ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

[Kujawsko-Pomorskie] Służewo
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=1863
Strona 1 z 1

Autor:  Smok Miguś [ 2007-01-06 20:10 ]
Tytuł:  [Kujawsko-Pomorskie] Służewo

Ciekawe czy te boczne wieżyczki, to konstrukcja nośna kościoła, czy jednak cuś obronnego.

Obrazek

a przy okazji, to kościół zamykają na taką kłódeczkę :)

Obrazek

Autor:  jesziwaboy [ 2009-01-02 05:15 ]
Tytuł: 

'Ręce opadowywują' - jak to się mawia. Kościół ten nie ma żadnych znamion obronności. To co nazywasz 'bocznymi wieżyczkami' to raczej nie żadne wieżyczki a prędzej zwykłe szkarpy o nietypowej choć spotykanej na Pomorzu i Mazowszu formie okrągłej ( przywiedzionej a Niderlandów poprzez Gdańsk ). Zresztą nie ma to nawet większego znaczenia, bo bez wzgledu na to czy to były by wieżyczki czy przypory to przecież takie wieżyczki ma szereg kościołów późnogotyckich na Niżu Polskim, począwszy od wielkich założeń klasztornych na niewielkich kościołach wiejskich kończąc, i wcale a wcale nie mają te elementy warownego przeznaczenia a jedynie komunikacyjne bądź symboliczne.
Błagam - nie popadajmy w absurd i nie wrzucajmy na to forum wszystkiego co tylko wygląda na obronne bez choćby próby weryfikacji naszych wrażeń.
Apeluje do administratorów aby usunęli ten temat z forum lub go przenieśli w jakiś inny dział, bo tu na pewno nie jest na właściwym miejscu.

Autor:  Remi [ 2009-04-14 20:59 ]
Tytuł: 

Jako mieszkaniec Służewa piszę iż te wieżyczki nie mają żądnego znaczenia obronnego jak kolega powiedział są częścią konstrukcji nośnej podpierającej dach. Budowa świątyni jest nietypowa. Dach opiera się na dwu filarach stojących na środku kościoła, na ogół filary są z boku. Aby to wszystko nie runęło trzeba z boku podeprzeć. Boczne mury podparte są ściankami a na rogach stoją ozdobne baszty. A co do kłódki jest to zabytek jeden z najcenniejszych zabytków świątyni.
Pozdrawiam

Autor:  jesziwaboy [ 2009-04-15 22:56 ]
Tytuł: 

Remi - a byłbyś w stanie dostarczyć jakieś fotografie wnętrza no i tej kłódki? Bylibyśmy bardzo wdzięczni!

Autor:  Jortex [ 2009-04-16 22:58 ]
Tytuł: 

Dodam tylko, że takie kościoły z nietypowymi, walcowatymi przyporami, na Północnym Mazowszu są w Serocku, w Zakroczymiu i we wsi Pawłowo (koło Przasnysza) :)

Autor:  jesziwaboy [ 2009-04-17 01:02 ]
Tytuł: 

To w ogóle dość ciekawy motyw, praktycznie ograniczający się do tych wymienionych przez Ciebie świątyń na Mazowszu, tej na Kujawach w Służewie właśnie ( czy jeszcze gdzieś w Polsce centralnej? ) no i do tego można by dodać kilka kościołów wielkopolskich, choć te mają nie tyle narożne okrągłe 'przypory' ile autentyczne wieżyczki schodowe, niemniej znacznie częściej się pojawiające niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Takie obłe szkarpy przywędrowały do nas podobno przez Pomorze z Niderlandów, gdzie ok. 1500 r. i wcześniej nastała moda na okrągłe kształty.

Autor:  Remi [ 2010-04-30 15:25 ]
Tytuł:  Odpowiedz do zdjęć

Hej. Odsyłam do strony www.sluzewo.za.pl tam jest troszkę zdjęć tego kościoła, chyba jest tam zamieszczony także link do fotografii wspomnianej kłódki. Co do kłódki ma ona kilkaset lat i ciekawy patent bo niejako kluczem otwiera się drugi właściwy klucz którym dopiero trzeba otwierać całą kłótę.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/