Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-21 15:52 

He he, nie to nie o pałacu :) Właśnie wyczytałem we Voyage, że w ogrodach przy pałacu odkopano jakieś średniowieczne lochy, ponoć związane z templariuszami. Wiecie coś o tym?

"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 16:26 

Zdaje się, że Zerojeden u siebie na stronie wspominał o jakichś resztkach przy "niby-zamku", nie ma jednak pewności czy zamkowych.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 16:33 

Szukanie templariuszy w Mosznej... to chyba poroniony pomysł?

Ja nie zapomne jak przewodnik wspominał mi tam o dmuchanym krokodylu w fontannie w Mosznej w jakims polskim filmie - o ile dobrze pamietam, to nie trzymał powietrza ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 16:57 
Ojciec Dyrektor

Też słyszałem o templariuszach ale nie wiem czy to nie wymysł Thiele-Wincklerów, żeby udowodnić że ich siedziba ma dawny rodowód.

W każdym razie niedaleko templariusze mieli swoją komandorię.
Epizod templariuszy na ziemi prudnickiej i opolskiej dotyczy lat około 1240-1306 gdy odnotowano, że w tymże roku dobra Chrzelice należały jeszcze do tamplariuszy. Warownia Chrzelice istniała prawdopodobnie już w XIII wieku i jest też dodatkowo wiązana z joannitami. Z Moszny jest ok. 50 km do Oleśnicy Małej (w 1227 roku Oleśnica Mała została przekazana zakonowi templariuszy). Czy rzeczywiście jest jakiś związek Moszny z zakonnikami? Dowodów nie ma.

Chrzelice
http://chrzelice.secura.pl/zamek_historia.php

Ostatnio edytowano 2006-02-21 18:04 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 17:10 

Hiup napisał(a):
Ja nie zapomne jak przewodnik wspominał mi tam o dmuchanym krokodylu w fontannie w Mosznej w jakims polskim filmie - o ile dobrze pamietam, to nie trzymał powietrza ;)

Który ? Ten o 150 najciekawszych zamkach ? :>

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 17:14 

Longmannn napisał(a):
Hiup napisał(a):

Który ? Ten o 150 najciekawszych zamkach ? :>

Nie - miejscowy z krwi i kosci. :shock:

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-21 19:13 

Lukasz napisał(a):

Spotkałem się w Chrzelicach z autorem tej strony E. Murlowskim (nie pamiętam dokładnie - Eryk lub Edwin). Prowadzi od dobrych 10 lat własne badania dziejów zamku, mieszkając na miejscu zgromadził sporo ciekawych fotografii. Zdaje się, że jest całkiem poważna koncepcja odbudowy zamku, no ale czy realna trudno mi rzec. Mieli przygotować jakąś publikację o dziejach zamku, muszę zapytać czy są jakieś widoki na nią.

Dodane po 1 godzinach 55 minutach:

Właśnie dostałem odpowiedź od Eryka:

Witam...witam !!!
Nie zapomniałem o Tobie... ale z czasem tez krucho... hihihii
Działam tu w sprawach zamku mocno...
Zapraszam na 700-lecie Chrzelic w dniach 11-13 sierpień 2006 r..
Duża impreza...
Co do publikacji...hmm... powoli się to toczy, być może właśnie na 700 lecie coś się ukaże.
Na razie w TP ukazuje się cykl 13 części o powojennej historii zamku.
(kilka skanów w załączeniu)...

Została m.in. wykonana dokumentacja architektoniczna zamku oraz zalecenia zabezpieczające (remontowo-budowlane)....

Czekam na jakiś odzew...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 08:01 
W Chrzelicach bylismy w zeszlym roku, jeszcze zimową porą wracając z pałacu w Kopicach - tez ciekawy obiekt i az mnie korci zeby wrzucic do galerii tym bardziej ze w jakis , aczkolwiek (na pralke se przyklej) łączy sie z zamkiem chudowskim. Spotkana dzieciarnia zachęcona odpowiednio pokazala nam conieco. Nieopodal w Dobrej, w pieknym parku (achtung! eintritt verboten! ) prowadzono prace remontowe pieknego pałacu - http://www.k-k.pl/zamki/dobra.html . I tak wlasnie sie zastanawiam czy by nie utworzyc działu "pałacowego" ?

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 09:32 

jacekzamki napisał(a):
I tak wlasnie sie zastanawiam czy by nie utworzyc działu "pałacowego" ?

Nieeee ;) Starczy zamków przebudowanych na pałace ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 09:46 
Chociaż sa pałace i pałace, Moszna czy Kopice zostawiaja daleko w tyle przykładowy Branickich czy Mostowskich w W-wie :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 09:58 

Cicho tam ! ;) O pałacach można na gazeta.pl ;) ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 10:03 
na gazeta.pl mozna mowic ze moszna jest sredniowiecznym zamkiem templariuszy zbudowanym z pustaków bo wtedy nie znano cegły ani kamienia :D

palace tez sa fajne... niejednego guza nabilem w podziemiach Kopic...

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 10:39 

Najfajniejsze są właśnie te w ruinie ;) Do Kopic muszę się wybrać, może w jakiś słoneczny dzień.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 10:59 

Kopice są genialne, ale coż z tego? Mało warowne ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 11:11 
ruiny sa najlepsze - nie tylko pałacowe...
fotki na zachętę - do Adminów - nie wywalajcie...
Dodane po 4 minutach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hiup napisał(a):
Kopice są genialne, ale coż z tego? Mało warowne ;)

zamki tez nie wszystkie mają charakter scisle warowny, nieprawdaż?

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 11:20 

Jacku - fotki Kopic z chęcią zostaną przyjęte na gazeta.pl ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 11:25 
Ojciec Dyrektor

Posty o pałacach i dworach będę w przyszłości przenosił do "forum ogólne".

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 11:54 

Lukasz napisał(a):
Posty o pałacach i dworach będę w przyszłości przenosił do "forum ogólne".

Na forum zamku Chudów też ich nie chcieli ? :> ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 14:22 
Lukasz napisał(a):
Na jaką zachętę? To na razie nie jest zamek więc jest mało interesujący.
Lepiej Jacku poszperaj i poszukaj info czy to eklektyczne paskudztwo nie było kiedyś zamkiem.

Dodane po 33 sekundach:

Jakie zamki nie miały charakteru warownego?

i znowu zacznie sie dyskusja...

owszem, zamek niejako z zalozenia jest budowlą o charakterze obronnym ale powiedzmy sobie szczerze czy kazdy tego typu obiekt mial faktycznie scisle obronny, warowny charakter? Czy często siedzib rycerskich nie nazywamy zamkami?

a Kopice - coż, pamietam jak sam mnie zachęcałes zeby tam pojechac bo "warto zobaczyć". teraz widzę ze zmieniles zdanie i nazywasz to "paskudztwem".Hmm... Poza tym to byla reakcja na wypowiedz naszego Kolegi

i nie obrazajmy sie juz wiecej wysylaniem na "gazetę" bo to chyba zbyt uwłaczające, chociaz niektórzy nader czesto serwowali nam tutaj informacje wlasnie z tego portalu...

Dodane po 4 minutach:

i jeszcze jeden cytat:

Od 1360 r. Kopice były własnością rodu von Borschnitz. Później znajdowały się w rękach von Beess, von Neckern, Heymann von Rosenthal, von Spaetgen i od 1751 r. von Sierstorpff. Znajdująca się tu rycerska siedziba została w XVIII w. przebudowana w stylu klascycystycznym

więc sugeruję wiekszy dystans i wiecej pokory w ocenianiu otaczającego swiata bo nie zawsze jest tak jak sie nam wydaje. Co wcale nie oznacza, Łukaszu, ze uwazam Kopice za zamek.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 16:47 
Ojciec Dyrektor

Ło matko błosko czestochuwsko.

Kopice warto zobaczyć jako ruinkę bo rzeczywiscie warto ale czy był tam zamek to kwestia problematyczna, niemniej w porównaniu z np. Mirowem, Olsztynem czy Siewierzem jest to dla mnie "paskudztwo" bo nie jest to warownia.

A zamek miał w założeniu charakter obronny, chociaż czasami jego zdolności do obrony były niewielkie i mogły pomóc najwyżej w obronie przed sąsiadem.

Siedzib rycerskich nie nazywamy zamkami o ile były to np. dwory obronne lub wieże na kopcu otoczone częstokołem.

Moja uwaga służyła temu by zwrócić uwagę na to, by trzymać się tematu, bo mogłoby nam grozić stopniowe zejście ze średniowiecza na XIX wieczne pałace a stamtąd już niedaleko do ruin pałaców, a od ruin pałaców jest niedaleko do bunkrów, wież ciśnień i dworców kolejowych.
Jacku, ja nie piszę tego przeciwko Tobie ale po to byśmy sie trzymali jakiś ram ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-22 17:12 

jacekzamki napisał(a):

i znowu zacznie sie dyskusja...

i nie obrazajmy sie juz wiecej wysylaniem na "gazetę" bo to chyba zbyt uwłaczające, chociaz niektórzy nader czesto serwowali nam tutaj informacje wlasnie z tego portalu...

Jacku - forum jest też po to, żeby wymieniać poglądy, czyli dyskutować, a nie tylko podziwiać nasze fotografie ;) (teraz podlizuję się Adminowi ;) )

Spróbuj mieć więcej "luzu". NASZE FORUM PRZEDE WSZYSTKIM ma być dla nas zabawą (nooo, tak sądzę), a oprócz tego każdy czerpie z niego to co go interesuje najbardziej. Tu przecież nikt nie chce nikogo obrażać, o "gazecianym" forum wszyscy mamy wyrobiony pogląd, a jak mnie "odeślesz" w jakimś momencie na "gazetę" dodając po tym "buźkę z przymrużeniem" na pewno nie wezmę tego ani trochę do siebie :D
Kiedyś dziwiłem się że twórcy zamkowych stron jakoś nie tworzą swoistego klubu. To forum mi się podoba :D chociaż coraz trudniej mi je ogarnąć ;)

Dodane po 9 minutach:

Ja też jestem przeciwnikiem poszerzania forum o pałace, nawet te efektownie wyglądające. Wystarczy nam dodatkowo, oprócz "typowych" zamków, dworów obronnych, wież i rozmaitych rycerskich siedzib. A i tak za dużo mamy tych wspaniałych rezydencji, które nazywamy zamkami tylko dlatego, że gdzieś, dawno temu, w tym miejscu, przed wieloma kataklizmami dziejowymi istniała budowla mająca charakter, czy walory obronne ;)

Tytuł: Moszna
PostNapisane: 2006-05-04 12:12 
Administrator

Może jednak był tam kiedyś zamek?

Obrazek

Ostatnio edytowano 2013-07-27 13:51 przez giekaa, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-04 12:55 

Prawie zamek... ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-18 20:58 

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-08 15:58 
Ojciec Dyrektor

Jest prawdopodobieństwo że była tam jakaś budowla templariuszy ale nikłe.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona