Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-02-15 23:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Warowna synagoga znajduje się także w Lesku.

Image

Synagoga – wzniesiona w I połowie XVIII wieku na miejscu drewnianej, zdewastowana w czasie II wojny światowej – była gruntownie odrestaurowana w latach 60-tych, a później kilkakrotnie remontowana. Synagoga jest jednonawowa ze ścianami szczytowymi zwieńczonymi kamiennymi wazami. Przy jej południowo-zachodnim narożniku znajduje się okrągła wieża, dawniej pełniąca funkcję więzienia dla Żydów. Na zewnętrznej zachodniej ścianie jest umieszczony wizerunek tablic Mojżesza, a pod nimi widnieje hebrajski napis głoszący: „jakże straszny jest ten dom – dom Boga”. Wewnątrz na ścianie wschodniej znajduje się ołtarz – uproszczona kopia ołtarza z lwowskiej synagogi Złotej Róży, a w ścianie głównej – szafa ołtarzowa. Przedsionek od sali modlitewnej oddzielają żelazne kute drzwi osadzone w kamiennym portalu. Przy ścianie zachodniej znajduje się przybudówka – z pomieszczenia na piętrze, przez specjalne okienka kobiety obserwowały salę modlitewną, do której nie miały wstępu. Obecnie w głównej części budynku mieści się sala wystawowa Galerii Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku.

tekst i poniższe zdjęcia ze strony:
http://www.lesko.pl/pl/dokumenty/synagoga

Image Image

Dodane po 4 minutach:

Na uwagę zasługuje moim zdaniem także kościół parafialny

Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP – został zbudowany w 1539 roku, wraz z zamkiem przez Piotra Kmitę w stylu późnego gotyku z kamienia i cegły. Z tego okresu zachował się gotycki zrąb podpartych skarpami murów jednonawowego kościoła. W czasie najazdu Szwedów spłonął dach i zostało ograbione wnętrze kościoła. Jakub Jaworski w 1759 r. ufundował barokowe wnętrze świątyni. W 1889 r. dokonano drugiej przebudowy kościoła. Wówczas to dobudowano nad kruchtą neogotycką wieżę, kościół zaś pokryto blachą (pierwotnie kryty gontem). Do budowy wieży użyto piaskowca z okolic Leska, projektantem, a na pewno nadzorującym budowę był Gottfryd Hofman, architekt dóbr leskich od r. 1764. W 1769 r. w podziemiach kaplicy św. Antoniego został pochowany, śmiertelnie ranny w bitwie pod Hoszowem, Franciszek Pułaski, brat stryjeczny Kazimierza Pułaskiego. W barokowym XVIII – wiecznym, ołtarzu znajdują się figury św. Stanisława i Wojciecha – biskupów oraz obraz „Ukrzyżowanie” z XVIII w. W świątyni znajduje się również alabastrowe popiersie Matki Boskiej – dar dla mieszkańców Leska od doktora Hieronima Kõllera, który będąc szambelanem papieskim miał ją otrzymać od papieża. Rzeźba ta przypisywana jest F. Bertniemu. Nad portalem wejściowym do kościoła widnieje zniszczony herb Kmitów. Wyposażenie kościoła jest w większości barokowe, utrzymane w złocisto-czarnym kolorze. W nawie i prezbiterium znajduje się XVIII-wieczne sklepienie kolebkowe z lunetami. W kaplicach i zakrystii zachowały się sklepienia XVI-wieczne, kolebkowe, krzyżowo-żebrowe i sieciowe. Obok kościoła znajduje się barokowa, murowana dzwonnica, której budowę rozpoczęto w 1725 roku, a zakończono po 1765 r. Hełm dzwonnicy został spalony w 1886 roku, odnowiony został w 1900r. Jest to budynek trójkondygnacyjny, górne kondygnacje o ściętych narożnikach i lekko wklęsłych ścianach; wszystkie ujęte zdwojonymi pilastrami wspierającymi belkowanie. Belkowanie drugiej kondygnacji wygięte na osiach ścian ku dołowi. W dolnej kondygnacji płyciny, zamknięte łukiem, w uszatych obramowaniach.

Image Image Image

Byłem na miejscu i wieża kościoła górująca z daleka nad całym miastem robi niesamowite wrażenie. Powiedziałbym nawet że większe niż przebudowany zamek. Jeśli chodzi o obronność - to w tym niespokojnym regionie wszystko raczej posiadało cechy obronne :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-03-18 04:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Ani kościół, ani też synagoga nie posiadają i nie posiadały wedle naszej wiedzy żadnych elementów obronnych w swej strukturze. Sądzę, że należy przenieść ten wątek do ogólnego działu architektonicznego.
Jakby Ktoś potrzebował polecenia czy podesłania literatury na temat obu zabytków - służę pomocą.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL