Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-08 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
My możemy sobie gdybać, a sprawy nie rozwiaże się bez badań archeologicznych, czy badań terenu :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-08 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-23 10:25
Posty: 532
Lokalizacja: Warszawa
Przepiękny ... nie podoba mi się tylko ta szklarnia :?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-08 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-10-17 18:19
Posty: 15
Lokalizacja: Opole
Skoro Ci się szklarnia nie podoba to ją zasłoniłem łabędziem

Obrazek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d3 ... f7f35.html

_________________
www.dzesio.fotosik.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 00:41 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6323
Lokalizacja: Warszawa
Inna sprawa że doprawdy ktoś tam na glowę upadł instalujac tam taką ordynarną metalową siatkę jako ogrodzenie. I jeszcze ten znak drogowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-07 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 524
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Można zamieszkać jak się jest pacjentem na kuracji dla nerwowo chorych :)

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:13 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-23 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
Nie wiedziałem, gdzie to zamieścić więc wstawię tutaj. Myślę, że powinno was zainteresować...

Z NTO
Cytuj:
W Starościnie będzie luksusowy hotel
Nowy właściciel siedemnastowiecznego pałacu, firma Zarmen, ma śmiałe plany jego remontu a potem dalszego funkcjonowania obiektu.

Pałac w Starościnie Chcą urządzić tam ośrodek turystyczny, do którego przyjeżdżaliby m.in. myśliwi z różnych stron kraju i świata.

- Pałac jest w o wiele lepszym stanie technicznym niż podobne tego typu zabytki na Opolszczyźnie. Jednak wymaga wielu modernizacji by urządzić w nim ośrodek wypoczynkowy - mówi Aneta Rokicka, wicedyrektor ds. ekonomiczno-finansowych firmy Zarmen. Firma kupiła starościński pałac za 2,1 mln. zł od gminy Świerczów. - Na razie dokładnie nie wiemy ile pieniędzy trzeba włożyć w jego modernizację. Takie obliczenia będą możliwe dopiero po przygotowaniu planów budowlanych, których opracowanie już zleciliśmy specjalistom.

O działającym w branży budowlanej i logistycznej Zarmenie stało się głośno w naszym regionie, kiedy firma kupiła ruiny kompleksu pałacowego w Kopicach.
Tam również ma plany urządzenia centrum rekreacyjno-wypoczynkowego. Zarząd spółki zapewnia, że ma finanse na jednoczesne remonty obu pałaców: starościńskiego i kopickiego.

- Oby tylko wywiązali się w tych obietnic. Dawniej, za komuny, jak była tu szkoła leśna i ośrodek ZHP, pałac tętnił życiem - mówią mieszkańcy Starościna.

Pałac w Starościnie przed wojną był własnością prywatną jednej z niemieckich rodzin szlacheckich. Potem mieściła się tu m.in. szkoła leśników i baza letniskowa ZHP. W 1993 roku trafił do majątku gminy Świerczów.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /139247178


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-18 15:56 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6323
Lokalizacja: Warszawa
Za zgodą autora, publikowany zostaje pełny tekst artykułu ( bez skreśleń ), który w "okrojonej" postaci ukazał się również w "Tygodniku Krapkowickim". Autor jest architektem krajobrazu oraz reprezentuje środowisko warszawskiej SGGW, gdzie powstają rzeczowe, niezwykle szeroko postrzegane i rozumiane opracowania tematu zabytkowych zespołów pałacowo - parkowych na Śląsku. Brak jakichkolwiek opracowań i publikacji, przed podjęciem decyzji o lokalizacji nowego szpitala w strefie chronionej zabytkowego parku w Mosznej, nadaje szczególną wagę każdej wypowiedzi, której celem jest ratowanie przed degradacją cennych zasobów materialnych kultury europejskiej.

Łukasz Przybylak
architekt krajobrazu
SGGW Warszawa


NIEPEWNA PRZYSZŁOŚĆ ZAŁOŻENIA REZYDENCJONALNEGO W MOSZNEJ

Zabytkowy pałac i park w Mosznej stanowią bezsporną wizytówkę Opolszczyzny co potwierdzają kolejne zwycięstwa obiektu w ogłaszanych plebiscytach, chociażby na „perłę” regionu. Unikalna bryła pałacu niejednokrotnie jest dumnie prezentowana w wojewódzkich czy powiatowych katalogach mówiących o priorytetach rozwoju regionu, zakładających należytą opiekę nad tym co najcenniejsze a więc spuścizną kulturową. Jak jednak ten powszechny zachwyt i „duma” przekładają się na rzeczywistą troskę nad moszeńskim dziedzictwem Tiele-Wincklerów?
Nie dalej jak rok temu miałem okazję podzielić się z Państwem swoimi wątpliwościami dotyczącymi wizji przyszłości Mosznej kreowanej przez włodarzy wojewódzkich, powiatowych oraz administratorów obiektu. Z założenia, wszelkie proponowane zmiany mają prowadzić ku lepszemu, jednak czy aby na pewno ta sama reguła dotyczy Mosznej?
Wątpliwości wzbudza lokalizacja nowego pawilonu szpitalnego Centrum Terapii Nerwic pod budowę którego wskazano teren znajdujący się w obrębie zabytkowego parku. Jak wykazały przeprowadzone przeze mnie badania terenowe, poparte kwerendą archiwalnej dokumentacji, wskazane pod budowę miejsce znajduje się nie tylko w ważnym kompozycyjnie, wnętrzu parkowym, ale usytuowane jest także na osi otwarcia widokowego z pałacu. Otwarcia, które zostało zaplanowane wg: wskazań hrabiego Franza Huberta von Tiele-Winckler pod koniec XIX w.

Patrząc na zabytkowy park towarzyszący pałacowi, należy go rozpatrywać nie tylko w kategoriach zadrzewionego terenu, ale szerzej, jako kompleksowy system przestrzennych zależności budowanych zestawieniem masywów drzew czy układem parkowych alei z przestrzeniami otwartymi jak łąki, polany widokowe czy wnętrza parkowe. To właśnie tego typu zależność odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu kompozycji moszeńskiego parku, który na przełomie XIX i XX w, został zaplanowany zgodnie z krajobrazowymi tendencjami kształtowania ogrodów. W ogrodach tego typu głównym założeniem ich fundatorów było jak najdoskonalsze zespolenie tego co zaprojektowane ludzką ręką z dziełem natury. Dlatego też próżno szukać w parkach krajobrazowych trwałych ogrodzeń wyznaczających ich granice.

W Mosznej, owe mistrzostwo osiągnięto, komponując tereny parkowe z rozległymi terenami leśnymi pełniącymi funkcje łowieckie a także z polami uprawnymi i łąkami we wschodniej części parku. Dlatego też wojewódzkie służby konserwatorskie oraz administratorzy obiektu decydując się na wprowadzenie w obręb parku nowych obiektów, które z zabytkowym pałacem nie harmonizują ani barwą, ani stylem ani materiałem budulcowym, uniemożliwiają jednocześnie możliwość prawidłowego przeprowadzenia projektu rewaloryzacji założenia pałacowo-parkowego w Mosznej. Projektu w wyniku którego przywrócono by obiektowi stan z lat świetności początku XX w., podnosząc tym samym walory turystyczne całej miejscowości.
Oczywiście, zastanawiająca zdaje się być także obojętność służb konserwatorskich wobec wprowadzonych na terenie obiektu płotów i ogrodzeń, których obecność z punktu widzenia prawidłowej opieki nad parkami stylu krajobrazowego jest niewskazana. Sztuczny podział terenu będący wynikiem wyprzedaży majątku Skarbu Państwa na przestrzeni lat 50 – tych i 70 – tych XX wieku, nie usprawiedliwia dzielenia terenu w sposób uniemożliwiający swobodne poruszanie się po nim a co gorsza, niszczącym ponadczasowe dobro kulturowe w postaci parkowej kompozycji.

Pragnę przez to powiedzieć iż nie jest koniecznym pozbawienie prawa do własności gruntu osób będących w jego posiadaniu by uczytelnić tak wyjątkowy aspekt zabytkowego założenia parkowego jakim jest jego kompozycja. Wystarczy jedynie kompromis pomiędzy obecnymi właścicielami obiektu, w świetle którego z terenu moszeńskiego parku zniknęłyby wszelkie ogrodzenia. Nie pozbawiłoby to przy tym ich administratorów stanu posiadania gruntu gdyż te reguluje kataster. Tak też i w kontekście podziału terenu, wizja lokalizacji pawilonu szpitalnego na terenie parku zdaje się być bardzo niepokojąca, bowiem niosąca ryzyko wprowadzania dalszych, szpecących obiekt podziałów.
Cała inwestycja wraz z jej zezwoleniami określana jest mianem konserwatorskiego kompromisu. Pytanie tylko, kto w jego wyniku zyska najwięcej, gdyż na pewno nie będzie to zabytek, który sam się nie obroni. Warto przy tym ponownie podkreślić iż to nie idea przyświecająca inwestycji niesie ze sobą widmo zniszczenia ale wskazanie jej lokalizacji. Tymczasem jednak na terenie Mosznej dużo się dzieje.
Na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Wiejskiej przed murami dawnego ogrodu warzywnego, postawiono punkt handlowo-usługowy. Z estetyką tego obiektu jest tak jak z plastikowym, krasnalem ogrodowym. Dumny jest z niego tylko właściciel lub osoba która go umieściła, goście natomiast szczerze wątpią w atrakcyjność tego elementu.
Moszna to ciągle żywa wieś o wielowiekowej historii. Jako dynamicznie rozwijająca się jednostka nie należy tworzyć z niej skansenu, jednak wraz z duchem postępu i współczesnej wiedzy, umożliwić jej dalszy rozwój przy jednoczesnym poszanowaniu jej dóbr kultury stanowiących jednocześnie jej olbrzymi potencjał gospodarczy.

Moszna posiada wszystko co potrzebne jest miejscowości aspirującej do statusu całorocznej atrakcji turystycznej. Piękno dzikiej natury, wyjątkowe obiekty architektoniczne oraz bogatą historię.

Nie trudno sobie wyobrazić jaką atrakcję w skali kraju stanowiłoby połączenie tych walorów z wznowieniem działania XIX wiecznej linii kolejowej relacji Gogolin - Prudnik ze stacją w Mosznej. Nie trudno sobie także wyobrazić jak wspaniale pawilon CTN komponowałby się z parkową zielenią znajdując się jednak poza jej granicami od strony Krapkowic. Taka lokalizacja nie zagrażałaby moszeńskiemu parkowi i pałacowi. Opieka nad zabytkiem to ogromna odpowiedzialność z którą niewiele wspólnego ma wspomniane przeze mnie „obnoszenie” się jego posiadaniem.

Pielęgnując zabytek zapewniamy nie tylko jego trwałość jako świadectwa historii, ale przede wszystkim gwarantujemy przyszłym pokoleniom możliwość jej poznania. Co zatem zastaną przyszłe pokolenia odwiedzając za kilkanaście lat Moszną, podzieloną ogrodzeniami z zabudową na tle której pałac przestanie odgrywać pierwszorzędne znaczenie? Świadomość estetyczna turystów wzrasta, szczególnie tych którzy pokonując trudy podróży docierają do Mosznej i jedyne co zastają to głębokie rozczarowanie min: wyglądem pałacowej oranżerii czy wspomnianym wcześniej punktem usługowym.

Obiekt problemy w zaspokojeniu potrzeb estetycznych turystów ma już dzisiaj, co przypieczętowały remont pałacowej oranżerii czy pałacowego dachu. Brak właściwych oznakowań czy informacji turystycznej sprawia, że turysta odwiedza jedynie pałac, wnętrze parkowe z fontanną , Aleję Lipową i ewentualnie cmentarz rodowy Tiele – Wincklerów, a przecież Moszna to ok. 800 ha kompleks pałacowo- parkowy (!). Niemiłym zaskoczeniem jest także stan zachowania i poziom pielęgnacji dawnej, reprezentacyjnej drogi dojazdowej do pałacu. Sposób w jaki przeprowadzono niedawno uzupełnienie ubytków drzewostanu Alei Czerwonych dębów reprezentuje najniższy z możliwych poziom wiedzy z zakresu prawidłowej pielęgnacji zabytkowych układów alejowych.
Status „perły” jest wyzwaniem, dlatego zwracam się tym samym z prośbą do władz lokalnych i regionalnych aby mroczna wizja zniszczenia parku i całego założenia nie stała się rzeczywistością. Niech kolejne pokolenia, nie tylko z terenów Opolszczyzny ale i całego kraju czy partnerskiego Landu Bitburg w Niemczech, mają możliwość podziwiać ponadczasowe piękno XIX wiecznej, moszeńskiej myśli architektonicznej i ogrodniczej.
Być może nie jest jeszcze za późno by powołać interdyscyplinarny zespół decydentów, władnych wskazać właściwe rozwiązanie sytuacji w postaci ponownego rozpatrzenia miejsca lokalizacji pawilonu szpitalnego, mając na względzie zarówno dobro zabytku jak i mieszkańców wsi Moszna.

http://shs.net.pl/moszna/index.php?opti ... &Itemid=30


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2018-12-03 12:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6323
Lokalizacja: Warszawa
Dominik Nowakowski w książce "ŚLĄSKIE OBIEKTY TYPU MOTTE" wymienił pozostałości dwóch obiektów o przypuszczalnie średniowiecznej metryce, które znajdującą się na terenie parku. Na jednym z nich odkryto pozostałości cegieł.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL