Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2013-10-31 17:54 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Rekonstrukcja Londynu sprzed Wielkiego Pożaru w 1666 roku, który prawie doszczętnie zniszczył większość średniowiecznej i wczesnonowożytnej zabudowy miasta:

http://www.youtube.com/watch?v=SPY-hr-8-M0#t=20


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2014-01-03 04:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-30 23:55
Posty: 130
Lokalizacja: Wrocław
To ja dorzucę jeszcze karczmę z Jeżowa, 1601 r.:

Image

http://dolny-slask.org.pl/55\0166,Jezow ... dawna.html

_________________
...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2014-01-04 01:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-11-30 23:55
Posty: 130
Lokalizacja: Wrocław
Nie wiem na ile temat aktualny, ale warto wrzucić tu link do pracy doktorskiej Macieja Krzywki. Są tam zamieszczone m.in. rekonstrukcje konstrukcji szachulcowych (i rzetelne badania rozwoju całego bloku zabudowy staromiejskiej):

http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docconten ... 7&from=FBC

Przykładów też nie brak w pracy prof. Piekalskiego "Wczesne domy mieszczan..." (ale to chyba wszyscy znacie).

_________________
...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2015-05-08 09:43 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Wrote:
Szachulec to świetny budulec. Zobacz, jak się zachował
Beata Maciejewska 03.06.2014

Dom dyrektora wrocławskiego zoo, średniowieczny kościół na Dąbiu, renesansowy dwór na Oporowie i leśniczówkę w Pawłowicach łączy szkielet. Drewniany i malowniczy, znany w mieście od XIII wieku. Ten rodzaj konstrukcji rozpowszechnili we Wrocławiu średniowieczni osadnicy z Zachodu. Wciąż się mocno trzyma.

Dr Hanna Górska z Muzeum Miejskiego przygotowała w ratuszu wystawę, która prezentuje drewnianą architekturę szkieletową. Zna się na tym jak mało kto, od ponad 20 lat szuka i bada takie budynki. Przygotowała znakomity katalog (do kupienia w księgarniach Muzeum Miejskiego - w Pałacu Królewskim, ratuszu i Arsenale), który pokazuje kilkaset wrocławskich obiektów - i tych zachowanych do dziś, i tych istniejących już tylko na starych rycinach. Przyjemnie popatrzeć, bo są wyjątkowo malownicze (vide: XIX-wieczne grafiki przedstawiające Oławę Białoskórniczą), przyjemnie pomyśleć, że mimo katastrof niszczących Wrocław, pożarów, bombardowań, nawiedzonych architektów i urbanistów walczących ze stęchłą przeszłością Breslau część dotrwała do naszych czasów.

Najwięcej zachowało się jej w biedniejszych częściach miasta, na dawnych przedmieściach, wyspach odrzańskich, w zaułkach, na tyłach działek budowlanych. Drewniana zabudowa stanowiła poważne zagrożenie pożarowe, więc w obrębie murów miejskich była stopniowo wypierana przez budynki murowane. Ale elementy konstrukcji szkieletowej wykorzystywano też z powodzeniem w okazałych willach, budownictwie czynszowym, a nawet przemysłowym.

Barthel Stein, autor XVI-wiecznego opisu Wrocławia, twierdził, że "wszystkie ściany i wszystkie dachy wszystkich świątyń, klasztorów, domów ludzi szlachetnie urodzonych, budowli publicznych, jak również budynków wewnętrznego miasta (zwłaszcza prywatnych) zbudowane są z wypalonej cegły. Nie dotyczy to kilku nielicznych domostw wbudowanych w ciąg innych domów albo takich, które stoją na krawędziach ulic z dala od miejskiego zgiełku". Na planie Weinerów z 1562 roku widać zabudowę szkieletową m.in. Przedmieścia Odrzańskiego z Ołbinem, Mikołajskiego, wyspy Piasek, Ostrowa Tumskiego i terenów wzdłuż fosy wewnętrznej: prosty raster z czarnych belek, wypełniony tynkowanymi na biało kwaterami, dachy pokryte szarym gontem lub czerwoną dachówką.

To już oczywiście historia, choć pojedyncze domy wciąż się trzymają. Na Przedmieściu Odrzańskim warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczną kamieniczkę przy ul. Rydygiera 3. Równie stary jest dom w Leśnicy przy ul. Średzkiej 26, ze szkieletowym piętrem, o bogatym rysunku kratownicy ryglowej, której belki tworzą figury k-kształtne i "dzikiego męża".

Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... howal.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2015-07-16 16:56 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Dwór z połowy XVI wieku w Oporowie pod Wrocławiem. Jeszcze niedawno we wnętrzu był gotycki portal, ale ktoś go ukradł.

Zdjęcie z 1905 roku pochodzące z "Das Bürgerhaus in Schlesien" Rudolfa Steina z 1966 r.

Jak widać dwór jest w bardzo złym stanie.

Attachment:
Oporów Dolny Śląsk.jpg
Oporów Dolny Śląsk.jpg [ 199.24 KiB | Przeglądane 15505 razy ]
Attachment:
Oporów dwór.jpg
Oporów dwór.jpg [ 217.24 KiB | Przeglądane 15505 razy ]


Załączniki:
Oporów dwór1.jpg
Oporów dwór1.jpg [ 93.46 KiB | Przeglądane 15505 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2015-10-29 16:09 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Artykuł dr Hanny Górskiej pt "Dwory i pałace o drewnianej konstrukcji szkieletowej na Śląsku "

http://otworzksiazke.pl/ksiazka/zamki_i ... ozdzial/4/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2016-05-04 16:31 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Proszę, nawet w Grodnie tak budowano.

Attachment:
grodno_szachulec.jpg
grodno_szachulec.jpg [ 144.55 KiB | Przeglądane 14857 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2016-05-04 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
pewnie budowano, ale pamiętać trzeba, że te miedzioryty powstawały w wielkich ośrodkach artystycznych i rzemieślniczych na zachodzie (w Augsburgu, Norymberdze, Amsterdamie itd.) w oparciu o szkice i rysunki osób, które były na miejscu. Nie zawsze miedzioryt w szczegółach musiał być wierny szkicowi, co więcej - szkic mógł byc bardziej ogólnikowy, a miedziorytnik musiał 'wypełnić' jakąś przestrzeń czy nadać jakimś niesprecyzowanej konstrukcji budynkom formę o stopniu szczegółowości czy atrakcyjności, jaki wynikał z położenia na określonym planie ryciny (pierwszy, drugi, trzeci itd.). Czyniąc to - odwoływał się najpewniej do sobie najlepiej znanego krajobrazu architektonicznego. To samo zastrzeżenie można zresztą zgłosić względem akwarelowanych rysunków Gerunga z podróży między Neuburgiem a Krakowem: Gerung wykańczał te prace w zaciszu swej pracowni po powrocie do domu, zatem to, ze wokół Krakowa czy Będzina narysował chyba omal wyłącznie szachulcową zabudowę przedmiejską czy wiejską, nie oznacza wcale, że szachulec był w tych rejonach faktycznie az tak popularny. Z obserwacji zachowanego budownictwa drewnianej konstrukcji, jakie się zachowało faktycznie na tych terenach, wydaje się wręcz przeciwnie - całkiem spore grono drewnianych kościołów z XV-XVI w. na terenie zachodniej Małopolski i Górnego Śląska pokazuje, że dopracowana i udoskonalona konstrukcja zrębowa była dalej - przynajmniej w odniesieniu do budowli elitarnych (elitarnych nawet w niewielkim środowisku - jak wieś), takich, jak świątynie właśnie - ciągle bardzo chętnie stosowana. Także najstarsze znane i udokumentowane wiejskie chałupy i spichlerze na tym obszarze, pochodzące z okresu od schyłku XVII w., operują zrębem. Wiele chyba zależało od ilości mozliwego do pozyskania drewna i jego jakości (zmieniających się w zaleznosci od regionu) i od funkcji i rangi obiektu (a tym samym przewidywanej dla niego żywotności).

Mogę dodać garść uwag z lektury tekstu o gródku stożkowatym w Kozłowie pod Gliwicami:
MICHNIK, ZDANIEWICZ 2012
Monika MICHNIK, Radosław ZDANIEWICZ, Badania ratownicze na stanowisku 1 w Kozłowie, województwo śląskie, [w : ] Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2009-2010, Katowice 2012, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, s. 152-165(165)

Dwór II fazy postawiony na kopcu na przeł. XV i XVI w. W chwili obecnej wydaje się, że budowlę wzniesiono w głównie z drewna, aczkolwiek odnaleziona w zawalisku znaczna ilość grudek polepy sugeruje wykorzystanie także i gliny.
Po zniszczeniu poprzedniego dworu, wzniesiono kolejny, jeszcze w XVI stuleciu, co poprzedzone zostało rzecz jasna uprzątnięciem terenu i jego częściowym nadsypaniem. Znowuż – relikty tej fazy zabudowy zostały zarejestrowane (w postaci gruzowiska) we wszystkich trzech wykopach. Konstrukcja dworu była bez wątpienia drewniana, choć nie jest jasne czy był to zrąb czy też szachulec. Bez względu na to – ściany były bez wątpienia oblepione dodatkową warstwą gliny ze słomą, mającą grubość 6-10 cm. Za zrębem przemawiałaby powszechność tego rodzaju sposobu budowania na tym obszarze Śląska.Pojedyncze odciski, jakie zachowały się na fragmentach przepalonej gliny odkrytych w gruzowisku dworu nie dają obecnie ostatecznej odpowiedzi co do zastosowania tej konstrukcji (jednostka stratygraficzna nr 9). Natomiast mnogość kawałków polepy oraz niewielka liczba zachowanych spalonego drewna wskazywać mogą na zastosowanie szachulca. Przeprowadzenie dalszych badań wykopaliskowych pozwoli być może na wyjaśnienie tej kwestii”. [s. 157]

Z kolei w Ćwiklicach pod Pszczyną na tamtejszym gródku odnaleziono datowane najwcześniej na poł. XIV w. pozostałości szerokiej na 3,1 m dolnej kondygnacji budynku drewnianej konstrukcji (możliwe, że była to piwniczka na tyle wkopana w ziemię, że nie musiała determinować szerokości budynku powyżej, nie mającego jednak - jak wskazują ślady - charakteru wieżowego). Znowuż - trudno określic jednoznacznie rodzaj konstrukcji ścian, choć można stwierdzić ich szerokość (20 cm) i fakt, że były oblepione gliną (choć wynikało to po części przynajmniej z tego, ze poziom, na jakim zachowały się badane szczątki, był wkopany w ziemię pierwotnie i był obsypany z zewnątrz ziemią oraz gliną z domniemanego wału), na której odnalezionych płatach czy kawałkach odcisnęły się ślady belek lub desek.
PAWLIŃSKI, PIERZAK 2010
Marian PAWLIŃSKI, Jacek PIERZAK, Sprawozdanie z badań wykopaliskowych na grodzisku średniowiecznym w Ćwiklicach, województwo śląskie, [w : ] Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2007-2008, Katowice 2010, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, s. 189-195


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2016-05-04 17:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Aha - zapomniałem dodać, że o tym, iz konstrukcję szkieletową = słupowo-ramową (czy to w odmianie szachulcowej, czy to "muru pruskiego") stosowano bez wątpienia na obszarze Wlk. Ks. Litewskiego wiemy skadinąd z innych źródeł, nie podlegających powyższym zastrzezeniom: chodzi tu np. o uproszczony, prymitywny projekt, interpretowany jako projekt zboru kalwińskiego w Słucku, wykonany w pocz. XVII w. Pisz eo tym obszernie Wojciech Boberski tekście:
BOBERSKI 2000
Wojciech BOBERSKI, "Projekt" zboru kalwińskiego w Słucku. Z warsztatu XVII-wiecznego cieśli, [w:] Sztuka ziem wschodnich Rzeczypospolitej XVI-XVIII w. Materiały z sesji naukowej, Lublin, IX 1997, [red.] Jerzy Lileyko, Lublin 2000, Towarzystwo Naukowe KUL (=Źródła i monografie Towarzystwa Naukowego KUL, nr 189); s. 253-272
Autor dochodzi tu do wniosku, że konstrukcja szkieletowa na terenie XVII-XVIII-to wiecznego WKL była stosowana ani nie z powodu uwarunkowań etnicznych, ani nie z powodu kalkulacji ekonomicznych, lecz jako manifestacja określonej orientacji kulturowej. Za propagatorów i pionierów zastosowania tego rodzaju techniki budowlanej należy uznać na rzeczonym obszarze Radziwiłów, rozpowszechniających szkielet zwłaszcza w swych dobrach birżańskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2016-06-10 18:24 
Offline

Dołączył(a): 2016-02-26 16:34
Posty: 5
Patrząc na te wszystkie piękne budynki aż chciało by się żyć w tamtych czasach..

_________________
Zapraszam do skupu http://www.skupauttrojmiasto.pl/skup-sa ... p-aut-puck w Pucku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szachulec
PostNapisane: 2016-06-12 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2013-05-18 16:03
Posty: 824
Lokalizacja: Toruń
W dzisiejszych czasach takie tez jeszcze istnieją, tylko są sukcesywnie niszczone. Tak więc nie trzeba się cofać w czasie


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL