Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-10-27 04:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 2867
Lokalizacja: Wrocław
Kłaczyna - niem. Kauder, obecnie - gmina Dobromierz, powiat świdnicki, woj. dolnośląskie. Do 1945 r. - chyba powiat jaworski, ale nie dam głowy w tej chwili za to, wcześniej ( w XIX w. ) przez pewien czas bolkowski bodajże. Przed zajęciem Śląska przez Prusaków a od ok. 1311 r. - księstwo świdnickie, dystrykt ( weichbild ) bolkowski.
Podstawowym budulcem we wszystkich dawniejszych budowlach w tej miejscowości i w ogóle w tym rejonie jest miejscowy kamień łamany, od XVI w. wprowadzana jest cegła, ale z początku na niewielką skalę.
Pierwsza - najstarsza, początkowo najpewniej jedyna siedziba wraz z folwarkiem ( "zamek" = dwór i folwark górny ) znajdowała się na lewym brzegu Nysy Szalonej, niespełna 400 m w linii prostej na południowy-zachód od kościoła parafialnego. Zachowały się po niej szczątki zabudowań z XIV-XVI w. na kopcu okolonym obecnie wyschniętą fosą, w sąsiedztwie XIX-to wiecznych obiektów folwarku ( patrz: dwa wątki na Naszym Forum ).
Dwór dolny - młodszy, związany z drugim majątkiem szlacheckim, jaki znajdował się w tej miejscowości ( oba należały do rodziny Reibnitz'ów, którzy byli właścicielami wsi aż do połowy XVII w. - jeśli mnie pamięć nie myli ), założono na przeciwnym - prawym brzegu rzeki, około 400 m na wschód/północno-wschód od starego dworu. W literaturze powtarzana jest informacja, iż budowa nowego założenia nastąpiła w 1585 r., ale nie wiem na ile jest to informacja wiarygodna. Zachowane elementy architektury nie przeczą takiemu datowaniu. Obecnie zachowany budynek dworu, położony po północno-zachodniej stronie czworobocznego dziedzińca folwarcznego, jest zapewne tożsamy z budowlą wczesnonowożytną, choć z zewnątrz nie zachował żadnego detalu architektonicznego datowanego na stulecia przed wiekiem XIX-tym. Jednak do budowy jednego z naroży budynku gospodarczego, położonego po sąsiedzku, w tej samej "pierzei" dziedzińca, użyto wtórnie fragmentów kamiennych, piaskowcowych obramień okiennych, m. in. o fasciowym profilu, datowanych na 2 poł. XVI stulecia, być może pochodzących właśnie z dworu.
Teren dworski - cały folwark z dworem i jego najbliższe otoczenie - obramiono ( być może nie do końca przymkniętym od południa ) pozbawionym najprawdopodobniej fosy obwodem murów o niewielkiej wysokości i grubości ( s = ok. 0,7-0,8 m ?, h = ok. 2 m ). Obwód ten, o kształcie nieregularnego, wydłużonego z SW ku NE wieloboku - jeszcze na przedwojennych mapach sztabowych doskonale czytelny i zachowany w ogromnej większości - po wojnie doznał poważnych uszkodzeń; częściowo go rozebrano do gruntu, w innych miejscach znacząco obniżono, zacierając tym samym wyraźne granice dawnego kompleksu dworskiego. Największe zniszczenia ( omal całkowite usunięcie ) dotknęły kurtyny północno-wschodniej i zachodniego odcinka kurtyny północno-zachodniej. Sporadycznie w murze usytuowane były najpewniej proste, rozglifione do wewnątrz strzelnice na ręczną broń palną, dowodziłby tego jeden taki otwór, czytelny obecnie tylko w licu wewnętrznym, dziś zamurowany a wyrobiony w północnej kurtynie, w pobliżu bramy wjazdowej na teren majątku ( nieco na wschód od niej ). Zdecydowanie najsilniejsze wrażenie wywiera niewielka basteja/pół-basztka, umiejscowiona także w północnej kurtynie - w jej zachodniej części, mniej więcej naprzeciw dawnej i obecnej przeprawy mostowej na rzece ( której bliskość mogła mieć wpływ na decyzję o wzniesieniu tego urządzenia obronnego tutaj właśnie ). Otwarta do wewnątrz, o półkolistym narysie, wyposażona została w trzy strzelnice - dwie po bokach, do flankowania przyległych odcinków obwodu, i jedną na osi - do prowadzenia ognia na wprost. Jak na chwilę obecną jest to jedyna basteja, jakiej istnienie stwierdziliśmy w ciągu murów, jednak w chwili odnotowania obecności tych fortyfikacji i w toku ich wstępnego zbadania nie obeszliśmy całego kompleksu, tak więc nie wiemy dokładnie jak wyglądają kurtyna południowo-zachodnia i południowo-wschodnia. Jest zresztą i taka możliwość, że ewentualne dalsze bastejki zostały rozebrane jeszcze przed powojenną dewastacją.
Wydaje się, że czas powstania tych skromnych umocnień widzieć należy w szerokich okolicach roku 1600-go.

Wstępne oględziny i dokumentację fotograficzną wykonali Piotr Błoniewski i Jerzy Serafin w trakcie wyjazdu naukowego w marcu 2012 r. Był to zresztą pierwszy moment, kiedy w ogóle zdaliśmy sobie sprawę z istnienia tych reliktów.

Zdjęcia i inne materiały ilustracyjne dołączę, gdy sobie poradzę z jakimś serwisem hostingowym,=. Na razie jak ktoś jest niecierpliwy a ciekawy - ja czy Piotrek możemy przesłać fotografie na maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-10-27 09:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 362
Lokalizacja: Wroclaw / gladius et rosa
Kilka moich zdjęć jest wrzuconych na hydral:
http://dolny-slask.org.pl/entity.action ... id=3365868


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL