Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dąbrowa
PostNapisane: 2006-03-08 10:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1592
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Za http://www.uni.opole.pl/czytaj.php?id=352

Cytuj:

Zgodnie z powyższym - park przynależny na terenie oznaczonym symbolem A - 77 ZP - teren zabytkowego parku krajobrazowego z drugiej połowy XIX wieku - zakaz wycinki drzew bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz inwestycji kubaturowych.

Pozostała część nieruchomości - A - 29 Ps teren magazynowo - składowy, możliwa zmiana funkcji na usługową.

Opis Zespołu Pałacowego

Rys historyczny

Najwcześniejsza budowla mieszkalna, której powstanie szacowane jest na lata 1615 -1617. Był to renesansowy zamek kwalifikowany jako czteroskrzydłowy (czwarte skrzydło kurtynowe) z dziedzińcem wewnętrznym i wieżą bramną.

W latach 1894 - 1897 nadbudowano skrzydło północne oraz przybudowano od północy część mieszkalną oraz trójboczny ryzalit i taras na kolumnach, od wschodu pawilon z okrągła basztą, od zachodu trójboczny ryzalit.

Posiadłość prawdopodobnie położona była w otoczeniu lasów o czym świadczy fakt, że od XV wieku miejscowość nosi nazwę Dąbrowy, co świadczy o obecności dębowych lasów zwanych Dąbrowskim Lasem ("Dambrauer Forst" według oznaczeń na XIX mapach).

Stan obecny

Pałac (zamek) położony jest na wzniesieniu w stosunku do pozostałej zabudowy miejscowości Dąbrowa. Do pałacu prowadzi poprzez bramę wjazdową utwardzony dojazd. Teren wokół obiektu jest utwardzony. Wzdłuż murowanego ogrodzenia od strony bramy wjazdowej zlokalizowany jest kort tenisowy, a dalej plac z zabudowaniami o gospodarczym charakterze.

Od dziedzińca wewnętrznego poprzez bramę prowadzi ciąg komunikacyjny pieszy, stanowiący zarazem oś założenia parkowego towarzyszącego pałacowi.

Pałac - obiekt zabytkowy - wpisany do rejestru zabytków. Do czasu wyłączenia z użytkowania i rozpoczęcia remontu pełnił funkcję budynku dydaktyczno - mieszkalnego Uniwersytetu Opolskiego.

Budynek wolnostojący, na planie czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym. Segmenty A, B, C i D - 2 kondygnacje, segment E - 4 kondygnacje.

Powierzchnia zabudowy pałacu wynosi - 1.788 m2

Kubatura obiektu - 21.020 m3

Powierzchnia użytkowa pałacu - 3. 572, 86 m2

piwnice - 219,1 m2


Park pozostaje w niezmienionych granicach do chwili obecnej, system alejek jest w dalszym ciągu czytelny i nie uległ zniekształceniom.

Park jest częściowo ogrodzony. Od strony zachodniej zachował się mur z zabytkowa brama wjazdową na dawny dziedziniec. Po zachodniej stronie znajduje się kościół i zabudowania wiejskie. Południowo - zachodnią część parku stanowią dawne zabudowania folwarczne, a dalej na południe park ogranicza droga gruntowa. Od strony wschodniej granice parku stanowią pola uprawne, a po jego północnej stronie rozciągają się tereny podmokłe (pola, łąki). Wschodnia część parku jest typowo leśna natomiast południowa jest położona wyżej (ślady ruin dawnej kaplicy grobowej) i stanowi część widokową. Północno - wschodnie tereny parku - przeważa typowy drzewostan dla terenów podmokłych (olsze i topole).
W drzewostanie wyróżniają się rzadziej spotykane gatunki drzew: platany, tulipanowce, cyprysiki, choiny, daglezje oraz okazy dębów szypułkowych i lip drobnolistnych oraz graby i buki. Stan zdrowotny drzew jest dobry.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-03-11 02:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1678
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Mam wprawdzie wątpliwości, czy to zamek.

Cytuj:
OPOLE
5 marca 2007 - 19:00

Zamek w Dąbrowie do odnowy

Uniwersytet Opolski nie sprzeda zamku. Jest koncepcja przekształcenia go w muzeum przyrodnicze i bazę dla przyszłych biologów.

Obrazek
Czy zamek w Dąbrowie stanie się regionalną atrakcją turystyczną jak podobny obiekt w Mosznej?

Władze uniwersyteckie odstąpiły od zamiaru sprzedaży zamku w Dąbrowie Niemodlińskiej, bo nie znalazł się kupiec, który zapłaciłby za obiekt prawie 2 miliony złotych. Jak poinformowała nto dr Danuta Berlińska, rzecznik prasowy UO, uczelnia wykorzystując fundusze europejskie i wsparcie różnych fundacji zamierza zamek wyremontować. Ma w nim powstać wielofunkcyjne centrum uniwersyteckie Dąbrowa.

- Chcemy stworzyć ogród botaniczny na bazie parku i okolicznych terenów oraz muzeum przyrodnicze - mówi dr Arkadiusz Nowak, pełnomocnik rektora do spraw organizacji przyszłego centrum.

- W muzeum chcielibyśmy eksponować zbiory nasze i Muzeum Śląska Opolskiego magazynowane między innymi na Górze św. Anny. Kolejnym elementem koncepcji jest sworzenie centrum badań nad bioróżnorodnością Eurazji.

W zamku miałoby powstać centrum konferencyjno-hotelowe z zapleczem gastronomicznym. - Koncepcje zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc trudno dzisiaj mówić czy uda się zrealizować wszystkie zamierzenia - mówi dr Nowak. - Nas interesują te związane z nauką.

Zamek nie jest w tak złym stanie, jak wynika z obiegowych opinii. - Wcześniej wiele pieniędzy zostało tam zainwestowane - mówi rzecznik UO. - Dach jest w dobrym stanie, więc mamy nadzieję, że przy wsparciu wspomnianych funduszy uda się koncepcję sfinalizować.
Z informacji cieszy się przede wszystkim wójt Dąbrowy Marek Leja. - Jest nadzieja, że przy okazji uda się zagospodarować gminny teren przy zamku zwany "górką” - mówi Leja. - Wieś stanie się atrakcją turystyczną.

Andrzej Jagiełła


Ze strony:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... 7464730435


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-07-11 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
Byłem tam dzisiaj i ochroniarz mówił, że coś się pomału robi w zamku. Architekci pojawiają się tam od czasu do czasu i projekt się robi :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-05-25 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 524
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Powoli się robi i niczego nowego przynajmniej na zewnątrz nie widać a byłem tam w maju 2009roku.

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-10-22 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2867
Lokalizacja: Wrocław
Jak rozumiem nazwa 'zamek' jest w przypadku tego obiektu czysto umowna i symboliczna. Proponuję przenieść ten obiekt do dworów - zdumiewająca jest ilość rzekomych zamków w województwie opolskim. Wg mnie warto tu zrobić przesiew. Masę tematów, wiele wstawionych nie potrzebnie, a prawdziwie przydatnych informacji niewiele.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL