Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-05-11 16:39 

Witam , czy ktoś na podstawie zdjęć może oszacować czy jest to cegła średniowieczna (krzyżacka)?
Nie miałem miarki , ale jej przybliżone rozmiary to 28-29 x 14 x 9 . Niestety była tylko jedna i trochę gruzu.

Sprawa bardzo pilna.

Załączniki:
Komentarz: Mierzyłem na podstawie telefonu (jego wymiar to 14,5x7)
IMG_0482.JPG
IMG_0482.JPG [ 1.14 MiB | Przeglądane 537 razy ]
Komentarz: bok cegły
IMG_0485.JPG
IMG_0485.JPG [ 1.46 MiB | Przeglądane 537 razy ]
Komentarz: cegła od góry
IMG_0481.JPG
IMG_0481.JPG [ 1.25 MiB | Przeglądane 537 razy ]

PostNapisane: 2017-05-11 21:44 

A zaprawa?
Bo same wymiary pasują do średniowiecza dość dobrze, ale mogłyby się zdarzyć i w wieku XVII. I problem w tym, że nie widać śladów palców na tej powierzchni uwidocznionej na zdjęciu. A jednak to była cecha charakterystyczna dla cegieł średniowiecznych. Cegły bez śladów wyrównywania palcami to dopiero od XVI w. z mego doświadczenia śląskiego i wielkopolskiego się zdarzają.
Sporo też powiedziałoby czy dostrzegałeś na cegłach ślady zaprawy (lub w gruzie) i jaka to była (makroskopowo) zaprawa. Barwa, kruszywo do niej uzyte, ilośc wapna i sposób w jaki ono występuje (dużo/mało, dobrze rozrobione czy w grudkach itd.).
Potrzeba trochę więcej informacji. Gdzie to znalazłeś? W sensie - w jakim dokładnie miejscu Polski. To też może pomóc.

PostNapisane: 2017-05-11 22:17 

Niestety było tylko to co na zdjęciu . Znalazłem tylko tę jedną w miarę całą cegłę i kawałek (ćwiartka) drugiej . Śladów zaprawy nie było lub były minimalne ilości tak jak na zdjęciu. Teren krzyżacki (warmińsko-mazurskie).

PostNapisane: 2017-05-11 22:33 

A te ślady po palcach? To była palcówka, czy raczej nie? Bo jak nie, to najwcześniej możemy mówic o XVI w. Zresztą ta cegła sprawia wrażenie takiej dość lichej (jakość wypału lub/i jakość surowca użytego do produkcji). Stąd jakoś mało mi się to ze średniowieczem kojarzy.
Zaczekaj na odpowiedź od Bogusza Wasika. To chyba najlepszy specjalista u nas na forum - i nie tylko - od budownictwa ceglanego i architektury zamkowej na ziemiach d. Państwa Krzyżackiego.

PostNapisane: 2017-05-13 07:41 

Na podstawie takiego samego zdjęcia trochę obawiałbym się jednoznacznie stwierdzić, ale na średniowieczną nie do końca mi wygląda. Jak zauważył Jerzy - na blacie powinna mieć ślady charakterystyczne palcówki, jak na rewers to ta strona którą widać, (przynajmniej patrząc na zdjęcie) wydaje mi się zbyt wygładzona...

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ]