królewskich, takich jak np. Kraków. To wiele mówi o historii Chęcin - twierdzi Gliński.

Z dystansem do kolejnego znaleziska podchodzi burmistrz Chęcin. - Z punktu widzenia historycznego to powód, bo pokazuje dziedzictwo naszego miasta. Niestety, z tego powodu prace nad budową oczyszczalni od dwóch miesięcy stoją w miejscu i przekroczyliśmy budżet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście należy być dumnym ze swojej historii, szkoda tylko, że nie można jej odkrywać gdzieś indziej - mówi burmistrz Rober Jaworski.

Dodaje też, że życie mieszkańców również jest utrudnione przez przedłużające się badania archeologiczne.

Oprócz zamku, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku, znalezione na rynku pozostałości budynków są najstarszymi budowlami w Chęcinach.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,14083708,Odk ... z2VzwNMndh


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-06-12 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Burmistrz Chęcin rzekł "uczenie":
Wrote:
Z dystansem do kolejnego znaleziska podchodzi burmistrz Chęcin. - Z punktu widzenia historycznego to powód, bo pokazuje dziedzictwo naszego miasta. Niestety, z tego powodu prace nad budową oczyszczalni od dwóch miesięcy stoją w miejscu i przekroczyliśmy budżet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście należy być dumnym ze swojej historii, szkoda tylko, że nie można jej odkrywać gdzieś indziej - mówi burmistrz Rober Jaworski.

Co za facet... Przecież to rynek! Strefa ochrony konserwatorskiej! Te badania - wiedząc, że chcą tam poprowadzić jakieś instalacje a zdając sobie sprawę z możliwości wystąpienia jakichś reliktów - mogli zlecić rok, dwa czy trzy lata temu! Tak zrobiły władze Prudnika: wyprzedzające badania o charakterze ratowniczo-rozpoznawczym wykonano w 2010 r.; z założenia miały one poprzedzać o rok co najmniej (jak wówczas zakładano, a dziś jak wiemy o minimum trzy lata) następny etap inwestycji w postaci budowy na terenie objętym badaniami ścieżki prowadzącej do wieży i uczytelnienia pewnych odkrytych elementów zamku. Znowuż winna jest historia i archeolodzy, a samorządowców o granice ich wyobraźni nikt nie pyta.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL